Sari la conținut

O Zi La Cheia


Purghy
 Share

Postări Recomandate

Trei Doamne si toti trei... dusi cu pluta...

 

Ieri, joi, am plecat dis de dimineata cica (pe la 10:30 de fapt :yikes: ) la Cheia, cand alti oameni erau la serviciu... Drumul fain, i-am fi dat noi mai tare dar, deh, nu avem prea multi caluti putere cat aveam dorinta in noi. A! Si sa nu uit: Alex radia de fericire cu noul cablu de ambreiaj...

Si plecaaaaam si ne oprim. Unde? La benzinarie, normal. Loc in care atw isi umfla rotile. Vine si Alexxx ca vrea si el aer. Cand sa plecam ma trezesc si eu ca vreau numai ca in loc sa umflu o desumflu pe aia din spate ca nu mergea tuturoiul ala la mine. In final plecam... catre o alta benzinarie si uit capacul de la ventil acolo. Mergem cateva sute de metri, oprim la alta benzinarie - tot prostie din aia asa ca plecam mai departe. In alta benzinarie reusesc sa umflu roata si plecaaaam... din nou, acu' pe bune.

 

Pe drum, pe langa Ploiesti, oprim din nou de urgenta pentru ca pe atw l-a intepat o albina in maneca. Adica a bagat-o pe maneca si uite ce a patit... :) Plecaaaam din nou. Drum superb, absolut superb!!! :angryfire: Ne-am mai oprit sa admiram peisajul de dinainte de Cheia, absolut minunat! Pacat totusi ca nu am gasit drumul care coboara la raul Teleajen ca merita experienta.

 

La destinatie am halit intr-un timp record de vreo... doua ore. :angryfire: De ce? Pai pt. ca servirea la hotel Cheia e foarte proasta, mancarea putina si destul de scumpa. Si apoi ne-am indreptat catre Brasov pt. intoarcere, ca nu ne place sa facem cale-ntoarsa pe acelasi drum, mai ales ca zona aia merita exploatata la greu. Din pacate nu am mai avut timp sa urcam la Muntele Rosu, era deja dupa-amiaza.

 

Cheia-Brasov este un drum pe care il recomandam tuturor, cu serpetine superbe, cu peisaje mirifice si lipsit de gropi. Iar Alex parca era Rossi pe chopper!... Ne-am mai oprit o data ca atw inghetase rau si cu ocazia asta ne-am hotarat sa probam manusile chirurgicale pe care le luasem cu noi ca cica nu mai ingheata mainile asa rau. Am fost un fel de Myth Busters. :finger: Ei bine, rezultatul este ca nu te incalzesc, dar mentin o temperatura constanta.

 

Dupa curbele alea superbe si dupa niste peisaje de nedescris am alimentat, am ocolit Brasovul ca se lasa seara si ne-am mai oprit de cateva ori dar nu spunem de ce, se subintelege din P.S. :angryfire: Ei, si ca sa pozam apusul pe drum...

 

La intrarea in Bucuresti era deja noapte si o aglomeratie de nedescris, iar noi regretam din plin ce lasasem in urma, parca ne venea sa mergem inapoi... Eu m-am multumit insa cu intoarcerea la benzinarie ca sa imi caut capacul pierdut si am gasit si un bonus pe langa el - un alt capac.

 

Acum ii las si pe ceilalti protagonisti sa povesteasca si imaginile sa va incante.

 

 

PS - din nou intrebarea zilei a fost: "Unde-i Alex?" Prietenii stiu de ce... ;)

Editat de Purghy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravos :angryfire: Buc-Cheia e un drum excelent pt motoare.. plin de viraje, imi place la nebunie. Si asfaltat recent.. s-au mai dus pietricelele din viraje si sunt ok acum.

 

Daca urcati la Mt Rosu (5km) si mancati la cabana era mai bine. Mancarea a fost ok si servirea acceptabila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, a fost frumos...

Drumul e nemaipomenit, chiar daca pana pe la Cheia a trebuit sa ne luptam eroic cu vreo 20 de camioane.

 

Albina care m-a intepat era una cu efect intarziat, abia azi mi s-a umflat mana.

Cred ca asta e un semn ca trebuie sa-mi schimb manusile.

 

Mancarea la hotelul din Cheia a fost ok, singura problema e ca daca mananci un pastrav, sa zicem :angryfire: , trebuie sa platesti si undita cu care a fost pescuit. Sau cel putin asa reiesea din nota de plata.

La pensiunile din Cheia, in schimb, se mananca bine si destul de ieftin. OK, eu am incercat o singura [pensiune, dar presupun ca celelalte 80 sunt la fel. :angryfire:

 

In rest, drumuri si peisaje de-ti vine sa razi ca prostul de unul singur in casca... eu, cel putin, asta am facut aproape tot drumul. :angryfire:

post-6232-1158308232_thumb.jpgpost-6232-1158308317_thumb.jpgpost-6232-1158308390_thumb.jpgpost-6232-1158308499_thumb.jpg

 

"Unde-i Alex?" #1

post-6232-1158308590_thumb.jpg

 

"Uite-l pe Alex" #1

post-6232-1158308680_thumb.jpg

 

"Unde-i Alex?" #2

post-6232-1158308729_thumb.jpg

 

"Uite-l pe Alex" #2

post-6232-1158308780_thumb.jpg

 

Viragi:

post-6232-1158306530_thumb.jpgpost-6232-1158306561_thumb.jpg

 

Le sunset:

post-6232-1158306580_thumb.jpg

 

Benzinaria unde ne-am intors sa cautam acul in carul cu fan, si am gasit chiar doua:

post-6232-1158306627_thumb.jpg

Editat de atw
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai .... m-or fi pierdut ei pe drum drept dar m-am razbunat pe serpentine, unde a iesit hanimalu` din mine. :yikes:

 

Oricum, ieri am atins un nou record pe DN1 - 125 km/h - culcat pe rezervor, se uitau toti la mine ca la urs ;) ; normal, pentru a vedea ce viteza am a trebuit sa-mi iau ochii de la drum cam 1 secunda si jumatate [drumul era liber] dar surpriza, cand ma uit din nou in fata ma trezesc ca aparuse in peisaj un ford fiesta [din categoria "proasta la volan"] care probabil nu m-a vazut de aerodinamic ce eram :finger: si s-a hotarat sa se inscrie pe prima banda. M-am ridicat drept, m-am infipt in frane si am combinat cu manevra de depasire pe banda II fara sa mai apuc sa vad daca e ocupata [am intrat oricum cat sa depasesc masina]. Dupa care, semnele de rigoare :angryfire: :angryfire: :) ...etc ... oricum, ce-mi place la moto e ca are o frana de motor excelenta, cred ca din cauza cutiei careia ii lipseste clar treapta a 6-a [Purgy stie de ce :yikes: ]. In rest, m-as da pe serpentinele alea in fiecare zi, altceva nu pot sa spun. :angryfire:

Editat de alexxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...