Sari la conținut

Caut Posesor De Africa Twin Rd07 (93+)


Postări Recomandate

Din pacate toti posesorii de Africance pe care ii stiu in Buc au modelul RD04(90-92), iar la RD07/RD07A difera releul si alte balarii electrice :crack:

Am nevoie de ajutor pentru un diagnostic, ocazional vaca mea ma lasa in bezna cu incarcarea, nu imi da destula zeama si pentru faruri. Se stie ca una din putinele bube ale modelului e releul de incarcare ,ca la multe honde dealtfel, si pentru a-mi da seama daca imi trebuie alt releu sau e doar vre-un contact oxidat undeva, imi trebuie un "model" sa fac cateva masuratori in comparatie ...dureaza max juma de ora.

E cineva dispus sa ma ajute ?

 

Scrieti aici sau un apel la 0721489412,

Multumesc ! :what:

P.S. Dau bere :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate toti posesorii de Africance pe care ii stiu in Buc au modelul RD04(90-92), iar la RD07/RD07A difera releul si alte balarii electrice :crack:

Am nevoie de ajutor pentru un diagnostic, ocazional vaca mea ma lasa in bezna cu incarcarea, nu imi da destula zeama si pentru faruri. Se stie ca una din putinele bube ale modelului e releul de incarcare ,ca la multe honde dealtfel, si pentru a-mi da seama daca imi trebuie alt releu sau e doar vre-un contact oxidat undeva, imi trebuie un "model" sa fac cateva masuratori in comparatie ...dureaza max juma de ora.

E cineva dispus sa ma ajute ?

 

Scrieti aici sau un apel la 0721489412,

Multumesc ! :what:

P.S. Dau bere :crack:

 

 

incearca la Adrian Lupes...nu stiu exact ce model are, dar parca sa zic ca este dupa 92...pt telefonul lui ai pm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am citit pe net, un releu original de AT rar tine peste 30.000 km. Ceea ce nu e f rau,fata de alte modele (inclusiv a mea).

 

Daca vrei sa cumperi unul nou,incearca si site-ul asta: http://www.electrexworld.co.uk

 

Cauta acolo modelul tau. Au preturi sub reprezentanta,si stiu pe cineva care a luat de la ei si nu a avut probleme.

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de link, doar ca UK e al dracului de departe de cararile "batute" . Azi sper sa ma edific daca releul e de vina si in cazul asta fac eu cumva rost de unul nou.

 

Problema nu e chiar asa presanta, inca mai incarca fara faruri aprinse , numai ca nu pot pleca noaptea la drum lung.

 

Vine vre-un africaniast azi la arc? :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...mon cher, de ce nu apelezi la ăia pățiți....al meu, cu acelaÂşi sistem, mi-a scos păru' prin căciulă, până când am făcut o descoperire epocală, fără explicație Âştiințifică pertinentă:

- dacă bateria este OK (densitate, alea-alea), releul este cel mai bun prieten al meu

- dacă bateria trage să moară, zici că Âşi-a băgăt dracu coada: 13,8-14,2 la relanti.... :P 12,0-12,8 în turații

 

:hug: zi Âşi tu dacă nu-ți iei câmpii...de oxid pe contacte, nu strică să te cauți...ne vedem la Arc, cu CD de poze, colecția vară-vară 2006... :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am constatat si eu asta don' Shef, cu incarcatul doar in relanti, si am bunghit eu ceva ca dupa ce am pus bateria pe redresor i-a trecut. Problema astalalta se intampla la orice turatie, adica imi da ok fara far @14 si scade sub 13 cu far. A mai facut o perioada mai demult chestia asta si i-a trecut de la sine, pana cand a aparut iar cateva mii de km mai tarziu . Din ce m-am documentat releul are fel si fel de zvarcoliri ciudate inainte sa moara, iar cea mai nasoala e aia cand iti da supravoltaj si iti arde CDI+toate becurile. :hug: Din "fericire" al meu e un releu muribund de treaba, doar ma lasa in bezna daca exagerez cu luminile, imping 5 metri si gata :P

 

 

P.S. Caut un CD sa ard colectia vara-vara si ma prezint cu el la arc :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cineva mi-a spus sa incerci si ipoteza bateriei descarcate. schimbi cu alta si poate face minuni.

si eu am trait sapt trecuta epopeea sistemului electric. mesterul de la Caranda a zis ca-i alternatorul, cel de la Raza ce e regulatorul. verificate ca la carte dau bine iar daca inlocuiesc bateria nu mai zice nimic iesit din comun. dupa ce-mi pun baterie pot sau nu sa declar ca un voltmetru nu poate spune daca e alternatorul sau regulatorul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cineva mi-a spus sa incerci si ipoteza bateriei descarcate. schimbi cu alta si poate face minuni.

si eu am trait sapt trecuta epopeea sistemului electric. mesterul de la Caranda a zis ca-i alternatorul, cel de la Raza ce e regulatorul. verificate ca la carte dau bine iar daca inlocuiesc bateria nu mai zice nimic iesit din comun. dupa ce-mi pun baterie pot sau nu sa declar ca un voltmetru nu poate spune daca e alternatorul sau regulatorul

 

 

Bateria e noua (4-5 luni) si testul l-am facut si cu ea incarcata full pe redresor.

 

Vorbeste cu Jesus (Adi) de la Honda-service!

:ok:

 

Adi are un RD04 din cate stiu. :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

Asa, de chestie...

 

Se incinge tare ? Cind incepe sa se zvircoleasca, e mai fierbinte ca de obicei ?

 

Eu la mine am mutat regulatorul sub bord, unde are aer suficient si racire mai buna. Asta, desi merge foarte bine. Dar nu strica.

 

E posibil ca peste o anumita temperatura sa faca urit, iar in rest sa mearga bine. De aici chestia cu aerisirea....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut eu am luat de pe Electrexworld un releu compatibil cu urmatoarele modele Honda :

 

VT125C, XL125V, CB1 (400) (NC27), CBR250R, NX250, BROS 400 (NC25), CBR400RR (NC23), RVF400R (NC35), VFR400 (NC30), CB500, CBR600F, NTV650, XL650V, NR750, RFV750R, VFR750F(L), PC800, CBR900RR Fireblade (92-01), CBR1100XX Blackbird, VTR1000 Firestorm, XL1000

 

 

Daca vrei ne putem intalni , il montezi pe motocicleta ta si faci testele necesare. Ne putem intalni dupa 18h sau in weekend .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...