Sari la conținut

YAMAHA YFZ R125 vs APRILIA RS 125


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 88
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

interesant............. n-am stiut ca CBR'ul ii ia fata RS'ului , dar dintre RS 125, R125 si CBR 125 care are o plecare mai buna ( sa zicem pana la 50 km/h)?

RS(sa fie delimitat) daca e limitat 15 cai nush ce sa zic.... depinde de cel care o conduce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricum e doar 125cc nai ce sai ceri, e sa inveti si sa vezi cum e treaba dupa daca o sati mai placa bun iti iei altu daca nu nu

app vezi daca mai astepti si vrei nou a aparut un nou rs in 4T se numeste RS4 125 copiat perfect dupa rsv4 1000

 

Editat de Nate4u
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai baut apa la caine prietene , cum sa zici ca mai mult de 60 de km inafara orasului nu se merita , atunci eu iti recomand sa te plimbi numai in oras dar nu mai mult de 59 de km ca iesim de la regula ;) sincer iti zic din 12000 de km ai mei pana acuma am 8000 facuti in afara orasului , si pertotal s-au " meritat " kilometrii astia ;)

 

tu plm, vorbesti ca sa nu taci, ai cazut in prima zi dupa ce ti-ai luat motorul. nu zic ca eu nu am cazut dar drumurile mele cu moto si km facuti, imi cam dau dreptul sa vb. sa te vad pe tine ca faci Bucuresti-Atena pe 125. eu am facut in 2 luni km cat nu o sa faci tu in 2 ani.

bine fii tu convins ca eu n-am facut kilometrii aia ;) poate nu mai vorbesti din auzite sau din povesti de adormit copii , ca sa faci bucuresti - atena pe 125 trebuie sa fii fugit de acasa rau tare , cand o sa faci bucuresti - china sa ma suni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine fii tu convins ca eu n-am facut kilometrii aia ;) poate nu mai vorbesti din auzite sau din povesti de adormit copii , ca sa faci bucuresti - atena pe 125 trebuie sa fii fugit de acasa rau tare , cand o sa faci bucuresti - china sa ma suni

:lol: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricum e doar 125cc nai ce sai ceri, e sa inveti si sa vezi cum e treaba dupa daca o sati mai placa bun iti iei altu daca nu nu

app vezi daca mai astepti si vrei nou a aparut un nou rs in 4T se numeste RS4 125 copiat perfect dupa rsv4 1000

 

 

Am vazuto saptamana trecuta la Mugello cand o probau aia, sincer e mai varza ca R125, de demaraj sa nu mai spun..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevaru e ca ai facut si tu 6000 km de cand ai cbr-u ala , bine , dauna totala tot de 3 ori dar oricum.. Nu se merita sa iti iei 125 la 16 ani , e un moft , eu asa gandesc acum , poate daca aveam mintea de acum atunci , nu imi luam . Eram pustani si visam si noi , cat ne-am plimbat noi , nu s-au plimbat jumatate din forumu asta..

ba nu te caca pe tine ca am mai mult de 6000km. 6000 aveam dupa o luna dupa ce o luasem. nu zic ca nu am cazut, da am cazut dar la cat am mers era de asteptat, mai ales la inceput....de un an nu am mai cazut deloc si am mers ceva.da mi se pare si mie un moft acum sa iti iei 125 la 16 ani...plm nu ii mai vad scopul.

 

bine fii tu convins ca eu n-am facut kilometrii aia ;) poate nu mai vorbesti din auzite sau din povesti de adormit copii , ca sa faci bucuresti - atena pe 125 trebuie sa fii fugit de acasa rau tare , cand o sa faci bucuresti - china sa ma suni

se pune daca il fac cu avionu'? de ce tre sa fii ma fugit de acasa?plm daca ai nevoie de motor il iei cu tine. eu stau la atena deci aveam nevoie de el aici.eu mi-am luat motorul mai mult pt ca aveam nevoie decat pt fitze.

 

Bine graiesti .

David' tu de cate ori ai facut moto aia dauna totala???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba nu te caca pe tine ca am mai mult de 6000km. 6000 aveam dupa o luna dupa ce o luasem. nu zic ca nu am cazut, da am cazut dar la cat am mers era de asteptat, mai ales la inceput....de un an nu am mai cazut deloc si am mers ceva.da mi se pare si mie un moft acum sa iti iei 125 la 16 ani...plm nu ii mai vad scopul.

 

Numărul de kilometri nu influenţează cu nimic numărul de căzături. Am kilometri destui şi până acum nu am atins niciodată asfatul, decât cu cauciucurile . Am avut multe incidente şi accidente, dar am reuşit să mă ţin pe doo roţi. Cu motorul am făcut două accidente. Primul la vreo 20.000km din vina uneia care nu s-a asigurat la ieşirea din parcare iar al doilea fiind din vina mea. Un prieten la frânat la culoarea roşie a semaforului iar eu n-am mai avut timp să frânez suficient de tare, am dat într-o canalizare mai lăsată şi apoi l-am atins pe el în stânga. În rest am mai ieşit în decor de vreo 2-3 ori, odată (ultima de până acum) într-un şanţ, lafel, fără nici o daună. M-am dus în continuare pe şanţ.

 

Nu consider şi n-o să consider vreodată că motocicleta la 16 ani e o fiţă. Asta e o concepţie a unor mentalităţi îmbâxite. În ţările mai dezvoltate adoleşcenţii merg de la 14 ani pe două roţi, legal, fără a fi considerat o fiţă. E un mijloc foarte bun de transport dacă nu vrei să te laşi jucat în picioare în mişloacele de transport în comun sau să arunci cu banii pe taxi.

 

 

Topicul e conceput din start cam prost. Să compari un motor 2t cu unul 4t e pierdere de timp.Deh, o să-mi pierd puţin timpul.

Dacă s-ar respecta regulile, ambele motociclete ar fi egale la putere, dar nu se respectă, astfel câştigă rs-ul. La bicicletă tot rs-ul câştigă. Poziţia e mai bună pe rs, şaua nu e lafel de înaltă, e ceva mai moale şi mai bine construită, rezervorul nu-ţi intră în burta. Poziţia scăriţelor e beton. Frânele de pe rs sunt mai bune decât cele de pe yzf, duritatea oferită de cablurile de frână cu inserţie metalică jucând un rol destul de important. La r6-le de 125 frâna e foarte maleabilă.

Yzf-ul e foarte bun dacă ai de gând să faci mulţi kilometri. Nu trebuie să îţi fac griji pentru motor, e suficient de fiabil dacă ştii cum să îl îngrijeşti, consturile de întreţinere fiind mai mici ca cele de la rs. La yzf e mai plăcut în timpul mersului la drum că nu vibreaza lafel cum o face rs-ul .

 

Cu toate astea, te poţi distra cu ambele, depinde de câţi bani dispui.

 

Dacă ar fi să îmi cumpăr o altă motocicletă la 16 ani aş lua cu siguranţă ceva SM. Nu vă sub nici o formă rostul carenelor la un motor de 125cmc.

Editat de Chivu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu sa inteleg ca esti motociclist nu?am auzit de tine, asta de ai cazut de 3 ori intr-o zi si ai dat vina pe altii...ah tu nici macar nu stiai sa ajungi de la pta. alba iulia la unirii, parca asa zicea lumea despre tine.

 

 

Prietene, daca vrei sa ma ataci nu-ti reuseste. Am cazut pentru ca afara ploua si aveam 300 km pe motor, si am cazut pentru ca am zis ca mai bine sa cad eu, decat sa intru intr-un tovaras cu motoru ce era in fata mea si a pus frana prea brusc. Si in aceeasi zi intradevar am mai cazut odata, ca mi-a taiat unu calea si am aruncat motoru de sub mine sa nu intru cu capu in geam. Daca erai tu probabil mureai de 3 ori intr-o zi, dar asta e alta discutie. Si da, nu stiam sa ajung. Nu conosteam bucurestiul pentru ca mai mult de casa - scoala si pe afara pe la mine prin cartier, nu am avut nevoie sa ies. :) Si mi se pare normal sa nu stii :)

 

Nu te cunosc, nu ma cunosti asa ca numai face atac la persoana, pentru ca nu faci altceva decat sa iti arati gradul tau de inteligenta. Din punctul asta pentru mine, gradul tau de inteligenta este = 0... urmatoarele valori vor fi cu minus (-) :)

Editat de Alynush
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

se pune daca il fac cu avionu'? de ce tre sa fii ma fugit de acasa?plm daca ai nevoie de motor il iei cu tine. eu stau la atena deci aveam nevoie de el aici.eu mi-am luat motorul mai mult pt ca aveam nevoie decat pt fitze.

nici eu nu-l am din fitsa prietene , si cu avionul nu se pune , doar cu 125 ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

astazi , am descoperit din intamplare BERBI GPR 125 , pana acum imi place .

am cateva nelamuriri : care este viteza maxima si in cati timpi este ? ;

si in plus as vrea sa mai aud si alte pareri de-ale voastre in legatura cu aceasta motocicleta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

astazi , am descoperit din intamplare BERBI GPR 125 , pana acum imi place .

am cateva nelamuriri : care este viteza maxima si in cati timpi este ? ;

si in plus as vrea sa mai aud si alte pareri de-ale voastre in legatura cu aceasta motocicleta

Derbi GPR125, este 4 timpi si din cate am inteles are cel mai bun motor la clasa 125 din cele 4t. Viteza maxima este de 135kmh. La 125 sportive asta este viteza standard cel putin la 4t. In rest nu stiu mai multe.

 

Ce esti asa interesat de viteza maxima?e mai fun cu moto pe curbe decat pe linie dreapta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum am aflat ca sunt in 2t si in 4t. pe care mi-l recomandati ?

nu e ceti recomandam noi.. e ce vrei u si cat vrei sa investesti multi tiau zis 2T mai multi bani pentru intretinere,consum mai mare,4T mai putini bani si consum mai mic.. e alegerea ta nu a altora

u vrei ceva puternic numa pentru linie dreapta? si cand iei o curba ce faci? faci asa ?

Editat de Nate4u
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai stiu eu pe unu aici care a cazut de 2 ori intr-o zi si se da mare acum .

ha! interesant si cum se da el mare? conteaza persoana care conduce nu de cate ori a cazut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e ceti recomandam noi.. e ce vrei u si cat vrei sa investesti multi tiau zis 2T mai multi bani pentru intretinere,consum mai mare,4T mai putini bani si consum mai mic.. e alegerea ta nu a altora

u vrei ceva puternic numa pentru linie dreapta? si cand iei o curba ce faci? faci asa ?

 

ma tenteaza din ce in ce mai mult un DERBI GPR 125 in 4 timpi . Se gaseste la preturi destul de bune si are performante suficiente pentru o motocicleta de 125 cc .

Cred ca este alegerea ideala .

 

nu mai spuneti nimic ?:disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma tenteaza din ce in ce mai mult un DERBI GPR 125 in 4 timpi . Se gaseste la preturi destul de bune si are performante suficiente pentru o motocicleta de 125 cc .

Cred ca este alegerea ideala .

 

nu mai spuneti nimic ?:disappointed:

vrei sa alegem noi sau tu?:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...