Sari la conținut

culoare bujie


Postări Recomandate

ce regleaza acel surub?

prin manuale am vazut ca reglajele se fac cate 1/4 tura si apoi din nou test de bujie ...

sa inteleg ca dupa ce ai facut acel reglaj, bujia arata mai bine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma repet, dar...

asa cum inteleg eu functionarea unui carburator, amestecul poate varia si variaza functie de turatie.

 

am facut personal testul, m-am uitat la bujii dupa ce am mers prin oras (turatii mici-medii, stat la semafor la ralanti etc). bujile erau albe cu slabe depuneri negricioase. am mers citeva zeci de km la turatii medii pina la blana si am repetat testul, taind aprinderea din butonul de kill, fara sa trec prin ture mici/ralanti. erau toate caramizii.

 

ca, idee, atasez o poza cu amestecul masurat la un Bandit de 600 (nu al meu) pe stand Dynojet.

 

si niste grafice unde se observa care piese influenteaza cum amestecul, functie de turatie.

post-24366-0-11460700-1346160128_thumb.gif

post-24366-0-63466600-1346160133_thumb.jpg

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai dat 2 ture inapoi atunci ai imbogatit amestecul. De obicei acel surub de reglaj se masoara de la inchis spre deschis, adica il strangi de tot si desurubezi un numar de ture. La relanti este de cele mai mut, e ori fix, la multe motoare cam 2 si 1/2 ture.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai strans am vrut sa zic.

Cu jumatate de tura.

Deci vine benzina mai putina pe relanti.

 

Intrebare: am vazut ca o bujie da scanteie mai mare ca cealalta.\

Acum inteleg de ce. O fisa e ngk, am masurat si are 5 kohm, iar cealalta originala are 10 kohm.

Presupun ca nu e nici o problema daca rulez asa, sau ar trebui sa fie ambele de aceeasi rezistenta?

 

Am un tdm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe termen scurt nu e nici o problema, pe termen lung poate fi afectata bobna. Cand poti, pune-i fise si pipe potrivite(cu rezistenta indicata de manual). Vei avea si aredere egala pe cei doi cilindri. Acum, bujia cu scanteie mai slaba, lasa depuneri mai mari in camera de ardere, decat cea cu scanteie buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rezistentele alea nu au decat rol sa nu-i bruiezi mamaiei televizorul cand se uita la acasa cand se caca jose fernando. pune fise fara rezistente, oricum porcariile de bujii din zilele de azi au toate rezistenta de 5kohm integrata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca=i pont sa mergi fara rezistentele alea..:))eu aveam o mobra mai demult...care nu avea rezistenta aia in fisha..si moama ce zburau oalele si borcanele pe langa capu meu cand ma dadeam cu ea...vorba lu' FESIERU..daca e constipat Jose si le bruiezi la astia malaiu te-ai scos...ardere pe rug..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...