Sari la conținut

Motociclisti romani in Italia


Mario MT 03
 Share

Postări Recomandate

anunt anunt, cat de mersu incet, post si asa, am boala vitezei dar am invatat sa merga si incet. vizionare placuta ! si lasa, nu te speria, daca e te las pe tine in fata ca esti mai lent :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 807
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

buna baieti,

sambata viitoare eu ma duc sa mananc la pranz o porchetta la Villetta San Romano in Garfagnana (LU).

pentru cei interesati asta-i situ: http://www.motoporchetta.it/

pentru cei din nord... duminica 4.09 ajung la Faak am See in Austria, sper putin dupa pranz. raman acolo pana pe 7.09. intr-una din zilele dintre 4-7.09 fac o excursie pana la Bled in Slovenia.

in rest, numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

anunt anunt, cat de mersu incet, post si asa, am boala vitezei dar am invatat sa merga si incet. vizionare placuta ! si lasa, nu te speria, daca e te las pe tine in fata ca esti mai lent :cheers:

 

Chuck merge incet ca are motor de 250 cc, eu am invatat sa am rabdare cu el. Merg in fata si se tine de mine, cand il pierd il astept. Dar impreuna la viteze de 80-90 de km/h viteza de croaziera suntem OK. Am facut destule ture impreuna, una mica si azi, si deja ne cunoastem mersul.

 

buna baieti,

sambata viitoare eu ma duc sa mananc la pranz o porchetta la Villetta San Romano in Garfagnana (LU).

pentru cei interesati asta-i situ: http://www.motoporchetta.it/

pentru cei din nord... duminica 4.09 ajung la Faak am See in Austria, sper putin dupa pranz. raman acolo pana pe 7.09. intr-una din zilele dintre 4-7.09 fac o excursie pana la Bled in Slovenia.

in rest, numai bine!

 

Din pacate e cam departe, dar iti urez distractie placuta si daca urci mai sus in nord da un semn si ne vedem macar la un suc in trecere :cheers: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ creep , n-am ce-mi trebuie pt Austria (equip+cort)...anu asta il sar.

 

pt restu: mergeti voi cu viteza ca eu stau la 30km/h sa va pipitze :friends:

 

@ mario, bluza mea e inca la tine...just letting you know :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ mario, bluza mea e inca la tine...just letting you know :rolleyes:

 

Sincer ... uitasem de ea, acum mi-a adus aminte si Alina. Cand mergi la Lacrimoasa saptamana viitoare si treci pe aici cu HDD - ul sa imi aduci aminte de bluza. E spalata/calcata si te asteapta :peace: .

 

Prin septembrie o punem de un motoraduno motociclistic? Gasim un punct destul de aproape de noi toti, alegem un traseu fain cu multe curbe si un popas unde sa mancam o pizza/suc/cafe/ce o mai fi/etc ? Ce ziceti ? Deoarece suntem impartiti cam asa : Milano - Bergamo - Brescia - Trento, cel mai bine ar fi undeva pe Lago de Garda. Amatori ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu chiar asa olog cum sunt, sunt primu care spune da :friends::cheers:

 

merge careva sambata dupa-amiaza cu cortul la un lac? detalii: locatie - comabbio (zona varese) la un lac balneabil intr'o zona cat de cat muntoasa. cazarea: la cort unde pentru 2 persoane platesti 20 de euro, si ai dus, parcare, si nu mai stiu ce. de ce?: pentru relaxare si o plimbare prin acea zona. intoarcere: duminica, in cursu' zilei de duminica. deci?... aaa, si sa nu uit, te poti plimba pe lac cu hidrobicicleta care costa 10 euro pe ora. e distractiv :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

absent, cateva zile is in Nemtia.

 

pt faza din sept, ma autoconfirm...poate facem ceva mai barosan pe weekendul ala ca sa-l arestam si pe Dan din Corsica, dar ne mai palavragim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ creep , n-am ce-mi trebuie pt Austria (equip+cort)...anu asta il sar.

 

 

apropo de asta... daca vrei pot sa iti dau eu cort, saci de dormit si ale maruntaie de genu. echipament moto in schimb nu pot, nu cred ca am ceea ce ai avea nevoie...

 

ca un alt aspect, ca imi introduc pixu in ei de italieni. am alergat azi de mi'au sarit capecele din colo in coace dupa asigurare si nimic :angryfire:. la teelefon ori nu raspunde nimeni, ori daca a raspuns, persoana in cauza nu stia nimic, cred ca nici cum o cheama :baldy:. ca nu'i responsabilul, ca nu e autorizata, pai pentru ce dracu esti acolo ma? ca sa stresezi lumea si mai tare :moron:...

vroiam sa fac asigurare la genialoid, da cand am vazut ce e pe pagina lor de FB, m'am lasat pagubas :yikes:. ce aiurea, pana acum nu aveam bani, acum ca am nu dau de nimeni pe nicaieri sa imi faca asigurarea.. :kick:

Editat de deathm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropo de asta... daca vrei pot sa iti dau eu cort, saci de dormit si ale maruntaie de genu. echipament moto in schimb nu pot, nu cred ca am ceea ce ai avea nevoie...

 

 

mersi fain :) dar tot tre sa-l sar...nici nu cred ca iau banii pana atunci, si sa imprumut diverse sau cam multe de la altii nu prea imi sta in caracter. Is om cinstit domne` :friends:

 

mai barfim pe sapt viitoare, distractie pe weekend si baga poze sa avem ce critica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum am ajuns acasa... nu am fost cu cortul, dar a fost ok. am ajuns pe la 3 acolo, si nu am facut nimic, am lenevit. am stat in apa cam vre'o 4 ore si atat. aa, am iesit ca sa mananc :laugh:. in concluzie, nu am poze :D. am altele mai vechi daca vrea cineva sa vada cam cum e pe acolo.

 

cat despre plimbarea din septembrie, vin si eu, dar depinde in ce perioada, cred ca ar fi mai bine dupa 15 sept. oricum va anunt cand sunt pregatit.

 

p.s. acum ma duc la o inghetata :banana:. nu stiu de ce am postat asa ceva dar... cred ca din :moron:. daca vrea cineva, (o inghetata) am sa fac o poza la inghetata si o postez :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am revenit, ar fi ideal ca intalnirea aia sa fie dupa 15 ca sa iau leafa sa nu vin cu mana-n tushy...ma retrag putin -> am de spalat/calcat/curatat. "Daca n-ai nevasta, sa-ti cumperi" :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am revenit, ar fi ideal ca intalnirea aia sa fie dupa 15 ca sa iau leafa sa nu vin cu mana-n tushy...ma retrag putin -> am de spalat/calcat/curatat. "Daca n-ai nevasta, sa-ti cumperi" :baldy:

 

Unde e Lacrimoasa cand ai nevoie de ea :D . In alta ordine de idei, eu plec la mare vineri dupa amiaza si ma intorc duminica seara probabil. Cazare la cort , mancare pe unde o fii, plaja libera fara pretentii si apa cand cuprinde :D . Amatori ? Ah, ma duc cu masina , suntem in 4 (eu,sotia, mama mea si fiul meu) deci tura non motociclistica. Ah, sunt extrem de offtopic daca merg cu masina la mare :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde e Lacrimoasa cand ai nevoie de ea :D . In alta ordine de idei, eu plec la mare vineri dupa amiaza si ma intorc duminica seara probabil. Cazare la cort , mancare pe unde o fii, plaja libera fara pretentii si apa cand cuprinde :D . Amatori ? Ah, ma duc cu masina , suntem in 4 (eu,sotia, mama mea si fiul meu) deci tura non motociclistica. Ah, sunt extrem de offtopic daca merg cu masina la mare :bounce:

 

Lacrimosa are hainele ei :rolleyes: ma rog, ale ei sunt mai faine si mai interesante de spalat/calcat :wink:

 

in rest nu fac nimic pana nu am ceva bani sa ma deplasez, btw fa si tu niste poze italian bikini style. ahh, stii ca in italia e interzis purtatul de bikini pe plaja? parca asa am auzit, si am vazut ca sunt mai sexy gogosarii...pt ei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numa' pentru barbati :laugh:

 

ciudata-i tara asta, am fost prin Milano sa ma minunez...gay ppl sunt interzisi dar acolo-i capitala lor, la mare n-ai voie sa te expui cã jesus de la vatican te vede si-ti da amenda dar ei is mai obsedati sexual decat violatorii de romani, pizza buna nu e cea italieneasca, in scoli invatatul alfabetului e ceva ca : A, B, mama, T, C. Pizza nu e recomandata sa fie mancata seara vs pizza se vinde cel mai bine seara, tara pastelor/macaroanelor le face pe italience (big lines) sa nu stie ce-i aia "trup clepsidra" - niciodata, Italia e moarta intre orele 12.00-13.30 daca ai urgenta sa eviti orele astea, barbatii sunt mult mai complicati decat femeile, statul in carucior cu suzeta`n gura tine de la 1 luna la 5-6 ani :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pizza buna nu e cea italieneasca. Pizza nu e recomandata sa fie mancata seara vs pizza se vinde cel mai bine seara

Pizza buna e numa' aia italieneasca. Asta nu inseamna ca nu se face si pizza proasta, pentru tot boboru si de catre toti neavenitii. Pizzarii de meserie sunt inscrisi la Albo professionale.Ca sa iasa o pizza buna tre' sa tii cont de multe chestii (tipuri de faina, de apa, dozaje, temperatura de preparare, de dospire, de coacere, mergand pana la umiditatea atmosferica).Lucrurile astea se invata numai de la maestrii si se stapanesc cu timpul. Legat de partea cu mancatul seara. In general, dupa cum spuneam, se face pizza repede si prost, pe principiul - sa iasa banu'. Una din calitatile pizzei este digerabilitatea. O pizza de calitate (cu grad mare de digerabilitate) se lasa la dospit, la temperaturi mici ( pana la 4 grade celsius) intre 24 si 72 de ore (pentru ca enzimele sa descompuna amidonul si glutenul). Eeee, in general, se dospeste cam o ora :laugh: (pentru ca nu-si bat capu' sa estimeze ce vind paste doo zile).

In concluzie.Daca vrei sa manci o pizza buna cauta une scrie macar -pizza lunga lievitazione/alta digeribilità- daca iei la pachet sau daca meri la carciuma, vezi pa net care-s alea ale maestrilor pizzaioli.

Editat de strut
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In concluzie.Daca vrei sa manci o pizza buna cauta une scrie macar -pizza lunga lievitazione/alta digeribilità- daca iei la pachet sau daca meri la carciuma, vezi pa net care-s alea ale maestrilor pizzaioli.

 

 

am sa tin minte manevra asta, ca sincer ce-am gustat de pe la italieni era mai proasta ca aia din ro...super subtiri si gay, ce sa mai...

 

:scratch: cu toate ca n-am vazut niciunde denumirea aia de care zici, poate prin orase mari sunt...am sa incerc sa-ti zic daca prezinta interes, mai facut curios :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am sa tin minte manevra asta, ca sincer ce-am gustat de pe la italieni era mai proasta ca aia din ro...super subtiri si gay, ce sa mai...

 

:scratch: cu toate ca n-am vazut niciunde denumirea aia de care zici, poate prin orase mari sunt...am sa incerc sa-ti zic daca prezinta interes, mai facut curios :cheers:

:laugh: subtire e normal sa fie. Te-ai invatat tu la Ro la d'alea cu 3/4 coca. Bine ca grosimea difera in functie de tipul de pizza. Alea la tava is cele mai subtiri. Da' poti s-o faci in doo :lol:

Taglio

 

Tonda

 

Pala

 

Editat de strut
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apai duca-se cu foita lor de tigara, pe alea subtiri le rulez ca pe clatite...numai asa pot sa le mananc. oricum, comparativ am mancat de la arabi pizza mai ok decat cea facuta de italieni 100%, dar aici vorbesc de pizzerii de duzina.

 

arata tasty pizzele alea din poze...cred ca mi-e foame

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apai duca-se cu foita lor de tigara, pe alea subtiri le rulez ca pe clatite...numai asa pot sa le mananc. oricum, comparativ am mancat de la arabi pizza mai ok decat cea facuta de italieni 100%, dar aici vorbesc de pizzerii de duzina.

 

arata tasty pizzele alea din poze...cred ca mi-e foame

Faza e valabila si la inghetata. Am mancat ultima oara o inghetata :puke: . Asta nu inseamna ca nu au si d'aia profi. Trebe numa' sa stii de unde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faza e valabila si la inghetata. Am mancat ultima oara o inghetata :puke: . Asta nu inseamna ca nu au si d'aia profi. Trebe numa' sa stii de unde.

 

true, am mancat inghetata super faina 100% italian plina de arome si omogena si cremoasa = nota 10. Pana gasim zonele profi, manacam rah.at cu perje :baldy:

 

btw de video-ul ala...politia e si ea varza, le-am dat niste hints cu niste mioritici de te mai vizitau noaptea prin casa (cu tine inauntru) si tot n-au fost in stare sa-i prinda, lameri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...