Sari la conținut

intrebare pentru rulotisti


Postări Recomandate

OK. Daca tot e vorba de investit bani, cel mai elegant mi se pare cu jeepan pickup truck pt moto si rulota cat mai usoara si cat mai bine dotata pt cazare confortabila. Iesi si din noroaie avand jeepan, pastrezi si rulota curata si nici nu compromiti siguranta atarnand motoreta de rulota. Eu folosesc duba dar nu are nici o legatura cu confortul meu. Doar cu al motoretei. Nu o ploua, nu o ninge :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te contrazi putin.

Rulotele prevazute cu cutiile ale mari sunt gandite astfel incat umpland cutia la refuz ........

 

 

cutiile acelea mari sunt pt butelii...nicidecum pt marfa,cartofi etc.. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista rulote care pot transporta doua motociclete sau chiar un ATV. Sunt rulotele Knaus Desseo Transport Plus. Si au si toaleta, si dus (deci ai unde te spala dupa ce te dai cu mobra), pat de dormit, aragaz, frigider etc. Ziua patul de dormit se rabate in lateral, ca sa incapa mobrele. Noaptea lasi mobrele afara si intinzi patul ca sa dormi. Iar rulotele astea sunt rulote de serie (adica nu sunt ceva rulote speciale). Daca nu ma insel, au reprezentanta chiar in romanica. Tot ce iti trebuie este o masina care sa poata tracta (legal) 1500 kg.

PS: pozele sunt luate de pe net!

post-45393-1287677305_thumb.jpg

post-45393-1287677461_thumb.jpg

post-45393-1287677494_thumb.jpg

Editat de robertkiran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super misto asta.

Exact ce trebuie!

 

Ai nevoie doar de 12,000 Euro http://www.camping-center.de/page13/files/...seo-Katalog.pdf

si un 4x4 + carnet categoria C+E

 

Dar daca gasesti una second hand poti sa te scoti f misto!

De 12000 de euro stau la hotel sau in cabana cea mai scumpa pana imbatranesc si nu ma mai pot da la enduro si tot imi mai ramane jumatate din suma asta.

Trebuie cantarit bine inainte. Asa cred eu. :laugh:

 

Cred ca pana la urma investitiile aste pentru un regim de participare la hobby, nu merita.

Editat de ketemeu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

+ ca poti indragi stilul asta de plimbat si folosi si in alte scopuri , ture .

cu siguranta poti vedea toata Europa asa.

 

cine se gandeste la consumul de benzina la mine sta asa , pe drumuri virajate sau mai dificile unde sunt nevoit sa merg incet , 50-60 localitati si 70-80 afara am consum mic ,pe la 7% iara spre mare ,cu autoband si viteze clar superioare (merg si 100 - 110 ) consumul creste cu peste 1 litru%.

deci pana in cheile Oltetului (curbe ,urcari) am avut consum mai mic decat pana la mare (drept,autostrada) si aici nu ma refer la kilometri.

per total ,ptr endureala ,daca gasesti rulota potrivita esti king.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Varianta cu hotelul e super buna,dar daca esti la o cursa gen REA,cum faci?

Sunt 2 variante:

1-dormi o saptamana ca boschetarul in cort in varful muntelui,te ploua cel putin 5 zile din 7, te tarasti prin noroi ca sa intrii in cort,te trezesti intepenit de spate si cu capatana umflata de nu te mai incape casca, si esti numai bun de cursa(ASA AM FACUT EU ANUL ASTA)

2-iti cumperi o rulota, de la cel mai ordinar cotet pana la cel mai extravagant camper, in ambele dormi in pat, ca oamenii, nu ca molustele chircit in pamant si umezeala, poti sa te schimbi linistit stand in picioare, nu doar intins pe jos(atunci cand ploua afara),ai un coltisor de masa, ca de picnic pe patura te cam saturi, si a doua zi esti READY TO RACE-(ASTA O SA FAC EU CAT MAI CURAND).

Adrian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cand te face dormitul la cort un boschetar?

Iti spun eu, de cand s-a umplut tara asta de tot felul de parveniti care stau intr-o garsoniera, dar conduc ML-uri si alte avioane.

Hai totusi sa ne vedem de lungul nasului, ca asta e ultimul loc unde nu se umpluse de tot felul de impresii.

Mark

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cand te face dormitul la cort un boschetar?

Iti spun eu, de cand s-a umplut tara asta de tot felul de parveniti care stau intr-o garsoniera, dar conduc ML-uri si alte avioane.

Hai totusi sa ne vedem de lungul nasului, ca asta e ultimul loc unde nu se umpluse de tot felul de impresii.

Mark

Am spus exact cum m-am simtit eu in perioada aceea, eu fiind oricum probabil singurul din tabara aia care dormea intr-un cort pe pamant.

Problema e ca eu cand am spus BOSCHETAR m-am referit la mine, si pot sa ma numesc in orice fel , dar daca tu cand ai spus PARVENIT te-ai referit tot la mine, atunci avem o problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu avem nici o problema, stai linistit :D, numai ca nu inteleg ce ti-a casunat asa rau pe cort. Ai avut ghinion ca a plouat..atat.

O sa caut o poza din tabara de la cursa de care ziceam,si ai sa vezi de ce nu vreau sa mai aud de cort.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Binenteles, a fost doar ghinion. Daca nimereai vreme buna, acum erai foarte multumit :D.

Evident ca daca ai 2-3 mii d euro cu care n-ai ce face poti sa-ti iei rulota, dar pentru 2-3 iesiri pe an nu stiu daca este justificat, mai ales ca trebuie sa schimbi si masina ca sa combini cu enduro.

Editat de Mark81
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...