Sari la conținut

Troyan, Shipka, Veliko, 13.11


BogdanSHA
 Share

Postări Recomandate

~646km din poza pentru w/e viitor? Plecare la 8, sosire in Veliko la 16.3o-17. Trecerea muntilor prin Troyan in directia indicata in foto mi-a fost recomandata ca fiind superba, cu coborarea gen partea spre Sibiu a Transfagarasanului (taiat de respiratie adica). Pe Shipka nu se vede mare lucru insa padurea deasa ramasa insa fara frunze combinata cu lumina laterala a soarelui da o senzatie unica. Optional se poate vizita "farfuria".

Poate pentru unii par cam multi km insa va asigur ca nu sunt datorita traficului lejer si a soselelor foarte bune. Haideti ca cica trebuie sa ne punem cauciucurile de iarna de saptamana viitoare...

Alte info si recomandari aici.

 

p.s. Zici ca lucrez la agentie de turism bulgareasca...

post-3380-1289423850_thumb.jpg

Editat de BogdanSHA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bogdane, nu te-ar coafa o excursie de 2 zile pe la bulgari ?

Mesaj completat

Pt 2 zile ma gandeam la Belogradchik. E acolo o fortareata si niste pietre interesante.

 

Cat despre Troyan si Shipka intr-o zi, aia merge vara, cand ai lumina pana la 9-10 seara. Drumul dupa Pleven nu mai e asa de bun, viteza medie o sa fie mai mica. Cand am fost eu, soarele era deja la apus la coborarea de pe Troyan . Asta in august, parca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Măi Bogdane, te plătesc bine bulgarii? ;))

dacă vrei și cazare bună la 9 euro pe noapte în Veliko să zici, că ce zici tu acolo e de tras în două zile că să vezi totul pe lumină, deși km sunt foarte ok ca distanță de o zi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Veliko e la 2-3 ore de casa, ce sa mai ia cazare ? Cazarea ar merita pe partea cealalta a muntelui, dupa Troyan. Sau sa extinda drumul in prima zi, sa ramana pe langa Troyan, si sa faca a doua zi Troyan si Shipka inca de dimineata. Mai ca m-ar tenta si pe mine varianta asta. ;)

 

Si tu, Mihnea, te duci la unguri ? Inteleg ca aia platesc mai bine ?

Editat de FanFane
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

având în vedere că nu se bagă nimeni, Andreea ziea să merem pe la Gala?i si Tulcea

încă nu m-am hotărât

Pai hai in Bulgaria. Bagam o zona mai putin cunoscuta, se pot gasi mai multe variante. Mai invat si eu cate ceva de fotografie, ca mi-a placut ce ai pozat pe la Calafat. ;)

 

Bogdane, tu mai existi ? Sau existi pe net doar seara dupa servici ? ;)

Editat de FanFane
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam asa e - exist pe net numai seara ;) In timpul zile numai de pe telefon, insa nu m-am bagat ca am vazut ca v-ati incins la discutii :() De fapt, stau si calculez daca as putea sta peste noapte - sansele sunt foarte mici. Aia mica (a facut 1o luni) si-asa ma vede 1h dimineata si 2h seara. Daca plec tot w/e-ul imi zice nenea...

V-ati bosorogit! Hai sambata tura asta si duminica e timp sa mergeti la Budapesta :) sau la munte sau la Galati ;) Va plimbati de 2x mai mult :duel:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, eu nu vreau sa stau pe 2 roti si sa vad numai asfaltul din fata mea. Vreau sa ma opresc la poze, eventual sa o mai iau pe vreun drum mic si necunoscut care arata tentant, sa schimb traseul din mers dupa chestii pe care le gasesc pe drum. La 650 de km in perioada asta a anului, cu 2 treceri peste munte, n-ai nici o sansa decat daca iti batatoresti bine fundul si lasi aparatul foto acasa. So, daca vrei o zi, drum bun si multa bafta ! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OOOOOO

ba și nu m-ai chemat la botez să-ți fac poze

URĂT!

Să-ți trăiască!

nu e domne de boșorogit, dar m-am săturat de ture d'astea micuțe, îmi place să rămân pe unde mă duc, s-o lungesc cât pot, să nu mă vadă pătura de acasă la față

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nice. Ma bate gandul la bucata aia de la Troyan in " jos". am vazut niste poze faine din varf. partea cu shipca si farfuria le am facut odata iar acum ar cam papa timp pentru o tura de o zi.

Daca cel de sus vrea sper sa ajung si eu pe acolo zilele astea. vedem cum sta treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foxule, nu ia timp Shipka, din contra, ala e drumul cel mai scurt si e si bun. Iar daca n-ai vazut cum bate lumina soarelui acum, toamna tarziu (in 2-3 sapt e iarna!) pe Shipka te asigur ca nu se compara cu vara.

Ma mai gandesc la posibilitatea innoptarii pe-acolo. Haideti, vorbim maine si vedem. Am rugamintea daca mai vrea sa vina cineva sa-si spuna parerea, oricare-ar fi ea, tinand cont ca iesirea nu e batuta in cuie.

 

p.s. Abia astept (daca e sa se materializeze tura asta dintr-o bucata) sa comparam experientele cu grupul de Sighisoara. Aici ar fi ~1ookm in plus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

eu ma refeream la tura cu farfurie. etc. numai sa faci poze la ea si respectiv la monument in feeria asta de toamna cam manaca timp cum spunea stefan

de asta ma gandeam ca o noapte pe undeva ar fi binevenita.

ca tura de o zi e un pic cam peste gustul meu dar nu zic nu ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foxule, nu ia timp Shipka, din contra, ala e drumul cel mai scurt si e si bun. Iar daca n-ai vazut cum bate lumina soarelui acum, toamna tarziu (in 2-3 sapt e iarna!) pe Shipka te asigur ca nu se compara cu vara.

Ma mai gandesc la posibilitatea innoptarii pe-acolo. Haideti, vorbim maine si vedem. Am rugamintea daca mai vrea sa vina cineva sa-si spuna parerea, oricare-ar fi ea, tinand cont ca iesirea nu e batuta in cuie.

 

p.s. Abia astept (daca e sa se materializeze tura asta dintr-o bucata) sa comparam experientele cu grupul de Sighisoara. Aici ar fi ~1ookm in plus.

Exista si posibilitatea sa mergi in 2 zile. De exemplu se poate sta in Stara Zagora la Hotel Mania. E un hotel frumos de tot cu aer conditionat si mini-bar si tot tacamul si care are fiecare camera vopsita in alta culoare si care pe mine m-a costat de fiecare data 60Leva/noapte pentru 2 persoane cu mic dejun inclus. Nasol e ca micul dejun inclus ultima data a constat dintr-un corn "Seven Days" si o cafea de la un automat NesCafe, dar oricum e bine dat fiind ca au parcare cu poarta si camera pe care o vede tot timpul receptionera pe un monitor.

Duminica trecuta am fost pana la Veliko Tarnovo si m-a prins noaptea pe drum. Bine, m-a prins dupa ce am oprit in Ruse la Kaufland si drumul Giurgiu-Bucuresti e OK mai putin bucata de la Adunatii Copaceni pana in Jilava si anumite locuri cu prosti si gropi din Bucuresti... Oricum cred ca in sezonul asta un mers dus-intors pe Shipka te obliga la mers noaptea chiar si cu o motocicleta mai potenta ca a mea, asa ca o plimbare de doua zile pare destul de tentanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma bag si eu putin...dar numai cu o sugestie. E pacat sa stai doar o zi, caci traseul e frumos si sunt multe de vazut. Bulgaria e plina de cazari ieftine, curate si frumoase.

Daca v-ajuta cu ceva...:

Visit My Website, eu am fost anul trecut in iulie, iar sus temperatura era scazuta si muuulta ceata.

 

S-aveti asfalt uscat si drum frumos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma bag si eu putin...dar numai cu o sugestie. E pacat sa stai doar o zi, caci traseul e frumos si sunt multe de vazut. Bulgaria e plina de cazari ieftine, curate si frumoase.

Daca v-ajuta cu ceva...:

Visit My Website, eu am fost anul trecut in iulie, iar sus temperatura era scazuta si muuulta ceata.

 

S-aveti asfalt uscat si drum frumos!

 

De acord! AÂşa ziceam Âşi io, ;) mai ales că se inserează devreme

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok! Cand 4 iti spun ca esti beat... te duci si te culci:

 

Maine, 13 nov, ora 8.3o intalnire la OMV City Mall.

Plecare la 9.oo.

Regrupare la 1o.oo in Petrom la granita.

Plimbare + innoptare in Bulgaria, intoarcere duminica 14 nov. Locul de "campare" ramane sa-l stabilim pe drum.

 

Cost estimativ 2oo lei. Se poate plati cu card in majoritatea locatiilor. Daca luati cash, preferabil sa fie leva sau euro. Ne-om descurca si cu lei, nu zic nu. Nu uitati de C.I. + acte moto!

Mesaj completat

dupa cum vad multa lume vrea sa ramana peste noapte nu este mai bine sa ne separam cei care vor sa ramana peste noapte ?

Ha! Acum zici? ;) Si mie-mi convenea mai mult plimbare de-o zi dar majoritatea agreea 2 zile. Haide dimineata sa ne hotaram. Eu voi fi pregatit orice-ar fi!

Mesaj completat

OOOOOO

ba și nu m-ai chemat la botez să-ți fac poze

URĂT!

Să-ți trăiască!

Multumim! Nu te-am chemat ca-s de alta religie si n-o botezam acum ;) Daca vrei te chem cand s-o boteza: peste 1o-8o ani!

V-ati facut bagajele?

Domnu' FanFane, se-aude si-acolo la dvs?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ooooof, ma pui in dificultate. Tocmai vorbisem azi cu Mihnea de un alt plan. Dar, sincer, ma tenteaza mai mult Bulgaria. Mai ales daca mai acceptati si niste sugestii si mai dam si niste ocoluri (ca avem timp in 2 zile)...

Revin pe seara cu o decizie.

Mesaj completat

Daca are careva o harta, sa aduceti. Sau, daca nu, poate luam una din benzinarie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s-a făcut, am să fiu rpezent la botez ;))

hai, care merg sigur, să știu ce fac, că bagajul e făcut

Mesaj completat

PS

Io vin cu pretena, deci prânzul e sfânt la ora sfântă de prânz ;))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu există începători! există numa oameni care au motor de mai puțin timp ;)

Mesaj completat

trist, trist, Bogdane, intrii așa, nu zici nimic, așteptăm aici cu sufletul la gură..

FanFane, merge, tu mergi, esteți 2, cu mine 3 moto-4 pers, cine mai apare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata, am luat si leva: 9o cu 2o1 lei (al 2lea exchange de la Inter spre Romana)

Harta am. Am si gps daca ne-om pierde in asa hal cum vrea FanFane ;)

Ora de pranz se stie: fie la 12, fie la 14, fie la 15, cand s-o putea. Oricum, eu nu plec din Bg fara o masa la Tempo!

Oricine e binevenit, cu singura precizare ca nu ma impac foarte bine cu cei cu nr ascuns. Asta nu inseamna ca sar la gatul omului ci doar ca sunt mai tacut. Sau ironic. Sau.

 

8.3o - OMV City Mall; 9.oo plecarea; 1o.oo alimentare Petrom vama. Restul e can-can.

 

Acum fug sa multumesc sotiei ca ma lasa ;)

Editat de BogdanSHA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...