Sari la conținut

Motociclisti romani in Italia


Mario MT 03
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 807
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

intrebare intrebatoare:

 

stiti locuri cu dezmembrari moto pe undeva prin Italia ,ca eu unul nu am auzit sau vazut asa ceva(raportat la experienta mea italiana)

 

 

http://www.autodemolizionepollini.it/ aici poti gasi ceva,e cam departe ,in Brescia si tre sa incerci la Bedizzole ca sunt ceva motociclete si depinde ce te intereseaza ca noi nu am vazut nici una acolo.numa bine

 

intrebare intrebatoare:

 

stiti locuri cu dezmembrari moto pe undeva prin Italia ,ca eu unul nu am auzit sau vazut asa ceva(raportat la experienta mea italiana)

 

 

http://www.motoapezzi.it/tomcat/index.jsp http://www.rottamoto.it/ http://www.rottamoto.it/ incearca pe aici tre sa gasesti ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu`s pe zona bresciana, deocamdata ma dau cu un cruizarel pana ma prind care-i faza cu gravitatia...apoi trec la cruizaroi (nu ss). Is singuru` roman chopperist in italia, nu-i asa? ..ce deprimant Salutari la immigrants \m/

 

 

salut! nu e chiar asa,mai sunt cativa romani cu cruizarele chiar pe aici sus aproape de tine,numa bine si asfalt uscat :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[ eventualele ore in plus te costa in jur de 25 de E la ora.

 

 

 

 

 

doar ataaaat?????ieftin la tine acolo...la mine aici e 40 ora de condus..:(( asa am platit eu..si am cautat unde era mai ieftin...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare lume

va salut si eu nu prea am mai activat in ultima perioada pe aici intre timp s-au schimbat multe pe la mine din frumoasa italia am ajuns tocmai in danemarka care e ca o placinta deja ma roade un dor dupa italia mai ales zona de nord nu credeam ca o sa ajung sa duc dorul italiei dar asta e situatia acum nu putem fi cu toate. asa ca bucurativa de ce ofera italia chiar daca italieni nu ofera prea multe.

mario te astept pe la mine cand ai chef de o plimbare :) ( ringkobing DK )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare lume

va salut si eu nu prea am mai activat in ultima perioada pe aici intre timp s-au schimbat multe pe la mine din frumoasa italia am ajuns tocmai in danemarka care e ca o placinta deja ma roade un dor dupa italia mai ales zona de nord nu credeam ca o sa ajung sa duc dorul italiei dar asta e situatia acum nu putem fi cu toate. asa ca bucurativa de ce ofera italia chiar daca italieni nu ofera prea multe.

mario te astept pe la mine cand ai chef de o plimbare :) ( ringkobing DK )

 

Pai iti doresc sa ai mai mult noroc pe acolo, de mult mi-ai zis ca te trage ata spre nord. Ai plecat cu doamna sau singur ...?

Apropo, acum poti sa infiintezi un topic cu `Romani motociclisti in Danemarca` :rolleyes: .

Intre noi sunt `numai` 1500 de km, dar ... nu se stie niciodata. Sa nu uiti sa mai intri pe forum chiar daca o perioada nu o sa ai motor. Chiar, ce ai facut cu DR-ul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai iti doresc sa ai mai mult noroc pe acolo, de mult mi-ai zis ca te trage ata spre nord. Ai plecat cu doamna sau singur ...?

Apropo, acum poti sa infiintezi un topic cu `Romani motociclisti in Danemarca` :rolleyes: .

Intre noi sunt `numai` 1500 de km, dar ... nu se stie niciodata. Sa nu uiti sa mai intri pe forum chiar daca o perioada nu o sa ai motor. Chiar, ce ai facut cu DR-ul?

sal

in prima faza sunt singur peste o luna vin dupa doamna, DR-ul l-am dus in toamna in ro acum sa vad cat stau pe aici prima impresie e ca nu imi place in comparatie cu olanda si la relief itlaia in top :) mai vb

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se pare ca suntem tot mai multi interesati de bunastarea omului si de faptul ca e singurel acolo.

povesteste-ne si noua , ca poate ne cad mai bine gratarele cu berea alora :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare

promit sa va tin la curent cu viata si traiul de aici, prima trebuie sa ma acomodez si eu pe aici si sa ma dumeresc ce si cum e pe aici dar primele impresii e ca e o tara unde au un sistem de comunism acum nu va imaginati cel pe care l-ati trait in romania. momentan nu is cel ami entuziasmat un lucru e cert imi lipses muntii din italia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara mociclisti!!!!! care i treaba? V ati scos mocicletele la plimbare? Uite ca vine si primavara mult asteptata..eu am iesit.. sambata vreme bunisoara 10 grade,deabia asteptam.Vinerea trecuta am iesit mai devreme de la munci,m am oprit la asigurare si radeau de mine la asigurare...:)) ca deja mi o deschid .Dar s a meritat si vad ca vremea se anunta frumoasa si maine :D.

Toate cele bune si la cat mai multi km. anul asta!!

post-36762-0-77815400-1330110401_thumb.jpg

Editat de vasy80
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima plimbare adevarata din 2012. Temperatura ideala, in jur de 10 grade `sus la munte`, pe la 1.300 m altitudine, iar jos in vale am vazut chiar 21 de grade. Am facut cam 170 de km in 2,5 ore, cu pauzele de rigoare, apoi am fugit acasa. Din pacate nu m-am putut coordona cu derkamarad de data asta, orare diferite ... ramane pe data viitoare.

post-57306-0-49443400-1330272665_thumb.jpg post-57306-0-26982300-1330272729_thumb.jpg post-57306-0-25803300-1330272819_thumb.jpg

Criza mare anul acesta, cred ca o sa ma limitez la cate o minitura locala si mai putine iesiri lungi, la cat costa benzina ... :sick: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salll...daca cineva recunoaste persoana din poze as dori un mic semn..motociclista din buzau stabilita in italia..accident moto anul trecut ...a scapat...dar au aparut ceva complicatii si urma sa efectueze o operatie in germania...poate o recunoaste cineva...

post-60694-0-53798700-1330978085_thumb.jpg

post-60694-0-43124000-1330978094_thumb.jpg

post-60694-0-78912900-1330978119_thumb.jpg

post-60694-0-24193500-1330978143_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut sunt atty din arad, traiesc in italia de 9 ani sunt langa lago di garda verona. am un r6 din 2002 il detin de 5 ani si am facut vreo 40.000km experienta... daca sunteti in zona sau faceti intalniri contactatima ca vin cu cea mai mare placere... va salut si asfalt uscat pe 2012 la toti!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut sunt atty din arad, traiesc in italia de 9 ani sunt langa lago di garda verona. am un r6 din 2002 il detin de 5 ani si am facut vreo 40.000km experienta... daca sunteti in zona sau faceti intalniri contactatima ca vin cu cea mai mare placere... va salut si asfalt uscat pe 2012 la toti!!!

Salutare.eu sunt din zona trento :).Cand ai in gand vreo plimbare pe la lago di garda..da un semn pe aici..poate ne vedem pe la jumatatea lacului la o cafea :)

Asfalt uscat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut! sunt mai nou prin italia,mai exact stau in Perugia ....si ma intereseaza niste chestii .. eu o sa imi aduc motorul din romania,dar as vrea sa imi iau si aici ceva al meu sa ramana pt drumuri mai lungi ...

deci,ma intereseaza cam cat ar costa aici transcrierea la un motor ...si la un scuter(e si asta o varianta pt umblat prin oras)

si cam cat e asigurarea (aproximativ) si eventual niste ponturi(firme de asigurari mai bune,sau alte chestii)

si ce alte chestii ar mai trebuii facute cand iei un motor aici (ger RAR,ITP )

 

multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut! sunt mai nou prin italia,mai exact stau in Perugia ....si ma intereseaza niste chestii .. eu o sa imi aduc motorul din romania,dar as vrea sa imi iau si aici ceva al meu sa ramana pt drumuri mai lungi ...

deci,ma intereseaza cam cat ar costa aici transcrierea la un motor ...si la un scuter(e si asta o varianta pt umblat prin oras)

si cam cat e asigurarea (aproximativ) si eventual niste ponturi(firme de asigurari mai bune,sau alte chestii)

si ce alte chestii ar mai trebuii facute cand iei un motor aici (ger RAR,ITP )

 

multumesc anticipat

 

Transcrierea (trapasso ) o poti calcula aici :

 

http://www.trapassi.it/form.shtml

 

Eu am platit pentru un scooter 80 de euro luna trecuta. Asigurarile sunt destul de scumpe, poti sa iti faci un preventivo aici si apoi vezi tu :

 

http://www.assicurazione.it/

 

ITP-ul mi se pare ca te costa in jur de 70 de E, la motor inca nu l-am facut pentru ca l-am luat nou, iar la masina a costat 64 de E acum 1,5 ani. Bollo (taxa de proprietate ) o poti calcula aici :

 

http://online.aci.it/acinet/calcolobollo/index.asp#inizio-pagina

 

In rest ... motocicleta si bani de gaz sa ai, ca de vazut sunt destule. Salutare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci,da pt toate siteurile alea,nu ar trebui sa inteleg limba,si modalitatile lor de a calcula?

banuiesc ca tu ai casco,deci nu prea ai cum sa imi spui cat e asigurarea,mai astept sa raspunda si altii.

am incercat sa completez datele pt asigurare,m-am oprit cand am zis ca e un suzuki din 84 :)) nu m-a mai lasat sa fac nimic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare , cine ma poate ajuta si pe mine va roooog :(( . am motoru in italia de anul trecut pt ca m-am folosit de el acolo ,insa de 2 3 luni vreau sa il aduc acasa si nu gasesc :(( cine ma ajuta si pe mine cu un nr de tel ceva al cuiva care are drum in ro si ma oate ajuta si pe mine cu motorul din nord , langa novara , bineinteles contracost dar nu dinala nesimtit . mentionez ca am ds-o acolo cu 150 de E anul trecut in mai iunie .

grazzie in anticipo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci,da pt toate siteurile alea,nu ar trebui sa inteleg limba,si modalitatile lor de a calcula?

banuiesc ca tu ai casco,deci nu prea ai cum sa imi spui cat e asigurarea,mai astept sa raspunda si altii.

am incercat sa completez datele pt asigurare,m-am oprit cand am zis ca e un suzuki din 84 :)) nu m-a mai lasat sa fac nimic

 

Ah, inca nu stii limba italiana. Ok, o sa iti dau exemple concrete (eu) si apoi vezi tu ... :

Trapasso mi l-a facut concesionaria de unde am cumparat motorul, deci nu am idee cat costa exact, dar e in jur de 200 de E. Nu am casco la asigurare, m-a costat 600 de E in primul an apoi am gasit o companie online (dar de care nu prea sunt multumit) unde platesc 450 de E. Asigurarile sunt scumpe in Italia ...

Bollo (taxa de posesie) ma costa in jur de 50 de E pe an. Motocicleta e cea din semnatura, Yamaha MT-03 cu 35 de kW si 45 de CP. Daca motocicleta e din 1984 e deja motocicleta istorica, mi se pare ca nu platesc bollo iar asigurarile sunt mult mai ieftine. Trebuie sa te interesezi anumit pentru cazul tau ce si cum.

 

salutare , cine ma poate ajuta si pe mine va roooog :(( . am motoru in italia de anul trecut pt ca m-am folosit de el acolo ,insa de 2 3 luni vreau sa il aduc acasa si nu gasesc :(( cine ma ajuta si pe mine cu un nr de tel ceva al cuiva care are drum in ro si ma oate ajuta si pe mine cu motorul din nord , langa novara , bineinteles contracost dar nu dinala nesimtit . mentionez ca am ds-o acolo cu 150 de E anul trecut in mai iunie .

grazzie in anticipo

 

Intra pe topicul regional (Bucuresti) si vezi cine face transport, sau cauta pe forum. Eu unul stiu pe un tip care face transport marfa dar merge numai pana in Caransebes (de unde sunt originar eu).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare , cine ma poate ajuta si pe mine va roooog :(( . am motoru in italia de anul trecut pt ca m-am folosit de el acolo ,insa de 2 3 luni vreau sa il aduc acasa si nu gasesc :(( cine ma ajuta si pe mine cu un nr de tel ceva al cuiva care are drum in ro si ma oate ajuta si pe mine cu motorul din nord , langa novara , bineinteles contracost dar nu dinala nesimtit . mentionez ca am ds-o acolo cu 150 de E anul trecut in mai iunie .

grazzie in anticipo

salut.chiar din novara este cineva care aduce si duce moto in ro.preturi bune zic eu.personal mia dus in tara o moto si mi.a adus din tara alte 2 moto.problema e ca in ro face doar zona moldova
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...