Sari la conținut

Probleme Suzuki GSXR 400R


Babutza
 Share

Postări Recomandate

Salut. Am urmatoarea problema la Suzuki GSXR400R din '93.

Cand o accelerez pe la 5-6000 de ture se intrerupe si scoate scantei pe esapament si pocneste (numai in pragul 5000 - 6000 ture). In afara acestui prag merge de rupe stilu.

Ce naiba poate sa aiba ?

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E mai degraba problema de amestec sau de aer fals. Nu prea e problema de bujii. la bujii daca sunt probleme cel mai bine se observa la turatii mari. Dar primul pas ar fi sa te uiti la ele sa vezi ce culoare au, in felul asta iti dai seama si daca e bun amestecul.

Editat de Bogdis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

chesti cu culoarea bujiilor e cu dus si intors. nu se citesc pur si simplu si gata, ai vazut ce fel e amestecul pe toata plaja de turatii. tot la carburatie m-as uita si eu. mai ales la uzura acelor de dozaj si la tuburile emulsoare. dar nu e obligatoriu sa fie asta. de exemplu un prieten cu un cbr f4 avea o fisa slabita si pe la 5000 (parca), atunci cand vibra motorul mai tare (orice motor vibreaza la anumite turatii) ii facea la fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in primul rand curatat si reglat carbelitoarele si verificat filtrul de aer...

 

 

Asta e cea mai buna solutie pentru moment :angryfire: !

Si daca tot faci o treaba poti schimba si bujiile dar numai dupa ce reglezi carburatorul si verifici filtrul de aer si cureti toate furtunasele de vacuum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am desfacut carburatoarele sa le duc la reglat...si ce am patit ? la unu din cele 4 carburatoare am rupt conducta aia subtire ca o sarmulita de cupru :angryfire: ... ce naiba sa fac ca e rupta exact de unde iese din carburator...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

in afara de nivel, de curatat si de sincronizarea de banc carburatoarele se regleaza pe motor. cu el mergand... asa ca nu stiu cine ti-a zis sa le dai jos "sa le duci la reglat"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...