Sari la conținut

Trepidatii


spd
 Share

Postări Recomandate

De curand am cumparat un transalp si am o problema.intre 2500 si 3500 de rotatii motorul vibreaza

destul de deranjant si la voi face la fel sau nu mai sunt eu obisnuit cu motoarele in doi cilindri.Am sa

sincronizez carburatoarele cat de curand poate se mai linisteste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De curand am cumparat un transalp si am o problema.intre 2500 si 3500 de rotatii motorul vibreaza

destul de deranjant si la voi face la fel sau nu mai sunt eu obisnuit cu motoarele in doi cilindri.Am sa

sincronizez carburatoarele cat de curand poate se mai linisteste.

 

Daca sunt niste trepidatii continue finutze ca de vibromasaj, de simti fiecare muschi al mainii si mai ales al palmei "lucrat" dupa ce iei mana de pe ghidon, tocmai ai facut cunostinta cu motoarele 2 in Ve!!

Daca nu... nu mai stiu... :hug:

 

:ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca sunt niste trepidatii continue finutze ca de vibromasaj, de simti fiecare muschi al mainii si mai ales al palmei "lucrat" dupa ce iei mana de pe ghidon, tocmai ai facut cunostinta cu motoarele 2 in Ve!!

Daca nu... nu mai stiu... :hug:

 

:ok:

 

 

am avut transalp in 1999 dupa care am avut kawasaki kle care era doi in linie dar parca nu

erau asa suparatoare trepidatiie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Normal, la 2 in linie nu sunt suparatoare decat in ture foarte mari!

 

La 2 in Ve e altceva, are o plaja unde vibreaza... asta e, asa e si la Harley, ba chiar la ala mai mult!!

 

Acuma sa nu mearga motorul dezechilibrat dar in cazul asta sunt vibratii bruste ce duc spre "smucituri", nu sunt uniforme si "intzepatoare" ca de vibromasaj!

Te-ai dezobisnuit, se prea poate si asta.... :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am V2 (sa ma rog, L2) si desi am plecat de pe 4 in linie nu am gasit deranjante vibratiile.

 

Poate ar fi bine sa verifici nitel motorul. O simpla bujie uzata poate conduce la vibratii.

Nu cunosc transalpu, dar daca are ceva bucsi de cauciuc la prinderile cutiei sau motorului, ai putea sa le verifici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca sa face el,honda mea ii v4 si nu ma deranjeaza deloc vibratiile (am merg mult pe IJ).Daca dupa 3500 nu mai vibreaza inseamna ca asa ii modelul.Poate intru unu ce are transalp si te lamureste mai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La GS'ul meu(2 in linie) se simt puternic vibratii pe la 5000 de ture probabil ca e normal...o fi ceva legat de vreo frecventza de rezonantza pt ca pana in 5000 si peste ~5300 mere destul de rotund deja cand ajung la 6000 nu prea mai vibreaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa se intampla si la transalpul meu si de aia e de preferat sa il tii in turele care ii plac lui si mai precis peste 3500 - 4000 de ture...

 

eu asa fac... ( mai ales daca sunt cu pasager...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa se intampla si la transalpul meu si de aia e de preferat sa il tii in turele care ii plac lui si mai precis peste 3500 - 4000 de ture...

 

eu asa fac... ( mai ales daca sunt cu pasager...)

 

merci de informatii,daca se poate de ce vrei sa-l vinzi pe al tau?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...