Sari la conținut

New Project: Mz Es 250 / 1960


RaduI
 Share

Postări Recomandate

Asta e planul B, planul A pare mai simplu... inlocuirea

Foarte slabe sanse sa gasesti un gat de lup.. doar de la cineva care a renuntat la el in favoarea unui far normal, nu se pot chitui acele gauri sau sunt destul de mari?

In momente ca astea ma bucur ca nu am semnalizari la a mea sper sa nu am probleme la RAR cu ea dar din moment ce nu acte nu sunt.. :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

2-3 cm diametru au

 

Apropo, nu cunosc legislatia apropo la moto - nu trebuie sa aiba semnalizatoare chiar daca n-au avut din fabrica ?

Editat de RaduI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2-3 cm diametru au

 

 

 

Incearca cu 2 capace de cauciuc, din alea care seamana cu un mosor de ata, cu doua fete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RADU1 dac ai fi aproape de cluj ati dau eu unul gratis am un gat de lup an beci dac sti pe cineva BUCURESTI

-CLUJ -BUC .til trimit :hug:

 

Mersi muuult boierule. Pai mi-l poti trimite prin posta, colet, sau prin Fan Curier, cu plata la destinatie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai facut un pas: am primit ieri de la Peter (lakopeter) gatul de lup - arata nesperat de bine, inclusiv ornamentele cromate :cheers:. Aseara am dus aripile la tinichigiu sa le aranjeze un pic, una de fata , doua de spate, una simpla si una cu balama; nu m-am hotarat inca pe care o voi pune.

Am intampinat aceeasi piedica in a scoate bascula fata ca si la cea de pe spate. Am scos gresoarele, piulitele, si...atat. Nu ma prind deloc cum se trag axele alea filetate afara. Si ar fi bine rau sa le scot, sa pot curata ca lumea zona, nu mai vorbesc de vopsit .... are cineva idee ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am pus bormasina cu un spiral aprox la diametrul gaurii.mentionez ca bucsa era distrusa si oricum fac alta la strung....dar s-a desfiletat!-nu stiu daca s-a ghidat dupa principiul cel mai destept cedeaza,dar a iesit!

:cheers:

P.S.inainte de a pune bormasina in functiune am folosit din belsug un spray gen wd-40,am dat inclusiv si prin lacasul gresorului.

Editat de lucyfire_legion
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu despre ax vorbeam de fapt. Ala nu iese. Buna ideea cu cele 2 piulite

 

:cheers: :) :D Off-topic: vad ca am devenit "Road Captain" iar eu nici macar A-ul nu-l am :) .Ce dracu inseamna "Padawan" ???

Editat de RaduI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MZ-ul ES imi place pentru fiabilitatea exceptionala mecanica si pentru silentiozitate. Practic este o culme a tehnologiei in domeniu, erau expertii 2T inginerii de la DKW.

 

Am si eu o magaoaie de-asta de 250 ES de prin 60 si ceva-70, nu stiu sigur, insa nu are acte :D ...asa ca mai greu cu mersul pe ea...am o intrebare...

Cum iti dai seama din ce an este daca nu ai nimic la ea, acte, nici o hartie? :)

 

Multzam anticipat... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D incepator :) dupa cativa ani de experienta antalnesti o chestie la motor si nu face omu fata tot ancepator ai :) E VALABILA CHESTIA LA 80 DE ANI TOT COPIL AS :) [ COPILUL LUI MAMA] :P :smoke: :puke:

 

Am si eu o magaoaie de-asta de 250 ES de prin 60 si ceva-70, nu stiu sigur, insa nu are acte ;) ...asa ca mai greu cu mersul pe ea...am o intrebare...

Cum iti dai seama din ce an este daca nu ai nimic la ea, acte, nici o hartie? :hurt:

 

Multzam anticipat... :cheers:

DAI JOS SEAUA DIN FATA ACOLO TRB SA AI O PLACUTA CU DATELE MOTOCICLETEI [GREUTATE AN FABR ETC]

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar daca nu e placuta (care e prinsa in 2 nituri amarate), dupa seria cadrului / sau motorului

 

Revin cu problema mea cu axele basculelor. Am facut doua fotografii cu zonele cu pricina:

 

In prima fotografie este axul basculei rotii din fata, in cea de-a doua axul basculei spate si axul cricului. Mentionez ca nici pe ala nu ma duce capul cum se scoate. Adica as prefera sa stiu exact cum sunt fixate acolo, sa nu fortez naibii si sa stric ceva

post-7819-1162488115_thumb.jpg

post-7819-1162488151_thumb.jpg

Editat de RaduI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

antradevar arata cam greu de scos e cam multa rugina pe acolo;eu bascula din spate am reusit sa o scot dupa 2 zile de tratament cu petrol si motorina am desfacut alea 2 suruburi din spatele basculei si am lovit axul an partea unde nui gresorul cu ciocanul[antr-un dorn de alama]si asa a iesit greu da nu era an starea cum ai an poza .Cu wd 40 ar trb sa mearga mai repede dal de mai multe ori cu sprayul pana nu curge zeama ruginita de acolo si foloseste ciocanul dar numai cu bronz sau alama antre ax si ciocan nu se strica nic nare ce :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia ce pare a fi rugina nu e rugina, e acolo un soi de inel de cauciuc (simering ? ), ala e murdar de rugina de pe capacul care venea acolo. Pe care parte zici ca ai ciocanit ? Ca in ambele parti sunt gresoare.

Deci sa inteleg ca filet are numai la capete, unde se prind piulitele iar la mijloc e neted ?

 

PS: maine ii fac baie in wd40 :cheers:

PS2: folosesc un ciocan de cauciuc, n-ar trebui sa strice. Daca nu, un ciocan de 5kg+bucata de lemn.

Editat de RaduI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu lam scos din partea dreapta adica am ciocanit dinspre stanga .ar trb sa iasa an orice parte la mine problema era ca acelea 2suruburi de 6 nu au fost verificate niciodata [de la ax];axul anvartinduse deodata cu bascula ;an acel moment partea tesita a axului da an suruburi si e de ajuns o mica deformare an ax sa nu mai iasa .deci axul are o mica deformare an ambele parti unde au fost suruburile de 6 care tineau axul fix;tot trb sa iasa si ai sa vezi ca acolo unde spun eu sant urme de deformare .trb ceva mai tare ca lemnul un dorn de bronz sau alama.ati trimit cartea de reparati dupa desenul nr 77 sant 2 poze .poate te ajuta :)

 

ami respinge cartea :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...