Sari la conținut

ktm EXC 200/250


Postări Recomandate

Salutare,

Momentan am Yamaha WR 400 si vreau sa trec la 2T din cauza greutatii. Exista momente in care sunt prea obosit s-o ridic de jos si sa dau la pedala asa ca m-am orientat catre EXC 200 sau 250. Problema e ca am vazut specificatiile tehnice si 250 e DOAR cu 5 kg mai usoara decat WR-ul. Ma asteptam sa fie mult mai usoara, mi se pare k pt o asemenea diferenta nu merita trecerea la consum mult mai mare si schimb de set la 2 sezoane. Astept enduristii cu experienta sa-mi dea ceva sfaturi, eu sunt in ceata total. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt incepator, am mers 2 sezoane cu Kawasaki 125 2T, am inlocuit-o fiindca fierbea din lipsa de putere. Am mers putin cu DR-ul 350 al tatalui meu si din septembrie 2009 am WR-ul 400. Vara asta am mers destul de putin fiindca ma solicita foarte mult si nu fac fata din punct de vedere fizic. Daca ajuta cu ceva, am 1.75 si 68 kg.

 

Eu te sfatuiesc daca esti incepator sa te orientezi catre 125, 200 max.

Pentru ce-ti trebuie un motor asa puternic ca 250-ul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am mers cu vreunul din modele dar 250-ul cred ca-i mai brutal decat un 400F. Urmatorul pas mai jos ar fi 250F sau 125. Kawasaki-ul ala probabil era de motocross unde pantele se urca plecand de la viteze mai mari. In general vitezele sunt mai mari la motocross si, automat, racirea este mai eficace. Un 125 de enduro n-ar trebui sa fiarba la 68 de kg ale tale. Pt ceva cai in plus exista 125 big bore. Adica 200-le.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kawa era de enduro dar avea numai 15 cp d-asta fierbea dupa o panta serioasa. Spre EXC 200 inclinam si eu dar nu prea gasesc pe bikeshop, in schimb sunt o gramada de EXC 250.

 

Nu am mers cu vreunul din modele dar 250-ul cred ca-i mai brutal decat un 400F. Urmatorul pas mai jos ar fi 250F sau 125. Kawasaki-ul ala probabil era de motocross unde pantele se urca plecand de la viteze mai mari. In general vitezele sunt mai mari la motocross si, automat, racirea este mai eficace. Un 125 de enduro n-ar trebui sa fiarba la 68 de kg ale tale. Pt ceva cai in plus exista 125 big bore. Adica 200-le.

 

Mesaj completat

EXC 250 F poate fi o solutie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kawa era de enduro dar avea numai 15 cp d-asta fierbea dupa o panta serioasa. Spre EXC 200 inclinam si eu dar nu prea gasesc pe bikeshop, in schimb sunt o gramada de EXC 250.

 

 

 

Mesaj completat

EXC 250 F poate fi o solutie?

 

 

EXC 250 F , vb de 4t si aici greutatea e mai mare 116kg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raspunsul este simplu: cel mai usor motor de minim 200 cc este un motor de 200 cc, 2T, model de enduro. Si pana in 2500 euro inseamna un second-hand mai vechi. Singurul model pe care il cunosc este EXC 200.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

200 este mai sportiv, trebuie sa mergi mai turat, nu are cuplul unui 250 in ture jose.

 

Eu iti recomand pentru inceput cel putin un 250 sau chiar 300 dar setat pentru cuplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

si eu iti recomand tot un 250.

 

Am avut un 300exc (101kg, scos e-starter prima moto) iar acum am un yz450f (97kg), oboseala apare in special de la faptul ca yz nu e facut pentru enduro ci pt. circuit, motiv pentru care dupa cateva ore de mers ai mainile rupte datorita suspensiei fata, inafara de asta la 4t, chit ca greutatea este mai mica la yz fata de exc, centrul de greutate este mai sus si se simte asta cand incepi il ridici de joj. La urcari cu 4t nu trebuie sa faci nimic, poti sa stai in fund si sa tragi acceleratia, cuplu mare, la 2t se schimba matematica, motiv pt care iti recomand 250, nu 200

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...