Sari la conținut

ITPneamt


ceberem@yahoo.com
 Share

Postări Recomandate

salut.in urma efectuarii ITP la o motocicleta am fost respins deoarece nu corespundea toba comform cu oroginalul.in aceeasi zi a fost respins pe acelasi motiv si un coleg le la soimii nemteni care avea pe motocicleta si un arrow exhaust.deci de retinut pe cat posibil montati tobe originala pe motor sau sa aveti amortizor de sunet.

 

CRITERII OBLIGATORII la ITP;

-instalatie lumini in perfecta stare

cauciucuri obligatoriu corespunzatoare datelor din certificat

-serie cadru ,serie sasiu

-bord functional

-frani in buna stare {se verifica pe stand de franare}

-toba esapament originala sau cu amortizor de zgomot {bineinteles cu acte in regula}

cine nu indeplineste aceste criterii nici macar nu mai incercati ca altfel riscati sa fiti respinsi.acum nu mai punem la socoteala daca cineva mai are o pila sau inginerul este intr-o pasa buna in ziua respectiva.anul acesta am mai facut trei itp-uri la motociclete si nu am fost controlat chiar asa si la toba de esapament.se pare ca este o directiva noua de sus.degeaba incercati sa faceti scandal pe motiv ca nu detine rar-ul aparat de masurare a zgomotului!in rest numai de bine si sanatate ca restu cumparam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 60
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

si totusi cum au dovedit ei ca motoru cu pricina scoate mai multi decibeli decat limita legala.

 

despre care motor e vorba? CBR de la eny sau altu.

 

 

cred ca pe mine daca e de la poata ma trimit acasa. :haha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu care vroiam sa imi trimit motoru la inmatriculat si sa mil carabnesc aici. acuma o sa vb cu cineva sami faca 2 silencere ca cine stie cand oi gasi eu originalele la a mea.

 

wa ce stiti, daca pe certivicat motoru a fost trecut ca instrainat(mie) si a trecut de 30zile, acum ca sa il duc la inmatriculat pot sa ma duc pe el, sau trebuie sa il duc pe platforma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu care vroiam sa imi trimit motoru la inmatriculat si sa mil carabnesc aici. acuma o sa vb cu cineva sami faca 2 silencere ca cine stie cand oi gasi eu originalele la a mea.

 

wa ce stiti, daca pe certivicat motoru a fost trecut ca instrainat(mie) si a trecut de 30zile, acum ca sa il duc la inmatriculat pot sa ma duc pe el, sau trebuie sa il duc pe platforma.

ai voie sa mergi 15 zile cu ITP expirat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu care vroiam sa imi trimit motoru la inmatriculat si sa mil carabnesc aici. acuma o sa vb cu cineva sami faca 2 silencere ca cine stie cand oi gasi eu originalele la a mea.

 

wa ce stiti, daca pe certivicat motoru a fost trecut ca instrainat(mie) si a trecut de 30zile, acum ca sa il duc la inmatriculat pot sa ma duc pe el, sau trebuie sa il duc pe platforma.

daca te opreste politia iti retine certificatu pana cand perfectezi actele, apoi cand depui pentru acte iti da unu nou, daca nu te opreste e bine :P

Editat de orestte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai voie sa mergi 15 zile cu ITP expirat

nu ITP wa, ala il am valabil ca abia lam facut in aprilie.

 

daca te opreste politia iti retine certificatu pana cand perfectezi actele, apoi cand depui pentru acte iti da unu nou, daca nu te opreste e bine :P

sper sa nu ma gaseasca o zi doua pana o inmatriculez, si in cazul in care ma opresc daca le zic ca nu-l am la mine, au cum afla? nu cred.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ITP wa, ala il am valabil ca abia lam facut in aprilie.

 

 

sper sa nu ma gaseasca o zi doua pana o inmatriculez, si in cazul in care ma opresc daca le zic ca nu-l am la mine, au cum afla? nu cred.

nu, iei doar amenda pentru ca nu ai acte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bingo, de aia mai scapi cu o scuza. ba ca leai uitat acasa, ba ca is in masina, ba ca nu ai avut unde sa le pui.

 

is patit cu asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bingo, de aia mai scapi cu o scuza. ba ca leai uitat acasa, ba ca is in masina, ba ca nu ai avut unde sa le pui.

 

da we mosnegutule nu ti ai luat mobra ku tine akolo, sa te dai racing?? :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da we mosnegutule nu ti ai luat mobra ku tine akolo, sa te dai racing?? :rock:

wa nu am luat-o inca, dar vreau sa o aduc, doar ca e cam naspa frate aici. astia au la greu 3iazuri, doar ca nu se dau cum se face la noi. la ei 90 e 90, nu ca la noi te scuzi ca nu se vede bine 1 din fata la 60. si credema ca nu am vazut un caine sau o pisica, sofer prost care sati taie calea, sau de aste normale ca a noi.

 

problema e ca aici daca o aduc, e scumpa cu draci inmatricularea. din ce am inteles lejer ma scobesc de 5mii de coco. au niste taxe aici de plangi(dar si salariile sunt pe masura)

oricum azi mam intalnit cu un vecin care are si el un 748R si mia zis ca daca e poate o sa ies cu el la plimbare si cand imi aduc motoru sa ne ducem si pe circuit. echipamentu oricum mil aduc ca daca e sa ies cu el nu ma dau in chiloti.

 

acuma sper ca in tara sa rezolve ceva ai mei cu inmatriculatu la noi si apoi sa fac o cerere aici sami dea dreptu un an sa ma dau aici, ca de ma prind, vin pe jos acasa.(se confisca ce nu e inmatriculat in Danemarca)

 

in rest care se baga la predeal si transfagarasan anu asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uă moÂşneguțule, tu eÂşti mă, să dea dracii dacă m-am prins până acu. unde stai în danemarca Âşi ce combini acolo?

sa zicem ca eu as fi. in danemarca sunt in partea de sud, la 100Km de germania. de combinat, combin vaci :haha: lucrez intro ferma de vite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu ca e foarte scump, dar nici ca sa o tin acasa si sa ma dau 2-3saptamani pe an. ce am inteles e ca aici o poti inmatricula si in "rate" platesti ceva de genu 30-50euro pe luna. iar daca vrei sa pleci, banii care iai dat raman dati si iti iei vehicolu si pleci. astia nu au ca la noi reguli fixe neschimbabile. la ei negociezi cu SKAT-ul care e un fel de fisc dar cu putere mai mare decat politia. daca nu o aduc asa neinmatriculata sau cu nr de romania si ma duc pe pista sami fac damblaua.

 

cat de bani, se fac, nu pot zice ca nu se fac. asta e si motivul taxelor mari de aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

we mosnegutule yo nu inteleg fenomenu kre il sexplici u akolo,dak mobra ti e inmatriculatat pe RO nu ai dreptu sa circuli akolo ku ea? Adika yo dak merrg cu motoreta sa vizitez toata EU, in Danemarca nu am voie sa merg?? :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

we mosnegutule yo nu inteleg fenomenu kre il sexplici u akolo,dak mobra ti e inmatriculatat pe RO nu ai dreptu sa circuli akolo ku ea? Adika yo dak merrg cu motoreta sa vizitez toata EU, in Danemarca nu am voie sa merg?? :scratch:

ai voie wa, ca turist, sau 14zile in cazu meu de la intrarea in DK. eu nu am voie sa circul cu ea, pt ca fiind cu contract am acte daneze si resedinta daneza. iar atata timp cat lucrezi si ai acte de Dk ei nu te lasa sa circuli mai mult de 14zile. apoi ori trimiti jucaria in tara ori o inmatriculezi. sau varianta cu drept de circulatie pe 1 an de zile de la intrarea ta in tara, nu a vehicolului.

 

stiu ca suna ciudat, dar astea le sunt regulile lor de aici. is foarte restrictivi, mai ales cu cei care vin din estul europei si mai ales cu romanii si ukrainieni care au mai facut niste gafe.

 

nu de mult la televizor vedeam razie a politiei si Skat-ului (pt ca politia nu are ce sa faca fara skat) cum hoinareau si opreau masinile cu nr straine si confiscau.

 

stiu 2 cazuri in care unu a ramas fara un BMW M5 plus amenda de vreo 3000Euro si inca cineva care iau venit acasa sai ia masina. nu ca la noi ca pui mana pe topor si faci pe nebunu si te mai lasa oleaca.

 

aici daca politia te opreste in trafic si te gaseste cu acte in neregula sau straine, te tin pe loc si ii suna pe aia de la Skat, iar baietii vin cu platforma si te rezolva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar f interesant ce spui tu acolo....iaca cu legile astea au ajuns unde au ajuns nu ca noi care tot la subsol am ramas

pai credema ca daca nu erau asa de "comunisti" desi nu or sa o recunoasca, nu ajungeau sa aiba o economie de invidiat. ei sunt cum era romania inainte de 89. nu se importa prea mult, ci doar se exporta. in 7luni nu am vazut decat masini pe strada, vacile stau pe camp protejate de gard electric, fiecare satuc e asfaltat, caini doar pe ai vecinului si cand am mai iesit in oras am mai vazut, daca tu esti la 200metri de o intersectie sau o straduta asteapta sa vii si sa treci, nu ca la noi in ultimi 20metri iti taie fata. au civilizatie in ceea ce tine traficul. dar au si ei pete negre, dar nu asa mari.

in schimb e pustiu, casele imprastiate si unde e casa e si ferma, ploua multisor, si ei nu stiu nimic decat munca si dormit. la noi stim de putina munca si multa distractie.

cand iam intrebat ce obiective turistice au de vizitat, nu au stiut ce sami zica, miau zis ca pot vedea Lego Land. si totusi au turism. le vin nemtii si alte natii, platesc cate 1000-1500euro pe saptamana pt o casa de vacanta intro padure pe langa mare si dorm acolo si beau. pai la noi daca iai fi facut la neamt autostrada pe langa cheile bicazului si iai fi pus o cabana pe la cota 2000m crezi ca nu ar veni strainii sa viziteze bani, sau sa mearga pe transfagarasan sa stea acolo in varfu muntelui. avem o tara foarte bogata natural, dar neexploatata(conducerea)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

we mosnegutule ma uimesti ci ce spui tu akolo, si sinceri sa fim vorbesti 1 pik in necunostinta de cauza da in fine, de la motorete am ajuns la politica si cat de mult lapte dau vacile in danemarca :smoke: , numa bn si asfatl uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor, ar trebui poate sa stiti ca nu se poate circula legal dupa ora 24.00 a zilei trecute pe CI ca fiind data urmatoarei ITP, si de asemenea ca, daca sunteti oprit in trafic de un MCV ( Logan alb, break, B 19 XXX ), acestea sunt dotate cu tot ce e nevoie pentru a accesa baza nationala de date, vis-a-vis de permise, certificate de inmatriculare, ITP, asa ca este foarte posibil sa jucati pe o carte gresita cu " ... l-am uitat acasa ..."; ba mai mult, daca ati vazut un MCV mergand in spatele unui grup de vehicule pret de cativa km, asta o face pana ii apar datele mentionate mai sus pentru vehiculele pe care le verifica cel din dreapta, dupa care o sa vedeti ca din toate vehiculele il trage pe dreapta pe unul; sa nu va ganditi ca e intamplator. Daca nu ai actul la tine nu-i nicio problema - ti se inmaneaza o instiintare prin care tre' sa te duci tu cu actul la ei. Asadar, cel mai simplu (si cateodata ieftin) e sa fii legal ...

 

 

Daca aveti probleme cu zgomotul tobelor la ITP, faceti o informare la reprezentanta teritoriala RAR, dar in numele unei persoane juridice (de ex. un club moto ), lasati petitia cu nr. de inregistrare si veti primi raspunsul in max. 30 zile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

we mosnegutule ma uimesti ci ce spui tu akolo, si sinceri sa fim vorbesti 1 pik in necunostinta de cauza da in fine, de la motorete am ajuns la politica si cat de mult lapte dau vacile in danemarca :smoke: , numa bn si asfatl uscat

de ce zici wa ca vb in necunostinta de cauza. la ce te referi?

 

Domnilor, ar trebui poate sa stiti ca nu se poate circula legal dupa ora 24.00 a zilei trecute pe CI ca fiind data urmatoarei ITP, si de asemenea ca, daca sunteti oprit in trafic de un MCV ( Logan alb, break, B 19 XXX ), acestea sunt dotate cu tot ce e nevoie pentru a accesa baza nationala de date, vis-a-vis de permise, certificate de inmatriculare, ITP, asa ca este foarte posibil sa jucati pe o carte gresita cu " ... l-am uitat acasa ..."; ba mai mult, daca ati vazut un MCV mergand in spatele unui grup de vehicule pret de cativa km, asta o face pana ii apar datele mentionate mai sus pentru vehiculele pe care le verifica cel din dreapta, dupa care o sa vedeti ca din toate vehiculele il trage pe dreapta pe unul; sa nu va ganditi ca e intamplator. Daca nu ai actul la tine nu-i nicio problema - ti se inmaneaza o instiintare prin care tre' sa te duci tu cu actul la ei. Asadar, cel mai simplu (si cateodata ieftin) e sa fii legal ...

 

 

Daca aveti probleme cu zgomotul tobelor la ITP, faceti o informare la reprezentanta teritoriala RAR, dar in numele unei persoane juridice (de ex. un club moto ), lasati petitia cu nr. de inregistrare si veti primi raspunsul in max. 30 zile.

si daca instrainarea este trecuta doar pe certificat? cum pot sti ei ca a fost instrainata?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic

Pai si asta tine tot de ITP. Daca nu il ai nu poti merge in Danemarca sa vezi vacile , garduri electrice si alea alea. Cam asa. :lol:

" DRIVE FAST, BUT DRIVE SAFE! "

uite cum te bagi in seama aiurea si cand iti dau replica te superi si ameninti. de parca de locul meu de munca nu mai poti tu si de ceea ce fac.atata timp cat se castiga nu ma intereseaza ce muncesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...