Sari la conținut

Am Un Scuter Cam Ciudat....


geotalent
 Share

Postări Recomandate

l-am luat de la fb, are motor Lifan, ma rog, in acte viteza maxima este de 45km/h, pe bord are kilometrajul pana la 60km/h, dar acul sare de 60 cu mult, pana in momentul cand nu mai are unde sa se duca, continuand sa-si ia viteza....., ma poate lamuri cineva ce sa-i fac sa afluu exact cu cat merge?, dupa ce sare de 60, habar nu am cu cat merg.... :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am gandit la varianta asta, dar as vrea sa vad permanent cu cat merg, nu doar sa-i stiu capabilitatile scuterului, ma gandeam sa-i fac ceva la vitezometru sau sa ma duc la fb, si cumpar un kilometraj digital....? ai ideie cat costa? tnx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am gandit la varianta asta, dar as vrea sa vad permanent cu cat merg, nu doar sa-i stiu capabilitatile scuterului, ma gandeam sa-i fac ceva la vitezometru sau sa ma duc la fb, si cumpar un kilometraj digital....? ai ideie cat costa? tnx

 

Stai linistit ca daca e de la FB in curand o sa se duca dracu ceva si nu o sa mai prinda viteza maxima si o sa scapi de probleme de-astea. :ok:

 

PS Nu trebuia sa fie limitat? Ai permis?

Editat de ITS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,la toata lumea ,domnu' its de unde stii tu ca se va duce dracu,esti vrajitor si noi nu stim ,ai un bol de cristal si ghicesti,ce se va intampla cu acest scuter,nu vreau sa supar pe nimeni dar tot timpul se gaseste cate un destept sa critice Fb ,dc nu il lasati in pace ,vedeti-va de treaba si de scuterele vostre nu va mai dati aiurea cu parerea despre aceste scutere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

auzi maestre, tu de zici ca fb sunt varza.....hai sa iti zic un mic istoric, si sper sa nu mai stresezi pe nimeni pe viitor cu critici la adresa fb "de mentionat ca nu le iau partea!!". fb prima data s-au apucat de facut biciclete, ulterior, oamenii s-au gandit sa faca si scutere, au vazut ca nu prea se pricep si au cam avut reclamatii, si de curand, ca sa stii si tu, fb nu mai fac motoare, ci le importa de afara", le pun sigla fb si gata. motoarele vin dezansamblate, pentru a nu plati taxe la vama, iar aici in romania, le monteaza la loc, si spre uimirea ta, fb-ul meu luat acum 2 luni, care are pe bord 1600km facuti, nu a necesitat nici macar o strangere de surub. singura chestie pe care i-am facut-o, a fost schimbul de ulei la 1000 km. si ca sa te mai uimesc un pic, nu a avut limitator, desi in acte scrie "viteza maxima 45km/h". si ca sa te mai uimesc un pic, merg cu el pe drum drept cu inca o pers pe el cu 70, iar singur..... imagineaza-ti!!! motorul pe care il are este lifan, poti urma linkul asta : http://www.americanlifan.com/lifan/LF50QT-15.html si ai sa-l gasesti. asa ca lasa-ne si sper ca te-am cam lamurit! :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

auzi maestre, tu de zici ca fb sunt varza.....hai sa iti zic un mic istoric, si sper sa nu mai stresezi pe nimeni pe viitor cu critici la adresa fb "de mentionat ca nu le iau partea!!". fb prima data s-au apucat de facut biciclete, ulterior, oamenii s-au gandit sa faca si scutere, au vazut ca nu prea se pricep si au cam avut reclamatii, si de curand, ca sa stii si tu, fb nu mai fac motoare, ci le importa de afara", le pun sigla fb si gata. motoarele vin dezansamblate, pentru a nu plati taxe la vama, iar aici in romania, le monteaza la loc, si spre uimirea ta, fb-ul meu luat acum 2 luni, care are pe bord 1600km facuti, nu a necesitat nici macar o strangere de surub. singura chestie pe care i-am facut-o, a fost schimbul de ulei la 1000 km. si ca sa te mai uimesc un pic, nu a avut limitator, desi in acte scrie "viteza maxima 45km/h". si ca sa te mai uimesc un pic, merg cu el pe drum drept cu inca o pers pe el cu 70, iar singur..... imagineaza-ti!!! motorul pe care il are este lifan, poti urma linkul asta : http://www.americanlifan.com/lifan/LF50QT-15.html si ai sa-l gasesti. asa ca lasa-ne si sper ca te-am cam lamurit! :hug:

 

Bai .oaie vezi ca tonul asta pe care te adresezi nu e ce trebuie. Eu am cumparat de toate de la FB, si tot ce am luat a fost un rahat. Pe langa asta am zeci de mii de km facuti cu diverse scutere prin oras si nu numai. Prin natura jobului care il am ma invart zilnic printre o gramada de scutere de toate brandurile. Stiu ce inseamna fiabilitate, service beton etc. Drept urmare scriu si eu pe forum ce stiu: FB e un rahat!

Acuma imi pare rau ca iti stric legatura ta orgasmica cu scuterasul tau dar asta e.

BTW 1600 de km nu inseamna mare lucru dar banuiesc ca stii asta.

70 km/h inseamna dosar penal daca nu ai permis banuiesc ca si pe asta o stii. :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti fara cearta,fiecare cu parerile lui Its, crede ca sunt varza e parerea lui ,are piaggio ,peugeot e bastan ,e in regula e potent,noi astia cu Fb ne ducem crucea, deci nu are rost sa ne certam pe baza acestui lucru,acum fiecare cu norocul lui eu am un Concord si un SPrinter ,sunt ffffffff multumit de ele ,acum daca faci curierat cu scuterul cum or face unii sau livrari pizza normal ca se duce dracul ca nu e Bmw sau Mert .Numai bine!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai its, limbajul pe care tu il folosesti, in primul rand ca ma amuza, in al doilea rand imi da de inteles ca esti un pustan la vre-o 18-19 ani, iar in al 3-lea rand, nu dai dovada de biker adevarat cum probabil te crezi.... mai ai putin si te iei si de rolleri, sau de biciclisti.... nu vezi ca ne stresezi? un pic ti-a trebuit sa te bag in seama si deja ai luat-o razna.a, si nu crede ca este cineva nevoit pe forumul asta sa iti citeasca parerile tale de x lei. si sa nu ai impresia ca esti mai inteligent daca folosesti termeni gen " job" sau "branduri". si apropo de viteza de 70 cum ca ar fi dosar penal si o tot sustii, ai vre-o problema cu asta? afla ca merg si cu 80, asa ca nu te mai agita, ca nu o sa te chem sa-mi aduci tigari la celula. iar legatura orgasmica nu pot avea decat cu o femeie... daca intelegi apropoul, inseamna ca esti mai inteligent decat credeam... ca sa intelegi ce am zis: apropo = aluzie :hug: . si ca sa inchei..... eu iti voi ura "asfalt uscat", nu :ok: cum mi-ai urat tu mie.... invata sa fi om si mai vb, pana atunci......: LASA-NE!!!!!, LASA-NE!!!!

p.s: intra si tu pe un site dedicat frustrarii tale sexuale, daca te ajuta :sentimente.ro, aman2.ro, amici.ro, etc, si lasa forumul asta bikerilor adevarati :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

l-am luat de la fb, are motor Lifan, ma rog, in acte viteza maxima este de 45km/h, pe bord are kilometrajul pana la 60km/h, dar acul sare de 60 cu mult, pana in momentul cand nu mai are unde sa se duca, continuand sa-si ia viteza....., ma poate lamuri cineva ce sa-i fac sa afluu exact cu cat merge?, dupa ce sare de 60, habar nu am cu cat merg.... :D

tu la-i delimitat sau asa iti merge de cand la-i luat?

cea mai ieftina solutie pentru problema ta e sa vezi daca merg kilometrajele alea digitale de bicicleta pe scutere.

:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu la-i delimitat sau asa iti merge de cand la-i luat?

cea mai ieftina solutie pentru problema ta e sa vezi daca merg kilometrajele alea digitale de bicicleta pe scutere.

:P

a fost delimitat de cand l-am luat, chiar mi-a si zis mecanicul de acolo ca am noroc.... in acte in schimb, e limitat, o sa incerc cu un vitezometru de bicicleta, dar oare nu se da peste cap la 60-70km/h?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu se da...tin minte cand aveam asa ceva pe bicicleta cand eram mic,o intorceam cu rotile in sus si dadeam de roata fata-spate si inregistram viteze de peste 100 km/h ca apoi sa ma laud la prietenii mei :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu se da...tin minte cand aveam asa ceva pe bicicleta cand eram mic,o intorceam cu rotile in sus si dadeam de roata fata-spate si inregistram viteze de peste 100 km/h ca apoi sa ma laud la prietenii mei :P

:D pai o sa incerc cu unu de bicla... ai ideie cat este la fb?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a fost delimitat de cand l-am luat, chiar mi-a si zis mecanicul de acolo ca am noroc.... in acte in schimb, e limitat, o sa incerc cu un vitezometru de bicicleta, dar oare nu se da peste cap la 60-70km/h?

[/quote

nu cred pentru ca eu am mers 65 cu bicla intr-o panta,oricum tu vezi daca poti sa-l montezi pe scuter.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

ma io am tot luat apararea la first bike dar sa stiti ca sunt niste scutere de rahat, in mare parte din cauza mecanicilor lor :D :) care nu is in stare sa repare nimic, daca il trimiti la brasov stau cam 6 luni. Deci din pacate cum zicea its sunt de rahat :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baaaaai, nu va certati,ca nu prea o nimeriti nici unul dintre voi. Nu vehicolul in sine e un jeg,desi nu e la nivelul unei japoneze si eu stiu om cu Peugeot nou care i s-a ars ceva la instalatia electrica si aia de la service au facut pisu pe el. Firma care le aduce in Romania,le ansambleaza si le vinde la fraieri(adica si mie), aia frate sint problema. First Bike,care da teapa la garantie,niste jeguri,astia strica. Nu stiu sa le monteze(era sa ramin fara furca),nu stiu nici sa le faca service-ul si nici NU VOR. Aici e problema. De aia eu propun sa ii scoatem de pe piata sau sa-i fortam sa ne trateze corect. Cine crede ca a luat teapa de la imputitii aia de la Brasov sa adere la revolutia anti First Bike.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baaaaai, nu va certati,ca nu prea o nimeriti nici unul dintre voi.

No shit :baldy:

Nu vehicolul in sine e un jeg

Ba da

le ansambleaza si le vinde la fraieri(adica si mie)

Pai de ce esti fraier si le cumperi dupa ce au fost si alte exemple pe forum.

First Bike,care da teapa la garantie,niste jeguri,astia strica.

Intradevar dar nici rahaturile care le comercializeza nu sunt departe.

Editat de ITS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ITS,nu ai inteles nimic din ce am vrut sa spun . Ai 4 si treci in banca ta.

 

OK trec peste faza cu banca mea ca deja mi-am luat un warn pe topicul asta :baldy:

Fii atent un pic aici:

Elegance am eu si zic ca la 40 de bulioane merge destul de bine.Cutie 4 trepte, 4 timpi,consum 3l/100,ambreiaj centrifugal,plec cu a-2-a de la semafor lejer. Nu stiu daca prine 80,da cred ca da,la drum lung.In oras 60-65,e beton.

 

Dupa doua luni...

Pai daca toata lumea zice ca rapandulele alea de la First Bike sint niste jeguri,hai sa incepem o campanie de ruinare a acestei firme de doi bani din Brasov.

 

A si sa nu uit memorabila :

 

Mai am multe de spus,da ma enervez degeaba,frate,sintem un neam de putori,nu facem nimic bine,pacat de chinezii care au construit motopirta aia,ca-i dragalasa rau.

 

 

In primul rand nu sunt de acord cu afirmatia "sintem un neam de putori,nu facem nimic bine" ...Eu vad in fiecare zi oameni care muncesc la greu pantru salarii care in vest ar parea o gluma proasta.

 

Nu inteleg de ce o discutie pe tema unui scuter tinde sa se transforme intr-o disputa personala intre mine si X sau Y. Adica de ce daca eu injur firma care iti fabrica(asambleaza) scuterul tu simti nevoia sa ma injuri pe mine?

Am avut 2 mopede FB si am cunoscut personal oameni care au avut scootere FB. Cum poti tu sa zici "pacat de chinezii care au construit motopirta aia,ca-i dragalasa rau". Tu chiar nu vezi ca au probleme mari in ceea ce priveste designul si materialele folosite? Crezi ca se rupe furca in timp ce mergi din cauza romanilor? Crezi ca sunt rulmenti ieftini in ambielaj din cauza romanilor?

Eu am si ceva cunostinte de mecanica. Am desfacut o gramada de motoare de comuniste si diverse scootere la viata mea. Tot ce am vazut chinezesc pana acum se vedea ca e chinezesc. Intelegi? Ca si cum ai avea un motor de jawa si unul de honda alaturi desfacute. Unul e cum e iar celalat e altfel.

Nu comentez profesionalismul serviceului FB. Da stii vorba aia : Nu poti sa faci din rahat bici. Adica trecand peste priceperea mecanicilor, problema principala este calitatea pieselor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...