Sari la conținut

Discutii Intre Noi


OVK
 Share

Postări Recomandate

Nu inteleg ce razi la consum 15% si 120 de grade la semafor si in curand nici cu mobra nu o sa mai ai unde sa te bagi...si cand te bagi aiurea sa vedem cine rade cand nu mai ai carnet si nu iti da 50-ul sa iti faci treaba! :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutari posesorilor de scuter.

 

Avand in vedere traficul infernal din ultimii ani din bucuresti am ajuns la concluzia ca un scuter este cea mai logica solutie de a te mai misca in trafic. Mai ales la cat este benzina.

 

Din pacate, desi la motoare mai stiu cate ceva, la scutere sunt complet in ceata. Am citit cat de mult am putut pe acest forum, am aflat ca trebuie sa ma feresc de chinezarii, diferentele intre 2t si 4t si tot ce mai este insa nu prea am reusit sa dau de modele si de pareri asupra lor.

 

M-am hotarat ca imi doresc un motor de 50cc (orientat cat se poate spre sport, macar ca si look daca nu ca perfomante) pentru a il putea conduce fara carnet. Suma pe care as fi dispus sa o dau ar fi cel mai sincera cam 1000 de euro, insa probabil daca se merita m-as arunca si la 1400-1500. Vreau sa fie nou. Pana acum m-am gandit la 2T la un sym jet sport 50 si la 4t un piaggio fly. Mai sunt alte modele pe la sumele astea? Fie ca sunt 2t sau 4t? Mentionez ca am sa il folosesc exclusiv in timpul zilei, sa imi fac treaba, nu ma intereseaza sa ii pun kit-uri si alte chestii, vreau doar un mijloc de transport rapid si ieftin cu care totusi sa nu ma fac de ras si care sa nu imi dea prea mari batai de cap. Multumesc anticipat!

piaggio fly iti recomand. Scuter bun, dotat cu motor piagio, la un pret foarte bun.in pretul de 1000 eu cred ca e cea mai buna varianta. Amus cateva luni era la promotie. acuma cred ca s-a scumpit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

piaggio fly iti recomand. Scuter bun, dotat cu motor piagio, la un pret foarte bun.in pretul de 1000 eu cred ca e cea mai buna varianta. Amus cateva luni era la promotie. acuma cred ca s-a scumpit.

 

cam cat consuma un piaggio fly ? :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca mai bine ti`ar prinde un 2t avand in vedere ca ai si motor ..o sa ti`se para plictiseala un 4t ( chiar daca`l folosesti doar sa`ti faci "treaba") .... un motowel are merge si te incadrezi in bani si am inteles ca sunt bune :rolleyes:

Editat de haste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai baieti ieri m-am hotarat sa trec de la Uleiul Castrol 2T la uleiul Motul 100 gasit in Selgros.

Am simtit cum trage mai tare cu acest ulei..

Este o alegere buna sau sa aleg Motul 510 / Motul 710 .

 

Uleiul care l-am pus acum : http://www.motul-romania.ro/default.asp?op...dsub=32&b=2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trei luni de acum incolo o sa fiu scuterist sau pasager in masina.

M-a prins radarul cu 158 km/h in afara localitatii (inainte de Rm. Sarat) si mi-au suspendat permisul pt urmatoarele 3 luni plus o amenda de 225 ron si 9 puncte de penalizare.

"Norocul" meu este ca mi-am luat scuter si o sa am cu ce sa ma deplasez prin Bucuresti.

Asa ca aveti grija cum circulati si cat de repede o faceti (aceia care au permis de conducere).

Numai bine si asfalt uscat

amenda o inteleg .. de altfel si suspendarea dreptului de a circula .. :| dar cum Dumnezeu ti-a mai dat si puncte ??? :( ce sa faci cu ele .. :D permisul e suspendat cum sa iiti dea si puncte ?! astia is cazuti in cap!!!??????? :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

amenda o inteleg .. de altfel si suspendarea dreptului de a circula .. :| dar cum Dumnezeu ti-a mai dat si puncte ??? :D ce sa faci cu ele .. :P permisul e suspendat cum sa iiti dea si puncte ?! astia is cazuti in cap!!!??????? :(

Ma defapt acum imi dau seama ca nici nu exista 9 puncte de penalizare, de unde viseaza gaborii aia atata? Maxim pentru depasirea vitezei este de 6 puncte si se dau numai pentru +41-50km/h fata de viteza maxima admisa... In cazul de fata se depaseste viteza max. cu peste50km/h deci:

Constituie contravenție Âşi se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancțiuni Âşi cu aplicarea sancțiunii complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 90 de zile săvârÂşirea de către conducătorul de autovehicul sau tramvai a următoarelor fapte:

...

e) depăÂşirea cu mai mult de 50 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv Âşi pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatată, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate Âşi verificate metrologic.

 

Politia romana...

 

 

Bafta! :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la puncte...punctele alea sunt pe un an. Sunt trecute intr-o baza de date, in contul carnetului tau, care inca exista, doar e suspendat. Cand il primesti inapoi o sa ai acelasi "cazier pe el"...asta doar daca ti-l da inapoi dupa anul nou :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma defapt acum imi dau seama ca nici nu exista 9 puncte de penalizare, de unde viseaza gaborii aia atata? Maxim pentru depasirea vitezei este de 6 puncte si se dau numai pentru +41-50km/h fata de viteza maxima admisa... In cazul de fata se depaseste viteza max. cu peste50km/h deci:

 

 

Politia romana...

 

 

Bafta! :rolleyes:

 

La Multi Ani Vladule !

 

Multa Sanatate ! :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari posesorilor de scuter.

 

Avand in vedere traficul infernal din ultimii ani din bucuresti am ajuns la concluzia ca un scuter este cea mai logica solutie de a te mai misca in trafic. Mai ales la cat este benzina.

 

Din pacate, desi la motoare mai stiu cate ceva, la scutere sunt complet in ceata. Am citit cat de mult am putut pe acest forum, am aflat ca trebuie sa ma feresc de chinezarii, diferentele intre 2t si 4t si tot ce mai este insa nu prea am reusit sa dau de modele si de pareri asupra lor.

 

M-am hotarat ca imi doresc un motor de 50cc (orientat cat se poate spre sport, macar ca si look daca nu ca perfomante) pentru a il putea conduce fara carnet. Suma pe care as fi dispus sa o dau ar fi cel mai sincera cam 1000 de euro, insa probabil daca se merita m-as arunca si la 1400-1500. Vreau sa fie nou. Pana acum m-am gandit la 2T la un sym jet sport 50 si la 4t un piaggio fly. Mai sunt alte modele pe la sumele astea? Fie ca sunt 2t sau 4t? Mentionez ca am sa il folosesc exclusiv in timpul zilei, sa imi fac treaba, nu ma intereseaza sa ii pun kit-uri si alte chestii, vreau doar un mijloc de transport rapid si ieftin cu care totusi sa nu ma fac de ras si care sa nu imi dea prea mari batai de cap. Multumesc anticipat!

 

ma scuzati ca insist, dar probabil ca pe saptamana viitoare fac investitia si as mai aprecia orice alte sfaturi. Multumesc. (intre timp am aflat ca un sym este 1850 de euro...deci a cam cazut acest model)

Editat de pretzeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...