Sari la conținut

Ce trebuie stiut cand mergi in Bulgaria, Grecia si Turcia


mettal86
 Share

Postări Recomandate

Vad ca ar mai fi un drum prin Razgrad si Targovishte. Nu e cumva mai drept, asta insemnand timp mai scurt?

 

Nu e mai scurt. Are 35 km in plus. Ca rapiditate, la trecerea muntilor parca e mai rapid drumul de Nova Zagora. De bun e bun pana la Kotel sigur, un pic mai bubuit pe langa Targoviste din cate-mi aduc aminte. E ruta buna pt Burgas sau Nesebar... dar nu stiu ce calitate au drumurile in jos spre Svilengrad de pe ruta asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acusi sper s apot pleca si eu in Grecia cu motorica... am sa postez detalii dupa Iasi-Bucuresti(oprire peste noaptea)-Thessaloniki(oprire peste nopte)-Atena(cazare, distractie si cascat ochii) dupa asta acasa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai ce am scris ditamai povestirea si nu stiu ce am apasat si s-a sters totul, nu merge nici cu "undo", nici cu "back" :angryfire: . Cand o sa imi treaca supararea o sa rescriu :angryfire: :angryfire:

Editat de mettal86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai ce am scris ditamai povestirea si nu stiu ce am apasat si s-a sters totul, nu merge nici cu "undo", nici cu "back" :angryfire: . Cand o sa imi treaca supararea o sa rescriu :angryfire: :angryfire:

Scrie intai intr-un editor de text si apoi copiaza pe forum. E mai sigur.

Asteptam povestea si fotografiile! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pierde mult timp daca se evita autostrada Edirne-Istambul? Imi pare mai pitoreasca varianta cu D100 si in plus, daca nu ma insel, e gratuita.

pe D100 e ok, unele sectoare sunt in reparatie, in rest e mai buna decat autostrada soarelui, si nu exagerez.

D100 e un fel de autostrada (are separarea pe mijloc, 2 benzi de circulatie si una de siguranta), cu exceptia limitei de viteza care 90km/h si a faptului ca ai intersectii cu semafoare, si treci prin cateva localitati.

 

O sa vin cu poze si povestea mai lunga intr-un topic separat, cu poze.

 

Asa ca idee nu am platit nicaieri taxe de drum, sau poduri, drumurile sunt in general bune si nu trec prin toate satele ca in Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe D100 e ok, unele sectoare sunt in reparatie, in rest e mai buna decat autostrada soarelui, si nu exagerez.

D100 e un fel de autostrada (are separarea pe mijloc, 2 benzi de circulatie si una de siguranta), cu exceptia limitei de viteza care 90km/h si a faptului ca ai intersectii cu semafoare, si treci prin cateva localitati.

 

O sa vin cu poze si povestea mai lunga intr-un topic separat, cu poze.

 

Asa ca idee nu am platit nicaieri taxe de drum, sau poduri, drumurile sunt in general bune si nu trec prin toate satele ca in Romania.

 

Asteptam link-ul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca ar mai fi un drum prin Razgrad si Targovishte. Nu e cumva mai drept, asta insemnand timp mai scurt?

Cel mai bun drum (auto, etc.) e prin Veliko Tarnovo - Elena - Gurkovo - Kazanlak - Stara Zagora (cel care chipurile duce la Nova Zagora, dar intre Gurkovo si Nova Zagora e bombardat). Cel mai palpitant drum de motociclit e prin Veliko Tarnovo - Gabrovo - Shipka - Kazanlak - Stara Zagora (cam ca un fel de Cheia la noi). Depinde ce cauti, viteza in deplasare sau serpertine palpitante. Trebuie sa-si spun ca drumul prin Gabrovo e drum european, dar ultima data cand am fost eu pe acolo nu era tocmai bun, alalalt pe langa ca are curbe mai line e si asfaltat mai bine ca e reparat anul trecut...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

 

Viza nu se mai plateste in TR - trebuie sa ai pasaport nu CI.

 

Benzina inTR este peste 2 euro.

Merg des in Turcia , daca mai ai intrebari da un PM cu nr. tau de telefon si vorbim.

Asfalt uscat.

Salut,care e treaba cu pasaportul,trebuie obligatoiu sa fie valabil minim 6 luni?al meu expira peste 4 luni...

merci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...