Sari la conținut

Consumabile .


NeWbIeRiDeR
 Share

Postări Recomandate

Deci , nu sunt motociclist de mult timp , am doar A1 de 1 an jumate , 1 singur motor am avut , acum il schimb , si .. nu am schimbat niciodata consumabilele(cred) . Vad la toate motoarele de vanzare -consumabile schimbate ... care sunt acele consumabile defapt , si cam cat ar costa schimbarea lor , cand se face aceasta schimbare ? Mersi . Asfalt uscat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ulei in motor, kit de lant, ulei in cardan (daca are), ulei in cutie (daca are), placute de frana/saboti (daca are), lichid de frana/ambreiaj (daca are), lichid de racire (daca are), bujii - astea is cele mai uzuale.

 

Mai exista curele de distributie (daca are), pompa de benzina (daca are) dar astea le schimbi mai rar.

 

Cat de des se schimba? Daca sunt uzate sau la cat indica producatorul mobrei in manual.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai poti adauga bateria..

 

 

 

 

 

 

 

 

(motorul, daca are) :cheers: (gluma)

 

 

In general fiecare motocicleta ar trebui sa vina cu un manual de utilizare in care exista un tabel cu aceste consumabile si perioada si/sau km la care se schimba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad la toate motoarele de vanzare -consumabile schimbate ... care sunt acele consumabile defapt , si cam cat ar costa schimbarea lor , cand se face aceasta schimbare ? Mersi . Asfalt uscat .

 

Vezi ca multa lume prin consumabile intelege maxim ulei+filtru ulei si lichid frane.. si eventual cauciucuri + lant.

Daca vrei sa cumperi alt motor.. sa intrebi ce anume si cand a schimbat.. in general se cam vede la toate.. la lant uzura pinioanelor, la cauciucuri luna/anul fabricatiei, bujia se scoate relativ usor si spune multe, lichid de frane si ulei ma gandesc ca au cam toate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar daca cel care o vinde spune ca a schimbat uleiul , filtrele , placutele , bujiile , discurile de ambreiaj e bine ca tu sa iti iei masurile de precautie si sa le schimbi . Astfel vei fi mai sigur pe motoreta ta si eviti surprizele neplacute

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci , nu sunt motociclist de mult timp , am doar A1 de 1 an jumate , 1 singur motor am avut , acum il schimb , si .. nu am schimbat niciodata consumabilele(cred) . Vad la toate motoarele de vanzare -consumabile schimbate ... care sunt acele consumabile defapt , si cam cat ar costa schimbarea lor , cand se face aceasta schimbare ? Mersi . Asfalt uscat .

 

 

Ai avut motor si acu l schimbi sa nteleg. Cati km ai facut in intr-un sezon si jumate? N ai curatat filtru de aer? N ai schimbat uleiul? Filtrul de aer se curata destul de des (1000-2000K).

 

In fine, din posturile astea nu inveti nimic. Daca nu stii ce s consumabilele, nici n o sa stii cum arata in momentul in care ele devin „consumate”. Ia ti un mecanic de manuta sa vada noul motor, ca altfel e atat de simplu sa ti iei teapa. In functie de starea consumabilelor iti (de fapt mecanicul, cunascatorul, priceputul, ca tu nu poti etc) dai seama cat de ingrijit a fost motorul ala si daca poti sa mai tai din pret, scazand consumabilele care is duse.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...