Sari la conținut

plimabareala de weekend (propuneri )


CatalinC
 Share

Postări Recomandate

Salutare , ma mananca palma si as vrea sa fac o plimbare in perioada 12 - 14 august . De inceput m-am gandit un transfagarasan / transalpina (am auzit ca ar fi proaspat asfaltat ) dar , sunt dispus si la alte propuneri , atata timp cat suntem mai multi :) . Ma bag si la plimbari peste hotare , gen ungaria , bulgaria , etc . Am dor de duca :)

 

Disponibilitate 13 - 14 august , cu posibilitate de prelungire de pe 12 .

Prefer plimbaripe pe asfalt , nu enduro , am un k2 care stie sa mearga doar pe asfalt.

 

Care sunteti doritori , si va mananca palma si vreti sa merem , va astept cu drag!

 

ps. pot oferi cazare in zona sibiului MOKA , la o casa batraneasca , nu e cine stie ce lux , dar e ok , ai unde pune capu sa dormi , cam 2 3 locuri , poate 4 5 daca dormiti in acelasi pat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 153
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salutare , ma mananca palma si as vrea sa fac o plimbare in perioada 12 - 14 august . De inceput m-am gandit un transfagarasan / transalpina (am auzit ca ar fi proaspat asfaltat ) dar , sunt dispus si la alte propuneri , atata timp cat suntem mai multi :) . Ma bag si la plimbari peste hotare , gen ungaria , bulgaria , etc . Am dor de duca :)

 

Disponibilitate 13 - 14 august , cu posibilitate de prelungire de pe 12 .

Prefer plimbaripe pe asfalt , nu enduro , am un k2 care stie sa mearga doar pe asfalt.

 

Care sunteti doritori , si va mananca palma si vreti sa merem , va astept cu drag!

 

ps. pot oferi cazare in zona sibiului MOKA , la o casa batraneasca , nu e cine stie ce lux , dar e ok , ai unde pune capu sa dormi , cam 2 3 locuri , poate 4 5 daca dormiti in acelasi pat :)

 

sall )))))ar fi tentant un transfagarasan mai ales daca e drumul facut

merge shi cu incepatori??

de unde esti??exact :spsmile:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da mergem si cu incepatori ... deci nu vad de ce nu .. nu se va merge in regim de racheta ... ci mediu .. undeva 130 - 140 . eu sunt din constanta , dar stau in bucuresti .

 

am mai vb cu baietii din ct si vor mai veni si de acolo .

 

traseul la care m-am gandit ar fi

 

constanta - bucuresti - cheia - brasov - sibiu ( ziua 1 ) adica sambata

si ziua a doua , adica duminica ar fi transfagarasanul si acasa

 

dar mai mult ma incanta ideea de a face sambata transfagarasan ziua 1 , adica sambata la dus

si duminica transalpina :D

 

si sambata seara merg in sibiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Transalpina e proaspat asfaltata (aprox 97%) dar pe Transfagarasan, partea de sud, jumatate e proaspat asfaltat iar jumatate PRAF, mergi din groapa in groapa nu poti sa le eviti. Daca mai e loc as veni si eu cu voi. Bafta. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este loc ;) .... acum mi-a picat fisa ca pe 15 nu se munceste :)

 

ce frumos ar fi dac am face cumva sa ne intalnim cele doua grupuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da , e loc si de cort , motoretele vor sta in curte , curtea are caine , etc ... deci cu incredere ;)

 

ce frumos ar fi dac am face cumva sa ne intalnim cele doua grupuri

 

 

pai de aia am postat la voi , ca am vazut ca si voi vreti transalpina si transfagarasan :) so , am putea sa facem o ieseala frumoasa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Joi anunt daca merg si eu.Am ceva programat pt week end.Daca nu se concretizeza planul care il am deja ma bag si eu.Nu am cum sa-mi car cort dar banuiesc ca se gaseste cazare in zona:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da , am sa intreb si de cazare ;) . oricum , am un coleg care a fost de curand si pe transfagarasan e camera undeva la 80 de lei , si apartamentul 120 de lei pe noapte , deci nu ar fi cine stie ce suma , daca pana la urma nu va convin conditiile , sunt dispus sa impart o camera / apartament , dar dorm la perete cu fundul :D

 

http://www.turistinfo.ro/balea/cazare-hoteluri-vile-pensiuni-balea.html

daca vreti sa stam la balea si nu va convin conditile pe care le pot oferi eu ;)

 

sau in satul in care am eu casa

 

http://www.turistinfo.ro/porumbacu_de_sus/cazare-hoteluri-vile-pensiuni-porumbacu_de_sus.html

 

si am zis asa : ziua 1

 

Constanta - bucuresti - pitesti - curtea de arges - trasfagarasan 423 de km viamichelin ( am pus constanta pentru ca mai vin si niste baieti din constanta , si ne vom intalni toti in bucuresti si ii dam mai departe ) am zis A1 , A2 pentru ca e mai safe si ajungem mai repede unde trebuie , si chiar daca e plictiseala pe autoastrazi , e consum mai mic , si ne concentram efortul acolo unde trebuie ;) adica transfagarasan , si la ce e de vazut acolo :D ) ei zic , cost benzina 40 de euro deci , undeva la 2 plinuri pana la transfagarasan .

 

apoi transalpina caruia nu ii reusesc sa ii fac ruta :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da , plecam sambata dimineata , in jurul orei 9 ( ca sa vina si baietii din constanta ) , sau eventual 9 jumate 10 , apoi ii dam incolo , spre transfagarasan . si in principiu ne intaorcem duminica ( cel putin eu , ca luni sunt de munca )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oke . ramane pe saptamana viitoare sa vorbesc exact cu baietii din constanta ( cu ei vb pe facebok ) sa vedem la cat ne intalnim in bucuresti , sa vina safe , si apoi ii dam mai departe . undeva spre mijlocul saptamanii vom sti sigur

 

s-a rezolvat cu cazarea , sunt 4 paturi + posibilitatea de a ne caza in alta parte MOKA

 

cu mancarea la fel it`s on me un gratar 2 , deci va astept

 

pentru cei care vor sa vina cu cortul exita loc si pentru cort , motocicletele au loc in curte , deci fara grija ;)

 

intrebari si reclamatii pe topic ;)

 

Bun , s-a hotarat traseul

 

cta - buc autostrada - valenii de munte - cheia - brasov - sighisoara - sibiu, cazare, transfagarasean pana la balea si inapoi, a doua zi transalpina - autostrada - acasa

 

am zis sa evitam partea cu curtea de arges a transfagarasanului , si doar sa urcam pe partea cu sibiul si sa coboram tot pe acolo , o poza o caterinca etc . , seara dam o fuga in sibiu

 

traseul este flexibil , daca vreti sa mai scurtam , exista posibilitatea de a se face fara sighisoara , asta depinde cum doreste multimea .

 

totalul kilomtrilor estimati 1300 in 2 zile :) ( pentru cei care vin din constanta , pentru noi , cei ce plecam din bucuresti mai putini :)

 

o gramada

Editat de CatalinC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am zis tot fara sighisoara :)

 

@ iuliana da ;) oricum noi ne cunoastem ;) ( nu va ganditi la prostii ) ne-am intalnit din accident ca sa zic asa , acum 2 ani cred , cand s-a imbarligat ea cu unu la un semafor ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am zis tot fara sighisoara :)

 

@ iuliana da ;) oricum noi ne cunoastem ;) ( nu va ganditi la prostii ) ne-am intalnit din accident ca sa zic asa , acum 2 ani cred , cand s-a imbarligat ea cu unu la un semafor ;)

 

si l-a agatzat sau nu ? :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Catalin din Constanta !!! Corect !!!Salutareeee ! Baieti de treaba constantenii.

FYI : o masina a intrat in mine (in piciorul meu mai exact), stand la semafor, cand s-a pus verde s-a gandit sa dea jos niste motociclisti care erau pe banda din dreapta masinii si care, deh, dezavantaj ca sunt pe doua roti, ii lovesti cu masina la 2 Km/h, sanse mari sa se dezechilibreze si sa cada unul peste altul. Asa s-a gandit acel dobi, a intrat cu masina in piciorul meu impingadu-ma catre motociclistul din dreapta mea, a marit viteza, am cazut peste motocicleta celuilalt iar oglinda mea a intrat in jeanta lui, facand astfel imposibila ridicarea motoarelor, de fapt motorul lui nu a cazut, era un tip mai inalt si a putut sa-ti tina aplecat motorul, fara sa cada. Dobi a fugit instantaneu de la locul "macelului". Am postat incidentul pe net. Pt cei care nu stiu deznodamantul : am fost la politie, dobi nu s-a prezentat in 48 de ore, drept pt care am plecat fericita la Buc, crezand ca i se va ridica permisul pt neprezentare. Dupa o luna m-a sunat o tanti politista sa ma "invite" la audierile omului (lor le-a luat o luna sa il gasesca, mie 4 zile, shhh), Buc-Cta nu e chiar aci dupa colt si putin ma interesa ce avea dobi de zis, tot ce voiam e sa ramana fara permis, ceea ce am crezut ca obtinusem. La prima audiere, dobi a declarat ca eu am intrat in el, nu el in mine. Zambind i-am spus politistei care m-a sunat ca asta e de datoria dvs sa "ghiciti" cine mine si cine spune adevarul, intre timp trebuie sa-i ridicati permisul pt neprezentare. Politista a tacut uimita...ca si cand "auleu..da' chiar...". Si vine ziua cand primesc prin posta Procesul Verbal. Eveniment : doi motociclisti au intrat unul intr-altul, stand pe loc la semafor, iar masina cu DOBI era din intamplare acolo si a obs cum ne-am lovit.

POLITIA ROMANA SUCKS !

 

Hai ca v-am plistisit cu evenimente d-atea specific romanesti, hahaha.

Ideea era ca am postat pe forum si multi motociclisti din Constanta s-au oferit sa ma ajute cu whatever...ne-am si intalnit la un suc :) Am simtit ca noi, motociclistii, chiar suntem un grup unit la nevoie. Ca mai sunt si "gigi-contra" e partea a doua, dar sunt irelevanti.

 

So.....la ce ora ajungeti la Tancabesti (DN1), ca sa ma alaturi grupului :))

Editat de beware !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai , traseul pana la urma s-a definitivat , si ma gandeam in loc sa facem sighisoara , urcam frumusel pe poiana , si apoi coboram pe rasnov :D

 

si curbe , sa ne saturam .

 

urmeaza sa va dau pm saptamana asta , sa stabilim unde ne intalnim si numerele de tembelefon :D si , cand plecm din bucuresti te sunam si te acostam de pe drum ;)

 

o sa asteptam in prima faza baietii din constanta , sa ajunga la bucuresti , noi pana atunci ne strangem , asteptam sa vina , facem cunostinta , si apoi purshedem la drum :D

 

@ iulia ... fara comentarii

sper acum cand mergem la drum sa nu intri in unul dintre noi , ar fi a doua oara :)) glumesc

 

ce sa zic , niste dobitoci mai mari , nu am am vazut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine asta ar insemna sa vin la Buc (remember? eu sunt din Snagov) ca apoi sa plecam spre munte. Nu ar fi neaparat o problema, dar ar trebuie sa ma trezesc mai devreme sa vin in Buc si sa nu stim exact cat asteptam...cred ca as prefera sa ma "agatati" de pe DN (hahaha) si ne cunoastem la destinatie :))

Desi chestia asta cu "pleci la drum cu necunoscuti" e destul de...riscanta. Si nu ma refer la tampenii acum, ci la lucruri care pot face plambare "placuta" sau mai putin placuta. Exemplu : daca voi toti sunteti fumatori, o sa vreti sa opriti la fiecare 30 min , sa bagati un cui, eu nu fumez, si opritul asta asa des pe margine de drum, nu il gasesc "distractiv". Daca la destinatie se lasa cu betii, limbaj vulgar, muzica de un anumit gen (completati fiecare)...va face "investitia mea de timp si bani" una foarte proasta. Ca sa nu mai vorbesc ca o sa va strezeze si pe voi atitudinea mea (in general vorbesc, nu ma adresez celor care ati scris aici, nici nu as putea, pentru ca nu va cunosc, haha) de genul : nu bea, nu fumeaza, nu injura...si alte nu-uri. D-aia am, sincer, rezerve sa plec la plimbari cu oameni pe care nu ii cunosc in prealabil.

DAR...la fel de bine, nu sunt legata de motocicleta nimanui, nu-mi convine...ne salutam cu mana intinsa lateral...si ciao baieti! :)

As vrea totusi lucrul asta sa nu se intampla, cu atat mai putin pe la Sighisoara pe la ora 18:00 cand practv...nu mai am prea multe optiuni :))

 

Ce parere aveti de situatia asta? :)

 

@ iulia ... fara comentarii

sper acum cand mergem la drum sa nu intri in unul dintre noi , ar fi a doua oara :)) glumesc

 

ce sa zic , niste dobitoci mai mari , nu am am vazut

 

 

HAHAHA Cata. Dar nici prima oara nu am intrat de buna voie :))))

Oricum, nu ar fi rau sa nu stati in lateralul meu, daca ceva asemanator se intampla, nu va bazati pe faptul ca voi putea sa tin toata greutatea motorului pe un picior. Nicio sansa !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ iulia : stai linistita , o sa ne descurcam cumva . nici eu nu fumez , si nu ma incanta gandul de a opri din 10 in 10 minute de a baga un cui .

 

ia la destinatie nu cred ca o sa fie cu betii si d-astea ca o sa fin daramati de pe drum so .. :) cred ca os a fie un gratar , o bere , o caterinca , si un somn bine-meritat :)

 

mai e o vorba , nu risti , nu castigi , si asa noi nu ne-am plimbat cu motoretele :) , atunci cand ne-am vazut am venit cu masina :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...