Sari la conținut

Ajutor motocicleta 125


Postări Recomandate

Buna All,

Caut si eu un model de 125 de cmc care sa fie pana in 1000-1100euro la mana a doua.

Nu stiu ce sa aleg dintre aprilia rs 125 si yamaha tzr r125.....

Am inteles ca este mai buna yamaha datorita consumului,motor 4timpi insa am vazut ca este mai rara...nu am gasit mai nimic pe net...aveti idee ce motor imi pot lua si de unde?

Am gasit un tzr de 80cmc insa cred ca era ceva in neregula cu actele deoarece spunea propietarul ca merge condus si fara permis iar fara a1 sau a nu poti conduce ceva mai mare de 49.Asa in rest era dragutza,arata bine,era intretinuta,mici modificari,pret bun (1100euro).Singurul fapt pt care nu as lua este pt motorul de capacitate mica.Doresc un motor mai puternic nu neaparat pt viteza si pt fiabilitatea lui.

Astept niste sfaturi...

App sunt nou in domeniu insa sunt pasionat mai de mic de motoare....si deabea acuma am sunt pe cale de a implini 16ani astfel incat sa dau pt A1...

Am mai condus "motoare" insa erau mici mici adica scooter....unde am invatat k motoarele trebuie conduse cu capul pe umeri deoarece implica un risc mare de accidentare.....

In rest asfalt uscat celor care detin moto :X

Editat de maddalinio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Buna All,

Caut si eu un model de 125 de cmc care sa fie pana in 1000-1100euro la mana a doua.

Nu stiu ce sa aleg dintre aprilia rs 125 si yamaha tzr r125.....

Am inteles ca este mai buna yamaha datorita consumului,motor 4timpi insa am vazut ca este mai rara...nu am gasit mai nimic pe net...aveti idee ce motor imi pot lua si de unde?

Am gasit un tzr de 80cmc insa cred ca era ceva in neregula cu actele deoarece spunea propietarul ca merge condus si fara permis iar fara a1 sau a nu poti conduce ceva mai mare de 49.Asa in rest era dragutza,arata bine,era intretinuta,mici modificari,pret bun (1100euro).Singurul fapt pt care nu as lua este pt motorul de capacitate mica.Doresc un motor mai puternic nu neaparat pt viteza si pt fiabilitatea lui.

Astept niste sfaturi...

App sunt nou in domeniu insa sunt pasionat mai de mic de motoare....si deabea acuma am sunt pe cale de a implini 16ani astfel incat sa dau pt A1...

Am mai condus "motoare" insa erau mici mici adica scooter....unde am invatat k motoarele trebuie conduse cu capul pe umeri deoarece implica un risc mare de accidentare.....

In rest asfalt uscat celor care detin moto :X

 

 

al 124671846128461-lea topic de genul asta! intra pe topicurile posesorilor (rs, yzf etc)...si vezi acolo ce probleme au...la ce preturi se invart.! Multa bafta...si cand o sa te faci mare sa nu iti cumperi R1 ! Bafta

Editat de kidu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU
Pai inca nu am 16ani....fac peste 2sapt si acuma ma interesez sa fac scoala....iar apoi vreau sa imi iau motocicleta si nu stiu ce sa imi iau :-?? si cred k am si un buget cam mic....de doar 1000euro :hurt:

Esti constient ca pe langa motocicleta iti mai trebuie si echipament?Stii ca o motocicleta este mai greu de intretinut decat o masina?Asta doar asa...sa nu ai o parere ca iti trebuiesc doar banii de achizitie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti constient ca pe langa motocicleta iti mai trebuie si echipament?Stii ca o motocicleta este mai greu de intretinut decat o masina?Asta doar asa...sa nu ai o parere ca iti trebuiesc doar banii de achizitie.

Te cam contrazic :hurt: E mai scump de întreținut o maÂşină decât o motoretă, mai ales dacă e vorba de un 125 4t :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te cam contrazic :hurt: E mai scump de întreținut o maÂşină decât o motoretă, mai ales dacă e vorba de un 125 4t :lol:

 

 

Ne cam lungim cu offtopicul...

 

La motoreta fac revizia din 3000 km in 3000 km-costa undeva pe la 250 Ron revizia, cauciucurile dupa 12000 km le-am schimbat, au costat 1300 Ron.

Cu masina am facut 30000 km in care am 2 revizii, costul este de 750 Ron/revizie...

 

Bine, ce am scris eu mai sus reprezinta intretinerea pentru motocicleta/masina noua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti constient ca pe langa motocicleta iti mai trebuie si echipament?Stii ca o motocicleta este mai greu de intretinut decat o masina?Asta doar asa...sa nu ai o parere ca iti trebuiesc doar banii de achizitie.

Sincer am si ceva banuti pt echipament....iar partea cu interetinerea stiu ca exista asa ceva dar ca la masina este umpic exagerat....si asa eu nu cred ca voi face foarte multi km...vreau doar asa de pasiune...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer am si ceva banuti pt echipament....iar partea cu interetinerea stiu ca exista asa ceva dar ca la masina este umpic exagerat....si asa eu nu cred ca voi face foarte multi km...vreau doar asa de pasiune...

 

 

Is de acord cu Chivu.. un 4T de 125 ii mai usor de intretinut decat o masina..

 

 

 

Ideea e ca toti vor motor sa isi cumpere pe nimic.. nu isi iau echipament.. si uita ca un motor consuma benzina, are nevoie de ulei, de cauciucuri, de placute de frana, etc..

 

De aia se zice ca RS'uri sunt praf.. pentru ca isi iau foarte multi care nu isi permit sa le intretina.. si se strica..

Si crede'ma intretinerea la RS ii mai scumpa ca la unele masini.. cand vezi ca iti ia 6-7L ca tre sa pui ulei in fiecare sapt [depinde acum si de tine cat mergi] si daca vrei sa te duca motoru ala tre sa pui un ulei bun care ii vreo 50 lei. Nu mai zic de cauciucuri, placute, ulei transmisie + ca se intampla sa se mai strice cate cva care poate fi grav sau minor.. si ptr toate alea iti trebuie bani.. Eu is de parere ca motocicletele sunt un Lux pentru ca nu sunt utile deloc spre deosebire de masini..

 

 

Eu nu inteleg intrebarile astea.. ce sa imi iau dintre X si Y..

 

X are avantajele ei si dezavantajele ei iar Y la fel.. plus ca eu am sa zic ia'ti RS ca e The best.. iar Chivu de exemplu o sa zica ia'ti TZR e super..

 

 

 

Ia'ti ce crezi tu ca iti place mai mult.. ce crezi ca e mai frumos..

Iti urez succes si sper sa gasesti motorul care iti place si sa faci o alegere buna..

Editat de yoosined
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Is de acord cu Chivu.. un 4T de 125 ii mai usor de intretinut decat o masina..

 

 

 

Ideea e ca toti vor motor sa isi cumpere pe nimic.. nu isi iau echipament.. si uita ca un motor consuma benzina, are nevoie de ulei, de cauciucuri, de placute de frana, etc..

 

De aia se zice ca RS'uri sunt praf.. pentru ca isi iau foarte multi care nu isi permit sa le intretina.. si se strica..

Si crede'ma intretinerea la RS ii mai scumpa ca la unele masini.. cand vezi ca iti ia 6-7L ca tre sa pui ulei in fiecare sapt [depinde acum si de tine cat mergi] si daca vrei sa te duca motoru ala tre sa pui un ulei bun care ii vreo 50 lei. Nu mai zic de cauciucuri, placute, ulei transmisie + ca se intampla sa se mai strice cate cva care poate fi grav sau minor.. si ptr toate alea iti trebuie bani.. Eu is de parere ca motocicletele sunt un Lux pentru ca nu sunt utile deloc spre deosebire de masini..

 

 

Eu nu inteleg intrebarile astea.. ce sa imi iau dintre X si Y..

 

X are avantajele ei si dezavantajele ei iar Y la fel.. plus ca eu am sa zic ia'ti RS ca e The best.. iar Chivu de exemplu o sa zica ia'ti TZR e super..

 

 

 

Ia'ti ce crezi tu ca iti place mai mult.. ce crezi ca e mai frumos..

Iti urez succes si sper sa gasesti motorul care iti place si sa faci o alegere buna..

Pai da dar aici e vorba si de calitate/pret uni producatori pun un pret mai mare la moto decat costa ansamblarea ei doar ca sa faca un profit mai mare decat cel normal....de asta ziceam....oricum o sa vad ce aleg....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU

Daca este pasiune o sa mergi mult , daca este moft nu mergi mult.

O sa schimbi semiringuri , lant , ii pui cauciucuri noi si bune nu din 2000 , schimb ulei si multa benzina , cu masina doar o sa-ti faci treaba cand faci 18 ca angajat nu esti , pe cand cu motorul mereu cand ai bani de benzina si e acceptabila vremea te plimbi.Mereu o sa vrei un echipament mai bun , mereu o sa vrei sa iti accesorizezi motocicleta , mereu o sa vrei produsele cele mai de calitate si cele mai scumpe pentru ea , mereu o sa vrei sa mergi la intruniri unde sa te cazezi si distrezi...dar nu mereu o sa ai banii astia.In fine unii de 16 ani vor sa-si cumpere motocicleta de 125 dar nu se gandesc ca pe langa viata normala pe care o duceau cu bugetul avut , va trebui o suma semnificativa in plus...

 

Cossmin asta nu e offtopic , baiatul trebuie sa stie ce inseamna motociclismul cand est eo pasiune...

Editat de ALINU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna All,

Caut si eu un model de 125 de cmc care sa fie pana in 1000-1100euro la mana a doua.

Nu stiu ce sa aleg dintre aprilia rs 125 si yamaha tzr r125.....

Am inteles ca este mai buna yamaha datorita consumului,motor 4timpi insa am vazut ca este mai rara...nu am gasit mai nimic pe net...aveti idee ce motor imi pot lua si de unde?

Am gasit un tzr de 80cmc insa cred ca era ceva in neregula cu actele deoarece spunea propietarul ca merge condus si fara permis iar fara a1 sau a nu poti conduce ceva mai mare de 49.Asa in rest era dragutza,arata bine,era intretinuta,mici modificari,pret bun (1100euro).Singurul fapt pt care nu as lua este pt motorul de capacitate mica.Doresc un motor mai puternic nu neaparat pt viteza si pt fiabilitatea lui.

Astept niste sfaturi...

App sunt nou in domeniu insa sunt pasionat mai de mic de motoare....si deabea acuma am sunt pe cale de a implini 16ani astfel incat sa dau pt A1...

Am mai condus "motoare" insa erau mici mici adica scooter....unde am invatat k motoarele trebuie conduse cu capul pe umeri deoarece implica un risc mare de accidentare.....

In rest asfalt uscat celor care detin moto :X

 

Tzr-ul despre care vorbesti a fost al meu,cand a fost la mine avea set de 50,este un motor bun :moron: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna All,

Caut si eu un model de 125 de cmc care sa fie pana in 1000-1100euro la mana a doua.

Nu stiu ce sa aleg dintre aprilia rs 125 si yamaha tzr r125.....

Am inteles ca este mai buna yamaha datorita consumului,motor 4timpi insa am vazut ca este mai rara...nu am gasit mai nimic pe net...aveti idee ce motor imi pot lua si de unde?

Am gasit un tzr de 80cmc insa cred ca era ceva in neregula cu actele deoarece spunea propietarul ca merge condus si fara permis iar fara a1 sau a nu poti conduce ceva mai mare de 49.Asa in rest era dragutza,arata bine,era intretinuta,mici modificari,pret bun (1100euro).Singurul fapt pt care nu as lua este pt motorul de capacitate mica.Doresc un motor mai puternic nu neaparat pt viteza si pt fiabilitatea lui.

Astept niste sfaturi...

App sunt nou in domeniu insa sunt pasionat mai de mic de motoare....si deabea acuma am sunt pe cale de a implini 16ani astfel incat sa dau pt A1...

Am mai condus "motoare" insa erau mici mici adica scooter....unde am invatat k motoarele trebuie conduse cu capul pe umeri deoarece implica un risc mare de accidentare.....

In rest asfalt uscat celor care detin moto :X

Daca iei A1 i-ati un 125. Acum tu decizi ce vrei...

Mesaj completat

Esti constient ca pe langa motocicleta iti mai trebuie si echipament?Stii ca o motocicleta este mai greu de intretinut decat o masina?Asta doar asa...sa nu ai o parere ca iti trebuiesc doar banii de achizitie.

Frate motoru' sa-l ai ca echipamentu il iei cu timpu.... eu nu am facut la fel.... am avut decat casca , mergeam asa apoi mi-am luat manusi... apoi cizme apoi armura si vara asta nu am purtat nimic :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU
Daca iei A1 i-ati un 125. Acum tu decizi ce vrei...

Mesaj completat

 

Frate motoru' sa-l ai ca echipamentu il iei cu timpu.... eu nu am facut la fel.... am avut decat casca , mergeam asa apoi mi-am luat manusi... apoi cizme apoi armura si vara asta nu am purtat nimic :D

Inca nu ti-ai dat seama de importanta echipamentului , o sa vina ziua aia si ai sa-l porti :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU
Daca iei A1 i-ati un 125. Acum tu decizi ce vrei...

Mesaj completat

 

Frate motoru' sa-l ai ca echipamentu il iei cu timpu.... eu nu am facut la fel.... am avut decat casca , mergeam asa apoi mi-am luat manusi... apoi cizme apoi armura si vara asta nu am purtat nimic :D

Inca nu realizezi cat este de important...va veni ea ziua cand vei realiza si il vei purta mereu. :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne cam lungim cu offtopicul...

 

La motoreta fac revizia din 3000 km in 3000 km-costa undeva pe la 250 Ron revizia, cauciucurile dupa 12000 km le-am schimbat, au costat 1300 Ron.

Cu masina am facut 30000 km in care am 2 revizii, costul este de 750 Ron/revizie...

 

Bine, ce am scris eu mai sus reprezinta intretinerea pentru motocicleta/masina noua.

 

nu poti compara o masina cu o drujba la intretinere :moron: te duci mult mai scump cu masina

ai 4 roti cu care sa-ti fwti masina in gropi nu 2 cu care sa eviti lejer

 

ON: la 1000e mai asteapta , mai strage si cumpara-ti mobra-n 4timpi

Rieju RS2 , Kymko quannon sau altele

asta daca nu vrei batai de cap...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca nu realizezi cat este de important...va veni ea ziua cand vei realiza si il vei purta mereu. :moron:

Eu sper sa nu vina ziua momentan in aproape 7000 de km nu am avut nici un incident si sper sa o tin asa :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU
Eu sper sa nu vina ziua momentan in aproape 7000 de km nu am avut nici un incident si sper sa o tin asa :moron:

Esti constient ca e imposibil sa o tii asa nu?Asta daca mai mergi cel putin 5 ani...nu mai spera si ai grije :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sper sa nu vina ziua momentan in aproape 7000 de km nu am avut nici un incident si sper sa o tin asa :moron:

Pai e bine....eu am 1000 de km facuti cu scooteru si deja am avut 2 indicente si ambele din cauza ca nu am avut frana de spate si am fost nevoit sa folosesc numai fata pana cand am prins o pata de nisip...apoi roata sa infranat a patinat si apoi ma aruncat de pe scooter......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti constient ca e imposibil sa o tii asa nu?Asta daca mai mergi cel putin 5 ani...nu mai spera si ai grije :D

Cand ies in oras 10 -20 de km nu imi mai iau decat casca am condus si in slapi de plaja :moron: Am fost si la arc asa... ma inteleg bine cu ea imi inspira incredere fata de celelalte 125-uri , pe yamaha am mers intr-o parcare ziceai ca stai invarfu' unei scari la curbe era naspa , cbr e mai acceptabila parca dar nu prea arata a motocicleta . RS E PERFECT !!!!

Mesaj completat

Pai e bine....eu am 1000 de km facuti cu scooteru si deja am avut 2 indicente si ambele din cauza ca nu am avut frana de spate si am fost nevoit sa folosesc numai fata pana cand am prins o pata de nisip...apoi roata sa infranat a patinat si apoi ma aruncat de pe scooter......

NU AI AVUT RS PANA ACUM . Eu cred ca daca aveam alt motor cadeam pana acum....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU
Cand ies in oras 10 -20 de km nu imi mai iau decat casca am condus si in slapi de plaja :moron: Am fost si la arc asa... ma inteleg bine cu ea imi inspira incredere fata de celelalte 125-uri , pe yamaha am mers intr-o parcare ziceai ca stai invarfu' unei scari la curbe era naspa , cbr e mai acceptabila parca dar nu prea arata a motocicleta . RS E PERFECT !!!!

Mesaj completat

 

NU AI AVUT RS PANA ACUM . Eu cred ca daca aveam alt motor cadeam pana acum....

Da e buna si corecta comparatia dar nu motocicleta te va face sa cazi...poate neatentia , poate altcineva , poate o groapa , poate calarea motorului , etc... asa ca daca ai echipament , poarta-l

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...