Sari la conținut

Iala Sa Blocata


Postări Recomandate

Am un BMW F650 si mi s-a blocat iala de le sa, nu mai pot introduce cheia ca s-o deschid. Ma poate cineva ajuta cu un sfat sa pot remedia problema? Am incercat sa-i bag ulei in iala dar n-a mers. Mersi mult, bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incerca cu un pic de spray degresant sau spray de curatat lantul (e mai bun) si dupaia cu lubrifiant de lant (ambele in cantitati mici ca nu e nevoie de mult... daca e mai mult nu strica nimic) ai grija sa nu dai pe carene, sa, etc

Daca nu merge, nu forta ca poate rupi cheia acolo si n-o mai scoti de loc, iar daca n-ai una de rezerva nici nu mai pleci de pe loc.... daca se blocheaza mergi la cineva care se ocupa cu asa ceva, sau la service.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi sa nu iti fi facut vreun "binevoitor" o gluma proasta, sa fi bagat vreo scobitoare sau altceva.

Ia un ac si racaie pe acolo, cu atentie.

In niciun caz, nu forta cu cheia.

Cel mai bine, cauta un lacatus auto ca pentru moto nu cred ca sunt specializati...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca inta cheia cum trebuie, inaite sa cauti lacatus, cauta in Carrefor sau in Auchan (sau ce mini/mega/super market ai prin zona) ulei siliconic de curatat bordul. Da-i catava fasuri sanatoase. Mie mi-a curatat mizeria dintr-un un antifurt umplut de pamant si un lacat ruginit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

WD 40. Dai sanatos (nu are nimic daca iti curge pe langa), lasi 10 minute, apoi dai din nou si lovesti usor yala cu un lemn mai solid(teoretic ciocanel de cauciuc). Daca e ceva corodat sau ruginit pe acolo, WD40 plus lovituri usoare ar trebui sa ajute foarte mult la deblocare. Mare grija - loveste USOR, ideea e sa zdruncini usurel angrenajul, nu sa zgarii sau sa strici.

 

Daca din nefericire s-a rupt ceva pe dinauntru la angrenaj, atunci e mai urat. Nu stiu daca la modelul tau se poate ajunge la yala respectiva fara a o deschide.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...