Sari la conținut

Tura prin Europa (Centru-Sud-Est) ~ 4.300 km


MotoRocker
 Share

Postări Recomandate

Salutari!

 

Peste aprox. 2 saptamani plec, impreuna cu pretina ca pasagera, intr-o tura de 4.300 km si 15 zile prin centru-sud-estul europei si am nevoie de cateva informatii de la cei care au mai fost.

In principiu vreau sa evit cat pot autostrazile si sa raman doar pe E-uri si DN-uri, dar sunt portiuni unde cred ca voi fi nevoit sa urc si pe A-uri.

 

Ma intereseaza in care dintre urmatoarele tari:

a. este obligatorie vigneta generala pentru motociclete si de unde o cumpar

b. se platesc A-urile la intrare

c. A-ul e moca sau inclus in vigneta generala(daca exista)

 

O sa trec prin:

- Ungaria

- Slovacia

- Austria

- Cehia

- Germania

- Italia

- Slovenia

- Croatia

 

Daca mai aveti si alte sfaturi legate de mobra/drum/echipament etc... SUNT BINE VENITE!

 

Cam asa m-am pregatit eu pt exscursie:

 

Mobra: Suzuki GSF600 Bandit Naked - an 2001 - 45.000 km pe ceas

Ea merge perfect si i-am schimbat(si ii mai schimb in uichendu asta)

- gume noi si roti echilibrate

- placute fata-spate noi

- kit de lant nou

- filtru aer nou

- ulei si filtru de ulei noi

 

Mobra va fi echipata pentru drum cu:

- 2 coburi laterale de plastic Givi E21 de 21 litri + suportii aferenti.

- 1 topcase MD 42 (Shad 42) de 42 litri + suportul aferent.

- 1 tankbag MD de 16 litri (cu extindere pana la 25 litri)

- GPS (auto din pacate) cu ultimele harti + "bricheta"

 

o sa am pentru intretinere si in caz de "bate-n lemn":

- perie mica (de curatat lantul)

- spray curatat + spray uns lantul

- trusa mobrei

- kit de pana cu snur si minibutelii cu aer

- kit reparatie cabluri

- una/doua bujii de rezerva

- soricei

- ductape

 

Echipament pt camping si altele:

- cort 2 pers Quechua T2 Ultralight (i-am facut proba de 1 mai, e gigea) dim strans: 40x30 cm - 2.9 kg

- 2 x saltele autogonflante Quechua de 180x54x2,5 cm (dormi ca-n pat :grinbandit: ) dimensiune strans 54x15 cm

- 2 x saci de dormit Quechua S15 Ultralight (am dormit in el la 5 grade si mi-era cald) dimensiune strans 25x12 cm - 600 gr

- primus Campingaz Bleuet Micro (1300 Wati, fierbere 1L: 5min 15s) + butelie CV300plus (2 ore 40 min)

- 2 x cana-castron mici din al/inox

O sa stam in campinguri din sau pe langa orasele de mai jos, poate si cateva nopti la pensiune/bungalow/motel.

Mancare de la supermarket si/sau fast-food

 

Traseul este:

Ziua 1. Bucuresti - Cheia - Brasov - Sighisoara - Cluj Napoca - Oradea (pe DN1/E60) ~600 km

Ziua 2. Oradea - Budapesta (E60) ~ 280 km

Ziua 3. Budapesta - Komano - Bratislava (DN10/DN63)- Viena (DN61/DN9) ~ 270 km

Ziua 4. Viena - Brno (DN7/DN52) - Praga (DN37/30 sau E65/A1) ~ 370 km

Ziua 5. Praga

Ziua 6. Praga - Plezen (DN605) - Nurnberg (DN14) sau (A5-A6/E50) ~ 290 km

Ziua 7. Nurnberg - Dachau - Munchen (DN13 sau A9/E45) ~ 200 km

Ziua 8. Munchen - Innsbruck (DN11) - Bolanzo(DN508 sau E45/A13-A22) - Trento (DN12 sau E45) ~ 320 km

Ziua 9. Trento - Verona (DN 45bis-DN249) - Padova - Venetia (DN11) ~ 230 km

Ziua 10. Venetia

Ziua 11. Venetia - Trieste - (DN11)- (cuvant urat) (A9/E751) ~ 270 km

Ziua 12. (cuvant urat) - Ljublijana (E751-DN6-E70) - Graz (DN210-DN82-DN76) ~ 420 km

Ziua 13. Graz - Balatonele (DN65-E66-E65) ~ 230 km

Ziua 14. Balaton - Szeged (DN53) - Timisoara (E68) ~ 360 km

Ziua 15. Timisoara - Hateg - Petrosani - Rm Valcea (Defileul Jiului sau Transalpina sau Vidra-Valea Oltului) - Pitesti - Bucuresti (A1) ~ 600 km

 

buget: 1700 euro.

 

ca experienta in sa - multe drumuri de ~300 km in tara si 2 ture a cate 800 km/zi Buc-Thassos

post-9738-0-57210300-1311242232_thumb.jpg

Editat de MotoRocker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gasesti cam tot ce te intereseaza aici: http://www.mae.ro/travel-conditions

 

De obicei se plateste vigneta doar daca circuli pe autostrazi.

In Italia nu exista vigneta. Se plateste autostrada pe portiune pe care o folosesti. Si destul de mult, daca imi aduc bine aminte.

In Germania nu se plateste niciun fel de taxa.

Daca treci prin Brenner Pass din Austria in Italia platesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari!

 

Peste aprox. 2 saptamani plec, impreuna cu pretina ca pasagera, intr-o tura de 4.300 km si 15 zile prin centru-sud-estul europei si am nevoie de cateva informatii de la cei care au mai fost.

In principiu vreau sa evit cat pot autostrazile si sa raman doar pe E-uri si DN-uri, dar sunt portiuni unde cred ca voi fi nevoit sa urc si pe A-uri.

 

Ma intereseaza in care dintre urmatoarele tari:

a. este obligatorie vigneta generala pentru motociclete si de unde o cumpar

b. se platesc A-urile la intrare

c. A-ul e moca sau inclus in vigneta generala(daca exista)

 

O sa trec prin:

- Ungaria

- Slovacia

- Austria

- Cehia

- Germania

- Italia

- Slovenia

- Croatia

 

Daca mai aveti si alte sfaturi legate de mobra/drum/echipament etc... SUNT BINE VENITE!

 

Cam asa m-am pregatit eu pt exscursie:

 

Mobra: Suzuki GSF600 Bandit Naked - an 2001 - 45.000 km pe ceas

Ea merge perfect si i-am schimbat(si ii mai schimb in uichendu asta)

- gume noi si roti echilibrate

- placute fata-spate noi

- kit de lant nou

- filtru aer nou

- ulei si filtru de ulei noi

 

Mobra va fi echipata pentru drum cu:

- 2 coburi laterale de plastic Givi E21 de 21 litri + suportii aferenti.

- 1 topcase MD 42 (Shad 42) de 42 litri + suportul aferent.

- 1 tankbag MD de 16 litri (cu extindere pana la 25 litri)

- GPS (auto din pacate) cu ultimele harti + "bricheta"

 

o sa am pentru intretinere si in caz de "bate-n lemn":

- perie mica (de curatat lantul)

- spray curatat + spray uns lantul

- trusa mobrei

- kit de pana cu snur si minibutelii cu aer

- kit reparatie cabluri

- una/doua bujii de rezerva

- soricei

- ductape

 

Echipament pt camping si altele:

- cort 2 pers Quechua T2 Ultralight (i-am facut proba de 1 mai, e gigea) dim strans: 40x30 cm - 2.9 kg

- 2 x saltele autogonflante Quechua de 180x54x2,5 cm (dormi ca-n pat :grinbandit: ) dimensiune strans 54x15 cm

- 2 x saci de dormit Quechua S15 Ultralight (am dormit in el la 5 grade si mi-era cald) dimensiune strans 25x12 cm - 600 gr

- primus Campingaz Bleuet Micro (1300 Wati, fierbere 1L: 5min 15s) + butelie CV300plus (2 ore 40 min)

- 2 x cana-castron mici din al/inox

O sa stam in campinguri din sau pe langa orasele de mai jos, poate si cateva nopti la pensiune/bungalow/motel.

Mancare de la supermarket si/sau fast-food

 

Traseul este:

Ziua 1. Bucuresti - Cheia - Brasov - Sighisoara - Cluj Napoca - Oradea (pe DN1/E60) ~600 km

Ziua 2. Oradea - Budapesta (E60) ~ 280 km

Ziua 3. Budapesta - Komano - Bratislava (DN10/DN63)- Viena (DN61/DN9) ~ 270 km

Ziua 4. Viena - Brno (DN7/DN52) - Praga (DN37/30 sau E65/A1) ~ 370 km

Ziua 5. Praga

Ziua 6. Praga - Plezen (DN605) - Nurnberg (DN14) sau (A5-A6/E50) ~ 290 km

Ziua 7. Nurnberg - Dachau - Munchen (DN13 sau A9/E45) ~ 200 km

Ziua 8. Munchen - Innsbruck (DN11) - Bolanzo(DN508 sau E45/A13-A22) - Trento (DN12 sau E45) ~ 320 km

Ziua 9. Trento - Verona (DN 45bis-DN249) - Padova - Venetia (DN11) ~ 230 km

Ziua 10. Venetia

Ziua 11. Venetia - Trieste - (DN11)- (cuvant urat) (A9/E751) ~ 270 km

Ziua 12. (cuvant urat) - Ljublijana (E751-DN6-E70) - Graz (DN210-DN82-DN76) ~ 420 km

Ziua 13. Graz - Balatonele (DN65-E66-E65) ~ 230 km

Ziua 14. Balaton - Szeged (DN53) - Timisoara (E68) ~ 360 km

Ziua 15. Timisoara - Hateg - Petrosani - Rm Valcea (Defileul Jiului sau Transalpina sau Vidra-Valea Oltului) - Pitesti - Bucuresti (A1) ~ 600 km

 

buget: 1700 euro.

 

ca experienta in sa - multe drumuri de ~300 km in tara si 2 ture a cate 800 km/zi Buc-Thassos

 

 

 

 

Bun traseu ! si eu impreuna cu prietena facem unul foarte asemanator cu al vostru , fara Slovacia si Cehia, dar stam mai mult in Croatia aprox. 5 nopti , pentru ca am mai fost in 2008 si chiar merita, plus ca bikerii sunt foarte bine primiti . In legatura cu informatiile cerute de tine , si pe mine ma intereseaza treaba cu autostrazile, nu stiu ce si cum exact in special pe Croatia si Italia

 

In rest , vad ca esti precaut si ti-ai cam luat tot ce ar putea sa te ajute intr-o excursie destul de lunga, apropos nu ai zis timpul in care vrei sa o faci,,, dupa parerea mea iti trebuie @ 2 saptamani, acum depinde de ce si cat vizitezi de mult. Bugetul e suficient, si eu mi-am alocat 1500 euro , dar la mine e traseul mai scurt..

 

Faina treaba cu cortul :( eu nu pot sa imi conving prietena , noi am luat numa hosteluri si pensiuni :(( Eu plec pe 27 august, imi doream sa mergem macar cu inca un cuplu ceva, dar vad ca toti merg pe ideea de camping , pretena nu vrea , si nici nu prea am mers noi cu cortu :)

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In legatura cu informatiile cerute de tine , si pe mine ma intereseaza treaba cu autostrazile, nu stiu ce si cum exact in special pe Croatia si Italia

 

apropos nu ai zis timpul in care vrei sa o faci,,, dupa parerea mea iti trebuie @ 2 saptamani,

 

Daca citeai primul rand al omului............ ;)

 

In Croatia si Italia nu e vinieta, platesti la intrare/iesire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca citeai primul rand al omului............ ;)

 

In Croatia si Italia nu e vinieta, platesti la intrare/iesire.

 

asa este, noob me :baldy: , am citit in graba ,,,,si era si traseul desfasurat pe zile :)) off caldura asta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gasesti cam tot ce te intereseaza aici: http://www.mae.ro/travel-conditions

merci mult, ajuta mult :D

 

Faina treaba cu cortul... eu nu pot sa imi conving prietena , noi am luat numa hosteluri si pensiuni. Eu plec pe 27 august, imi doream sa mergem macar cu inca un cuplu ceva, dar vad ca toti merg pe ideea de camping , pretena nu vrea , si nici nu prea am mers noi cu cortu

 

Campingul taie foarte mult din costurile unei calatorii, mai ales cand ai nevoie doar de un loc de dormit/odihnit.

Cu echipamentul corect si mai ales in campingurile din vest, crede-ma ca ai conditii mai bune decat in hostelurile si pensiunile mai ieftine, mai ales curatenie. Nu mai zic de factorul de FUN :D. Lasand de-oparte factorul economic, in mintea romanilor(ca masa) numai sarantocii stau la cort si e o activitatea 'jegoasa'...eh - Germania e intesata de campinguri, sunt maniaci astia...de la Porche Cayene 'n shit pana la Matiz umbla intre campingurile lor, campinguri in care e mai curat decat e in multe hoteluri de 2-3 stele.

Incearca sa-ti convingi pretina, fa rost de echipament bun, si nu veti regreta.

 

Cre'ca si daca as fi avut bani de stat numai in hotel, tot mi-as fi luat cortul cu mine :D

Editat de MotoRocker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal ! taxa drum ungaria 4 euro pt 4 zile, austria 4,5 euro pt 10 zile cehia si slovacia pt moto nu se plateste , germania nu se plateste , italia taxa numai pe autostrada ,slovenia si croatia taxa autostrada ...atentie la schimb si curs ca sunt.. .scumpe si mai rotunjesc si cursul de schimb...la un asemena tur e greu sa eviti in totalitate autostrazile..ai nevoie de un navigator f bun moto ce-l auto ..e difcil pe moto ..calatorie placuta . daca mai ai nevoie de sfaturi stii unde ma gasesti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

He, he, noi ne cunoastem si am facut niste drumuri impreuna; frumoasa excursie, si eu pregatesc un Stalingrad mai la toamna, sper sa-mi iasa. Drum bun si sa faceti poze. Si inca ceva: cred ca esti prea organizat; du-te frate unde ai chef si gata, oricum socoteala de acasa......

Editat de Filosofull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci in austria se plateste taxa daca nu mergi pe autostrada? Unde anume platesti?

Se plateste si e sub forma de vigneta. 4.5 euro pentru 10 zile.

 

http://www.austria.info/ro/planificarea-calatoriei/taxa-de-autostrad-vigneta-go-box-1162221.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ziua 2. Oradea - Budapesta (E60) ~ 280 km

Ziua 3. Budapesta - Komano - Bratislava (DN10/DN63)- Viena (DN61/DN9) ~ 270 km

Ziua 4. Viena - Brno (DN7/DN52) - Praga (DN37/30 sau E65/A1) ~ 370 km

 

Budapesta ai timp sa vezi zic eu in ziua 2, Viena in ziua 3... in ziua 4 recomand Viena - Linz - Cesky Krumlov - Praga... mai e un orasel simpatic intre Cesky Krumlov si Praga, recomand dar imi scapa numele... pe la austrieci merge repede ca-i autostrada, ocolul prin Cesky Krumlov zic ca merita si in cateva ore prinzi aerul de acolo sa zic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

He, he, noi ne cunoastem si am facut niste drumuri impreuna; frumoasa excursie, si eu pregatesc un Stalingrad mai la toamna, sper sa-mi iasa. Drum bun si sa faceti poze. Si inca ceva: cred ca esti prea organizat; du-te frate unde ai chef si gata, oricum socoteala de acasa......

Salve Filosofule!

Da, avem ceva drumuri impreuna.

Merci de urari si bafta si tie in operatiunea Barbarosa :D

Despre organizare...in principiu imi arunc cortu' pe mobra si plec, dar vezi tu, acum depasesc mia-de-km-dus pe care o consider eu ok fara organizare si planuire. Daca plecan undeva in tara sau pe la greci/bulgari nu ma oboseam cu planuitul.

 

Budapesta ai timp sa vezi zic eu in ziua 2, Viena in ziua 3... in ziua 4 recomand Viena - Linz - Cesky Krumlov - Praga... mai e un orasel simpatic intre Cesky Krumlov si Praga, recomand dar imi scapa numele... pe la austrieci merge repede ca-i autostrada, ocolul prin Cesky Krumlov zic ca merita si in cateva ore prinzi aerul de acolo sa zic...

 

merci de sfat, dar as vrea sa vad biserica de oase si e cam departe de ruta pe care o zici tu :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...