-
Posts
9,555 -
Joined
-
Last visited
Profile Information
-
Sex
Male
-
Permis moto din
2010
-
Motocicleta
'12 RR
-
Club
motociclistii de weekend
Profile Fields
-
Motociclete detinute
....
-
Alte autovehicule si vehicule
VW Golf
-
Interests
motogp fan
F1 fan
Recent Profile Visitors
Method's Achievements
Grand Master (14/14)
-
Rare
-
Rare
-
Rare
-
Rare
-
Recent Badges
-
9. CZECHIA MONSTER ENERGY GRAND PRIX OF CZECHIA
Method replied to Cavaleru's topic in Competitii Internationale
So true. Sau ktm...poate scot ei...sau poate ia titlul Morbidelli...are sanse -
9. CZECHIA MONSTER ENERGY GRAND PRIX OF CZECHIA
Method replied to Cavaleru's topic in Competitii Internationale
O mică bombă: Aprilia has decided not to include Jorge Martín in the first 850cc MotoGP 2027 test at Brno, choosing Lorenzo Savadori and Marco Bezzecchi instead. With Martín set to join Yamaha next season, Aprilia sees no reason to involve him in the development of a bike he will never race. According to journalist Simon Patterson, the decision is a logical consequence of Martín’s departure and the strained relationship between rider and team. As a result, Martín will miss an important opportunity to gain early experience with the new-generation MotoGP machinery and Pirelli tyres. Mai e ceva de zis? Deci Jorge Martin pt 2027 în mod sigur! nu va rămâne la Aprilia - Concluzia nu poate fi alta. Mda,din nou - nu pot sa îl condamn pe Rivola pt alegerea făcură,mai ales în lumina ultimei evoluții a meseriașului în cauză. Păcat totuși pt el și pt spectacol...ca dacă merge la Yamaha cu care a semnat ( ce o fi fost în capul lui...) cred ca se va forța vreo 3 4 etape face overdriving pana se accidentează de iese pe targă.Oricum ar fi nu vad un deznodământ pozitiv în 2027 pt JM la Yamaha. Iar pt Yamaha cu atat mai puțin. -
9. CZECHIA MONSTER ENERGY GRAND PRIX OF CZECHIA
Method replied to Cavaleru's topic in Competitii Internationale
Chiar ar fi frumos sa ia și Ogura o boabă. -
8. HUNGARY GRAND PRIX OF HUNGARY /Balaton Park/
Method replied to Cavaleru's topic in Competitii Internationale
Am văzut recent un podcast cu Acosta - omul e fiert pe motocross. Cică ore întregi se dă. Cu capul e prima problema a lui Vinales.Mai mult talent irosit rar am văzut...as fi zis Iannone dar nu,nici pe departe - Vinales e campion la capitolul asta. Îmi aduc aminte ca la început de an facuse parteneriat cu Lorenzo ca și coach- în teorie un lucru bun la ce stabil psihic e Lorenzo,problema e ca Vinales nu cred ca poate asculta de cineva... Eu cred ca va prinde contract pe 2027 pt ca are un super impresar care tot timpul a știut sa îl vândă. Ar fi cazul ca pana în pauza de vara sa facă anunțurile,mai ales ca acum s-au și pupat pe gură cu Liberty și-au împărțit prajitura deci nu mai e nici un impediment. -
8. HUNGARY GRAND PRIX OF HUNGARY /Balaton Park/
Method replied to Cavaleru's topic in Competitii Internationale
Mda,orice discuție care atinge subiectul Quartararo sau Yamaha cu tine degenerează. Nu am nici timp nici chef sa îți combat frustrările și faptul ca tu îl găsești pe Quartararo vinovat pt ca yamaha e dead last însă MM e normal sa plece de la Honda după ce nu mai merge. Nu mai reiau dacă nu a reușit colegul damager nici eu de atatea ori nu mai are rost aceeiasi discuție iar și iar la nesfârșit. Se va vedea în anii următori cine a ales corect și cine bate campii după rezultatele și ale lui Quartararo și ale yamaha. Nu despre yamaha - Quartararo era discuția,eu te-am contrazis când ai laudat pilotajul lui Mir spre deosebire de al lui Quartararo,dar nu mai contează. -
8. HUNGARY GRAND PRIX OF HUNGARY /Balaton Park/
Method replied to Cavaleru's topic in Competitii Internationale
Sunt fan amândoi piloții amintiți de tine dar ceea ce face Q mi se pare ca pot face extrem de putini piloti - și anume sa simtă absolute limit înainte de a o da pe jos si sa nu mai forteze acel 1% care l-ar pune pe burta,cred ca doar Rossi și Stoner puteau face asa ceva,dar și despre Rossi sunt puțin sceptic pt ca el pilota într-o era romantica și fără de piloti atat de on the edge,cand a venit JLo la Yamaha s-a dovedit ca spaniolul putea duce motoreta mai sus. Dar hei,sa iei atâtea campionate fără sa te întinzi pe jos non stop (ca...nu dam nume ca au fani surescitati) - respect. La fel și Q a aratat (celor care au ochi sa vadă) faptul ca e capabil sa ducă flasneta aia la absolute limit dar simte si nu trece peste - nu trebuie sa cadă ca MM ca să simtă limita si asta zic eu ca e un avantaj fantastic. Ca anul asta nu are ce duce la limita si ca motoreta e identica cu septembrie 2025 după cum a zis sunt convins.Nu încerc sa te conving pe tine de acest lucru,eu nu mai discut subiectul Yamaha,nu ma mai interesează ce fac atâta timp cât Q pleaca de la ei. Ce face Mir însă...nu mi se pare demn de lauda. Mir nu forțează limita,dacă ar fi fastest Honda din lot as zice "da ma omul merge la limita motoretei și mai greșește fortand și de aia cade" Însă când tot timpul e cel puțin 1 pilot mai rapid ca el,nu e deloc cea mai rapida Honda din gp dar el e pe burtă tot timpul făcând de fiecare data același lowside pt ca forțează iar și iar pe frâne (cel mai prost fel de forțare dupa cuvintele lui MM) căutând tot timpul un grip față care pur și simplu nu e acolo...eu nu pot sa aplaud asa ceva. Mir nici acum nu si-a schimbat stilul "clasic" de pilotaj Mir vireaza și frânează și acum după aproape 2 ani tot cu fața ca pe beloved Suzuki...nu pot sa aplaud lipsa de schimbare a stilului la schimbarea motoretei. Pt ca uite,vine Diogo și ii rupe fâșul pe moto de client- e ca un Bagnaia Ducati factory vs JM Pramac...jenant sa te facă altul mai tânăr și mai green și cu moto de client.Dezarmant. -
8. HUNGARY GRAND PRIX OF HUNGARY /Balaton Park/
Method replied to Cavaleru's topic in Competitii Internationale
Pilotul care cade care va sa zică greșește care va sa zică e mai slab decât cel care sta în picioare și termină cursa. Simplu nu?Don't overthink it. Tocmai de asta se acordă puncte celui ce termină în picioare și nu celui ce cade.Că la cazaturi ar avea Memelu un punctaj...au au -
8. HUNGARY GRAND PRIX OF HUNGARY /Balaton Park/
Method replied to Cavaleru's topic in Competitii Internationale
Pt tine.Pt restul este. Baftă Am mai zis asta - faptul ca unul dintre piloti cade nu e o scuza,ba dimpotrivă - e rezultatul presiunii puse de celalalt. Dar repet - asta nu înseamnă că Bez e peste MM ci mai degrabă Bez pe Aprilia e puțintel mai rapid decât MM pe Ducati - vorbe spuse chiar de MM. Și de aici apare presiunea pusă pe MM sa îl ajungă. Eu cred ca vom asista anul asta la niște batalii mișto rău de tot ale lui MM - dar cu JM nu cu Bezzechi. -
8. HUNGARY GRAND PRIX OF HUNGARY /Balaton Park/
Method replied to Cavaleru's topic in Competitii Internationale
Oricum după pauza de vară 2025 Aprilia a facut un mare pas.Se vede în timpi se vede în rezultate se vede în tot. Bezzechi doar reflecta rapiditatea Apriliei. -
8. HUNGARY GRAND PRIX OF HUNGARY /Balaton Park/
Method replied to Cavaleru's topic in Competitii Internationale
Aprilia e faster - a zis-o MM cu subiect și predicat la Jerez parca - a zis ceva în genul "deja au trecut prin 3-4 gume diferite și 3-4 circuite diferite cu diferite nivele de grip - și pe toate they got something more". Bezzechi după cum am zis,castiga pt ca e un pilot de podium pe o moto foarte capabila. Bez nu e stofa de campion mondial la fel cum Bagnaia nu era - amândoi vin din școala italiana a lui VR46 (tot respectul pt Valentino pt ca încearcă sa dea o șansă puștilor italieni însă nu merge- nu din vina lui dar omul deocamdată nu prea are material csf),însă faptul ca nu e stofa de campion nu înseamnă că nu e posibil sa ia 1-2 campionate exact ca Bagnaia,propulsat de o moto bună și o echipa top. Față în față pe aceeiasi motoreta,cred ca MM l-ar bate an după an după an,asa cu 10-15 ani mai bătrân și tot l-ar bate rău. Vezi MM vs Bagnaia - same thing.No contest. Problema lui MM e însă că 1.nu sunt pe aceeiasi motoreta 2.MM are destule accidentări și potențial pt a mai trosni încă câteva - vezi LeMans.Vina lui asta e. De aia zic ca e f interesant acest an sa vedem cine reușește : - băiatul decent și talentat pe o moto superbă - baiatul super rapid și talentat dar accidentat și impetuos pe aceeiasi moto superbă - sau campionul,vulpea bătrână pe o moto solida dar care nu mai e prima din grup. Să vedem. -
8. HUNGARY GRAND PRIX OF HUNGARY /Balaton Park/
Method replied to Cavaleru's topic in Competitii Internationale
Nu cred ca Bez castiga/a castigat pt ca MM e out sau in pioneze - Bez castiga pt ca Aprilia zboara si el e un pilot rapid.Nu fantastic,dar rapid si constiincios. Aprilia a facut click'ul,nu Bez. Aprilia pare a avea un upper hand,m-am tot ferit sa pun aceasta eticheta,insa e deja jumatatea sezonului si ei in n curse si n conditii au demonstrat ca sunt mai rapizi. Nu sustin insa ca pana la sfarsitul campionatului MM nu le-o poate trage - am sustinut tot timpul teza MM - campion 2026. Neh.Nu iese.Prea moale.Eu am impresia ca va iesi JM. Sa iesi campion dupa ce anul trecut ai fost cu un picior in groapa si apoi sa pleci in glorie la....Yamaka ultima clasata 4ever.Now that's a story Penibil.Sa nu mai critici fostii fani Rossi ca esti la fel,doar ca idolul tau e rosu,alalalt era giallo. Tot timpul am zis - fanboii sunt cei mai rai. Au ochi pt un singur pilot,competitia nici nu ii intereseaza,orice actiuni ar intreprinde ala sunt de la Dumnezeu,orice fac adversarii sunt lucrarea satanei...voi fanboii (oricarui pilot) sunteti cei mai rai.Exact ca fanii de galerie din fotbal - nici nu conteaza competitia,conteaza sa castige al vostru. E foarte childish in a-ti face eroi,idoli din niste baieti care se dau tare cu motoarele,sau care dau tare in minge samd. 12 ani anyone? Chiar are.Doar ca anul acesta,idolul tau e foarte posibil sa aiba doar supporting role. Asta insa nu inseamna ca nu e la fel de frumos. Iti zic si tie ce le-am spus tuturor fanilor Rossi - fiind obtuz ratezi un super campionat,la fel si aia in 2013. BA AI cum sa tii cu Bez,sau cu JM,pt ca cea mai frumoasa poveste e povestea underdog'ului - acela care vine cu sanse minime si reuseste sa rastoarne liderul - vezi Casey Stoner 2007 vezi JLo 2015 vezi Bagnaia 2022,vezi JM 2024. Dupa ce s-o retrage MM o sa intri in clubul nostalgicilor dimpreuna cu fanii giallo,si o sa vorbiti despre "cum era pe vremea mea" Momentan MM e pe coispe nu e zeul,stai lin Cred ca momentan dar si pe viitor,JM si Acosta sunt zeii. Iar pe viitor,am impresia ca zeul tau o sa fie tarnosit rau de Kermit the Frog cand vor fi amandoi pe aceeiasi motoreta - nush ce o sa te faci atunci ...mai ales ca una e sa il bata un om elegant ca Bagnaia (nu e cazul) sau un caine disperat si rau ca Martin,alta e sa il bata asa un mickey-mouse ca Acosta.De asta e misto competitia asta si de asta nu e bine sa fii fanboi Pt nici un om normal nu exista miza personala,afara doar daca are bagat la pariuri pe motogp sau daca e angrenat in competitie.Dooh. Daca ia campionatul va fi o poveste de succes - nu va insemna ca e 5 clase peste toti pt ca nu ia campionatul cu Yamaha,ci cu cea mai buna si puternica si banoasa echipa existenta la ora actuala in gp dotata cu a2a best bike la milimetri ca si performanta de prima.Nu e nimic groundbreaking daca ia MM campionatul. Acuma daca l-ar lua Acosta cu kktm ca astia se calca pe ei si nu puncteaza sau sunt accidentati....that would be a story.Neverosimila dar vorbim despre povesti,deh. Norocul tine cu cei puternici. Eeexact - overall MM e peste toti dar daca are Honda - vezi 2023,poate sa fie zeul zeilor,daca se urca inapoi pe Honda acum il bate Bez si-n culcare si-n sculare si pe Sachsen si pe circuite de dreapte si pe stanga si unde vrea el. true true - o sa dispara si BB in 2-3 ani ca i se pensioneaza idolul la fel cum s-a pensionat si legenda.No worries. -
8. HUNGARY GRAND PRIX OF HUNGARY /Balaton Park/
Method replied to Cavaleru's topic in Competitii Internationale
Ai dreptate - era super boring cand MM "se batea" cu Dovi și castiga cu 5 etape înainte de final. Dar acum nu e deloc aceeiasi situație. Pe mine nu ma deranjează,chiar mi-ar plăcea sa castige Marcel titlul în ultima cursă după o batalie monumentala - consider ca asta e spectacolul - batalie REALĂ la campionat (nu doar matematica) pana în ultima cursă - vezi sezoanele 2013 2015,2023 și 2024. 2017 nu îl dau pt ca Dovi avea șanse cam matematice acolo și nici nu a ridicat vreo pretenție. Pana la urma și Bezzechi dacă castiga nu ma deranjează iar JM chiar as fi...wow. M-ar deranja însă să câștige Bezzechi pt ca Aprilia nu poate fi ajunsa. Chiar dacă ar fi un nou câștigător de campionat,nu mi se pare un spectacol. Bătăliile etapă de etapă sunt spectacol - nu daca statisticile care ar arata un nou campion mondial si nu pe MM.Parerea mea.Acum fiecare cum considera... -
8. HUNGARY GRAND PRIX OF HUNGARY /Balaton Park/
Method replied to Cavaleru's topic in Competitii Internationale
De ce? Mi se pare ceva fantastic pt competiție o asemenea recuperare și răsturnare a situației. Intradevar MM a pornit la început de an cu (de departe) prima șansă însă după ce s-a vazut cu ce raketa a venit Aprila pe de o parte și având în vedere ce probleme de sănătate a avut MM pe partea cealaltă,sa recupereze gapul și sa se bata măcar la titlu ar fi ceva superb pt spectacol. Hehe asta cam asa e Însă colegul are totuși dreptate - se cam pedepsește urmarea greșelii nu greseala în sine. Aici e cel mai bun exemplu - greșești o frânare și ieși în decor meh,nobody cares- faci aceeiasi greseala cu tot plutonul în jur și dai pe jos 4 piloti - big problem. Ok sunt circumstanțe diferite dar intelegi ce vreau sa zic. Nu e alb și negru ca la drept. Ideea de baza insa e ca intr-adevar regulamentul e aplicat destul de arbitrar. Deloc.E normal ce se întâmplă. JM e un pilot super rapid însă foarte labil și greu de controlat. Viteza lui vine cu un "bagaj" destul de...complicat. Rivola a facut o alegere cu el...acum culege "roadele" ca să zic asa... Ok - no hate pt Rivola,la mijlocul lui 2024 când a semnat cu JM nu cred ca aveau alte mari opțiuni de piloti însă...e oarecum normal sa se aștepte la asa ceva din partea lui JM - nu e ca și cum nu ar mai fi facut JM din astea. Ce nu era normal e ceea ce a făcut JM la început de 2025 - acele cazaturi prostești repetate soldate cu accidentări ce l-au scos din circuit pe tot anul.Dar ce face acum...e normal.Pt el -
8. HUNGARY GRAND PRIX OF HUNGARY /Balaton Park/
Method replied to Cavaleru's topic in Competitii Internationale
Mda,nu despre cine se bate la campionat era vorba ci despre cine va fi cel mai dezavantajat de eliminarea holeshot. Eu am zis Ducati pt ca ei le-au introdus și perfecționat tu ai zis Aprilia pt ca iau cele mai bune starturi.Am zis ca dacă ar fi după starturi raketa,Q/Yamaha ar fi fruntași dar un start bun cred ca ține f mult de mana pilot nu neapărat de holeshot performant. Foarte adevărat- au fost impuse de când cu țăraniile lui MM dar la MM se aplică puțin spre deloc (când scoate pe altul în exterior pe tot circuitul sau când îl troznește) Departe de mine gândul de a scuza popicaraia lui JM dar intradevar aplicarea regulamentului e o problema și mai ales aplicarea lui arbitrară în funcție de pilot/mood steward/circuit șamd. Pai regulamentul = legea.Ori vorba aia legea trebuie sa fie oarbă - sa se aplice indiferent cine ești câte campionate ai la activ câți sponsori sau suporteri ai,indiferent dacă ești 8xchamp Marc Marquez sau nimeni în drum Aldeguer șamd. -
8. HUNGARY GRAND PRIX OF HUNGARY /Balaton Park/
Method replied to Cavaleru's topic in Competitii Internationale
Îmi aduc aminte de incident oarecum similar pe un circuit low grip Barcelona 2019 Lorenzo pe frâne a dat jos toți smecherii Rossi Vinales și încă unul tot o popicaraie la viteza ce e drept mai mica toată lumea l-a flegmat și pe buna dreptate. Teoretic nu e o mare greșeală în practică însă dacă o făcea Moreira care e rookie sau măcar Aldeguer care e semi rookie hai ca înțelegem dar când o face un campion mondial....da urât. Nu mai zic sa îți scoți și coechipierul cu care pe deasupra te bați la titlu. Oricat de fan al lui JM as fi...It stinks. Ar fi fost și interesant sa vedem dacă ii prindeau pe cei din față...vorba lui Marquez de asta au avut ei cursa linișta ca cei rapizi au cazut
