Sari la conținut

Oktoberfest 2006, Munich


Vizitator AdrianB1
 Share

Postări Recomandate

Vizitator AdrianB1

E cineva interesat de un tur cu această destinație? Mă puteți ajuta cu ceva informații?

 

Informații generale despre eveniment: http://www.oktoberfest.de/en/02/content/faq1/

 

Distanța: 1440 km x 2 = 2880 km, cam 2 zile dus Âşi 2 întors cu plimbare prin Budapesta Âşi Viena

Benzină: 29 x 4 = 116 litri, cam 400 RON (echivalent); 1100 km sunt prin RO

 

Am mai fost până la Budapesta cu maÂşina, deci drumul parțial îl Âştiu. În Munchen am mai fost, deci nu e mai nimic nou. Ce nu Âştiu:

- ce taxe se plătesc în Ungaria, Austria Âşi Germania pentru motociclete? Taxe de drum, de autostradă etc? Pentru maÂşini Âştiu, pentru moto nu am idee.

- mai sunt persoane interesate? Mă gândesc la un drum de max. o săptămână, eventual mai scurt.

- Âştiți un loc de cazare în Munchen ieftin? Ceva la maxim 50 EUR pe noapte ...

 

Deocamdată încerc să fac un plan de drum Âşi să văd care sunt costurile Âşi eventuala companie. Dacă merg în acest weekend acolo nu cred că mai fac încă o dată drumul după doar 2 săptămâni, poate în altă direcție: o plimbare la Budapesta, la Praga sau Bratislava. Chiar Belgrad, dacă nu ar fi nevoie de viză Âşi dacă nu l-aÂş fi văzut de câteva ori :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare!

Taxele in Ungaria sunt identice cu cele pentru masini (parca 12 euro/sapt). Atentie la alimentarea in Ungaria. Noua ni s-a spus ca nu merge cardul si ne-a luat banii pe benzina in euro. A fost 1,8 euro pe litru!! Sunt niste banditi de 3 lei.

In Austria taxele pentru moto sunt mai mici un pic decit pt auto. Nu mai tin minte cat am dat.

In Germania nu exista taxe pt moto.

Cazare ieftina iti recomand pe la periferia orasului sau in suburbii.

In Romania drumul e de kakat, foarte aglomerat. S-a stricat intre Deva si Arad destul de rau in anumite portiuni. Iti recomand sa mergi prima etapa Bucuresti - Arad. Eu am facut cca 8h jumate (incl pauze). E f obositor si milioane de tiruri. Din Arad mai ai cca 1000 km pana in Munchen (sau mai mult). E fezabil intr-o zi, dar e obositor.

De curand se lucra pe centura Budapestei si era omor. Trafic complet blocat.

Daca mai ai intrebari, le astept cu mare palcere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E cineva interesat de un tur cu această destinație? Mă puteți ajuta cu ceva informații?

 

Informații generale despre eveniment: http://www.oktoberfest.de/en/02/content/faq1/

 

Distanța: 1440 km x 2 = 2880 km, cam 2 zile dus Âşi 2 întors cu plimbare prin Budapesta Âşi Viena

Benzină: 29 x 4 = 116 litri, cam 400 RON (echivalent); 1100 km sunt prin RO

 

Am mai fost până la Budapesta cu maÂşina, deci drumul parțial îl Âştiu. În Munchen am mai fost, deci nu e mai nimic nou. Ce nu Âştiu:

- ce taxe se plătesc în Ungaria, Austria Âşi Germania pentru motociclete? Taxe de drum, de autostradă etc? Pentru maÂşini Âştiu, pentru moto nu am idee.

- mai sunt persoane interesate? Mă gândesc la un drum de max. o săptămână, eventual mai scurt.

- Âştiți un loc de cazare în Munchen ieftin? Ceva la maxim 50 EUR pe noapte ...

 

Deocamdată încerc să fac un plan de drum Âşi să văd care sunt costurile Âşi eventuala companie. Dacă merg în acest weekend acolo nu cred că mai fac încă o dată drumul după doar 2 săptămâni, poate în altă direcție: o plimbare la Budapesta, la Praga sau Bratislava. Chiar Belgrad, dacă nu ar fi nevoie de viză Âşi dacă nu l-aÂş fi văzut de câteva ori :angryfire:

 

salutare,s-ar putea sa mai fac o calatorie inafara directia intermoto khol.Este in octombrie si cred ca se potriveste sigur si cu oktoberfest .Te informez taxele pentru austria si ungaria sunt 7 euro.Iesirea mea va de o saptamana maxim in care voi vrea sa trec prin frankfurt si boppard unde am un cumnat poate vom merge impreuna. adresa mea pe forum este mocanu pompi r 1200rt

 

Salutare!

Taxele in Ungaria sunt identice cu cele pentru masini (parca 12 euro/sapt). Atentie la alimentarea in Ungaria. Noua ni s-a spus ca nu merge cardul si ne-a luat banii pe benzina in euro. A fost 1,8 euro pe litru!! Sunt niste banditi de 3 lei.

In Austria taxele pentru moto sunt mai mici un pic decit pt auto. Nu mai tin minte cat am dat.

In Germania nu exista taxe pt moto.

Cazare ieftina iti recomand pe la periferia orasului sau in suburbii.

In Romania drumul e de kakat, foarte aglomerat. S-a stricat intre Deva si Arad destul de rau in anumite portiuni. Iti recomand sa mergi prima etapa Bucuresti - Arad. Eu am facut cca 8h jumate (incl pauze). E f obositor si milioane de tiruri. Din Arad mai ai cca 1000 km pana in Munchen (sau mai mult). E fezabil intr-o zi, dar e obositor.

De curand se lucra pe centura Budapestei si era omor. Trafic complet blocat.

Daca mai ai intrebari, le astept cu mare palcere.

salut. stefane ai disparut complet cu domn profesor m-am mai gasit pe la intalniri dar pe tine de la excapada din germania nu te-a,m mai vazut salutare si numai bine,mocanu pompi r1200rt

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut. stefane ai disparut complet cu domn profesor m-am mai gasit pe la intalniri dar pe tine de la excapada din germania nu te-a,m mai vazut salutare si numai bine,mocanu pompi r1200rt

 

Salutare!

Mai nu am disparut, dar nu prea le am cu intilnirile moto din Romanica. De asemenea miercurea seara am fotbal si nu prea ajung la Arc.

Ti-am vazut RTul la BMW. Il vinzi deja??

 

Si pe mine ma batea gindul sa merg la showul moto din DE. Insa cred ca vremea va fi de kakao rau.

 

Eu am mai mers anul asta in Belgia, dar cu masina.

 

Vorbim

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hallo!

 

Intradevar nu ai mai dat semne de activitate moto.

Sambata am fost la Galati.

 

M-ar tenta un Cluj ( Drakula) sambata asta cu intoarcere duminica. Sa mai studiez!

Se cam inchide sezonul.

 

Salutare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa te astepti la ceva de genul 9 euro paharul de spritz (jumate apa), undeva la 60-90 euro sticla de 750 cl de vin, 1 euro shotul de vodka 10 ml, vreo 5-6 euro sticla de 330 ml de bere... in rest... distractie pe cinste!

 

drum bun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator AdrianB1

Da, de preţurile de acolo nu îmi fac griji, am mai fost în acel oraş. Dar călătoria pare să pice din motiv de lipsă de timp :angryfire: Am fost în concediu ultimele 2 săptămâni şi când m-am întors la birou am descoperit că am treabă până şi pentru weekenduri, aşa că nu pot pleca o săptămână întreagă decât peste 2-3 luni. Deşi concediu de efectuat mai am câteva săptămâni.

 

Îmi planific deja o altă plimbare, mult mai scurtă: Vatra Dornei. Nu ştiu încă în ce moment, nu ştiu pe unde plec şi pe unde mă întorc, dar ştiu că într-o zi de joi sau vineri mă urc pe motocicletă şi plec la drum, pe unde voi avea chef în acea dimineaţă. Free rides :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Daca tot nu ati reusit sa ajungeti la Oktoberfest......poze

 

:lol:

 

;)

 

:banana:

 

:banana:

 

:crack:

 

:crack:

 

:wink:

 

:kick:

 

:blbl:

 

 

 

 

....calumea poze!! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...