Sari la conținut

sunet ciudat la moto


Postări Recomandate

sal

problema vine cam asa, detin un R6 din 2004 cumparat recent, dupa cateva luni am observat ca se aude un tacanit permanent(ca de genu tachetii la masina- desi asta nu are), care sa accentuat, in timpu mersului daca apas ambreaju nu se mai aude asa tare.

dupa ce am fost la un mecanic, si am discutat si cu altu' prin telefon si explicat detalii rezultatul a fost DISTRIBUTIA

cer o parere daca este distributia ce ar trebuii sa aud sau la ce sa mai fiu atent.

creca stiti si voi ca nu iti vine sa-l lasi 'bicicleta' pe mana oricui si acuma caut un mecanic adecvat

plus ca sunt curios cat costa manopera plus piesele

sper sa ma puteti ajuta

 

PS: sunt din sb daca aveti recomandari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
sal

problema vine cam asa, detin un R6 din 2004 cumparat recent, dupa cateva luni am observat ca se aude un tacanit permanent(ca de genu tachetii la masina- desi asta nu are), care sa accentuat, in timpu mersului daca apas ambreaju nu se mai aude asa tare.

dupa ce am fost la un mecanic, si am discutat si cu altu' prin telefon si explicat detalii rezultatul a fost DISTRIBUTIA

cer o parere daca este distributia ce ar trebuii sa aud sau la ce sa mai fiu atent.

creca stiti si voi ca nu iti vine sa-l lasi 'bicicleta' pe mana oricui si acuma caut un mecanic adecvat

plus ca sunt curios cat costa manopera plus piesele

sper sa ma puteti ajuta

 

PS: sunt din sb daca aveti recomandari

cam la 3000 de ture se aude zgomotul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu te pricepi nici sa explici ce detalii vrei sa-ti dam?De obicei sunetele se propaga prin motor si daca mecanicul ala ti-a zis asa dute la el si daca mai face dupa reparatie nu-i nimic ......e o Yamaha.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si daca mai face dupa reparatie nu-i nimic ......e o Yamaha.

Heei...nu fii rau.

 

@ maiermarius85 :

Du-te la un mecanic ca nu are nimeni cum sa iti zica clar pe forum pt ca trebuie auzita.Eu pariez pe ambreiaj,distributia la r6,nu e exclus dar nu cred.Alte simptome mai are?Vezi ca s-ar putea sa-ti si para k face in vreun fel,eu fiind obisnuit cu sunetul electric de 600 de la Honda,prima oara cand am auzit un motor de r1 am crezut ca e stricat,ca bate si nu mere rotund si el saracu era stas :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

sal,ai schimbat uleiul????

eu am avut aceiasi problema,desi aveam vreo 3000 de km cu uleiul,motul 3000 20w50

am luat motul factory line recomandat de uzina si totul e ok acum sper sa fie si la tine aceeasi problema,multa bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...