Sari la conținut

Motociclisti romani in Italia


Mario MT 03
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 807
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

asa ma.. ma mijto de mine :angry:... pai aia merg din sala de nastere pe bicicleta, nu ca mine, odata pe an observa ca au bicicleta, asta ca sa nu mai vorbesc de calarit... bravo lor, dar sportu asta nui de mine :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi place bicicleta, acum cativa ani mergeam des pe 2 roti non motorizate. Acum m-am invatat prost (sau bine, depinde). Oricum, prin Dolomiti si nu numai am vazut multi biciclisti cu o gramada de bagaje, deci ... calatori. Aia chiar ca nu cheltuie mult .... :ok: . Duminica am vazut ceva planuri de plimbaro moto pe Bikers si nasce, sa vedem ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.youtube.com/watch?v=AxHzwWndtvk&feature=player_embedded#! cand o sa avem si noi parte de asa ceva in italia? din cate am vazut calitatea strazilor (nu toate dar majoritatea) este favorabila unei "plimbari" de acest gen... :moto:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut...vroiam sa va intreb daca ati avut pb cu politia...s-ar putea sa ma mut o perioada scurta de timp in it si as vrea sa-mi iau si "amanta" cu mine...treaba este ca are modificari majore fata de varianta de serie...ce ma sfatuiti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut...vroiam sa va intreb daca ati avut pb cu politia...s-ar putea sa ma mut o perioada scurta de timp in it si as vrea sa-mi iau si "amanta" cu mine...treaba este ca are modificari majore fata de varianta de serie...ce ma sfatuiti?

 

depinde ce modificari are. in mare nu ai avea de ce sa ai probleme, atata timp cat are revizia la timp. daca ai putea sa detaliezi putin ceea ce are in mod special...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai sunt destule: roti,furca,frane,bascula,motor schimbat+ stage 3(air box eliminat si furtunul cu gazele din carter nu se mai reard) far SF, stop cu semnalizari integrate si evacuare directa cap coada, ca si admisia dealtfel...deci ca sa fie mai pe scurt nu au mai ramas decat cadrul si codita originale. Am db killer dar nu are mare efect tot urla

 

Am mai mers cu ea de la roma pana prin valcea dar atunci eram mai inconstient.. am aflat abia in tara ca e lege pt viteza care are ca urmari confiscarea automobilului...si eu am ramas masca ca abia o luasem si am vrut sa vad si eu ce poate, si cu asa autostrazi bune m-am dat la ea putin(mai mult)

Mi-a zis broscarul de la care am luat-o ca de la roma vro 80km sunt niste chesti pe pasarele care fac media de viteza sau ceva...dar cum s-au terminat alea...

 

Merci si sa ne vedem cu bine...(sper sa fiu si eu cu amanta) daca nu ,ma bag si eu cu voi la niste plimbari cu biclele :laugh: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pasarelele alea se numesc autovelox uri. Unele iti calculeaza viteza cu care te deplasezi, altele iti calculeaza viteza medie pe o anumita distanta. Amenzile sunt destul de mari pentru depasirea vitezei legale, ai grija. In plus, motocicleta ta se pare ca a fost modificata pentru pista si mai putin pentru strada. Daca te opresc organele competente nu te vad prea bine cu toate schimbarile alea ... bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare.am o intrebare pt cei care locuiesc in italia.stiti ceva despre outleturile dainese si nu numai D-Garage?cand au promotii magazinele care vand produse marca dainese.preturi,promotii etc.sau stiti ceva despre promotiile de la clover?sapt viitoare o sa ajung in italia si m ar interesa sa mi iau pantaloni si ghete.am nevoie de putin ajutor.multumesc anticipat :friends:

Editat de SheriffC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare.am o intrebare pt cei care locuiesc in italia.stiti ceva despre outleturile dainese si nu numai D-Garage?cand au promotii magazinele care vand produse marca dainese.preturi,promotii etc.sau stiti ceva despre promotiile de la clover?sapt viitoare o sa ajung in italia si m ar interesa sa mi iau pantaloni si ghete.am nevoie de putin ajutor.multumesc anticipat :friends:

Eu din principiu nu merg in magazinele Dainese pentru ca sunt ... scumpe. In luna ianuarie la Verona se face o fiera moto, in fiecare an, cu vanzare si acolo gasesti sconturi mari la tot ce tine de moto (de la pastile de frana pana la manusi). Oricum, iti convine sa astepti iarna pentru sconturi mari, vara/toamna ... slabe sanse. Poti sa cauti pe Google adresele din orasul unde mergi ... apropo, unde anume in Italia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu din principiu nu merg in magazinele Dainese pentru ca sunt ... scumpe. In luna ianuarie la Verona se face o fiera moto, in fiecare an, cu vanzare si acolo gasesti sconturi mari la tot ce tine de moto (de la pastile de frana pana la manusi). Oricum, iti convine sa astepti iarna pentru sconturi mari, vara/toamna ... slabe sanse. Poti sa cauti pe Google adresele din orasul unde mergi ... apropo, unde anume in Italia?

o sa ajung in lucca,viaregio.am vazut ca este un d-garage in lugano si vicenza.in lucca si pe langa am vazut ca gasesc magazine care vand dainese si clover.eu tind sa cred ca dc sunt reduceri sunt mai mari ca in romania.

http://www.dainese.com/us_en/company/dgarage#

Editat de SheriffC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai sunt destule: roti,furca,frane,bascula,motor schimbat+ stage 3(air box eliminat si furtunul cu gazele din carter nu se mai reard) far SF, stop cu semnalizari integrate si evacuare directa cap coada, ca si admisia dealtfel...deci ca sa fie mai pe scurt nu au mai ramas decat cadrul si codita originale. Am db killer dar nu are mare efect tot urla

 

Am mai mers cu ea de la roma pana prin valcea dar atunci eram mai inconstient.. am aflat abia in tara ca e lege pt viteza care are ca urmari confiscarea automobilului...si eu am ramas masca ca abia o luasem si am vrut sa vad si eu ce poate, si cu asa autostrazi bune m-am dat la ea putin(mai mult)

Mi-a zis broscarul de la care am luat-o ca de la roma vro 80km sunt niste chesti pe pasarele care fac media de viteza sau ceva...dar cum s-au terminat alea...

 

Merci si sa ne vedem cu bine...(sper sa fiu si eu cu amanta) daca nu ,ma bag si eu cu voi la niste plimbari cu biclele :laugh: :cheers:

 

atata timp cat nui motor de pista, are lumini, semnalizari, si mai ales numar de inmatriculare nu au ce sa zica. atata timp cat nu te dai in spectacol pe strazi nu zic nimic. despre zgomot, e oarecum acceptat, atata timp cat nu abuzezi (sa mergi cu turatiile pe rosu) despre viteza pe autostrada, daca acele "pasarele" au o luminita albastra aprinsa tre sa mergi cat de cat regulamentar, alea fac viteza medie, nu viteza in punctul respectiv, deci... pana acum nu am patito dar nu se stie ce cum si cand... de modificarile estetice nu stiu ce sa zic... si aici cunosc multi care au motoarele modificate la limita, cat sa treci revizia periodica... daca te opreste si ai toate actele in regula nu au ce sa iti zica. singura chestie mai aiurea e sa te opreasca unu care este mort de plictiseala, ori are ceva cu motoristii (asta foarte rar) ori vede ca ai nr straine si te ia la intrebari... oricum, dupa parerea mea nu ai avea de ce sa te feresti... atata timp cat nu te dai in spectacol. si apropo, prin ce parte a tarii ajungi?:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am auzit cei de acolo se pricep mult mai bine decat asta de pe la noi care sunt pe dinafara, ei stiu doar toba,cauciucuri si lampa numar,si din ce am auzit de la fostul proprietar nu treci inspectia daca motocicleta mai scoate gaze prin alte parti inafara de evacuare si ma gandeam ca e posibil sa imi ia talonul si sa am de alergat si platit amenzi...mai bine o las acasa.

Motorul nu este al modelului asta de mobra(este ceva mai mare si pus de mine pe cadrul actual)

 

O sa ajung pe la voi prin nord pe undeva pe la granita cu elvetia.(vom fi aproape :cheers: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A venit frigul ... gata cu distractia. Duminica viitoare una dintre ultimele intalniri moto ale sezonului, apoi se va folosi 90% in interes de serviciu si 10% distractie ...

Vine cineva la Monza? Apoi pe 16 octombrie Cavalcata Stradale delle Valli Orobiche, la Bergamo ofc :P .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca imi mai zici odata data exacta, fac tot posibilu sa vin si eu. asta daca dai o bere (fara alcool) :laugh: cat despre bergamo, nu promit nimic. :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.facebook.com/event.php?eid=259170354114381&ref=ts

 

Lissone, langa Monza. Detalii mai sus. Am vorbit cu Dan si Chuck, se pare ca vin amandoi. Problema este ca mi s-a rupt cablul de la ambreiaj astazi, sper sa gasesc unul nou pana duminica ... :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

Vreunul dintre voi vrea sa ma ajute si pe mine sa cumpar o sha de pasager din italia?

Am gasit una singura pe ebay.it, dar tipul nu trimite decat in italia, iar eu nu am pe nimeni acolo si din pacate nici cont pe ebay.it

 

Stima, wtf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

Vreunul dintre voi vrea sa ma ajute si pe mine sa cumpar o sha de pasager din italia?

Am gasit una singura pe ebay.it, dar tipul nu trimite decat in italia, iar eu nu am pe nimeni acolo si din pacate nici cont pe ebay.it

 

Stima, wtf

 

da mai multe detalii si vedem ce putem face :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te tinem minte, Hogan :) Apai hai duminica la Monza - esti la 1 h distanta de mine (Isorella), dup-aia bagam 2 h pana la Cinisello Balsamo sa-mi iau caisa, apoi mergem la Monza sa ne unim cu ceilalti. Ce zici de planu` asta diabolic?

 

@ Mario : unde ne gasim duminica? ...hai pe undeva in afara Monzei sa ne strangem toti, si dup-aia mergem tinandu-ne de mana sa nu ne pierdem. Ne auzim around, aloha \m/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te tinem minte, Hogan :) Apai hai duminica la Monza - esti la 1 h distanta de mine (Isorella), dup-aia bagam 2 h pana la Cinisello Balsamo sa-mi iau caisa, apoi mergem la Monza sa ne unim cu ceilalti. Ce zici de planu` asta diabolic?

 

@ Mario : unde ne gasim duminica? ...hai pe undeva in afara Monzei sa ne strangem toti, si dup-aia mergem tinandu-ne de mana sa nu ne pierdem. Ne auzim around, aloha \m/

 

 

Planul tau e ok amigo, numai ca mi sa terminat asigurarea pe 20 luna asta si nu ma incumat sa ies cu ea la risc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Planul tau e ok amigo, numai ca mi sa terminat asigurarea pe 20 luna asta si nu ma incumat sa ies cu ea la risc...

 

Pai asa sa faci, daca rasfoiesti cateva pagini inapoi o sa vezi ce a patit colegul nostru deathm, sau eventual iti povesteste el. Eu am probleme (minore) cu motocicleta, sper sa o fac maine la mecanic. Daca nu vin cu masina, dar echipat cu casca/manusi/geaca&restul.

O sa va sun pe toti maine dupa-amiaza/seara ca sa ne punem de acord cu intalnirea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca nu pot sa ajung duminica la Monza, miar fi placut mult ca nu am fost niciodata.Dupe cum spuneam mi sa terminat asigurarea pe 20 sept. iar ITP-ul mi se temina pe 05 oct. dar problema mare e ca am motocicleta inscrisa in Romania.Vreau sa va intreb cum e legea aici in IT. privind situatia mea cu moto, adica cit timp poti circula in IT. cu vehicule inmatriculate in alta tara daca esti rezident aici?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca nu pot sa ajung duminica la Monza, miar fi placut mult ca nu am fost niciodata.Dupe cum spuneam mi sa terminat asigurarea pe 20 sept. iar ITP-ul mi se temina pe 05 oct. dar problema mare e ca am motocicleta inscrisa in Romania.Vreau sa va intreb cum e legea aici in IT. privind situatia mea cu moto, adica cit timp poti circula in IT. cu vehicule inmatriculate in alta tara daca esti rezident aici?

 

@cei care vin la Monza : am reusit sa imi fac motocicleta, ne vedem maine acolo. O sa va sun pe toti mai incolo sa ne punem de acord cu orarul.

 

@HOGAN : ITP cred ca reprezinta revizia care o faci odata la 2 ani? Eu am motor nou, mi se pare ca se face dupa 5 ani prima data, trebuie sa ma interesez. Asigurarea o poti face la mai multe firme cu posibilitatea de a o intrerupe cateva luni iarna, dar in Italia iernile sunt destul de blande. Eu am incercat anul trecut sa o intrerup, dar mi-am dat seama ca nu merita. Se poate merge 95% din an pe 2 roti.

 

In ceea ce priveste numerele romanesti, daca nu ma insel poti circula cu ele maxim un an de la obtinerea rezidentei. Dupa aceea esti bun de plata daca te opresc. Sunt multi care au masina/motocicleta inmatriculata in Romania ca sa economiseasca la asigurare, dar ... eu am masina/motocicleta asigurata aici, nu stiu mai multe detalii.

 

Cand te pui in regula ne intalnim, Modena nu e asa de departe de mine/noi. Salutare .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...