Sari la conținut

Tentativa De Re....re....suscitare....parare....staurare?!?


bogdanawo
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 219
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

HE, HE FANE STIE ...NEA MARINESKULE EA ZI-MI SI MIE DE CE AI IN AVATAR HONDA PACIFIC 800? am un prieten care vrea sa-si ea un model desta si vreau sa aflu niste pareri, face, drege etc. hai sastrunim fiarele !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zi bogdan ce ai gasit ca de nu o sa zic io si te fac de kko....iti mai dau 24 ore....hai coco, ca n-avem timp de poze....

pai, ce sa gasesc?..nu pot spune alceva decat ca, vis-a-vis de ce este in el, eu nu am mai vazut in viata mea un motor care sa aiba mai bine de 20 de ani vechime si cu care s-a mers cred eu ca destul de mult, pe linie (arbore, cuzineti, axa cu came, tacheti, lagare tacheti lagare axa cu came), aproape nici un pic de uzura....pe mine chiar m-a dat peste cap asa ceva.....ma asteptam sa gasesc ceva uzuri......dar, cuzineti si arbore care aratau ca fiind pusi acum 500 de km....in timp ce probabil ca au depasit de mult 50000 km......nu, nu mi-a venit a crede......... eu nu am avut decat 2 optiuni: ori sa cred ca acel motor chiar a fost reparat capital, cu piese noi, originale, relativ de curand (putini km) ori chiar sunt niste materiale deosebite.....si, judecand dupa stantele de pe piese care aveau valoarea "1984"......cred ca cea de-a doua optiune este cea reala.............si asa se explica si faptul ca motocicletele Moto Guzzi sunt foarte, foarte scumpe........ca o mica paranteza, gasisem ceva de vanzare pe la nemti, un california cred ca era, din 1998 care se vindea sh cu 7500 euro.......ce as putea spune mai mult de atat....si, ca sa mai adaug ceva, singura asa-zisa problema depistat in motor, a fost la supapele de evacuare care aveau o depunere carbonica pe zona de inchidere......asta chiar a fost o placere de rezolvat......le-am lasat in acetona peste noapte si apoi le-am slefuit cu pasta......interventie banala si absolut normala......pana si semeringurile de la supape au aceeasi elasticitate de parca ar fi fost puse ieri......sincer, am desfacut poate vreo 20 de motoare, masini, motociclete, si mai vechi, si mai noi decat cel de pe Guzzi......dar nu mi-a fost dat sa vad asemenea lipsa de uzura............by the way, sa nu uit, segmentii sunt inca in cotele de fabrica, cu exceptia celui de foc care a depasit jocul la capete de nou cu 2-3 sutimi (joc de manual 0,25-0,45mm, joc gasit aprox. 0,47mm la cel de foc iar la cel de compresie 0,40mm)......iar la camasa, uzura este de vreo 3 sutimi, uzura aproximativ uniforma, adica la baza cam 2 sutimi uzura iar sus in jur de 3, asadar, conicitate 1 sutime......care, mi se pare normala........ovalizare nu are, toate masurate ca abateri fata de cotele standard (din pacate nu mi le aduc aminte acum din manual si nici nu am manualul la indemana, Fane, poate dai tu datele tehnice daca ai manualul mai aproape :P )................ce as putea spune mai mult?............. :( ..poate ca, desi FIAT-urile de dupa 1971 sunt niste masini foarte proaste la capitolul mecanica, totusi, italienii sunt si cei care produc Lamborghini, Ferrari, Alfa Romeo, Lancia, Bugatti si, de ce nu, Moto Guzzi......ma inclin in fata inginerilor mecanici si metalurgi italieni......chiar sunt exceptionali! :rose: ..........aaaa, si am mai uitat ceva...........in timpul mersului, facand abstractie de zgomotul evident produs de gazele care ies din tobe, din motor nu se aude decat un fasait atunci cand merge......uimitor, nu? :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uimitor ,, si eu cand am desfacut motorul meu toate cotele erau in limita de service ,in conditiile in care sa rulat cu ea mai bine de 65000 km , doar interventia proprietarului de dinainte{ neavizat} a pus capat placerii de a trece cu bine de 100.000 si eu ma inclin in fata italienilor de la guzzi care se spune ca este un bmw italian . pace voua .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

HE, HE FANE STIE ...NEA MARINESKULE EA ZI-MI SI MIE DE CE AI IN AVATAR HONDA PACIFIC 800? am un prieten care vrea sa-si ea un model desta si vreau sa aflu niste pareri, face, drege etc. hai sastrunim fiarele !

am in avatar Honda PC 800 pt ca asta am in curte!!!! E adevarat ca nu merge de un an, este a unui prieten care a lasat-o la mine. daca eu si Bogdanawo am avea timp si chef am repara-o in 2-3 zile dar nu prea avem...Motorul e fiabil si in general fara probleme, asta e desfacut pentru ca ciupea ceva ulei... tipul asta a venit cu el din Germania atza - 2000 km in 20 ore, nu s-a oprit decit sa alimenteze cu benzina si ulei, ca a supt fo 9 litri de ulei la 2000 astia de km...oricum, i-a dat numa blana, 195 la ora ca atata poate...e un model super, de asta poti fi sigur, dar trebuie sa fii inalt ca sa mergi bine pe el. Eu am 1.70 si de-abia ating cu virfurile de jos cind stau pe loc calare pe ea. Cam atit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am in avatar Honda PC 800 pt ca asta am in curte!!!! E adevarat ca nu merge de un an, este a unui prieten care a lasat-o la mine. daca eu si Bogdanawo am avea timp si chef am repara-o in 2-3 zile dar nu prea avem...Motorul e fiabil si in general fara probleme, asta e desfacut pentru ca ciupea ceva ulei... tipul asta a venit cu el din Germania atza - 2000 km in 20 ore, nu s-a oprit decit sa alimenteze cu benzina si ulei, ca a supt fo 9 litri de ulei la 2000 astia de km...oricum, i-a dat numa blana, 195 la ora ca atata poate...e un model super, de asta poti fi sigur, dar trebuie sa fii inalt ca sa mergi bine pe el. Eu am 1.70 si de-abia ating cu virfurile de jos cind stau pe loc calare pe ea. Cam atit...

mda, coco, te-ai deconspirat :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:scratch: nu-se pune problema ca tipul e mare are vreo 100 de kg si e si ceva innalt , el vrea sa-o foloseasca { in cazul in care-si ea si el una } pentru a face naveta la saptamana , adica zimnicea- bucuresti cam 130 de km si sa nu-l ude ploaia ... pana mea oricum e frumos modelul de mobra .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa nu-l ude ploaia e cam greu...honda asta e o motocicleta totusi, nu are acoperis. o recomand ca fiablitate, constructie, confort...pt naveta e f. buna, fiind un cruiser veritabil (the space wagon of motorcycles!)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa nu-l ude ploaia e cam greu...honda asta e o motocicleta totusi, nu are acoperis. o recomand ca fiablitate, constructie, confort...pt naveta e f. buna, fiind un cruiser veritabil (the space wagon of motorcycles!)

condoleante, Marineskule, odihneasca-se in pace Nea' Mircea!.....suntem alaturi de tine in pierderea suferita!

R.I.P., Nea' Mircea :lol: :lol: :lol: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

condoleante, Marineskule, odihneasca-se in pace Nea' Mircea!.....suntem alaturi de tine in pierderea suferita!

R.I.P., Nea' Mircea :lol: :lol: :lol: :lol:

 

 

Multumesc, s-a dus taica-meu acolo unde ne ducem cu totii mai devreme sau mai tarziu..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 2 weeks later...

a decedat topicul? sau autorul?

nu, mai, nu am decedat.....nici topicul, e doar in coma......... ;) ....bai fane, ia zi tata, cum o rezolvam cu carburatoarele tale?

.............ca tare as vrea sa aduc motocicleta in bucuresti........am gasit si loc de depozitare............

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu, mai, nu am decedat.....nici topicul, e doar in coma......... :D ....bai fane, ia zi tata, cum o rezolvam cu carburatoarele tale?

.............ca tare as vrea sa aduc motocicleta in bucuresti........am gasit si loc de depozitare............

nu stiu mann ca e mai delicata problema ...deocamdata nu am montat injectia pe motor , abia pe la primavara am sa o rezolv ,si totusi tind sa cred ca sunt prea mari ptr tine . oricum imediat ce rezolv cu injectia facem o proba fara probleme , dar tre sa ai putinica rabdare . ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

ia sa mai vedem, mai stim sa scriem pe forume? ce se mai aude pe la Fagaras, pe la Zimnicea?

hmmmmmmmmmmm, cam slaba miscarea, se pare......fane sta pe mess, dar nu raspunde, fagarasu' m-a innebunit cu bancuri si filmulete de pe youtube......etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 1 month later...

ce misto.........adminii s-au simtit ofensati ca le-am carat injuraturi cu carca pentru ca nu au stiut sa-si faca treaba in perioada aceea in care nu mergea upload-ul de poze si mi-au sters posturile cu pricina............frumos......fi-ar mama ei de cenzura......daca si aici cenzuram cand nu ne facem treaba......ce sa mai zicem de politica?.....urati mai sunt uneori oamenii.....josnici, mizerabili :rusinica: .....imi este scarba de rasa asta umana.......

 

Noutati!

NX 650 Dominator - BZ-91-AWO

CX 500 E - BZ-90-AWO, insa in asteptare sa imi elibereze PinkHelmet numarul, dar, nu mai e mult pana inmatriculeaza Guzzi, asa ca, saptamana viitoare intra si BZ-90-AWO pe moto.......hehe :rolleyes:

Editat de bogdanawo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...