Sari la conținut

Nadrag


Smokey
 Share

Postări Recomandate

  • Admin

Azi am apucat in sfarsit sa ducem la bun sfarsit mult-planificata-si-amanata excursie la Nadrag - aprox 70 km de Timisoara, intr-o zona de dealuri, SE de Lugoj.

 

Formatia ad-hoc: Cristi cu Passat-ul, 2xOvidiu cu Yamaha XT si MZ Baghirra, Bogdan cu F650 si io cu Transalp. De mentionat ca desi era cu Passat-ul , Cristi avea atarnata si ceva Husqvarna pe remorca :lol:

IMG_2448_s.jpg

 

La Lugoj pauza de alimentare unde ne intalim cu o gasca de batrani austrieci, calare pe 6 BMW 1xx0 GS si o Africa Twin. Cinste lor, la varsta lor ai nostrii saracii stau la Buzias la tratament :D N-am rezistat si am intrebat despre GS vs Africa Twin. Raspunsul a fost ca BMW e ok pe autostrada, in rest e prea greu.

 

In fine, ajungem la Nadrag, ne oprim la unchiul lui Cristi unde dam jos Husqvarna si o pregatim de treaba. Scopul: cabana Caprioru, undeva prin munti.

IMG_2450_s.jpg

 

O luam vitejeste spre cabana pe un drum forestier semi-umed si cu balti&noroi pe alocuri. Dupa cateva opriri pentru regrupare, decidem sa mergem fiecare in ritmul lui, si Cristi sa faca sateliti in jurul nostru pentru "siguranta". Cu ocazia asta aflam ca nu mai mergem la cabana, mergem la cascada. ;)

 

Buna si cascada, numai sa mergem cu motorul :P O iau vitejeste inainte pe Transalp, mai o groapa, mai o piatra, mai o balta, ceva noroi, nimic de speriat. Motorul se simte bine, io si mai bine, aer curat, apa clipoceste, io trag de gaz si dau tare catre cascada.

 

Mergand asa prin balti si nori radeam in casca de discutiile de pe forum legate de cat de greu e Transalpul si ma gandeam ca teoretic n-as fi avut ce sa caut acolo :baldy:

 

Fost pionier de meserie am luat-o tot inainte si am mers zi de vara pana'n seara pana am dat de o ... intersectie. Na, ma opresc si astept "asistenta" sa ma indrume catre drumul cel bun .. catre cascada.

IMG_2451_s.jpg

Primul apare Ovidiu-XT, la fel de nedumerit ca si mine. Stam, ne uitam, analizam, respiram aer curat ... apare Bogdan.

IMG_2455_s.jpgIMG_2459_s.jpgIMG_2464_s.jpg

 

Nici el nu stie mare lucru despre cascada, asa ca mai tragem o analiza de Transalp vs. F650 ca tot era la moda discutia :D Pana apare Cristi sa tulbure linistea padurii cu trompeta de pe Husqvarna si ne explica ca ... am trecut de mult de cascada.

IMG_2472_s.jpgIMG_2478_s.jpg

Ok, ura si la gara. Ne intoarcem, il recuperam si pe Ovidiu-MZ si gasim victoriosi cascada. Acolo, mai o brandusa, mai o ciuperca otravitoare, mai o urma de roman civilizat ... dar tot fain pana la urma.

IMG_2480_s.jpgIMG_2488_s.jpgIMG_2492_s.jpgIMG_2495_s.jpgIMG_2493_s.jpg

 

La intoarcere Cristi a dat o tura prin apa, just for fun

IMG_2497_s.jpg

 

Dupa care au urmat mancaruri, odihna si povesti vanatoresti :D

 

Si eu am incalecat pe-o sa si m-am dus acasa (chemarea familiei), restul au facut un ocol catre Surduc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fain, fain!!! Eu am fost asta vara chiar la cascada; dupa indelungi fight-uri cu tatameu, ca el orcum merge cu masina si ce sa mai bag si io benzina si bla, bla... am last motoru acasa, pe el la Lugoj, iar io imi contiunui drumu cu conserva si nevasta, ajungem la Nadrag pe la 11 noaptea, dau sa-mi pun cortu.... ciuciu betze, de la atita activitate verbala cu tatameu... le uitasem acasa, bagat in sacii de dormit lasat geamurile un pic deshise si nani in conserva, chiar ca intr-o conserva am dormit :D

Daca ai sti cit te invidiez pt Transalp!!! Am tot studiat, ar fi super pt mine, ai grija pe unde-l lasi :baldy:

Pina atunci tot beau la Timisoreana, poate cistig un logan, sa-l vind :P

Pe la Caprioru ati mai fost? cum o fi drumul? Noroc ca am roti pe 18 la gs-ul meu si nu se scufunda de tot in gropi ;)

Sa va urez asphalt uscat sau balti nu mai mari de juma de metru? Ambele! Si mai ceva:nu ramaneti weekend-urile acasa, dauneaza grav motocicletelor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Caprioru nu am mai urcat din lipsa de timp. Drumul este practicabil, dar se poate ca anumite portiuni sa fie mai grele daca recent a plouat si s-au tras lemne cu TAF-ul.

La Capriorul am urcat anul acesta si cu Africa Twinul, deci nu e cine stie ce filozofie. Coborarea pe versantul celalalt spre Valea lui Liman si Luncani e mai dificila. Deasemenea o urcare pana pe varful Pades ar fi interesanta, dar cu vacile e imposibil. Sunt zone care sunt dificile de trecut chiar si cu un hard enduro. Mai trebuie si antrenament ;) dar promitem sa lucram la capitolul acesta.

 

Husky s-a comportat bine la plimbarea asta, mai putin arcul de la cric care s-a intins si la zguduituri imi clampanea cricul :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

La Capriorul am urcat anul acesta si cu Africa Twinul, deci nu e cine stie ce filozofie.

 

 

Da, da, si tu sa fi cu ochi pe Africa Twinul, ca dupa Transalpul lui Smokey, pe al tau am pus ochii! :baldy: Pina cistig un Logan (vezi mai sus) poate mai ne lasa vremea si in toamna asta mai apucam. Luati un suzukist, cu suflet de endurist, nu eu am spus ( /index.php?showtopic=63071 ), spre Caprioru si mai departe? Desi cred ca cel mai prost stau la dotarile... financiare, dar rezolv eu cumva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Capriorul am urcat anul acesta si cu Africa Twinul, deci nu e cine stie ce filozofie. Coborarea pe versantul celalalt spre Valea lui Liman si Luncani e mai dificila. ............ dar promitem sa lucram la capitolul acesta.

 

 

 

Dar invers e la fel de dificil, stiind ca de coborat e mai dificil decat de urcat ?

 

Super excursia. ;)

 

 

:baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super poza cu husky, zici ca acu iese din monitor si trece pe linga tine!!! ;)

Daca ma luati cu voi, promit sa fiu fotograful de servici, desi la cum arata vremea, cred ca mergem la o tura de caiac-canoe! sau mai bine halbere :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravos... :baldy:

 

Pot zice ca ma oftic la maxim ca n-am venit si eu... ;)

In plus, s-a mai stricat si vremea acuma - cine stie cand/daca mai merge o iesire din asta (anu' asta) :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...