Sari la conținut

motor diesel V2


robert bk350
 Share

Postări Recomandate

cine stie ceva date despre acest motor diesel.ar fi interesant de montat pe un dnepr sau ural.gen moto guzzi.

 

am un prieten care are un golf 2 ....1.6 diesel si numai ulei de gatit de pe la fast fooduri baga in rezervor

si imi e ciuda :D as baga si eu ulei de gatit in nipru :P

Mesaj completat

http://www.multi-board.com/board/index.php...;threadID=26943

 

ceva de genu.dar motorasul nu e ca si asta

Editat de robert bk350
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine stie ceva date despre acest motor diesel.ar fi interesant de montat pe un dnepr sau ural.gen moto guzzi.

 

am un prieten care are un golf 2 ....1.6 diesel si numai ulei de gatit de pe la fast fooduri baga in rezervor

si imi e ciuda :D as baga si eu ulei de gatit in nipru :P

Mesaj completat

http://www.multi-board.com/board/index.php...;threadID=26943

 

ceva de genu.dar motorasul nu e ca si asta

sal...motorul pe care il arati este de IFA multicar L22,au fost multe prin tara prin ani 70-80 dupa care a aparut L25 in 4cilindri ,era cel cu cabina pe jumatete,au fost foarte multe in industria alimentara .

Mesaj completat

cine stie ceva date despre acest motor diesel.ar fi interesant de montat pe un dnepr sau ural.gen moto guzzi.

 

am un prieten care are un golf 2 ....1.6 diesel si numai ulei de gatit de pe la fast fooduri baga in rezervor

si imi e ciuda :P as baga si eu ulei de gatit in nipru :D

Mesaj completat

http://www.multi-board.com/board/index.php...;threadID=26943

 

ceva de genu.dar motorasul nu e ca si asta

sal...motorul pe care il arati este de IFA multicar L22,au fost multe prin tara prin ani 70-80 dupa care a aparut L25 in 4cilindri ,era cel cu cabina pe jumatete,au fost foarte multe in industria alimentara .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu care nu dadeam nici cea mai mica atentie acestei masinute,de care stiam ca e facuta in romania.ca sa vezi.....ifa.cam f multe au facut in fabrica asta.

nu stiu cum,dar incerc sa fac rost de un motoras de asta sa il bag intr-un cadru de nipru,si sa torn ulei de gatit in rezervor.de ciuda.asta mai incolo.am 2 proiecte de finalizat,si nu vad cum fac rost de timp. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

superb, pur si simplu suberb...

motoarele Lombardini sunt extraordinar de scumper sunt italienesti...m-am intersat de ei pe net. Produc de prin 1900 parca...

un motor de 30-40 de cai raci cu lichid diesel e in jur de 5000E....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu is de parere,ca,cu bicicleta poti face mai mare paguba la scheletul uman,daca f..ti o tranta sanatoasa. :laugh:

acuma ori de dam pe motoare,ori facem acrobatii stupide.

kg nu stiu cat ar avea.e doar o idee de a pune motor diesel pe bike.

Editat de robert bk350
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Greu de imaginat ce se intampla cu cadrul si suspensia la trepidatiile mari ale dieselului si alternatorul cred ca este subacvatic deoarece cam toata apa de la roata fata cam sare pe alternator . Despre aspect n-am cuvinte

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motorul se poate reduce din dimensiuni.de exemplu alternatorul ( poza jos,incercuit cu albastru ) se poate inlocui cu unul de moto,dimensiuni mai mici.

oare nu stiu cineva , ce o fi piesa incercuita cu rosu? si cred ca mai sunt anumite piese,la care se poate renunta sau inlocui cu altele de mai mici dimensiuni si mai de calitate.

post-15325-1288510788_thumb.jpg

post-15325-1288510814_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa o cercetare pe net,am gasit ce e piesa de care am intrebat.e filtru de ulei (centripeta ).deci si piesa aceea urata si mare , cred ca se poate inlocui cu un filtru normal de ulei.

http://gimptutorials.com/video/hs1mzNLKXmo...oil-filter.html

Editat de robert bk350
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din link:

Really good diesels and ship diesels all have them( bigger of course- they are in the nature of a by pass filter- not the primary filter They will clean down to a fraction of a micron. Leave your oil looking clean if working right.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...