Sari la conținut

Unde sunt hard-enduristii din tara romaneasca?


Postări Recomandate

Am tot fost pe la concursuri anul asta, ca sa constat ca enduristi din sud, cu mici exceptii, nu servesc asa ceva.

Stiu ca exista o gramada de motociclete prin buc, dar se pare ca enduristii cam lipsesc.

De aceea propun sa se prezinte pe aici cei care mai servesc acest sport (hard enduro, nu plimbari pe camp), ca sa stim ce si cum.

Eu ma numesc Mark, am un 200 exc din 2008, si m-am mutat de curand inapoi in Bucuresti. Ma dau din 2007 si de iesit am mai iesit prin iezer, baiului, leaota si fagaras. Ma gasiti la 0722190813.

 

Next!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 66
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

1. utilaj

2. timp

3. bani

4. dealul, muntele aproape

5. 1,2 prieteni disponibili

6. familie intelegatoare.

 

Cred ca oricare din punctele astea pot sa te faca mai putin endurist :)

Anual eu reusesc sa pun cap la cap toate puncte de cam 10-12 ori. Din pacate.

Asta este. Endurist de HOBBY.

 

Tu ma cunosti si stii unde sa ma gasesti,dar ca sa ma prezint:

Ionut 0722386670.

Husaberg 550

Editat de ketemeu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca oricare din punctele astea pot sa te faca mai putin endurist :)

 

Mai degraba, LIPSA oricarui punct de mai sus te poate face mai putin endurist. Iar punctele 2 si 3 sunt invers proportionale. Cand mi-am achizitionat utilajul aveam bani dar nu aveam timp. Acum am timp. Dar n-am benzina...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am timp...am benzina...am cu ce...dar n-am cu cine :D

Dureros as putea spune, iar singur m-am dat destul.

Cu XT 600 nu prea poti face hardenduro ca la asta se refera titlul topicului si ca atare nici nu cred ca vei gasi tovarasi de drumetii pe aici.

Pune o intrebare pe la cei cu Dominatoare ca eu un topic foarte stufos pe aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s-au cam dat la fund enduristii de vreo juma de an incoace...

momentan caut un 2t ca nu prea merge sa faci praf exc525-ul la fiecare iesire...

mobra e pilaf, n-am bani s-o fac, cu cine am slava domnului dar daca n-ai cu ce....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu XT 600 nu prea poti face hardenduro ca la asta se refera titlul topicului si ca atare nici nu cred ca vei gasi tovarasi de drumetii pe aici.

Pune o intrebare pe la cei cu Dominatoare ca eu un topic foarte stufos pe aici.

 

Esti tu sigur ca nu poate face hard cu XT? Daca stie pe mobra cred ca-ti cam da cu fum . Vine calare pe mobra se da hard si pleaca tot calare. (Tu nu cred ca poti sa faci la fel)E mai economicos motorul de 10 ori mai confortabil si tot asa de fiabil . No offence . Prietene nu te lasa descurajat de "maestrii" Eu am avut XT exact ca al tau stiu ce poate ,singura cestie ce cand te duci la hard tre sa-l "chelesti" pt ca e greu si-l dai pe jos sigur asa ca sa nu ai ca sa rupi la el,si sa-i pui cauciucuri adecvate.In rest e la fel de bun ca oricare alta mobra cu pretentii de hard. Acum ca nu vor ei sa te ia in echipa e alta poveste,ideeea era sa nu te lasi descurajat . Daca vrei pot sa-ti dau niste poze pe unde am fost eu cu XT-ul meu ca sa vezi ca nu spun povesti. Maxima Sanatate la toti.

Editat de DCSAN20
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti tu sigur ca nu poate face hard cu XT? Daca stie pe mobra cred ca-ti cam da cu fum . Vine calare pe mobra se da hard si pleaca tot calare. (Tu nu cred ca poti sa faci la fel)E mai economicos motorul de 10 ori mai confortabil si tot asa de fiabil . No offence . Prietene nu te lasa descurajat de "maestrii" Eu am avut XT exact ca al tau stiu ce poate ,singura cestie ce cand te duci la hard tre sa-l "chelesti" pt ca e greu si-l dai pe jos sigur asa ca sa nu ai ca sa rupi la el,si sa-i pui cauciucuri adecvate.In rest e la fel de bun ca oricare alta mobra cu pretentii de hard. Acum ca nu vor ei sa te ia in echipa e alta poveste,ideeea era sa nu te lasi descurajat . Daca vrei pot sa-ti dau niste poze pe unde am fost eu cu XT-ul meu ca sa vezi ca nu spun povesti. Maxima Sanatate la toti.

 

 

nu stiu ce hard enduro ai facut tu dar la noi seamana cu trialul :D...nu prea ai cum sa faci hard cu xt...hai sa zicem ca poate 80% din traseu il poti parcuge dar ai 2-3 urcari/treceri pe care nu poti sa le faci si atunci? intorci toata haita din drum?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

IMI CER SCUZE PENTRU OFF-TOPIC:

 

Esti tu sigur ca nu poate face hard cu XT? Daca stie pe mobra cred ca-ti cam da cu fum . Vine calare pe mobra se da hard si pleaca tot calare. (Tu nu cred ca poti sa faci la fel)E mai economicos motorul de 10 ori mai confortabil si tot asa de fiabil . No offence . Prietene nu te lasa descurajat de "maestrii" Eu am avut XT exact ca al tau stiu ce poate ,singura cestie ce cand te duci la hard tre sa-l "chelesti" pt ca e greu si-l dai pe jos sigur asa ca sa nu ai ca sa rupi la el,si sa-i pui cauciucuri adecvate.In rest e la fel de bun ca oricare alta mobra cu pretentii de hard. Acum ca nu vor ei sa te ia in echipa e alta poveste,ideeea era sa nu te lasi descurajat . Daca vrei pot sa-ti dau niste poze pe unde am fost eu cu XT-ul meu ca sa vezi ca nu spun povesti. Maxima Sanatate la toti.

 

Ducu, eu te stiu de pe forum de ani buni si stiu pe unde mergeai cu Marcos si altii.

Ca noi fortam motoare de 600 la limita imposibilului si ne batem joc si de ele si de noi, nu inseamna ca ele au fost vreodata gandite pentru asa ceva sau ca putem pune un semn de egal intre niste ... (nu zic cum, fiindca cine stie la ce se ajunge) si motociclete hard enduro dedicate.

Nu vor avea niciodata puterea, ciclistica, greutatea, franele si suspensiile progresive ale unui enduro dedicat. Tehnologia, per ansamblu.

Dupa 2 ani si jumatate de (macar) enduro cu Tenerele (155 kg) eu am iesit din jocul asta. M-am dus sa rup fasul la EnduRoMania in mai anul asta, m-am certat in prima zi cu 2 papagali alcolisti care venisera in piele si costumatie cafe-racer acolo si m-am dat 3 zile din 4 cu o echipa de suedezi calare toti pe EXC530. M-am lecuit bine, fiindca oameni se si dadeau, nu ca multi poseri. In a patra zi imi taram piciorul prin tabara si admiram peisajul, pana a venit prietena sa ma impacheteze.

 

A propos:

Din aceeasi categorie - Mi-am luat pe la inceputul verii o Yamaha XT350. Mi-au trebuit doua iesiri cu ea ca sa stiu ca trebuie sa regandesc serios viitorul pasiunii asteia. Adica ori o vand si investesc serios, ori, cel putin momentan, ma intorc pe strada iar la enduro continui cu compromisul.

 

Nu sunt nici ironic, batjocoritor sau ceva de genul asta. Am tot respectul pentru tine, Ducu. Este doar o parere si concluzie personala - ori investesti si te vei distra + vei ajunge intreg acasa ori poti sa te dai cu chestii mai ieftine si sa traiesti sportul asta la cam 75% din ce este el.

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu, monocilindrele 650 necarenate gen XT, XR, LC4R, DR, KLR, le vad perfecte pt turul lumii pe drumuri neasfaltate. Gen LWR si LWD in variante coclau. Cu suporti pt bagaje si, eventual, rezervor mai mare. (Exista varianta cararii unei canistre).

Enduro e ceva intre trial si motocross la care, n-ai ce face, trebuie motoreta dedicata.

Mi-e ciuda pe criza asta ca nu profitam sa ne dam pe coclauri cat mai mult. In curand se va interzice si la noi total precum in occident. Si o sa stam la coada cu programari sa ne dam pe vreun hectar amenajat special. Sau vom face excursii in Ucraina, Bielorusia sau unde va mai fi coclau la liber.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti tu sigur ca nu poate face hard cu XT? Daca stie pe mobra cred ca-ti cam da cu fum . Vine calare pe mobra se da hard si pleaca tot calare. (Tu nu cred ca poti sa faci la fel)

Nici macar nu ma cunosti si iti poti da cu parerea asa bine....????

Ti-as raspunde la fel ca si colegul Mihai Raul dar nu are rost ca el ti-a explicat destul de bine.

Sanatate! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici macar nu ma cunosti si iti poti da cu parerea asa bine....????

Ti-as raspunde la fel ca si colegul Mihai Raul dar nu are rost ca el ti-a explicat destul de bine.

Sanatate! :D

 

Pai tocmai de aia ti-am zis sa nu te ofensezi ca nu te cunosc si am zis daca omul stie pe mobra dar se pare ca nu cititi cu atentie ce se scrie pe forum. Ideea era sa nu-l descurajezi pe YZU. Prin iezer, baiului, leaota si fagarasi etc etc am fost si eu si cu XT-ul nu cu altceva . Este mult mai versatil decat mobra ta mai economicos mai fiabil si mai comod de condus. Plus ca te tine mai in forma fiind mai greu. Cand o sa mergi tu cu mobra ta prin apa pana peste motor sa ma cauti si chiar te rog sa ma tii la curent cu rezultatul.

 

 

"stiu ce hard enduro ai facut tu dar la noi seamana cu trialul ...nu prea ai cum sa faci hard cu xt...hai sa zicem ca poate 80% din traseu il poti parcuge dar ai 2-3 urcari/treceri pe care nu poti sa le faci si atunci? intorci toata haita din drum?! "

 

Pai de aia te dai cu haita sa te ajute cand esti pe jos sau nu mai poti nu sa se intoarca din drum. Nu mai tin minte de cate ori m-am intors eu dupa "pantofari" ( stiu ei care sunt)

 

 

Mihai spune ca abuzam motarele de 600 mobra mea avea 29K cand am luat-o si am dat-o pe la 44K parca nu mai tin minte baiatul care a luat-o e foarte multumit de ea nu consuma gram de ulei eu zic ca din contra un motor de 600 are cuplul mai bun in ture mici deci nu e nevoie sa-l omori ce pe un 400 chestia e sa-i faci mantenanta necesara dupa ce iesi din noroi si nu numai. Plus ca eu merg calare pe mobra la coclau ma dau si dupa tot pe mobra merg acasa sau la cabana dupa cum e cazul si sunt mai odihnit desi am o mobra mai grea. Singura chestie pe care am facut-o la motor i-am pus un radiator de ulei custom made de mine personal pt turele pe coclau .

 

Asa ca Ketemeule te-ai suparat pe mine degeaba daca esti asa de "profesor " si vrei sa demonstrezi mai bine il ajuti pe baiatul ala cu niste sfaturi nu sa-l demoralizezi. Maxima Sanate!

Mesaj completat

IMI CER SCUZE PENTRU OFF-TOPIC:

 

 

 

Ducu, eu te stiu de pe forum de ani buni si stiu pe unde mergeai cu Marcos si altii.

Ca noi fortam motoare de 600 la limita imposibilului si ne batem joc si de ele si de noi, nu inseamna ca ele au fost vreodata gandite pentru asa ceva sau ca putem pune un semn de egal intre niste ... (nu zic cum, fiindca cine stie la ce se ajunge) si motociclete hard enduro dedicate.

Nu vor avea niciodata puterea, ciclistica, greutatea, franele si suspensiile progresive ale unui enduro dedicat. Tehnologia, per ansamblu.

Dupa 2 ani si jumatate de (macar) enduro cu Tenerele (155 kg) eu am iesit din jocul asta. M-am dus sa rup fasul la EnduRoMania in mai anul asta, m-am certat in prima zi cu 2 papagali alcolisti care venisera in piele si costumatie cafe-racer acolo si m-am dat 3 zile din 4 cu o echipa de suedezi calare toti pe EXC530. M-am lecuit bine, fiindca oameni se si dadeau, nu ca multi poseri. In a patra zi imi taram piciorul prin tabara si admiram peisajul, pana a venit prietena sa ma impacheteze.

 

A propos:

Din aceeasi categorie - Mi-am luat pe la inceputul verii o Yamaha XT350. Mi-au trebuit doua iesiri cu ea ca sa stiu ca trebuie sa regandesc serios viitorul pasiunii asteia. Adica ori o vand si investesc serios, ori, cel putin momentan, ma intorc pe strada iar la enduro continui cu compromisul.

 

Nu sunt nici ironic, batjocoritor sau ceva de genul asta. Am tot respectul pentru tine, Ducu. Este doar o parere si concluzie personala - ori investesti si te vei distra + vei ajunge intreg acasa ori poti sa te dai cu chestii mai ieftine si sa traiesti sportul asta la cam 75% din ce este el.

 

No offence taken Cum am zis daca stii ce faci nu-ti bati joc de tine e chiar un mod bun te a te tine in forma. Pentru prietenul initiator al topicului prietene cauta-ti tovarasi de endureala adevarati pe care sa te poti baza care merg cu oricine vrea sa se dea sau sa invete sau numai sa se distreze eu m-am dat si mai buni ca mine si cu mai slabi dar toti de caracter nu fitosi.

post-2824-1287267070_thumb.jpg

post-2824-1287267359_thumb.jpg

post-2824-1287267463_thumb.jpg

post-2824-1287267572_thumb.jpg

post-2824-1287267756_thumb.jpg

post-2824-1287267907_thumb.jpg

post-2824-1287267975_thumb.jpg

post-2824-1287268064_thumb.jpg

post-2824-1287268281_thumb.jpg

post-2824-1287268482_thumb.jpg

post-2824-1287268640_thumb.jpg

Editat de DCSAN20
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Ce ai spus cu tovarasi de caracter e perfect adevarat. Dar, se pare, ca nu ai fost la nici o tura in care cineva sa aiba motoreta de hard enduro si nici nu ai fost spectator la vreo competitie hard enduro. Altfel ti-ai schimba radical parerile. Macar uita-te pe youtube sa vezi ce se poate face cu o capra hard enduro. Pt enduro peisagistic merge cu monocilindru 650cc. Dar la hard enduro.... ca asta scrie in titlul topicului.

Si ce placere, dupa o tura enduro, sa te intorci acasa calare pe mobra? Cu noroiul pe tine si leoarca de transpiratie si apa. Ingheti instantaneu pe asfalt. Daca tii mortis, asta poti sa o faci si cu un EXC sau WR.

Editat de andrei belcic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va faceti topic separat cu "Xt 600 motoreta ideala de enduro". PLS.

 

 

pai nu se poate: ala ar fi deja despre drz 400 e... :D

 

:D

 

 

ps. enduro peisagistic nu inseamna forestiere.

inseamna sa urci pe creasta aici si sa cobori pe dincolo... apoi te intorci acasa pe asfalt.

 

un fel de: podu-olt la bixad sau maneciu - lacu vulturilor - siriu

 

 

pps. ma stiti voi, dar sunt suspendat si nu mai intru :D

Editat de ktm690
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inspirata dedicatie ionut, multumesc..apreciez :D

M-am lamurit oricum si singur.

Legat de practica hard enduro cu XT-ul de 600 nu spune nimeni ca e imposibil, dar daca ai ajuns sa mergi ca david knight trebuie sa ai o problema grava sa continui sa te dai cu mono de 600 :D

Editat de Mark81
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, perfect, de cand imi doream sa merg pana la sinaia pe asfalt.. :P

:D :D :D

 

Mesaj completat

Legat de practica hard enduro cu XT-ul de 600 nu spune nimeni ca e imposibil, dar daca ai ajuns sa mergi ca david knight trebuie sa ai o problema grava sa continui sa te dai cu mono de 600 :D

 

@DCSAN De bagat la cap.

Editat de ketemeu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...