Sari la conținut

Istanbul


Xomin
 Share

Postări Recomandate

Intereseaza pe careva o iesire de uichend in Istanbul?

 

O zi dus - Buc. - Giurgiu - Burgas - pe partea turceasca o luam pe autostrada.

O zi de blendereala prin oras

O zi de intors - pe partea turceasca o vom lua pe drumuri nationale - Burgas - Giurgiu - Bucuresti

 

Distanta max. 2000 km

 

Cheltuieli in afara de benzina:

- 2 nopti de cazare, aprox 40 euro camera dubla/seara

- taxe de intrare turcia aprox. 10-20 euro

- dulciuri, mirodenii, seminte, nuci si alte mancaruri ciudate pe care o sa le incercam pe acolo

 

 

Eu ma gandeam ca la inceputul lui octombrie ar fi ok.

 

 

 

PS. trebuie pasaport :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Intereseaza pe careva o iesire de uichend in Istanbul?

 

O zi dus - Buc. - Giurgiu - Burgas - pe partea turceasca o luam pe autostrada.

O zi de blendereala prin oras

O zi de intors - pe partea turceasca o vom lua pe drumuri nationale - Burgas - Giurgiu - Bucuresti

 

Distanta max. 2000 km

 

Cheltuieli in afara de benzina:

- 2 nopti de cazare, aprox 40 euro camera dubla/seara

- taxe de intrare turcia aprox. 10-20 euro

- dulciuri, mirodenii, seminte, nuci si alte mancaruri ciudate pe care o sa le incercam pe acolo

 

 

Eu ma gandeam ca la inceputul lui octombrie ar fi ok.

 

 

 

 

PS. trebuie pasaport :cheers:

 

pe 1,2,3 octombrie eu cu 2 prieteni chiar la istanbul am vrea sa mergem.

mai vorbim si poate mergem impreuna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la intoarcere va recomand iesirea de pe autostrada la E87 N prin maliko tarnovo (adica spre nord) si veniti pe litoral.

drumul l-am facut de la autostrada pana la granita cu bulgarii pe o sosea de vis, nimeni pe sosea, saltam frunzele ruginii in spate in turbioane, :cheers: :laugh: , ma uitam numai in oglinzi

 

apoi litoralul bulgaresc si intrarea pe la vama veche.

calitatea soselelor nu e nemaipopmenita in bulgaria/romania dar peisajul merita

 

uitati-va si voi pe harta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

and here is another one,

 

astora care va plac mancarurile exotice, e o ferma de scoici la dalboka pe malul marii

 

http://www.dalboka.eu/?l=en

 

din pacate am aflat de ea prea tarziu.

sau vreau sa monitorizez pe careva care trece pe acolo inainte sa ajung eu...

 

verificati meniul

 

succes

 

 

http://maps.google.ca/maps?q=43.36238,28.4...109606&z=14

 

GPS

43.36238,28.46549

Editat de Tsunami
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce nu, daca drumul il facem dintr-o bucata iar ziua de sambata e pentru plimbari prin oras

 

SI VOI va gandeati la asta ?:cheers:

nice

dar nu 2 ci 4 zile ( de vineri pana luni ) ca sa se si aleaga ceva de plimbarea asta

sa vedem cum e vremea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SI VOI va gandeati la asta ?:cheers:

nice

dar nu 2 ci 4 zile ( de vineri pana luni ) ca sa se si aleaga ceva de plimbarea asta

sa vedem cum e vremea

Eu ma gândeam la acest traseu... :laugh:

 

PS

NU mai sunt taxe de intrare!

post-54574-1284999283_thumb.png

Editat de Old Steed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SI VOI va gandeati la asta ?:cheers:

nice

dar nu 2 ci 4 zile ( de vineri pana luni ) ca sa se si aleaga ceva de plimbarea asta

sa vedem cum e vremea

Pentru mine o zi este de ajuns. Ma intereseaza mai mult drumul, si senzatia pe care ti-o da Istanbulul noaptea.

 

@manuel_ktm ramane sa ne mai auzim saptamana viitoare respect-048.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma gândeam la acest traseu... :cheers:

 

PS

NU mai sunt taxe de intrare!

 

Salut,

 

Am fost acum doua saptamani la concertul U2 din Istanbul si am mers pe varianta Razgrad, Targoviste, Omurtag, Sliven, Yambol, Lessovo, Edirne, Istanbul. Drumul cu portiuni foarte bune dar si niste portiuni de blestemai toate cele. Atentie foarte mare la radare. Era plin in BG.

 

Confirm: taxe de intrare in Turcia nu sunt. Insa se plateste autostrada de la Edirne pana in Istanbul: 7 lire turcesti. Trebuie sa schimbati lire la o benzinarie de pe drum deoarece se plateste doar in lire. Cred ca se poate plati si cu cardul insa nu am incercat.

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca te intereseaza mai mult drumul, poate fi de ajuns o zi. dar ca sa intelegi ceva tb sa stai min 3-4 zile in istanbul.

 

eu am fost acum ~o luna jumate, am stat 3 nopti si cred ca daca as mai fi stat inca 3 tot as mai fi avut cate ceva nou de vazut.

 

cazare ieftina, mancare foarte buna si ieftina, aglomeratie fff multa, in trafic un haos total, nimeni nu semnalizeaza, nimeni nu se asigura, un oras ff mare. mie mi-a placut la nebunie orasul. e altceva decat ce vezi in europa de vest. m-as intoarce acolo oricand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- taxe de intrare turcia aprox. 10-20 euro

 

Eu am intrat din grecia si n-am dat nicio taxa.

In alta ordine de idei, pentru cei (ca si mine) care urasc aglomeratia, Istambul, cu cele 12.500.000 de suflete, nu e o destinatie foarte buna. Trafic infernal (Bucurestiul e mic copil) si o aglomeratie de nedescris.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

and here is another one,

 

astora care va plac mancarurile exotice, e o ferma de scoici la dalboka pe malul marii

 

http://www.dalboka.eu/?l=en

 

din pacate am aflat de ea prea tarziu.

sau vreau sa monitorizez pe careva care trece pe acolo inainte sa ajung eu...

 

verificati meniul

 

succes

 

 

http://maps.google.ca/maps?q=43.36238,28.4...109606&z=14

 

GPS

43.36238,28.46549

 

As advertised, si cum mi-a fost recomadat si mie, recomand si eu... cand cobori acolo, du-te in carciuma din dreapta, nu in cea din stanga.

Mesaj completat

Ca rute, daca o iei pe Ruse - Veliko etc si vrei sa faci drumul intr-o zi, as zice sa eviti pasul Shipka - probabil nu e o idee buna dimineata (ceata) + perioada anului. E mai rapid, drum foarte bun si nu e deloc aglomerat pe Nova Zagora. Asta daca vrei sa iesi pe la Svilengrad. Ca alte variante, Razgrad - Targovishte - Omurtag - Kotel - Karnobat - Aytos - Burgas e ok... max 20km de drum mai cu gauri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Istambul, cu cele 12.500.000 de suflete, nu e o destinatie foarte buna. Trafic infernal (Bucurestiul e mic copil) si o aglomeratie de nedescris.

 

Imi place la nebunie atmosfera din Istambul, mai ales mirosurile si sa dau o tura cu mobra pe stradutele inguste de pe colinele orasului happy-big-smile-017.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As advertised, si cum mi-a fost recomadat si mie, recomand si eu... cand cobori acolo, du-te in carciuma din dreapta, nu in cea din stanga.

Mesaj completat

Ca rute, daca o iei pe Ruse - Veliko etc si vrei sa faci drumul intr-o zi, as zice sa eviti pasul Shipka - probabil nu e o idee buna dimineata (ceata) + perioada anului. E mai rapid, drum foarte bun si nu e deloc aglomerat pe Nova Zagora. Asta daca vrei sa iesi pe la Svilengrad. Ca alte variante, Razgrad - Targovishte - Omurtag - Kotel - Karnobat - Aytos - Burgas e ok... max 20km de drum mai cu gauri.

 

 

good tips, thx.

 

despre circulatia din istanbul, imi place la nebunie. se conduce dinamic, ca la ski, "fereste fata", sunt atenti, isi folosesc oglinzile, sunt mai buni soferi ca francezii.

in ritmul ala am mai mers doar prin montreal pe autostrada.

ce ma darama cand ma gandesc la istanbul, e bulgaria. nu-mi place sa ma bati cu basca uda

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi place mancarea pe strada la istambul. traficul e nasol, haotic, nu cred ca aia sunt buni soferi, am vazut multe accidente, inclusiv in fata mea scuteristi luati in bot si dati pe jos de masini. e drept ca si aia circula haotic, chiar si iarna pe lapovita ca zapada nu prea au, prin ianuarie sunt 10-15c acolo. poate ajung cumva anul asta, in oct plec in germania, am sa vad. mancati scrumbie in port. daca sunteti cativa inchiriati un vaporas numai pt voi cu 100 si ceva $, va duce pe unde vreti.

post-818-1285010950_thumb.jpg

post-818-1285010976_thumb.jpg

post-818-1285011016_thumb.jpg

post-818-1285011045_thumb.jpg

post-818-1285011069_thumb.jpg

post-818-1285011106_thumb.jpg

post-818-1285011190_thumb.jpg

post-818-1285011261_thumb.jpg

post-818-1285011347_thumb.jpg

post-818-1285011393_thumb.jpg

post-818-1285011486_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi place mancarea pe strada la istambul. traficul e nasol, haotic, nu cred ca aia sunt buni soferi, am vazut multe accidente, inclusiv in fata mea scuteristi luati in bot si dati pe jos de masini. e drept ca si aia circula haotic, chiar si iarna pe lapovita ca zapada nu prea au, prin ianuarie sunt 10-15c acolo. poate ajung cumva anul asta, in oct plec in germania, am sa vad. mancati scrumbie in port. daca sunteti cativa inchiriati un vaporas numai pt voi cu 100 si ceva $, va duce pe unde vreti.

 

wow, misto poze

pai dorule baga si tu ceva informatii mai exacte cu vaporasul, un site, ceva.

eu fusei toamna, poate spre iarna sa se mai prosteasca, :cheers:

 

din germania tocmai venii. zi-le sa termine naibii autostrazile alea odata..

Editat de Tsunami
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

good tips, thx.

 

despre circulatia din istanbul, imi place la nebunie. se conduce dinamic, ca la ski, "fereste fata", sunt atenti, isi folosesc oglinzile, sunt mai buni soferi ca francezii.

in ritmul ala am mai mers doar prin montreal pe autostrada.

ce ma darama cand ma gandesc la istanbul, e bulgaria. nu-mi place sa ma bati cu basca uda

n are treaba Bg. e super

si pe la malko tarnovo e super fain

am fost pe acolo acum un an..

uff

so, cinevfa baga mai mult de un weekend ?

adicalea 4 zle ?

Mesaj completat

Eu ma gândeam la acest traseu... :cheers:

 

PS

NU mai sunt taxe de intrare!

 

da, super,

:laugh:

putem sa mergem pe unul si ne intoarcem pe celalat,. asa , pentur variatie

au aparut si ultime harti asa ca taman bine pica

vreamea sa tina cu noi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate merg eu, exact 4 zile dar nu stiu cand, ma intorc in jur de 12 oct asa ca inainte de 15 oricum nu pot pleca. oricum vreau sa meg sa mananc zacusca de ardei si frigarui de miel.

tsunami: in port acolo unde sunt vapoarele alea rapide de croaziera, mai in stanga sunt asa-zisi "capitani" de vaporase care isi ofera serviciile, te tocmesti cu ei, te duc in bosfor pana la ultimul pod si comanda e la tine - mai tare, mai incet, mai la mal, mai in larg. pozele sunt facute de pe o astfel de barca.

post-818-1285085818_thumb.jpg

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aloo. ca va poluez topicul

pleaca cineva vineri cu noaptea in cap ?;)

si se intoarce luni ?

sa zicem ca se da un varadero ca mijoc de locomotie

salutam,daca nu a iesit ieseala la sinemorets ma bag eu la istanbul . spune-mi cum vrei sa facem si mergem . daca ai nevoie nr meu de tel 0724307666 .

ps. si eu tot cu varadero merg. Marinel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...