Sari la conținut

1 Mai 2011 in Vama Veche / plecare pe 29 pe drumu' vechi


septimiu JFK
 Share

Postări Recomandate

 

 

asa cum predecesorii mei au postat si in anii anteriori (@MotoRocker si altii) si anul acesta traseul ramane neschimbat

 

Plecare: 29 Aprilie ora 9 din ultimul Petrom de pe Sos. Pantelimon (a 2-a benzinarie pe dreapta dupa Cora)

 

Traseu: Bucuresti - Fundulea - Lehliu - Dragalina - Fetesti - A2 - Cernavoda - Constanta - Mangalia - Vama Veche

 

Opriri: 1. Drajna (Popasul Drumetului sau ceva de genu'), 2. Dupa coborarea de pe A2, 3. Constanta.

 

Viteza/Regim: in localitatile pustii gen "Florica" viteza e 70-80, scade la 50 daca e aglomerat sau politie. Inafara localitatilor: intre 90 si 120, se merge in zig zag, calm, easy riding, fara figuri, fara baasini, fara wheelie si roti in gura.

 

Cine e invitat: oricine vrea sa vina atat cat poate respecta 'regulile' de mai sus. Nu conteaza tipul mobrei, conteaza omu'.

 

Intoarcerea: cine vrea, duminica pe la pranz pe Slobozia/Urziceni cu acelasi regim

 

Participanti pana acum:

1. Eu (Suzuki GSR 600)

2. Alexandra ( Ducati monster 400)

3. Radu (honda transalp)

4. cel putin o masina care sa ne duca din bagaje in limita spatiului liber

continuati voi lista !!!

 

anii trecuti a iesit misto, hai sa fie si mai misto anu' asta!

 

ps: M.R daca nu ma dai in judecata pt plagiat dau o bere :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 108
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Un drum la mare de 1 Mai a devenit traditie, din pacate locatia trebuie schimbata urgent: Vama e un alt costinesti; la vreo 15-20 km de granita, in Bulgaria, e o plaja mare si libera, Krapetz, care ar putea deveni un loc bun de intalnire pt motociclisti; conditiile nu sunt ca in Vama dar macar nu iti fura nimeni tobele sau casca din cort (cum am patit eu); cred ca s-a mai vorbit despre varianta asta; tot mai multi renunta la litoralul romanesc; iar ca traseu nimic nu se compara cu drumul prin Adamclisi :)

Editat de Filosofull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt de acord cu cele spuse de Filozofull. Vama nu mai e demult ce-a fost, s-a transformat intr-un loc cu fitze si basini, cum ziceati voi mai sus. Eu personal sun fan 2 Mai din toate punctele de vedere, dar asta e alta mancare de peste.

Indiferent ca va fi la noi pe litoral sau la bulgari, eu propun ca varianta traseul pe ruta Ostrov-Limanul, un drum pitoresc, paralel cu granita si putin circulat. Nu mai stiu exact care e starea drumului acum, dar anul trecut am inteles ca a fost ok.

Mesaj completat

@CofeeMan: Dane, s-au inmultit blondele alea? :) Pune si tu pozele din wknd :)

Editat de Lancelot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomand formula asta de plecare! Drumul foarte misto si bine organizat! Am fost anul trecut cu ei si chiar a meritat! viteza de mers a fost intre 80 si 100 cam asa! Aproape toate tipurile de motociclete ss/touring/chooper/naked!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un drum la mare de 1 Mai a devenit traditie, din pacate locatia trebuie schimbata urgent: Vama e un alt costinesti; la vreo 15-20 km de granita, in Bulgaria, e o plaja mare si libera, Krapetz, care ar putea deveni un loc bun de intalnire pt motociclisti; conditiile nu sunt ca in Vama dar macar nu iti fura nimeni tobele sau casca din cort (cum am patit eu); cred ca s-a mai vorbit despre varianta asta; tot mai multi renunta la litoralul romanesc; iar ca traseu nimic nu se compara cu drumul prin Adamclisi :)

 

 

IN SFARSIT LUMEA A INCEPUT SA INTELEAGA

URLU PE AICI DE ANI DE ZILE SA LASATI VAMA SI LITORALUL ROMANESC

 

TRADITIE TRADITIE

 

DA DACA E CU IZ DE RAHAT ......DE CE SA MA CHINUI?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am stat peste noapte acolo, doar am facut plaja de cateva ori in 2009 si 2010; cred ca si in 2008; pe langa plaja e un drum de pamant care urca, iar in stanga o padure; la marginea ei, la umbra, am vazut mai multe masini, motoare si cateva corturi; pe toata plaja era un singur chiosc cu ceva bauturi; banuiesc ca aprovizionare si eventual cazare se pot gasi in localitatile din apropiere; oricum, daca vor veni multi motociclisti constant in zona, se vor inmulti si serviciile; locul e atat de linistit si pustiu ca parca esti pe alta lume; la Corbu e mult mai aglomerat de ex. iar plaja e f mare, necuratata de alge, nisipul cam aspru, cu multe scoici, apa ca in Vama (se coboara abrupt), pietre parca nu erau

Editat de Filosofull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as prefera sa posteze cei care vor sa mearga cu noi in vama

 

va dau dreptate ca Vama nu mai e ca odinioara .... nu mai ai unde sa arunci un ac ... a inceput sa puta a basini si a cocalari de tot felul ... plin de masini de zici ca esti pe dorobanti ... si multe alte aspecte negative ar mai fii de zis DAR unii dintre noi inca mai iubesc locul ala, incearca sa se simta bine si ii leaga multe amintiri de acele meleaguri

 

asa ca noi o sa continuam traditia de a merge in Vama cat se mai poate si apoi om vedea in ce locuri ne mai aciuim

 

asfalt uscat tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt de acord cu cele spuse de Filozofull. Vama nu mai e demult ce-a fost, s-a transformat intr-un loc cu fitze si basini, cum ziceati voi mai sus. Eu personal sun fan 2 Mai din toate punctele de vedere, dar asta e alta mancare de peste.

Indiferent ca va fi la noi pe litoral sau la bulgari, eu propun ca varianta traseul pe ruta Ostrov-Limanul, un drum pitoresc, paralel cu granita si putin circulat. Nu mai stiu exact care e starea drumului acum, dar anul trecut am inteles ca a fost ok.

Mesaj completat

@CofeeMan: Dane, s-au inmultit blondele alea? :) Pune si tu pozele din wknd :)

 

Pentru informarea voastra in 2009 drumul era foarte bun pana la trecerea cu Bacul, Ostrov credn dupa aceea era cam nazuros (multa piatra cubica si groape)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice ar zice lumea eu in vama tb sa ajung cel putin de 2 ori pe an. Si uite ca traditia cere un 1Mai si un aproximativ 1 Sept pt Stufstok, chiar dk strada pp a Vamii deja e cunoscuta ca `Magheru`pt unii dintre noi, eu tot ma bucur de vama, stiu ca acolo o sa am toti prietenii lg mine, si uite asa ma bucur si de drumul cu moto si de gasca de motociclisti dar si de gasca de acasa, care vine pe 4 roti. Si de asemenea stiu ca dk as veni cu propuneri noi(gen Bulgaria) toti ar zice ce misto dar putini ar merge in final.

Nu stiu vama de la inceput, dar de 9ani merg acolo in fiecare vara ... si nu vreau sa renunt ink chiar dk observ cat de mult se degradeaza.

 

Concluzie: Pe 29 dimineata am sa fiu in benzinarie impreuna cu Monsterul meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Septimiule, mi-oi fi deturnat tu topicul cu copy/paste, dar am io facut event pe fâsbuc, ca cica asa e moda acu: nu esti pe fâsbuc, nu existi!

Totul e la fel, asa ca dati attending si spred the word! :bounce:

 

http://www.facebook.com/event.php?eid=1843...184311098281114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maestre, pe fâsbuc intra multe oameni ... ce faci daca vine ditamai puhoiul de mobristi

ca in Vama spatiu mic este .. multe corturi si masini scumpe e acuma .... daca nu incapem

 

asa ca NUUU dati attending si spred the word! :laugh:

 

auzi da corturi sub/supraetajate nu merge

:bounce:

Editat de septimiu_J F K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma uitam pe youbube la niste filmulete de prin Vama si mi se puse pata sa iau o camera video

vreau sa iau una micuta sa o pot lega cumva de moto sa filmez si in timp ce mergem

 

daca e careva cunoscator-binevoitor sa imi recomande ceva de aici: http://www.emag.ro/camere_video/p3

am zis ca pretul sa fie in jur de 1100, parca mai mult de atat nu as da pe ea

 

mersi

Editat de septimiu_J F K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Vreau sa vin si eu :P

Treaba e asa: incepator, moto-honda hornet de 600, nu am mai mers in grup organizat.

Daca e ok si se poate, dati un semn.

ms :D

E Ok, iti explicam pe loc cum se face cu mersul in grup, e foarte simplu, cauta-ma atunci (vineri dim la 8:30 cand ajungi acolo), o sa fiu cu-n Bandit N negru langa o Honda CB500 neagra

Te asteptam ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... pana acu':

 

1. MotoRocker (Bandit 600N)

2. Zeppelina (Honda CB 500)

3. Iulian (Yamaha Virago 750)

4. Septimiu (GSR600) *vezi cu tobele alea!

5. Alexandra (Monster 400)

6. Radu (Transalp)

7. Sergiu (Hornet carenat)

8. Kawasakiman (daca gaseste gagica)

...

9. Mihaela <fasbuc>

+ inca 1 maybe

 

La campat ar fi de preferat sa ne asezam in grup cat mai mare, astfel: 1. mereu va fi cineva langa corturi, 2. hotii sunt descurajati cand sunt grupuri mari, 3. dixtractia e mai mare

 

la faza cu masina, eu as prefera sa nu fie, dar daca voi vreti, eu zic sa plece ori mai tarziu ori mai devreme, adica sa nu stea lipita de grup, oricum, la un moment dat o sa ramana blocata in trafic ;))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... pana acu':

 

1. MotoRocker (Bandit 600N)

2. Zeppelina (Honda CB 500)

3. Iulian (Yamaha Virago 750)

4. Septimiu (GSR600) *vezi cu tobele alea!

5. Alexandra (Monster 400)

6. Radu (Transalp)

7. Sergiu (Hornet carenat)

8. Kawasakiman (daca gaseste gagica)

...

9. Mihaela <fasbuc>

+ inca 1 maybe

 

La campat ar fi de preferat sa ne asezam in grup cat mai mare, astfel: 1. mereu va fi cineva langa corturi, 2. hotii sunt descurajati cand sunt grupuri mari, 3. dixtractia e mai mare

 

la faza cu masina, eu as prefera sa nu fie, dar daca voi vreti, eu zic sa plece ori mai tarziu ori mai devreme, adica sa nu stea lipita de grup, oricum, la un moment dat o sa ramana blocata in trafic ;))

 

Pune-ma si pe mine la maybe :D inca astept sa mi se aprobe ziua de concediu

Mesaj completat

ma uitam pe youbube la niste filmulete de prin Vama si mi se puse pata sa iau o camera video

vreau sa iau una micuta sa o pot lega cumva de moto sa filmez si in timp ce mergem

 

daca e careva cunoscator-binevoitor sa imi recomande ceva de aici: http://www.emag.ro/camere_video/p3

am zis ca pretul sa fie in jur de 1100, parca mai mult de atat nu as da pe ea

 

mersi

 

eu mi-as lua http://www.gopro.ro/ , e ceva mai mult de 1100 dar are numai reviewuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. MotoRocker (Bandit 600N)

2. Zeppelina (Honda CB 500)

3. Iulian (Yamaha Virago 750)

4. Septimiu (GSR600) *vezi cu tobele alea!

5. Alexandra (Monster 400)

6. Radu (Transalp)

7. Sergiu (Hornet carenat)

8. Kawasakiman (daca gaseste gagica)

9. THC (F650)<daca ii dau aia liber>

10.Fra'su cu fra'sa(Honda VTX 1300 KTM SM)<daca nu se sucesc>

...

11. Mihaela <fasbuc>

+ inca 2 maybe

 

usor, usor se strange gasca ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...