Sari la conținut

este recomandat sa-ti faci schimbul de ulei la service sau poti sa ti-


Postări Recomandate

e bine sa mergi la un service pana te mai rodezi cu ale mecanicii, ca sa zicem asa. intodeauna un mecanic se mai uita si dupa alte eventuale probleme pe care tu le poti trece cu vederea si ti le semnaleaza(cel putin eu asa fac, nu imi permit sa isi rupa bajetii gatul in cursa...) mai departe e decizia ta daca rezolvi respectiva problema sau mergi pe principiul "las-o ba ca merge asa!"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e bine sa mergi la un service pana te mai rodezi cu ale mecanicii, ca sa zicem asa. intodeauna un mecanic se mai uita si dupa alte eventuale probleme pe care tu le poti trece cu vederea si ti le semnaleaza(cel putin eu asa fac, nu imi permit sa isi rupa bajetii gatul in cursa...) mai departe e decizia ta daca rezolvi respectiva problema sau mergi pe principiul "las-o ba ca merge asa!"

 

azi am schimbat uleiul in parcare la firma cu ceva no-name mineral, cat sa stea peste iarna. busonul de ulei se vedea ca a fost luat la pila, iar orice problema gen scurgere rezolvata rapid cu silicon. aveam si rosu si negru, cum a gasit fiecare :)

deci pe principiul 'las-o ba ca merge-asa!' sunt mai degraba mecanicii. pe utilizator nu prea il lasa inima sa faca magarii si carpeli. Vorbim despre cei in cunostinta de cauza, nu despre oamenii care confunda antigelul cu uleiul.

 

Nici nu se arunca in chiuveta, se arunca in WC-eu

ideea cu uleiul ala e sa nu ajunga in panza freatica. deci nu rezolvi nimic daca-l arunci la buda. strange-l mai bine intr-un bidon si il duci la un centru de colectare, de exemplu la benzinarii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

toti care pun intrebari,poate stupide pt unii va dati seama ca sunt interesati si e altceva cand faci pt lucrul tau sau pt lucrul altuia...poate sa fie mecanicul oricat de bun si sa coste doar 5 ei , daca nu ii dai nimic de la inceput, o atentie macar nu are rost...vrem sa invatam de la cei care stiu si vor sa ne ajute pt ca sunt sigur ca ceea ce am spus nu le pune in situatie " necunostinta de cauza"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ideea cu uleiul ala e sa nu ajunga in panza freatica. deci nu rezolvi nimic daca-l arunci la buda. strange-l mai bine intr-un bidon si il duci la un centru de colectare, de exemplu la benzinarii.

 

Exact asta e ideea. Nu arunci uleiul in apa. Ca e chiuveta, wc, cada problema voastra. Nici eu nu fac procedura ca la carte, dar ma mai chinui.

De exemplu il pun in diverse recipiente borcane, bidoane pun dopul si le arunc. Asta nu inseamna ca nu se gaseste vreun gigi care sa le sparga sau sa joace fotbal cu ele, o sa incerc sa le duc la un centru din asta dar nu stiu daca sunt prin Bucuresti.

Cat despre faza ca mecanicii iti repara motorul de mantuiala nu stiu pe unde ati fost voi, dar unde ma duc eu sunt foarte multumit de diagnoza si reparatii.

Se vede ca o fac din placere. Asa ca mai bine schimbati locatia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...