Sari la conținut

plimabareala de weekend (propuneri )


CatalinC
 Share

Postări Recomandate

Am eu cateva dar trebuie sa ajung acolo intai ca sa ti-o dau.

 

 

 

Probabil o sa stabilim exact la fata locului in functie de majoritate.

Eu personal, votez pentru traseele cu curbe si fara aglomeratie. Eu vreau cheia, vreau chiar si padurea bogatii - sighisoara, nu vreau poiana brasov (aglomeratie), nu vreau DN-ul spre brasov. Eu vrea sa ma dau pe curbe cat mai libere nu sa depasesc masini continuu una dupa alta.

Poate chiar o sa fie o idee buna sa ne impartim pe grupe, suntem destul de multi, si sa stabilim doua trasee, ne intalnim la destinatie si vizitam fagaraseanul si continuam impreuna.

 

BIG LOL !

Si eu m-am gandit la acelas lucru : o sa fim prea multi, chiar greu sa ne mentinem grupati pe tot parcursul traseului (masini, camioane, unii merg mai repede, altii mai incet, unii vor sa fumeze, altii au baut prea multa apa, haha), deci...probabil impartirea pe grupe se va face si legat de imprejurari. Ca sa nu mai vorbesc de "mi-e foame, unde mancam? eu vreu acolo, eu nu vreau acolo :)) Credeti-ma ca stiu ce vorbesc, nu e prima oara cand prea multe "personalitati" sa aduna fiecare cu tabietul lui.

 

Si eu subscriu pentru drum cu aglomeratie mai putina, problema este ca e sambata si un weekend prelungit, deci toate variantele vor fi aglomerate, DN1 cu masini Cheia cu camioane, ambele la fel de proaste (variantele), dar e plimbare, nu e racing, deci...calm...atenti...enjoy the view.

Nici pe mine nu ma incanta Poiana Brasov, prefer spre Sighisoara. Si mai prefer mai mult sa fiu pe motor, decat sa stau sa casc ochii la "turisti".

 

Eu mai propus sa ne vedem vineri la un suc si sa stabilim traseul, plecare, intalnire, detalii despre cand ne oprim sa mancam (ca sa stim daca mancam acasa dimineata), reguli, etc...Daca facem asta sambata dimineata, mai pierdem o ora pana ajungem la un consens :))

 

BIG LOL !

Si eu m-am gandit la acelas lucru : o sa fim prea multi, chiar greu sa ne mentinem grupati pe tot parcursul traseului (masini, camioane, unii merg mai repede, altii mai incet, unii vor sa fumeze, altii au baut prea multa apa, haha), deci...probabil impartirea pe grupe se va face si legat de imprejurari. Ca sa nu mai vorbesc de "mi-e foame, unde mancam? eu vreu acolo, eu nu vreau acolo :)) Credeti-ma ca stiu ce vorbesc, nu e prima oara cand prea multe "personalitati" sa aduna fiecare cu tabietul lui.

 

Si eu subscriu pentru drum cu aglomeratie mai putina, problema este ca e sambata si un weekend prelungit, deci toate variantele vor fi aglomerate, DN1 cu masini Cheia cu camioane, ambele la fel de proaste (variantele), dar e plimbare, nu e racing, deci...calm...atenti...enjoy the view.

Nici pe mine nu ma incanta Poiana Brasov, prefer spre Sighisoara. Si mai prefer mai mult sa fiu pe motor, decat sa stau sa casc ochii la "turisti".

 

Eu mai propus sa ne vedem vineri la un suc si sa stabilim traseul, plecare, intalnire, detalii despre cand ne oprim sa mancam (ca sa stim daca mancam acasa dimineata), reguli, etc...Daca facem asta sambata dimineata, mai pierdem o ora pana ajungem la un consens :))

Avem nevoie sa stim care este destinatia finala, ca sa ne cautam deja cazare (de pe net), ca sa nu bajbaim noaptea dupa cazare.

 

Deci...vineri - la un suc?

Editat de beware !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 153
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

@undacover ma bazez pe tine cu plasa , nu mai dau banii pe alta

 

 

destinatia finala : 45.71642,24.473525 eu am vorbit deja de cazare pentru 8 9 insi ( for free, cui nu ii convin conditiile se poate gasi cazare la pensiuni in zona , la 80 de lei pe noapte , poate chir mai ieftin deci nu e o problema), dar dupa cum v-am spus este o casa batraneasca , cu wc in curte , am vorbit cand ajungem sa fie gata gratarul . loc de parcare pt motorete este deci nu stati cu grija noaptea .

 

nu sunt mofturos , pot sa mananc si acasa de dimineata si eventual sa ne oprim pe la sighisoara / brasov sa mancam , e ok

 

daca e ok , si credeti ca ne vom descurca mai bine impartiti in 2 grupuri , e ok , nu ma deranjeaza atata timp cat ajungem toti intregi , fiecare la casa lui , fara eroi .

 

am vorbit cu dan ( din constanta ) si am inteles ca ei pleaca undeva in jurul orei 7 din constanta ceea ce inseamna ca la 9 vor fi in bucuresti . pana atunci cred ca ne strangem si noi , ne intalnim in rompetrolul de pe dn1 http://www.bing.com/maps/?v=2&cp=rdt335k5571x&lvl=18.67428332038357&dir=353.83429065268757&sty=b&form=LMLTCC

 

@ iulia , eu vineri sunt de munca , dar va astept cu drag la omv-ul din pipera de la rond , job-ul meu e chiar acolo langa , daca vreti sa venim sa stabilim ce si cum , si o sa aduc si 2 3 print-uri de harti sa punem tara la cale ;)

Editat de CatalinC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca mergi cumpatat da , daca esti viteaz stai acasa :) e pacat sa iti strici concediul dintr-o prostie .

 

probabil vom fi 2 grupuri , cei care se dau , si cei care se plimba , deci da

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@undacover ma bazez pe tine cu plasa , nu mai dau banii pe alta

 

 

destinatia finala : 45.71642,24.473525

 

M-am uitat pe google earth...lol, eu am crezut ca ne cazam in zona Sighisoara :))) Pai de la Sighisoara pana Porumbacu de sus (daca mi-a gasit mie corect)...mai mancam cateva ore si cativa litri de benzina :))

Catalin, neaparat intalnire de urgenta sa discutam :))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok . eu am zis acolo pentru ca acolo pot asigura masa si gazare :)

 

iulia , vineri seara , dupa ora 4 rond omv , la omv daca sunteti deacord , si cum ziceam vin si cu niste harti prinrate pentru un traseu :D

 

Petru gasca din bucuresti , ne vedem Vineri seara , la ora 19 la omv pipera

 

http://www.bing.com/maps/?v=2&cp=rdfwfnk59gvn&lvl=17.887477605961084&dir=3.836825375892741&sty=b&where1=Pipera%2C%20Romania&form=LMLTCC

 

sa stabilim ora de intalnire , si sa facem o conferita cu baietii din constanta ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iulia , vineri seara , dupa ora 4 rond omv , la omv daca sunteti deacord , si cum ziceam vin si cu niste harti prinrate pentru un traseu :D

 

Petru gasca din bucuresti , ne vedem Vineri seara , la ora 19 la omv pipera

 

http://www.bing.com/maps/?v=2&cp=rdfwfnk59gvn&lvl=17.887477605961084&dir=3.836825375892741&sty=b&where1=Pipera%2C%20Romania&form=LMLTCC

 

sa stabilim ora de intalnire , si sa facem o conferita cu baietii din constanta ;)

 

N-ar fi o idee buna sa faci un pool, propui traseele si votam ?

Daca o sa fie doua trasee apropiate ca vot, ne separam in doua grupe. Altfel separarea o sa se faca spontan pe traseu presupun.

 

Salutare,

 

Sunt nou atat pe forum cat si pe 2 roti.

As vrea sa merg si eu cu voi daca luati si incepatori.

 

Nu stiu cat de nou esti pe 2 roti, dar daca esti chiar atat de nou ca si pe forum (fara vreo 1500-2000km la activ) iti recomand sa iesi de unul singur sau cu inca un partener, nu in grup mare.

Editat de undacover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai propunerea cu care am fost toti deacord a fost

 

constanta - bucuresti - cheia - sighisoara - sibiu , unde ne cazam , dupa care daca mai putem facem transfagarasan

 

a doua zi - transalipana si acasa

 

astept propunerea ta :D

 

traseul este flexibil , dar nu vreau sa ajung la arad :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Petru gasca din bucuresti , ne vedem Vineri seara , la ora 19 la omv pipera

 

sa stabilim ora de intalnire , si sa facem o conferita cu baietii din constanta ;)

 

Confirm prezenta, vineri, ora 19, omv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ne auzim acolo :) deci pana la urma o luam pe transalpinaa ?? eu credeam ca transfagarasanul e destinatia :laugh:

 

Pai e in prima zi daca ne mai tin balamalele, apoi a doua zi transalpina.

Editat de G30RG3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de la sibiu , de unde ne cazam pana la TF sunt maxim 20 , iar pana sus sunt 73 de km :D

I seee, cel mai bine cum s-a zis, vedem la fata locului care mai misca.. cei cu enduro touring nu au voie sa intre in discutia asta ! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Sunt nou atat pe forum cat si pe 2 roti.

As vrea sa merg si eu cu voi daca luati si incepatori.

 

 

Vezi ca transalpina nu este pentru incepatori, mie nici dupa cateva mii de km pe moto nu mi s-a parut usoara la prima traversare. Mici zone neasfaltate foarte stresante. Fasii de nisip pe mijlocul benzii care trebuiesc ocolite cu atentie. Curbe stranse in rampa si panta cu prapastia la 1m de tine :)

 

Cheia mai merge..

 

La fel atentie si pe transfagarasan, asfaltul nu e ca-n palma si iti poate da emotii in curbe. Iar zona de 20 km de gropi dinainte de Vidraru e offroad curat :baldy:

 

 

@CatalinC: Plimbare placuta man, veneam si eu, dar am fost saptamana trecuta pe TA + TF si mi-a ajuns..800 km parcursi pe asemenea traseu inseamna o portie consistenta de motociclism :moto:

Editat de Inspektor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumim .

 

oricum mergem in plimbare , o sa ne dam pe cheia , si pe trans pe unde se poate , vreau sa ajungem intregi toti ACASA ;)

 

uitati inca o posibilitate - http://maps.google.com/maps/ms?msa=0&msid=209517929726238263099.0004aa234b9d7b3a7b1c6 . Ideea e sa facem traseul un pic invers si avem o noapte de cazare la o cabanuta pt cam 9 persoane + corturi (scrie in traseu unde). Si apropos, daca e cineva dispus sa ia o pasagera, ca am o prietena care ar veni dar are ambreiajul dus la mobra ei si nu poate veni asa..So...baieti ? :D

Editat de Legnakrad.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmmm , am vazut traseul dar , baietii din constanta vor sa faca cheia , o parte nu au mers pe el , apoi cica e frumoasa partea dintre brasiv si sibiu .

 

am vazut traseul pe harta , dar sunt reclamatii ca se merge drept :))

 

eu nu ma bag la pasager , pentru ca pozitia pe vitezana la pasager e criminala , si sunt o gramada de km , baiatul cu hornetul , george e incepator deci sub nici o forma , pentru restul nu stiu nimic

 

ps : aia o putem face in alt weekend :D , si asa mai e putin pana se termina sezonul :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Catalin, eu m-am bagat la plimbarea asta ca mi-a spus Dan din Ct dar n-am mai comunicat deloc cu el , practic m-am hotarat singur si eram curios ca nu mai gasesc linia unde spunea unde sa venim noi din Ct in Buc sa ne intalnim. Parca era Rompetrolul ala de dupa Baneasa inainte de Aeroportul Henri Coanda parca, nu? Si despre Traseul de dus si eu tot pe cheia votez sa mergem, nu am fost niciodata si sunt curios. Si eu sunt incepator deci practic o sa fim cativa incepatori din cate am citit. Sper sa avem vreme buna ca restul vine de la sine. Astept o confirmare pentru locul de intalnire si daca se poate un traseu final ca sa stiu daca-mi iau izmenele :))

Editat de morrowind30
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...