Sari la conținut

Creasta Baiului


KIDROCK
 Share

Postări Recomandate

Salutare,multa vreme a trecut de cand nu am mai scris aici.Asadar,sambata plec in incercarea de a face creasta minunatilor munti Baiului.

Posed KTM LC4 E si viteza de 100kmh max.

Daca este cineva ce doreste a ma insotii dar si cineva care a mai fost si are o harta sau un sfat fiti buni si puneti aici

Toate bune :goodposting:

Mesaj completat

apropos,cunoaste cineva daca se poate ajunge cumva pana in zona Predeal sau Susai ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 62
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

N-am fost cu motorul, dar am fost cu bicla in zona. Se urca din Busteni lejer, nu mai tin minte exact cum ii zice la valea aia, e un forestier pana sus. Traversezi apa, mergi un pic pe forestier, si la intersectie faci dreapta. Sa nu o iei pe stanga, ca pe acolo am urcat noi cu biclele. Daca noi am putut sa urcam cu bicla in spate panta cam de 45 de grade, cred ca tu n-ai nici o sansa cu motoru. :goodposting:

 

Cat despre trecerea spre Susai, daca ai ajuns in Susai, ajungi si in Predeal. E posibil sa poti sa treci ocolind toata valea Azuga. Arunca si tu o privire pe Google Earth si iti poti face o idee de variantele posibile.

Daca reusesti sa cobori din Baiului pana pe Valea Azuga, poti sa o iei pe vale in sus, si mi se pare ca poti sa ajungi la Susai.

Editat de FanFane
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aici e problema ca pe G.E. nu imi dau seama exact ca nu se vede daca e vreun forestier,eu vreu sa urc de la Comarnic si sa merg cat se poate de mult in Nord,dar nu reusesc sa imi dau seama.

Mersi oricum de info

Poate ne mai vedem si noi la fata ca nici nu zici ca stam in acelasi cartier.Te salut sa traiesti :goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e un drum care urca din comarnic, dar nu mai stiu exact cum se ajunge pe el. poti sa urci din azuga pe partia de ski, traversezi toata creasta si cobori in comarnic, astfel vei fi mai aproape de casa la intoarcere :goodposting: mai exista varianta iesiri spre busteni pe la stana, undeva pe la jumatatea crestei e un drum destul de clar care coboara spre o stana, de acolo ai un forestier care te duce pana in busteni, poiana tapului mai exact.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumul de care zici tu pleaca din Secaria. La Secaria poti ajunge din Valea Doftanei sau din Comarnic.

Cum vii din Buc, dupa ce ai intrat in Comarnic urmareste pe dreapta o casa rosie. Chiar inainte de ea este un drum care o coteste ac de par spre dreapta din DN1.

Daca vrei din Valea Doftanei, treci de Paltinu si dupa ce ai intrat in Valea Doftanei vezi ca trebuie sa faci stanga chiar intr-o curba. E si indicator de Secaria. Dupa asta trebuie sa faci din nou la stanga. O sa fie niste serpentine si dupa aia platou.

Ambele variante sunt asfaltate pana in Secaria

Odata ajuns in Secaria, daca vii spre ex. din Comarnic, o sa vezi un mic pod. Inainte de el faci la stanga. De acolo o tii pe langa raulet si dupa aia pe drum spre platou. Daca te mai incurci, adu-ti aminte ca intotdeauna trebuie sa tii drumul care urca spre platou, spre varful muntelui. Dupa aia drumul e drept.

De coborat sunt doua variante. Una spre Poiana Tapului care e foarte usoara si una spre Azuga care e mai distractiva. Iti recomand sa mergi pe aia din Azuga.

Daca te hotarasti sa cobori prin Azuga trebuie sa ajungi la telescaun. O tii inainte si dupa vreo 100 de m trebuie sa faci la dreapta. Nu prea se vede unde trebuie sa faci la dreapta dar daca mergi inainte, in vreo 50-100 de m, drumul se va pierde. Faci cale intoarsa si cauti drumul corect. De fapt, mi se pare ca e un semn d-ala de poteca turistica, dar nu mai stiu culorile. Odata intrat pe coborare o tii numai drept si o sa ajungi chiar in Azuga. Coborarea e prin padure.

Iti pun o poza cu traseul aproximativ.post-5780-1289986922_thumb.jpg

 

 

Daca ai acelasi ktm pe care il stiu eu, mai intreaba-l si pe el pe unde e drumul, ca l-a facut de nenumarate ori :goodposting:

Editat de Angi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumul de care zici tu pleaca din Secaria. La Secaria poti ajunge din Valea Doftanei sau din Comarnic.

Cum vii din Buc, dupa ce ai intrat in Comarnic urmareste pe dreapta o casa rosie. Chiar inainte de ea este un drum care o coteste ac de par spre dreapta din DN1.

Daca vrei din Valea Doftanei, treci de Paltinu si dupa ce ai intrat in Valea Doftanei vezi ca trebuie sa faci stanga chiar intr-o curba. E si indicator de Secaria. Dupa asta trebuie sa faci din nou la stanga. O sa fie niste serpentine si dupa aia platou.

Ambele variante sunt asfaltate pana in Secaria

Odata ajuns in Secaria, daca vii spre ex. din Comarnic, o sa vezi un mic pod. Inainte de el faci la stanga. De acolo o tii pe langa raulet si dupa aia pe drum spre platou. Daca te mai incurci, adu-ti aminte ca intotdeauna trebuie sa tii drumul care urca spre platou, spre varful muntelui. Dupa aia drumul e drept.

De coborat sunt doua variante. Una spre Poiana Tapului care e foarte usoara si una spre Azuga care e mai distractiva. Iti recomand sa mergi pe aia din Azuga.

Daca te hotarasti sa cobori prin Azuga trebuie sa ajungi la telescaun. O tii inainte si dupa vreo 100 de m trebuie sa faci la dreapta. Nu prea se vede unde trebuie sa faci la dreapta dar daca mergi inainte, in vreo 50-100 de m, drumul se va pierde. Faci cale intoarsa si cauti drumul corect. De fapt, mi se pare ca e un semn d-ala de poteca turistica, dar nu mai stiu culorile. Odata intrat pe coborare o tii numai drept si o sa ajungi chiar in Azuga. Coborarea e prin padure.

Iti pun o poza cu traseul aproximativ.post-5780-1289986922_thumb.jpg

 

 

Daca ai acelasi ktm pe care il stiu eu, mai intreaba-l si pe el pe unde e drumul, ca l-a facut de nenumarate ori :blink:

am probleme mari in a scoate o vorba de la el,un lucru stiu sigur,it's a damn good secret keeper :goodposting:

tu sa inteleg ca nu mergi pe traseul asta ??? ca as fii mers cu tine sincer

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce as merge si eu dar n-am cu ce. Anul trecut l-am facut si e foarte tare traseul. Coborarea spre Azuga, cum a zis Angi, e distractiva, adica o sa cam cari tu motocicleta la vale nu ea pe tine. Noi am iesit in Busteni, e mai ok, in ultima parte dai de forestier usor.

Eu am facut motorul lui Yogy si maine il iau, trebuie sa-i fac rodaj, adica o sa merg pe asfalt constant si fara sa depasesc 3000 de ture. As fi mers cu ochii inchisi cu tine e bestial mai ales prima parte dupa Comarnic - Secaria, pana dai de piatra. Daca este plouat e very funny. Noi l-am facut cu Dakaruri si eram mai mult pe sub ele :goodposting:

Sa pui poze neaparat si nu te duce singur ca ai de ridicat la greu.

Bafta!

Editat de plescoi rulz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Coborarea spre Azuga e distractiva, adica o sa cam cari tu motocicleta la vale nu ea pe tine. Noi am iesit in Busteni, e mai ok, in ultima parte dai de forestier usor.

 

Pai stai ca nu inteleg. Daca ai iesit in Busteni, de unde stii cum e coborarea din Azuga? Ai fost alta data sau din auzite?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stii cum spune si vorba aceea,cand doi iti zic ca esti beat,te duci acasa,asa ca am sa respect sfatul vostru si am sa stau acasa daca nu gasesc un partener de drum

va multumesc pentru sfaturi dragii mei :goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti sa urci din azuga pe partia de ski, traversezi toata creasta si cobori in comarnic, astfel vei fi mai aproape de casa la intoarcere :blink: mai exista varianta iesiri spre busteni pe la stana, undeva pe la jumatatea crestei e un drum destul de clar care coboara spre o stana, de acolo ai un forestier care te duce pana in busteni, poiana tapului mai exact.

 

He, he, Jumbales ne invata la prostioare :D La baza partiei Sorica sunt ditamai panourile ce fac referiri la interzicerea intrarii pe partie cu vehicule motorizate. Mai degraba urci pe Cazacu, dar nu poti fara cauciucuri cross ca e mult grohotis. Dar poate au mai curatat-o de anul trecut. Eu m-am intrebuintat serios acolo cu un Husky WR360, cu LC4 nu stiu... Pe Sorica e mai usor, dar te vad localnicii si poate ies cu furcile :goodposting:

 

Am pus un topic prin vara, poate te ajuta. Sincer, m-as baga si eu ca n-am mai iesit de mult, dar am ceva trebusoara si nu stiu daca termin pana sambata, asa ca nu promit si sa te incurc. Oricum o sa-ti urmaresc topicul.

/index.php?...&hl=baiului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stii cum spune si vorba aceea,cand doi iti zic ca esti beat,te duci acasa,asa ca am sa respect sfatul vostru si am sa stau acasa daca nu gasesc un partener de drum

va multumesc pentru sfaturi dragii mei :goodposting:

 

Vezi aici si fa legatura cu ce a spus Plescoi despre coborarea in Azuga. Si oricum, la enduro este bine sa fii in 2..3

/index.php?showtopic=222634

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, nu stiu ce faceti voi, dar eu am facut de nici nu mai stiu cate ori traseul asta. Ultima data cand am coborat pe la Azuga (adica acum vreo doua saptamani) am facut-o impreuna cu un naked, un SV650 echipat cu K60-uri tocite aproape slick! Si alta data impreuna cu o Africa si un SuperTenere. Cu asemenea motoare grele in companie, nici macar o data nu a trebuit sa le dau ajutor. N-au cazut, nu s-au vaitat. Mie nu mi se pare nici pe departe grea coborarea aia, mai ales daca nu e noroiala. Intr-adevar, daca a plouat de curand si e noroi, situatia poate deveni caterincoasa. Dar pe uscaciunea asta...

 

In alta ordine de idei, cum ti-am mai spus si in PM, uscat sau noroi nu conteaza, sa nu mergi singur la coclauri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

As veni si eu, dar sunt plecat in weekendul asta.

Daca astepti pana weekendul viitor si daca mai tine vremea si nu ninge, mergem impreuna saptamana viitoare.

Cat despre azuga, din auzite stiu ca este un drum forestier care inconjoara partiile si poti ajunge pana sus pe el (partea de sus din forestier stiu ca exista ca mergeam pe el cateva sute de metri pana ieseam in partie iarna pe skiuri).

 

Distractie placuta, daca ajungi saptamana asta pe acolo.

Editat de UciUci
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti pun o poza cu traseul aproximativ.post-5780-1289986922_thumb.jpg

In poza pe care ai atasat-o, drumul cobora un pic pe partia Cazacu, dupa care face stanga, taie partia Sorica si coboara pe deal, prin padure, spre centrul vechi al orasului, in DN.

Btw, nu le am cu endureala, dar coborarea partiei Sorica cel putin mi s-ar parea cam periculoasa cel putin. Panta in cateva locuri e f accentuata, sunt santuri de drenaj la un moment dat, iarba mare... in fine, voi stiti.

 

 

stii cum spune si vorba aceea,cand doi iti zic ca esti beat,te duci acasa,asa ca am sa respect sfatul vostru si am sa stau acasa daca nu gasesc un partener de drum

va multumesc pentru sfaturi dragii mei :goodposting:

As fi mers pe coclauri bre, dar n-am cu ce din pacate... Tu ai si caucioace potrivite acum, sau tot de-alea de "ZX-R"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi aici si fa legatura cu ce a spus Plescoi despre coborarea in Azuga. Si oricum, la enduro este bine sa fii in 2..3

/index.php?showtopic=222634

bai, voi sunteti in Delta sau m-ati mintit? Ca scrieti pe forum intr-o veselie. Ce pescuit e asta?

 

Bai, nu stiu ce faceti voi, dar eu am facut de nici nu mai stiu cate ori traseul asta. Ultima data cand am coborat pe la Azuga (adica acum vreo doua saptamani) am facut-o impreuna cu un naked, un SV650 echipat cu K60-uri tocite aproape slick! Si alta data impreuna cu o Africa si un SuperTenere. Cu asemenea motoare grele in companie, nici macar o data nu a trebuit sa le dau ajutor. N-au cazut, nu s-au vaitat. Mie nu mi se pare nici pe departe grea coborarea aia, mai ales daca nu e noroiala. Intr-adevar, daca a plouat de curand si e noroi, situatia poate deveni caterincoasa. Dar pe uscaciunea asta...

 

In alta ordine de idei, cum ti-am mai spus si in PM, uscat sau noroi nu conteaza, sa nu mergi singur la coclauri!

Pe la Azuga au coborat niste prieteni cu 1200, F800 si au zis ca nu le puteau tine la vale, dar nu era vb de forestier ci de niste albii de parau, poate gresisera drumul sau au vrut sa-l faca mai palpitant...

Noi pe la Busteni am coborat pe forestier usor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropos,cunoaste cineva daca se poate ajunge cumva pana in zona Predeal sau Susai ???

 

Daca esti in Azuga in zona partiilor sau presupunand ca intri din Secaria si iesi din Creasta Baiului coborand in Azuga, fie pe Culmea Sorica, fie pe una din partii, daca o iei spre nord, pe forestierul ce incepe de la partii, adica pe Valea Azugii, dupa vreo 2 km ajungi la Pastravarie.

Aici faci stanga si parasesti Valea Azugii (care te scoate in Sacele), si continui pe forestier cale de 17 km pana exact la Cabana Susai. Te dai tare aici, forestier usor...

De la Susai normal ca poti sa cobori in Predeal, dar sugerez sa o iei pe poteca pana la Clabucet Plecare, unde urca telescaunul din Predeal, iar de aici inca o aruncatura de bat pana la Garbova.

Din Garbova faci o urcare mai dura (dar sa nu fie udatura!!!) si ajungi cocotat pe Vf. Clabucetul Taurului, la vreo 1600 m. Peisaj minunat asupra Bucegilor si Baiului.

De pe varf continui spre sud pe potecuta si iesi inapoi in Azuga, inchizand astfel o bucla. Portiunea asta, de la Pastravarie-Susai-Clabucet-Garbova-Vf. Clabucetul Taurului-Azuga e very funny si nu-ti ia mai mult de 3-4 ore cu tot cu cascat ochii la peisaje.

 

Bai, nu stiu ce faceti voi, dar eu am facut de nici nu mai stiu cate ori traseul asta. Ultima data cand am coborat pe la Azuga (adica acum vreo doua saptamani) am facut-o impreuna cu un naked, un SV650 echipat cu K60-uri tocite aproape slick! Si alta data impreuna cu o Africa si un SuperTenere. Cu asemenea motoare grele in companie, nici macar o data nu a trebuit sa le dau ajutor. N-au cazut, nu s-au vaitat. Mie nu mi se pare nici pe departe grea coborarea aia, mai ales daca nu e noroiala. Intr-adevar, daca a plouat de curand si e noroi, situatia poate deveni caterincoasa. Dar pe uscaciunea asta...

 

In alta ordine de idei, cum ti-am mai spus si in PM, uscat sau noroi nu conteaza, sa nu mergi singur la coclauri!

 

Angi, eu am facut de vreo 3 ori Culmea Sorica, ultima oara acu fro' 2 ani, si atunci era pe la mijloc un bustean enorm taman pe poteca si ca sa-l ocolesti faceai o mica chestie gen zidul mortii prin lateral, nu era un loc usurel de trecut cu un GS1200. In rest o placere :)

Sa inteleg ca au scos busteanul din poteca?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In poza pe care ai atasat-o, drumul cobora un pic pe partia Cazacu, dupa care face stanga, taie partia Sorica si coboara pe deal, prin padure, spre centrul vechi al orasului, in DN.

Btw, nu le am cu endureala, dar coborarea partiei Sorica cel putin mi s-ar parea cam periculoasa cel putin. Panta in cateva locuri e f accentuata, sunt santuri de drenaj la un moment dat, iarba mare... in fine, voi stiti.

 

Ori am desenat eu prost, ori ai inteles tu gresit, dar nu e vorba de nicio coborare pe nicio partie. Coborarea de care zic eu e doar prin padure. De la telescaun se mai merge foarte putin pe platou si se intra in padure unde incepe si coborarea.

In fine, asa pe n.v. ne intelegem ca surdu' cu mutu'.

Mesaj completat

Pe la Azuga au coborat niste prieteni cu 1200, F800 si au zis ca nu le puteau tine la vale, dar nu era vb de forestier ci de niste albii de parau, poate gresisera drumul sau au vrut sa-l faca mai palpitant...

 

Nu cred ca au gresit drumul pentru ca, din ceea ce stiu eu, e doar unul spre Azuga. Intr-adevar, spre final apar niste sleauri destul de mari.

Cred ca despre asta zici tupost-5780-1290096905_thumb.jpg

Mesaj completat

Angi, eu am facut de vreo 3 ori Culmea Sorica, ultima oara acu fro' 2 ani, si atunci era pe la mijloc un bustean enorm taman pe poteca si ca sa-l ocolesti faceai o mica chestie gen zidul mortii prin lateral, nu era un loc usurel de trecut cu un GS1200. In rest o placere :)

Sa inteleg ca au scos busteanul din poteca?

 

Nu-mi aduc aminte sa ne fi impiedicat de vreun bustean pe drum.

Mesaj completat

in vreo doua poze de acum doua saptamani

post-5780-1290097463_thumb.jpg

post-5780-1290097469_thumb.jpg

post-5780-1290097474_thumb.jpg

post-5780-1290097483_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi aduc aminte sa ne fi impiedicat de vreun bustean pe drum.

 

 

Busteanul era la vreo 400 m in amonte de unde l-ai pozat pe Gabi, in locul in care dispar sleaurile si poteca se ingusteaza cel mai mult. Peste el nu puteai sa treci, doar sa-l ocolesti. E bine ca nu mai e :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai, voi sunteti in Delta sau m-ati mintit? Ca scrieti pe forum intr-o veselie. Ce pescuit e asta?

 

...in Delta, dar eram intr-o...pauza, facand programul pentru endureala din 26-28.11.2010.

Dupamiaza, Bogdan cu Sebi au fost la vanatoare si s-au intors cu un iepure (aka Bogdan) si cu un fazan (aka Sebi). Maine mergem la crap pe Mosura si poimaine la stiuca pe lacul Rosu. Cum facem sa-l luam si pe Manuel saptamana viitoare? Ai putea sa-i imprumuti KTM-ul si tu sa mergi cu Yogy restaurat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai, voi sunteti in Delta sau m-ati mintit? Ca scrieti pe forum intr-o veselie. Ce pescuit e asta?

 

...in Delta, dar eram intr-o...pauza, facand programul pentru endureala din 26-28.11.2010.

Dupamiaza, Bogdan cu Sebi au fost la vanatoare si s-au intors cu un iepure (aka Bogdan) si cu un fazan (aka Sebi). Maine mergem la crap pe Mosura si poimaine la stiuca pe lacul Rosu. Cum facem sa-l luam si pe Manuel saptamana viitoare? Ai putea sa-i imprumuti KTM-ul si tu sa mergi cu Yogy restaurat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...