Sari la conținut

Tura moto in Europa iunie 2011 Buc-Interlaken


nike
 Share

Postări Recomandate

Momentan sunt in tratative financiare pentru a face o incursiune moto prin Europa. Ideea este ca am fost in Croatia in vara lui 2008, iar coasta mi sa parut geniala, un loc unde te poti da pe 2 roti si unde poti simti ca faci ceva cu pasiunea moto.

Planul meu este sa ajung la GreenfieldFestival mai precis acest festival se desfasoara la Interlaken in mijlocul muntilor Alpi din Elvetia. Locul este genial iar festivalul este foarte organizat cu toate d-ale gurii. Pana acolo doresc neaparat sa vizitez fabrica Ducati din Bologna si evident o tura prin muntii din imprejurimi.

 

Aceasta idee moto mi a venit pentru festivalul Grasspop din Belgia, dar imi doresc sa vad si Skunk Anansie la Bucuresti iar distanta nu poate fi parcursa in 4 zile pe moto, decat intr-un ritm alert si nu de alta dar vreau sa ma bucur de tura.

 

 

Atasez o harta pentru cei interesati.

post-12201-1298358235_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ajungi mai usor prin vaduz iar daca vrei ceva munti o poti lua prin furka si grimsel pass. vezi ca e scump acolo, e plin de arabi, preturile sunt mari si colcaie de hoti, sunt anunturi peste tot sa nu dai actele la politisti ca nu sunt politisti...etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Eu o sa fac parcursul invers cu putin inainte, altfel era o sansa sa ne vedem pe drum. Greenfield este super, sper sa ai noroc sa nu ploua anul asta :) Daca nu ai mai condus prin Elvetia, cateva sfaturi utile:

- Pe autostrada si in afara oraselor incearca sa o tii sub 20 peste limita legala(120km/h), altfel risti camere video cu radar (majoritatea sunt fata, dar au si fata-spate) si mai nasol, politia. Astia de aici nu prea stiu de gluma, si amenzile cresc rapid radar.ch, putand ajunge la ordinul miilor de CHF, cu plata pe loc sau confiscat vehiculul/inchisoare.

- Sunt zone dese in care viteza maxima pe autostrada scade la 100 sau chiar 80km, si ghici unde sunt postati politistii si camerele radar :bigstar:

- In orase/sate iarasi atentie la zonele in care scade viteza de la 60 la 50km, si nu sari de 10 in plus peste limita legala.

- Au inceput sa faca upgrade la camerele cu radar sa foloseasca flash cu infrarosu, deci daca nu ai vazut blitz-ul nu inseamna ca nu te-a prins.

 

In general localnicii stiu unde sunt camerele, asa ca ii poti folosi pe post de "iepure". Daca te prinde camera, mai ai sanse sa scapi, desi au fost cazuri in care s-au trimis amenzi prin posta in Anglia, USA, Suedia, etc. Daca te decizi sa nu o platesti, risti ca daca te intorci in Elvetia sa te intrebe de sanatate la granita, la hotel, etc (sistemele lor informatizate sunt extrem de bine puse la punct).

 

Sper ca nu te-am speriat, dar mi-ar parea rau sa vii aici si sa pleci cu portofelul gol :crack:

 

 

 

ajungi mai usor prin vaduz iar daca vrei ceva munti o poti lua prin furka si grimsel pass. vezi ca e scump acolo, e plin de arabi, preturile sunt mari si colcaie de hoti, sunt anunturi peste tot sa nu dai actele la politisti ca nu sunt politisti...etc.

 

Doru, imi pare rau dar nu cred i-ai citit cu atentie postul, si nu prea ai dreptate cu ce zici. Nu va ajunge mai usor prin Vaduz avand in vedere ruta pe care doreste el sa o ia, cu oprire in Bologna. Furka sau Grimselpass sunt frumoase, de asemenea poate direct la venire sa se duca prin Gotthardpass in loc sa treaca prin tunel (care e lung, si de multe ori este coada pentru ca e pe doar 2 benzi) Nu stiu unde ai vazut tu ca e plin de arabi, mai ales ca in partea germana a Elvetiei natiile straine sunt slab reprezentate din cauza dialectelor locale (fiecare canton cu al lui) care sunt greu de invatat. Chestia cu hotii este foarte trasa de par, politia de aici e eficienta, si rare sunt locurile unde te simti mai in siguranta. Si pentru ca ai zis de politie, chiar as vrea sa vad cine ar avea tupeu sa-i impersoneze pe KaPo si StaPo de aici :crack:

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma refeream strict la interlaken, e statiune de arabi si sunt f multi hoti care ii fac pe aia. sunt anunturi in toate receptiie de hotel si in camere care te avertizeaza sa nu scoti portofelul, sa nu dai actele...etc.

 

Mi-am raspuns singur la intrebarea de mai inainte: http://www.blick.ch/ :crack: Poate nu e la fel de linistit ca restul statiunilor, dar tot nu as picta Interlaken ca fiind un Ferentari alpin :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca te referi la turistii pe care ii gaseti acolo, atunci comparatia se sustine. majoritatea sunt arabi, asiatici...ma rog, conlocuitori, tuciurii sau cu ochii mici. nu stiu ce problema ai, ai fost acolo? eu am fost de mai multe ori si vara si iarna e la fel. e mult turism organizat din ce am vazut, vin in grupuri. elvetia e frumoasa dar am oarecare disconfort acolo, chestia cu viteza, oamenii intepati, strazile pustii, hoteluri/cabane rare, aversiunea/dezinteresul fata de straini si turisti, carciumi scumpe. altfel, nimic nu mai e ce a fost, e cam in paragina, valea aia aosta arata mai rau decat valea prahovei. montreaux e frumusel, are ceva aparte si acolo iarna nu ingheata, e o anomalie climatica, cica vine nu stiu ce curent de la mediterana. restul oricum trebuie vazut, sa-ti faci o idee. bavaria si tirolul insa sunt preferatele mele.

l.e. acum am vazut link-ul, exact despre asta vorbeam, in cazul de fata erau chiar romani dar puteau fi si bulgari, albanezi sau mai stiu eu ce. nu sunt dintre cei care cred ca toti hotii sunt romani, din contra. din pacate insa romanii au mijloacele cele mai putin elaborate de a fura, de aceea sunt mai vizibili.

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca te referi la turistii pe care ii gaseti acolo, atunci comparatia se sustine. majoritatea sunt arabi, asiatici...ma rog, conlocuitori, tuciurii sau cu ochii mici. nu stiu ce problema ai, ai fost acolo? eu am fost de mai multe ori si vara si iarna e la fel. e mult turism organizat din ce am vazut, vin in grupuri. elvetia e frumoasa dar am oarecare disconfort acolo, chestia cu viteza, oamenii intepati, strazile pustii, hoteluri/cabane rare, aversiunea/dezinteresul fata de straini si turisti, carciumi scumpe.

 

Cred ca suntem de mult off-topic, asa ca o sa iti raspund pe scurt - parerea mea e ca tu ai o problema cu Elvetia, din punctul meu de vedere ca locuitor aici nu sunt multe alte locuri care sa se compare, si am fost in destule. Fiecare este insa indreptatit la opinia lui :crack:

 

altfel, nimic nu mai e ce a fost, e cam in paragina, valea aia aosta arata mai rau decat valea prahovei. montreaux e frumusel, are ceva aparte si acolo iarna nu ingheata, e o anomalie climatica, cica vine nu stiu ce curent de la mediterana. restul oricum trebuie vazut, sa-ti faci o idee. bavaria si tirolul insa sunt preferatele mele.

l.e. acum am vazut link-ul, exact despre asta vorbeam, in cazul de fata erau chiar romani dar puteau fi si bulgari, albanezi sau mai stiu eu ce. nu sunt dintre cei care cred ca toti hotii sunt romani, din contra. din pacate insa romanii au mijloacele cele mai putin elaborate de a fura, de aceea sunt mai vizibili.

 

Aosta este in Italia. Insa dupa cum ai spus si tu e cel mai bine sa-si faca singur ZaiR impresiile :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da asa e am gresit, e la intrare in tunel, din cauza denumirilor frantuzesti am crezut ca e elvetia. n-am nimic cu elvetia, ce sa am, nu e unul din locurile pe care le-as rade de pe harta, din contra. am o privire mai degraba neutra asupra lumii dar nici nu cred ca ce am eu e cel mai bun. cum am spus, merita de mers, de vazut dar nu e unul din locurile unde te simti intr-adevar bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca Doru are dreptate.

Daca locuiesti acolo, te obisnuiesti si este ok. O tara scumpa insa. Sigur... trebuie vazuta.

Daca treci insa prin Elvetia, si poti compara atmosfera cu tarile dinainte/dupa, Doru a descris-o perfect.

Si intr-adevar toti Alpii, vara cand este f. cald in tarile arabe, sunt plini de flacai in alb cu droaia de neveste si fete cu ferigele pe fata. Evident tinte ideale pentru toti smenarii.

Sigur, nu te afecteaza, este doar culoare locala. Macar astia sunt cei cu bani, sunt ok, nu ai treaba cu ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar tot nu as picta Interlaken ca fiind un Ferentari alpin :blink:

 

Am fost anul trecut intr-o tura pe la niste preteni in Elvetia si am vazut-o toata Elvetia in afara de Geneva. Cred ca la capitolul tigani ii poti baga pe toti marocanii care au sarit granita si au ajuns in sudul Interlaken, dar tind sa cred ca nu gresesc traseul si sa o iau prin Moldova(doar acolo am auzit de astfel de gesturi)

Anul trecut am fost la festivalul de la Interlaken si pot spune ca este una din cele mai frumoase zone pe care le-am vazut, festivalul mega reusit pacat de ploaia din ultima zi dar a meritat sa vad un Rammstein si Prodigy live(nu ca nu-i mai vazusem).

 

 

... din punctul meu de vedere ca locuitor aici nu sunt multe alte locuri care sa se compare, si am fost in destule.

 

Aosta este in Italia. Insa dupa cum ai spus si tu e cel mai bine sa-si faca singur ZaiR impresiile ;)

 

Nu stiu daca e cazul sa discutam despre elvetieni, d.p.m.d.v sunt cea mai civilizata societate(ma refer la cei din Zurich) si asta o spun dupa recenta intoarcere de la Copenhaga, un oras frumos, rece si scump pe aceasi unda cu Zurichul, pacat ca-l strica vremea.

 

Suntem in martie..pana in iunie cred ca ma urc pe pereti de nerabdare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salut,

 

Sunt in Zurich anul acesta si daca reusesc sa imi aduc motorul pana in iunie poate ne cuplam pe niste portiuni de drum sau la festival :)

 

Bafta,

Radu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Sunt in Zurich anul acesta si daca reusesc sa imi aduc motorul pana in iunie poate ne cuplam pe niste portiuni de drum sau la festival :)

 

Bafta,

Radu

vezi ca mai e un radu in zurich, eti radu, poate va gasiti pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Sunt in Zurich anul acesta si daca reusesc sa imi aduc motorul pana in iunie poate ne cuplam pe niste portiuni de drum sau la festival :)

 

Bafta,

Radu

 

Momentan Moto ul meu este la reglat si bibilit, la sfarsitul lui mai/inceputul lui iunie vreau sa plec pe ea ca sa pot prinde festul. Ce zici.. crezi ca se poate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca mai e un radu in zurich, eti radu, poate va gasiti pe acolo.

Nu cred ca-l cunosc... posibil sa fie chiar mai multi :)

orasul mic... o sa dam unii de altii la un moment dat

 

Momentan Moto ul meu este la reglat si bibilit, la sfarsitul lui mai/inceputul lui iunie vreau sa plec pe ea ca sa pot prinde festul. Ce zici.. crezi ca se poate?

Eu inca imi prind urechile cu legislatia... motorul mi-e pe firma si fiind rezident nu le place sa umblu cu placute de RO.

Trebuie trecuta pe persoana intai dar apoi trebuie sa astept 6 luni ca sa nu platesc vama :((

Probabil o sa inchiriez ceva... poate chiar ies mai bine asa cu banii si pot incerca mai multe tipuri de motoare :)

 

Incerc sa vin oricum in tara la sf de mai.

Poate ma mai lamuresc cu legislatia pana atunci si gasesc o portita.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca-l cunosc... posibil sa fie chiar mai multi :)

orasul mic... o sa dam unii de altii la un moment dat

 

 

Eu inca imi prind urechile cu legislatia... motorul mi-e pe firma si fiind rezident nu le place sa umblu cu placute de RO.

Trebuie trecuta pe persoana intai dar apoi trebuie sa astept 6 luni ca sa nu platesc vama :((

Probabil o sa inchiriez ceva... poate chiar ies mai bine asa cu banii si pot incerca mai multe tipuri de motoare :)

 

Incerc sa vin oricum in tara la sf de mai.

Poate ma mai lamuresc cu legislatia pana atunci si gasesc o portita.

 

Bafta!

 

ok. Cand ajungi in tara da mi un PM si poate ma mai edifici si pe mine in privinta unor lucruri. Partea cu 6 luni nu o cunosteam(bine macar ca nu am momentan pentru ce sa mi fac probleme)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Buna, ce ai mai hotarit, mai pleci? era o tura interesanta, imiplacea si mie dar este prea lunga, nu pot sa-mi iau liber atita. Cel mult o saptamina ar fi posibil, doar pentru fosta iugoslavie. Drum bun daca pleci totusi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna, ce ai mai hotarit, mai pleci? era o tura interesanta, imiplacea si mie dar este prea lunga, nu pot sa-mi iau liber atita. Cel mult o saptamina ar fi posibil, doar pentru fosta iugoslavie. Drum bun daca pleci totusi!

Salut.

 

Voi pleca dupa data de 6.07.2011. Ma gandeam ca puncte de stationare Belgrad / Makarska / Trieste / Bologna / Como / Zurich.

 

In ce perioada te-ai gandit sa pleci?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ce perioada te-ai gandit sa pleci?

 

Voiam in iunie in a doua parte din cauza caldurii, dar nu am hotarit nimic, nu am gasit pe nimeni care sa mearga iar singur nu ma incumet. Daca nu reusesc acum poate la sfirsit de august sau inceputul lui septembrie, toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voiam in iunie in a doua parte din cauza caldurii, dar nu am hotarit nimic, nu am gasit pe nimeni care sa mearga iar singur nu ma incumet. Daca nu reusesc acum poate la sfirsit de august sau inceputul lui septembrie, toate cele bune!

 

la sf de august-inceput de septembrie as veni si eu, prin austria, la faak-am-see, si prin bavaria. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Bagajele sunt facute, mobra gata-preparata, cu alte cuvinte sambata plec spre Zurich.

Traseul la baza ramane acelasi, cu mentiunea ca la Belgrad (SRB) voi ramane intr-un Hostel, iar restul excursiei o voi face la cort.

 

Astept sfaturi pentru drum, idei de obiective si motociclisti cu care sa beu o bere.

post-12201-0-64833900-1310056420_thumb.jpg

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drum bun si asfalt uscat. Da un semn cand ajungi. Ti-am dat azi un sms ca nu stiam pe unde mai esti :) Poate ne vedem la inceput de septembrie la Faak-am-See? :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bagajele sunt facute, mobra gata-preparata, cu alte cuvinte sambata plec spre Zurich.

Traseul la baza ramane acelasi, cu mentiunea ca la Belgrad (SRB) voi ramane intr-un Hostel, iar restul excursiei o voi face la cort.

 

Astept sfaturi pentru drum, idei de obiective si motociclisti cu care sa beu o bere.

 

Drum bun si sedere faina in Elvetia (am auzit ca ramaneti acolo!)si distractie faina in plimbare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bagajele sunt facute, mobra gata-preparata, cu alte cuvinte sambata plec spre Zurich.

Traseul la baza ramane acelasi, cu mentiunea ca la Belgrad (SRB) voi ramane intr-un Hostel, iar restul excursiei o voi face la cort.

 

Astept sfaturi pentru drum, idei de obiective si motociclisti cu care sa beu o bere.

 

eu dau o bere daca ajungi prin milano sau cat de cat aproape tinand cond ce din ianuarie merg fara asigurare..si nu am chef de surprize. o bere si o tigara iti dau eu...daca ai noroc poate chiar si ceva de mancare dar nu promit. iti las nr meu de tel si cand ajungi pe aproape da un msg si te sun eu. 0039-327.4737336 andrei

 

stateam si ma uitam pe siteul festivalului din elvetia. ar fi dragut de vazut dar muuuuult mai mult as prefera belgia (Dessel Graspop metal meeting)din pacate nu am cum sa ajung din prob financiare dar na....asta e...cel putin ieri, pe 6.07.2011, av vazut "the big 4" :D oricum, daca nu ne vedem la o bere iti urez distractie placuta si asfalt uscat sau in lipsa lui multa, multa atentie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Drum bun si asfalt uscat. Da un semn cand ajungi. Ti-am dat azi un sms ca nu stiam pe unde mai esti :) Poate ne vedem la inceput de septembrie la Faak-am-See?

 

Multam', eram pe mobra si am vazut prea tarziu semnul de la tine. Referitor la Faak am See eu sunt pentru! Facem gasca si ne bagam. :cheers:

 

Drum bun si sedere faina in Elvetia (am auzit ca ramaneti acolo!)si distractie faina in plimbare!

 

Multam, da vom ramane acolo si sper s-o rezolv rapid cu serviciul si apartamentul.

 

eu dau o bere daca ajungi prin milano sau cat de cat aproape tinand cond ce din ianuarie merg fara asigurare..si nu am chef de surprize. o bere si o tigara iti dau eu...daca ai noroc poate chiar si ceva de mancare dar nu promit. iti las nr meu de tel si cand ajungi pe aproape da un msg si te sun eu. 0039-327.4737336 andrei

 

stateam si ma uitam pe siteul festivalului din elvetia. ar fi dragut de vazut dar muuuuult mai mult as prefera belgia (Dessel Graspop metal meeting)din pacate nu am cum sa ajung din prob financiare dar na....asta e...cel putin ieri, pe 6.07.2011, av vazut "the big 4" :D oricum, daca nu ne vedem la o bere iti urez distractie placuta si asfalt uscat sau in lipsa lui multa, multa atentie

 

Salut! Multam' de invitatie si fi sigur ca voi suna sa lingem cateva beri.

 

Da, din pacate n-am ajuns la niciunu dintre ele din aceleasi motive. MOR de ciuda nu altceva, da vreau sa ma revansez la final de an cu inca un Rammstein de aceasta data la Munchen. Poate te calculezi si vdm cum o facem.

 

Ne vedem in Milano :cheers:

 

Cu toate ca am plecat cu o zi intarziere pot spune ca nu mi pare deloc rau.

 

In momentul de fata ma aflu la Beograd, un oras foarte frumos in ciuda celor 12 ani de razboi. Un oras in care dai peste oameni ospitalieri care te ajuta daca ai nevoie. Un oras care noaptea seama cu Tokyo iar in timpul zilei poti observa cum in 2 ani vor termina de contruit ditmai autostrada peste oras (

Cand am vazut acest lucru, mi am aruncat toate cuvintele de dispret asupra primarului nostru, care termana intr-un mandat doar 2 poduri, jenant!). In mom. de fata am observat doar 2 clariri ce ramana sa cada in urma razboiului(e o chestiune de timp, cred ca nu se inteleg in privinta proiectelor) dar cu siguranta in cel mai scurt timp vor fi contruite altele, acest oras va fi reparat in totalitate in cel mai scurt timp. TRaficul din Serbia este fantastic, nu credeam ca voi vedea un astfel de respect (cateodata m-am simtit ca un cioban).

 

Tot respectul!

 

 

Pana acum recomand oricand iesirea catre Dunare unde daca nu ramaneti in vreo cazare, e de mancat orice tine balta. Ciorbele de peste sunt geniale si merita degustate, gustul de Dunare de pe limba nu va fi uitat. Drumul este bestial pentru orice moto, va fi apreciat si merita fierare leu investit in benzina.

 

Cum fac rost de cardreader bag si poze.

 

A 2 a zi, Bosnia-Herzegovina.

 

Dis de dimineata am plecat din Belgrad sa strabat Serbia, teritoriul bosniac si sa ma opresc in Split. Pana la granita dintre Serbia si Bosnia, totul a fost plictisitor si calduros, am avut parte de temperaturi ridicate cu opriri din 200 in 200km pentru realimentare cu benzina si apa, multa apa! Politia din SRB este recunoscuta a fi bine pusa la punct cu radare si amenzi drastice, drept urmare nu am fortat decat cu 20km/h peste limita admisa de lege. Plictisitor.

 

Bosnia Herzegovina, tara lui Transfagarasan!

 

Aici am reinviat! Dupa trecerea granitei, am descoperit un alt teritoriu, alti oameni si cadre de politie care stau garzi pentru a nu fi atacati de sarbi, nicidecum pentru a sanctiona abaterile din trafic. Cu alte cuvinte faci ce te taie capul pe un asfalt perfect in mijlocul muntilor, unde gasesti cele mai frumoase peisaje, intr-un loc in care vara gasesti cei mai multi motociclisti. Mentalitate : First rule, NO RULE!

 

Nu este o tara scumpa cu oameni inteligenti, dar este de vizitat si stat in Sarajevo. Intre Sarajevo si Mostar se gasesc foarte multe pensiuni decente pe malurile lacurilor. In Bosnia nu este implementat sistemul de plata prin card dar se poate plati in Euro fara nicio problema.

 

Poze

post-12201-0-50993800-1310900958_thumb.jpg

post-12201-0-81153400-1310900977_thumb.jpg

post-12201-0-82656300-1310901018_thumb.jpg

post-12201-0-91371300-1310901052_thumb.jpg

post-12201-0-27769300-1310901064_thumb.jpg

post-12201-0-16876200-1310901078_thumb.jpg

post-12201-0-28819000-1310901102_thumb.jpg

post-12201-0-14477900-1310901119_thumb.jpg

post-12201-0-54495400-1310901153_thumb.jpg

post-12201-0-14391000-1310901175_thumb.jpg

post-12201-0-00828200-1310901206_thumb.jpg

post-12201-0-81072200-1310901222_thumb.jpg

post-12201-0-46726000-1310901235_thumb.jpg

post-12201-0-72821600-1310901247_thumb.jpg

post-12201-0-09011100-1310901262_thumb.jpg

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...