Sari la conținut

Compresie la motor


petrica
 Share

Postări Recomandate

Pai daca ziceai ca merge prefect nu-s de ce-ti faceai griji..

Asta e din seria am vrut sa vad ce are de merge asa bine.. :grinbandit:

 

Asa am facut io ieri, am dat rezervorul jos la VFR sa vad bujiile, am scos 2 bujii care aratau impecabil, de pus la panoul de onoare (pacat ca nu le-am facut poze).. dar cand sa pun la loc am descoperit ca am pierdut o bucsa de cauciuc de la prinderea rezervorului... ca sa o gasesc am demontat jumatate de motocicleta.. m-a apucat noaptea :grinbandit: :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca ziceai ca merge prefect nu-s de ce-ti faceai griji..

Asta e din seria am vrut sa vad ce are de merge asa bine.. :grinbandit:

 

Asa am facut io ieri, am dat rezervorul jos la VFR sa vad bujiile, am scos 2 bujii care aratau impecabil, de pus la panoul de onoare (pacat ca nu le-am facut poze).. dar cand sa pun la loc am descoperit ca am pierdut o bucsa de cauciuc de la prinderea rezervorului... ca sa o gasesc am demontat jumatate de motocicleta.. m-a apucat noaptea :grinbandit: :rusinica:

si asta e din seria sa faci cum zice popa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Testul de compresie "dinamica" este destul de inselator, datorita uleiului care ajuta etanseitatea segmentilor chiar si in cazul prezentei unei oarecare uzuri sau ovalizari a cilindrilor. Ca sa fie concludent ar fi binevenita completarea sa si cu un test de compresie "statica", deoarece primul masoara compresia pe care un motor o produce pe cand al doilea cea pe care o pierde...

 

Oricum, daca nu consuma ulei si esti multumit de cum merge, nu are nici un rost sa'ti complici existenta cu astfel de masuratori!

 

Ride Safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In concluzile, Matilda e batrana, dar face ciorba destul de buna ! La peste 80000km are un raport de compresie de aproape 11kg/cm2 ... din 12kg/cm2 cat scrie la manual ! Asa ca mai avem multe drumuri de batut impreuna !

 

 

Un singur amendament Petrica (s-a mai discutat despre asta pe forum): raportul de compresie la CB450 este, cum scriai in primul tau post, 9,3:1, iar ceea ce ai masurat cu compresmetrul (11 kg/cm2) este valoarea presiunii in cilindru. Sunt notiuni diferite, nu intram in amanunte.

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Un singur amendament Petrica (s-a mai discutat despre asta pe forum): raportul de compresie la CB450 este, cum scriai in primul tau post, 9,3:1, iar ceea ce ai masurat cu compresmetrul (11 kg/cm2) este valoarea presiunii in cilindru. Sunt notiuni diferite, nu intram in amanunte.

Numai bine.

12 bari scrie in manual, tot el a pus poza. Nu a zis de raport decat in primul post.

/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=732278

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din plictiseala ... am fos astazi cu Matilda (CB450S) la mecanic, cu scop precis de a face un test de compresie la motor.

Mi-am zis : ,,... hai sa vedem, cat mai are compresia, acum cand mai are putin si face 82000km ? " ...zis si facut ! Am mers la mecanic, am dat bujiile jos, a montat aparatul la fiecare cilindru, pe rand si la ambii cilindrii valoarea a fost aceeasi: 6 kg/cm2 sau 90 psi

In spacificatiile tehnice pentru Honda CB450S PC17, pentru Compression este data valoarea 9,3 - 1 si aici deja am intrat in ceata ! :unsure: Nu-mi dau seama cum se raporteaza acesti 6km/cm2 sau 90psi, la valoarea de 9,3-1.

 

Cu alte cuvinte, rog pe cineva care stie cu ce se mananca chestiilea astea de presiune sa-mi zica si mie daca e de bine sau de rau !

Mentionez ca Matilda functioneaza perfect si acest test l-am facut .......... din plictiseala !

 

Multumesc frumos ! :cheers:

 

9.3/1 ala e raport de compresie si nu compresia.Aia nu inseamna ca ai 6 bari.Daca e egala compresia la cilindrii ,lasa mobra in pace sau... Foaie verde ,batz,N-ai de lucru fatz-i

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

9.3/1 ala e raport de compresie si nu compresia.Aia nu inseamna ca ai 6 bari.Daca e egala compresia la cilindrii ,lasa mobra in pace sau... Foaie verde ,batz,N-ai de lucru fatz-i

 

Bine, bine ... intre timp s-au mai intamplat cate ceva. Nu mai cititi doar primul post !

:friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...