Sari la conținut

Dalboka - sambata


schumi_k
 Share

Postări Recomandate

Plecare sambata dim 8.30-9.00.Traseul pe care vrem sa il facem e Buc-Cl-Ostrov-Dobrich-Balcik-Dalboka (271km) + retur.

Viteza de croaziera 100-120km/h.

Intrebari:

- mai circula bacul, din cate stiu sunt probleme pe dunare

- cum e drumul din Silistra pana la Balcik

- cum e controlul la vama, mai merge un prieten care nu are mobra pe numele lui

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, sunt 550-600km, dar la intoarcere putem modifica traseul

Daca va intoarceti prin Vama Veche vedeti ca portiunea Dalboka-Vama nu e geniala. Anul trecut un prieten si-a indoit janta pe acolo. Bine era noapte, pe zi se pot ocoli gropile mai mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca va intoarceti prin Vama Veche vedeti ca portiunea Dalboka-Vama nu e geniala. Anul trecut un prieten si-a indoit janta pe acolo. Bine era noapte, pe zi se pot ocoli gropile mai mari.

 

am facut dumul ala acum 3 ani, la 120 ziceai ca zbori.

Ma gandeam sa ne intoarcem prin ruse. Autostrada lor parca nu e asa peticita pe drumul de intoarcere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plecare sambata dim 8.30-9.00.Traseul pe care vrem sa il facem e Buc-Cl-Ostrov-Dobrich-Balcik-Dalboka (271km) + retur.

Viteza de croaziera 100-120km/h.

Intrebari:

- mai circula bacul, din cate stiu sunt probleme pe dunare

- cum e drumul din Silistra pana la Balcik

- cum e controlul la vama, mai merge un prieten care nu are mobra pe numele lui

In Silistra e punctul de frontiera unde se uita aia la hartoage si le compara cu ce scrie pe motocicleta (macar numarul de inmatriculare). In Giurgiu/Ruse au ignorat tot timpul actele motocicletei. Cred ca aia de la Silistra se plictisesc ingroazitor la servici ca nu trece aproape nimeni pe acolo asa ca aplica legea la sange. Cand vii inapoi de la bulgari pe la Ruse de obicei primesc intrebarea "ambii romani?" si nici nu se mai uita la acte.

 

Parerea mea e sa nu te dai cu bacul pe la Calarasi/Silistra daca nu ai actele in regula, dar pe la Giurgiu/Ruse poti sa mergi linistit chiar si fara permis de conducere sau cu o motocicleta furata ca acolo suntem aproape in Schenghen :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la giurgiu cam asa e, de multe ori nici casca nu o mai scoti.

Citisem pe undeva ca in UE nu ar fi nevoie de procura din partea proprietarului

 

obijnuit cu vama de la giurgiu m-a bufnit rasu' cand l-am vazut pe unu cum se intorcea din vama veche(pct de frontiera) ca nu il lasau sa treaca fara talon.

Editat de schumi_k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Petre are dreptate cu controalele la Silistra. Aia se cam plictisesc, dar nu e chiar asa de grav.

 

Noi am mers cu 2 motoare in leasing si fara acord de la societatea de leasing. Ne-au cerut, am zis ca nu avem si ne-au lasat sa trecem. Daca in talon e numarul de pe motor cred ca esti OK. Nu e draq asa de negru. Numai ca te pun sa-ti dai si casca jos ca sa te identifice cu buletinul. La Ruse-Giurgiu nu se obosesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mergem de dragul plimbarii, amicul cu care merg mai are asig pana pe 5 si e inchidere de sezon.

Balcicul e intradevar superb, am avut ocazia sa stau cazat 2 zile in casutele din curtea castelului.

Actele sunt ok doar ca el nu a schimbat proprietarul in talon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mergem de dragul plimbarii, amicul cu care merg mai are asig pana pe 5 si e inchidere de sezon.

Balcicul e intradevar superb, am avut ocazia sa stau cazat 2 zile in casutele din curtea castelului.

Actele sunt ok doar ca el nu a schimbat proprietarul in talon.

In est e frig si in vest e cald, prognoza e ca sunt cu 5 sau 6 grade mnai putin in Shumen decat in Veliko Tarnovo, deci merita de mers la Dalboka? Adica ori mergem la strand cu apa termala in Konstantin i Elena ori in vest unde e cald. De exemplu la Blagoevgrad unde putem vedea pe viu razboaiele bulgaro-tiganesti si e relativ aproape. Aporopos, eu sunt blond/carunt asa ca nu pot fi luat drept tigan, deci pot sa merg si in zonele de conflict daca nu ajung din greseala in zona tiganeasca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In est e frig si in vest e cald, prognoza e ca sunt cu 5 sau 6 grade mnai putin in Shumen decat in Veliko Tarnovo, deci merita de mers la Dalboka? Adica ori mergem la strand cu apa termala in Konstantin i Elena ori in vest unde e cald. De exemplu la Blagoevgrad unde putem vedea pe viu razboaiele bulgaro-tiganesti...

 

 

si k-tin si elena e o destinatie buna, la asta nu m-am gandit...

 

In est e frig si in vest e cald, prognoza e ca sunt cu 5 sau 6 grade mnai putin in Shumen decat in Veliko Tarnovo, deci merita de mers la Dalboka? Adica ori mergem la strand cu apa termala in Konstantin i Elena ori in vest unde e cald. De exemplu la Blagoevgrad unde putem vedea pe viu razboaiele bulgaro-tiganesti si e relativ aproape. Aporopos, eu sunt blond/carunt asa ca nu pot fi luat drept tigan, deci pot sa merg si in zonele de conflict daca nu ajung din greseala in zona tiganeasca...

 

nu prea am unde sa tin bata de baseball ca as fi mers la Blagoevgrad.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost vineri p-acolo.

sosea f. buna. la granita dormeau toti.

 

aveti un grafic cu viteza la intoarcere, ultima portiune e pe autostrada, se vede si trecerea cu bacul. la bac, a fost interesant.. se auzea nisipul cum freaca de pontonul plutitor. dar a trecut. bacul mare nu mai merge, numai impingatoarele cu pontoane.

 

stati in fata pontonului, daca se opreste in bancurile de nisip sa facepti pipi in timp util sa iesiti din necaz. e de dorit sa fiti 3-4 insi. daca luati si fete, sa fie urate, musai, altfel daca "ajuta" si ele, voi va veti opri si transforma in magari. pardon, asini, :laugh:

post-5820-0-24089200-1317337019_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cand am iesit in bulgaria am intrebat dc pot iesi cu un motor care e pe numele meu.am intrebat vamesul.mi a spus ca in tarile uniunii se poate fara procura sau alte chestii de genul.deci e ok.asta am lamurit o.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

excursia OK, baietii OK, ne-a prins seara pe drum noroc ca merge bac-ul privat non-stop :)

 

De refacut in primavara!

 

Si sa nu uitam pt ce e faimoasa Dalboka :

 

excursia OK, baietii OK, ne-a prins seara pe drum noroc ca merge bac-ul privat non-stop :)

 

De refacut in primavara!

 

Si sa nu uitam pt ce e faimoasa Dalboka :

 

 

http://fastupload.rol.ro/c5767dded24f7b5f47f7d099b2e282d6.html

post-39388-0-39748000-1317576251_thumb.jpg

Editat de jamalex2000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...