Sari la conținut

Cu Clasicele la plimbare


petcudan55
 Share

Postări Recomandate

Deschid acest topic dedicat turelor făcute cu motociclete clasice.

 

Sunt uimit ori de câte ori ies cu MZ-ul, de respectul pe care mi-l acordă participanții la trafic. Reduc viteza, se scotocesc după aparate foto sau telefoane, să imortalizeze "arătarea". Semne Âşi claxoane de admirație, Âşi doar câteva injurii din partea taximetriÂştilor grăbiți. Cel mai mult însă, îmi plac reacțiile pietonilor.

Ieri pe DN 1, în drum spre circuitul de motocross de la Măgureni unde a avut loc un concurs amical, au făcut poze turiÂştii din 2 autocare.

Se vede pe film un autocar care a stat kilometri buni în spatele nostru.

A fost o zi superbă de toamnă.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Se pare că nu prea se plimbă nimeni cu clasicele prin România. Topicul se poate șterge. Așa ne trebuie, dacă n-am fost cuminți. Bănuiam eu că suntem mai mult o comunitate de teoreticieni și gargaragii, decât niște oameni de acțiune. Teoria ca teoria, însă practica ne omoară.

Pentru toată lumea, toate cele bune în noul an. Pentru clasice nu contează, asfaltul poate fi și ud. Sărbători fericite!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare că nu prea se plimbă nimeni cu clasicele prin România. Topicul se poate șterge. Așa ne trebuie, dacă n-am fost cuminți. Bănuiam eu că suntem mai mult o comunitate de teoreticieni și gargaragii, decât niște oameni de acțiune. Teoria ca teoria, însă practica ne omoară.

Pentru toată lumea, toate cele bune în noul an. Pentru clasice nu contează, asfaltul poate fi și ud. Sărbători fericite!

 

poate ca cine se plimba cu mz ul sau alta clasica nu iubeste aparatul foto sau de filmat atat de mult pe cat isi iubeste fierul

 

sus cu topicul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
poate ca cine se plimba cu mz ul sau alta clasica nu iubeste aparatul foto sau de filmat atat de mult pe cat isi iubeste fierul

sus cu topicul asta.

Pozele de mai sus fac parte dintr-un film pe care l-am prezentat în iunie 2010, la cursul festiv de absolvire al studenților de la facultatea de foraj. A avut ca temă "Invenții Âşi inventatori" iar printre altele, una din invenții era USB-ul, adică o Unitate pt. Servicii de Binefacere, portabilă, creată în special pentru studiul individual în mijlocul naturii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Îmi cer scuze că postez aici, dar nu Âştiu unde.

 

În august anul trecut, vizitam Gyula pe MZ cu fiică-mea. Ne-a "somat" să oprim, un tip care conducea o Panonia de 350 cc. cu ataÂş. Era cu soția Âşi cu fiica lor de 4 ani. Ne-au invitat la o înghețată Âşi mi-a dat o carte. Eu nu Âştiu limba maghiară dar pozele sunt faine. Are Âşi o listă a tuturor recordurilor de viteză din perioada 1934-1938.

 

 

Mesaj completat

O cursă de iarnă

Editat de petcudan55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ÎÎn august anul trecut, vizitam Gyula pe MZ cu fiică-mea. Ne-a "somat" să oprim, un tip care conducea o Panonia de 350 cc. cu ataÂş. Era cu soția Âşi cu fiica lor de 4 ani. Ne-au invitat la o înghețată Âşi mi-a dat o carte. Eu nu Âştiu limba maghiară dar pozele sunt faine.

 

Daca'i musai ne pricepem cu limba, traduc un pasaj-doua pe unde pare interesant, nu toata cartea ca behai :-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca'i musai ne pricepem cu limba, traduc un pasaj-doua pe unde pare interesant, nu toata cartea ca behai :-)

Nici eu nu am pus toată cartea. Ar fi interesant să scanez și să pun tabelele cu evoluția recordurilor

Mesaj completat

Subscriu la spusele lui Aleko!

 

Mulțumesc de aprecieri. Tu în ce stadiu mai ești cu MZ-ul? Când îl scoți la plimbare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MZ-ul este în același stadiu ca acum trei ani, adică demontat. Nu știu cînd îi vine rîndul, din păcate. Cert este că nu stă în ploaie, dar mai mult de atît nu pot să zic, încă. Oricum, o să-mi actualizez topicul în momentul cînd mă voi apuca de treabă.

 

Toate bune! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Știu măi că n-o să fie toate perfecte, iar dacă o să am nevoie de ajutor (și mai mult ca sigur o să am) nu o să uit de clacă! Știi că deja am vorbit despre asta și că îmi place ideea de a vă duce pe cîțiva prieteni meseriași la taică-miu la țară și să facem o mini-întrunire cu scop final ”resuscitarea” MZ-ului. Am acolo o livadă foarte fain amplasată unde pot fi așezate cîteva corturi, iar licorile magice se găsesc la tata în pivniță! Nu-mi trebuie decît niște timp, iar ăsta e cel care-mi lipsește cel mai mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...