Sari la conținut

Tura spre Amsterdam - 2011


sulta_00
 Share

Postări Recomandate

Salutare la toti! In primul rand vreau sa va spun ca PLEEEEEECCCC!!! :banana: Asta dupa ce am citit toate povestile voastre de calatorie de pe forum si am visat mult timp la o astfel de plimbare...

 

Ingredientele:

-un baiat ambitios (si din ce in ce mai emotionat odata cu apropierea datei de plecare) :D

-un motoJET fiabil si rezistent (sper eu)

-un cort, gps, camera foto si alte ceva bagaje

-si un buget de criza (chiar sunt curios la cat o sa ma duca totul)

_______________________________________

Sper sa iasa o tocanita cat mai reusita.....dar pentru acest lucru am nevoie de cateva sfaturi legate de traseul meu de la cei mai umblati prin "strainataturi".

 

Am reusit sa imi iau liber de la birou 2 saptamani, si am decis sa plec spre Amsterdam. Pentru mine o sa fie prima tura de asemenea distanta, am sa plec singur doar eu si motorul de sub mine. Dormitul o sa fie in mare parte la cort, de mancat am sa mananc pe unde apuc, am sa evit pe cat posibil autostrazile deoarece vreau sa vad cat mai multe. Am reusit ca conturez un traseu pe Google Maps si l-am facut astfel incat sa incerc sa vad cat mai multe. Ideea este ca sa plec din fiecare loc dimineata si sa ajung in urmatorul loc pe la pranz/dupamasa pentru a putea vedea cate putin acel oras. In plus am auzit multe laude despre Route des Grandes Alpes si m-am gandit ca la intoarcere pot trece si pe acolo.

 

Pana acum traseul arata asa:

08.07 (vineri) – Bucuresti – Sibiu ~ 320 km (Vineri dupa ce termin munca, pe la 18, plec direct la Sibiu)

09.07(sambata) Sibiu – Deva – Arad – Nadlac – Budapesta ~ 560 km

10.07 (duminica) Budapesta – Bratislava – Brno – Praga ~ 530 km

11.07 (luni) Praga – Berlin ~ 350 km

12.07 (marti) Berlin – Amsterdam ~ 660 km

13.07(miercuri) Amsterdam

14.07 (joi) Amsterdam – Bruxelles ~ 210 km

15.07 (vineri) Bruxelles – Luxembourg ~ 220 km

16.07(sambata) Luxembourg – Geneva ~ 550 km

17.07 (duminica) Geneva - Route des Grandes Alpes

18.07 (luni) Route des Grandes Alpes – Menton ~ 730 km (se poate face Route des Grandes Alpes in 2 zile?)

19.07 (marti) Menton – Milano – Verona - Venetia ~ 570 km

20.07 (miercuri) Venetia – Trieste – Zagreb – Belgrad ~ 800 km

21.07 (joi) Belgrad – Drobeta Turnu Severin – Craiova – Bucuresti 600 km

22.07 (vineri)

23.07 (sambata)

24.07 (duminica)

 

Total pana acum ~ 6100 km

 

Link pe Google Maps si poza mai jos (cu precizarea ca traseul de pe Route des Grandes Alpes nu am reusit sa il configurez corect, dar am gasit pe net si stiu care este)

 

post-43349-0-65335600-1309375276_thumb.jpg

 

Dupa cum vedeti mai am 3 zile libere, si ma gandeam una sa o mai stau in Amsterdam, una in alt oras care merita vizitat mai mult (ma gandesc la Berlin) si pe a 3-a sa o las pentru somnul de acasa sau in caz de intarzieri neasteptate pe parcurs.

 

Intrebarile mele legate de taxele de drum:

Ungaria – Daca nu merg pe autostrazi nu trebuie sa cumpar vigneta

Slovacia – Desi nu exista autostrazi cu taxe trebuie sa imi iau o vigneta

Cehia – Daca nu merg pe autostrazi imi trebuie vigneta?

Slovenia – Inteleg ca trebuie o vinieta indiferent pe unde merg.

Croatia – decat daca merg pe autostrada platesc.

 

Acum mai am de facut urmatoarele pentru drum:

- de schimbat ulei + filtru la motor + alte verificari

- de montat priza de bricheta auto + semnale (deoarece unul nu merge si unul este spart)

- sa imi dau seama cum sa configurez tot traseul si pe GPS (GPS-ul il imprimut de la un prieten maine si sper sa nu imi dea mari batai de cap, este un Garmin Nuvi 200W)

 

In plus voi pe ce alt traseu imi recomandati sa o iau, sau ce particele sa schimb din planul meu? Drumurile alese sunt in mare parte ok?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-am ce sfaturi sa-ti dau din experienta pentru ca n-am facut nici o tura atat de lunga.

pot sa-ti zic ca ai niste etape cam lungi...si sederile in marile orase destul de scurte....

inteleg ca timpul e limitat....dar jumatate de zi in marile orase ..si doar o zi in tinta calatoriei tale ..Amsterdam.. mi se pare cam putin...

rupt de oboseala...jumate de zi sau o zi...n-o sa insemne foarte mult...

faci un efort deosebit...ar trebui sa te bucuri mai mult de calatorie..

poate etapele lungi 600-800 km..n-ar fi greu de facut fara pasager...dar un coleg de drum ( asemanator la mobra si la stil de mers) ar fi totusi binevenit...

....

tudor ...a facut anul trecut o calatorie extrema cu prietena ( scrisesem pasager..dar am sters..sa nu se supere copiii pe mine :rolleyes: )...pana in anglia si retur prin sudul europei pana in grecia ....

poti sa-i ceri detalii...

...

bafta ...

si sa ne povestesti..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator PopaCosmin

Intrebarile mele legate de taxele de drum:

Ungaria – Daca nu merg pe autostrazi nu trebuie sa cumpar vigneta

Slovacia – Desi nu exista autostrazi cu taxe trebuie sa imi iau o vigneta

Cehia – Daca nu merg pe autostrazi imi trebuie vigneta?

Slovenia – Inteleg ca trebuie o vinieta indiferent pe unde merg.

Croatia – decat daca merg pe autostrada platesc.

 

Eu nu mi-am luat vinieta in niciuna din tarile mentionate de tine.

In croatia am platit pentru ca era "taxatoarea la bariera" insa in slovenia daca nu ma insel pe autostrada nu sunt taxatorii si poti sa treci fara probleme.

 

Vreme buna sa ai ca drumul e frumos, mai ales daca nu il faci pe autostrada :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm...dap imi cam dau seama ca am ingramadit multe locuri de vazut intr-un timp scurt, tocmai din dorinta de a vedea cat mai multe. Din pacate cred ca am sa tai Alpii de pe lista si am sa las zona aia pentru o viitoare tura deoarece zona aia merita mai mult timp petrecut pe acolo. Deci deja am modificat traseul... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In general in orasele mari trebuie sa stai minim 2-3 zile. Eu ti-as recomanda sa alegi ori intre a face o excursie in care sa alegi cateva orase mari in care sa stai mai mult, ori sa renunti complet la orasele mari si sa cauti obiective de vazut pe drum. Sa vezi drumuri, peisaje, orasele mici, poate ceva statiuni turistice sau orice altceva te-ar interesa in afara oraselor.

 

Mi s-a intamplat sa trec juma de zi printr-un oras mai mare si sa nu inteleg nimic din el, mai ales ca nici nu stiam unde e centrul. M-am invartit la nimereala prin el, am mancat ceva cand ma saturasem de invarteala si am cautat iesirea. Ce am vazut din orasul ala ? Nimic... Daca vrei sa vizitezi ceva orase, fa-ti temele de acasa, macar sa ai o idee pe unde e centrul si ce merita vazut pe acolo.

 

Bafta si asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu iesi pe la arad, iesi pe la oradea. pleaca cu un buc-bv-autostrada noua-oradea si o sa iesi mult mai linistit din tara.

nu recomand iesire/intrare (mai ales intrare) decat pe la oreadea. drum frumos si linistitor :). in rest, traseul si durata opririlor se modifica pe drum :).

 

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca am mai umblat la traseu:

 

 

08.07 (vineri) – Buc-bv-sighisoara ~ 290 km

09.07(sambata) Sighisoara – Oradea – Budapesta ~ 580 km

10.07 (duminica) Budapesta – Bratislava – Brno – Praga ~ 530 km

11.07 (luni) Praga – Berlin ~ 350 km

12.07 (marti) Berlin

13.07(miercuri) Berlin – Amsterdam ~ 660 km –

14.07 (joi) Amsterdam

15.07 (vineri) Amsterdam

16.07(sambata) Amsterdam

17.07 (duminica) Amsterdam – Bruxelles ~ 210 km –

18.07 (luni) Bruxelles – Luxembourg ~ 220 km –

19.07 (marti) Luxembourg – Munchen ~ 560 km –

20.07 (miercuri) Munchen

21.07 (joi) Munchen – Viena ~ 460 km –

22.07 (vineri) Viena – Budapesta ~ 260 km –

23.07 (sambata) Budapesta – Bucuresti ~ 860 km

24.07 (duminica)

 

in mare parte asa o sa ramana, dar sunt sigur ca pe traseu am sa il modific. :burnout: Acum ma uit de cazare prin hosteluri/campinguri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai bine incerci sa ajungi in prima zi la oradea, iar in a doua ajungi mai repede la budapesta si iti ramane timp mai mult de vizitat orasul...

Editat de draku
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baga km cand nu ai nimic de vazut si castigi timp pt locurile unde ai realmente ceva de facut. nu are rost sa pierzi vremea, se pot face 7-800/km pe zi daca seara nu vrei sa mai vizitezi cate ceva. in general lasa timpul nu km sa fie determinanti. vezi daca nu e mai bine sa mergi prin germania pana in olanda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@draku - din pacate Vineri am sa lucrez. Si cand scap de la birou pe la 4-5 ma echipez repede si am plecat. Am sa merg cat imi permite lumina si sper sa ajung la Sighisoara sa dorm in zona.

 

@Doru BMW - mersi de sfat, asa am sa incerc sa fac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este sa iti definesti sa spunem 3 puncte de maxim interes in calatoria asta. Zilele in care preconizezi jumatate de zi pentru a vizita orase sunt zile pierdute din puctul meu de vedere. Jumatatea aia de zi o poti petrece mergand spre punctul de maxim interes. Nu o sa intelegi mare lucru din jumatate de zi in oras + ca depinde de multi factori daca ramane jumatate de zi. La naiba, numai sa te cazezi sa despachetezi si sa faci un dus, deja asta inseamna cel putin o ora. Nu mai vorbesc de chestii personale, oboseala, ritmul tau de viata in general, chestii din astea. Esti totusi in vacanta, nu in armata :) Daca Amsterdamul este atractie si punctul din care te intorci, personal, i-as da gaz cat pot pina acolo cu opriri cat mai putine pe traseu urmand sa definesc la intoarcere inca un loc sau doua in care sa ma opresc cel putin 2 - 3 zile. La fel, este doar o opinie personala, nu as pune Munchenul ca ''atractie'' :) Tu stii mai bine ce cauti si iti face placere sa vezi sau sa...gusti :D

 

Bafta :cheers:

 

Stiu ca puritanii or sa strambe din nas, dar, intereseaza-te daca exista tren de noapte in care sa iti urci motocicleta de la Bucuresti la Arad. Ar fi interesant mai ales ca vrei sa pleci dupa munca. Vagoanele de transport autovehicule exista nu stiu in schimb daca opereaza. Ar fi solutia ideala de castigat timp si sa nu-ti mananci nervii prin Romania. Anul trecut am stat 5 ore in camp linga Sibiu din cauza unui tir rasturnat pe sosea. Planuiam sa dorm in zona Budapestei dar si Deva s-a dovedit primitoare :D

 

Bafta :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...