Sari la conținut

Masini fara permis


Postări Recomandate

Salutare,

 

Intrucat vine iarna va prezinta o alternativa pe 4 roti la pasiunea voastra pe doua!:D

 

Site:

FaraPermis.ro

 

Forum: unde puteti gasi informatii, detalii, legislatie, etc.

FaraPermis.ro FORUM

 

Pentru orice intrebare va stau la dispozitie.

 

 

Alex

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Ce gluma proasta,nu as da atatia bani pe un asemenea gunoi.La banii aia cumpar o masinuta adevarata

 

P.S incearca pe siteurile de scuteristi,aici peste 65% dintre useri au cat B

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu sau fara permis , masina (in general) poate deveni o arma in mana unui retardat (gen Huidu, iar ca el sunt o gramada care nu sunt in stare sa nimereasca nasul cu mana), sau a unui analfabet care n ucunoaste semnificatia semnelor de circulatie.

 

Astfel de GUNOAIE sunt o gaselnita tocmai pentru a veni in intampinarea celor doua tipuri de specimene enumerate anterior.

Parerea mea e ca ar trebui interzise prin lege astfel de alternative la permisul de conducere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Masinile oferite prin acest serviciu se adreseaza in special celor care au permisul suspendat, insa ele pot fi conduse si de persoanele peste 16 ani."

 

Mai vazusem eu un filmulet cu o prostovanca pe la 17 ani de prin C-ta intr-o masina din asta care era sa ii plezneasca pe unii, se juca, se machia etc. prin trafic.

 

O gramada care au permisul luat e din cauza greselilor grave; cat de corect e ca tembelii sa fie iar pe strada? Macar asa poate le e si lor un picut frica ca in urma unui accident cu o masina, exemplu un logan, e posibil sa iasa castigator loganul. A ca mai e si o categorie mica, care raman fara permis dupa ce calca pietonul trecerea cand ei tocmai au trecut, asta e, ghinion.

 

Ca idee, nu e rea, dar are si minusurile prezentate mai sus.

Editat de banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai de banii astia mergi cu taxiul bine-mersi. Apreciez originalitatea ideii, dar astea dunt preturi de masina full-size, in timp ce pretul de achizitie si intretinere a unei astfel de masini este sub logan/fiesta/corsa si ce se mai inchiriaza pe la noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce gluma proasta,nu as da atatia bani pe un asemenea gunoi.La banii aia cumpar o masinuta adevarata

 

P.S incearca pe siteurile de scuteristi,aici peste 65% dintre useri au cat B

Nu iti doresc sa ramai vreodata fara permis, dar daca da ghinionul peste tine te rog sa ma cauti si sa imi amintesti de glumele astea proaste!! ;)

 

P.S. Posesorii de scutere nu au nevoie de permis by default(numai cursul de legislatie ca si in cazul acestor masini), dar poate ii intereseaza pentru sezonul rece :) o sa incerc si pe un forum de scuteristi :cheers:

 

 

Cu sau fara permis , masina (in general) poate deveni o arma in mana unui retardat (gen Huidu, iar ca el sunt o gramada care nu sunt in stare sa nimereasca nasul cu mana), sau a unui analfabet care n ucunoaste semnificatia semnelor de circulatie.

 

Astfel de GUNOAIE sunt o gaselnita tocmai pentru a veni in intampinarea celor doua tipuri de specimene enumerate anterior.

Parerea mea e ca ar trebui interzise prin lege astfel de alternative la permisul de conducere.

Eu te cred ca esti zeu si u nu gresesti, dar in caz ca ai ramane fara permis sunt sigur ca te-ai bucura de o asa alternativa

 

 

"Masinile oferite prin acest serviciu se adreseaza in special celor care au permisul suspendat, insa ele pot fi conduse si de persoanele peste 16 ani."

 

Mai vazusem eu un filmulet cu o prostovanca pe la 17 ani de prin C-ta intr-o masina din asta care era sa ii plezneasca pe unii, se juca, se machia etc. prin trafic.

 

O gramada care au permisul luat e din cauza greselilor grave; cat de corect e ca tembelii sa fie iar pe strada? Macar asa poate le e si lor un picut frica ca in urma unui accident cu o masina, exemplu un logan, e posibil sa iasa castigator loganul. A ca mai e si o categorie mica, care raman fara permis dupa ce calca pietonul trecerea cand ei tocmai au trecut, asta e, ghinion.

 

Ca idee, nu e rea, dar are si minusurile prezentate mai sus.

Ca idee, nu am inchiriat persoanelor sub 19ani, si refuzam sa inchiriem persoanelor care au permisul suspendat pentru omor, vatamare sau alcool.

 

 

Pai de banii astia mergi cu taxiul bine-mersi. Apreciez originalitatea ideii, dar astea dunt preturi de masina full-size, in timp ce pretul de achizitie si intretinere a unei astfel de masini este sub logan/fiesta/corsa si ce se mai inchiriaza pe la noi.

Iti recomand sa inchiriezi un Logan cand ai permisul suspendat, sau iti recomand un Logan cu consum de 3%.

Sau te invit sa mergi cu taxi-ul cu 11euro/zi(in cazul inchirierii pe 90zile), 15euro/zi(pentru 30 zile)

 

 

Mai astept si alte reply-uri, sper sa fie mai pertinente sau macar gandite. :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Nu iti doresc sa ramai vreodata fara permis, dar daca da ghinionul peste tine te rog sa ma cauti si sa imi amintesti de glumele astea proaste!! ;)

 

Prima mea jucarie pe doio roti a fost un scuter de 49 la care am renuntat in 2009 cand am cumparat gixxerul

E abandonat undeva in provincie,din vara lu' 09.Daca as ramane fara permis il resuscitez,altfel,las sa ii rugineasca carenele din plastic...cum am facut pana acum.Dar cu un asemenea gunoi nu as merge,mi-ar fi rusine

 

Gunoi gunoi, dar MERGI FARA PERMIS CU GUNOIUL!

Tu cu rabla aia nu mergi nicaieri daca nu ai permis!

Gandeste-te la lucrul acesta!(daca ramai fara permis...)

 

Ce de obicei,debitezi numa' tampenii

1 as merge cu scuterul de 49

2 mai bine cu ratb decat cu asa ceva,am mai multa demnitate intr-o dacie din 70,decat in caricatura asta

Pe mine ma pufneste rasul cand vad asemenea caricaturi pe sosea,cu alte caricaturi inconstiente la volan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ame='PingyXP' timestamp='1318873001' post='2976121']

Nu iti doresc sa ramai vreodata fara permis, dar daca da ghinionul peste tine te rog sa ma cauti si sa imi amintesti de glumele astea proaste!! ;)

 

Prima mea jucarie pe doio roti a fost un scuter de 49 la care am renuntat in 2009 cand am cumparat gixxerul

E abandonat undeva in provincie,din vara lu' 09.Daca as ramane fara permis il resuscitez,altfel,las sa ii rugineasca carenele din plastic...cum am facut pana acum.Dar cu un asemenea gunoi nu as merge,mi-ar fi rusine

 

 

 

Ce de obicei,debitezi numa' tampenii

1 as merge cu scuterul de 49

2 mai bine cu ratb decat cu asa ceva,am mai multa demnitate intr-o dacie din 70,decat in caricatura asta

Pe mine ma pufneste rasul cand vad asemenea caricaturi pe sosea,cu alte caricaturi inconstiente la volan

 

Eu o sa pot intotdeauna aprecia caldura si protectia la intemperii pe o iarna geroasa sau o toamna/primavara mai violenta.

Dar acum fiecare cu orgoliul lui. Eu prefer sa ma dau jos uscat si imbracat decent, decat ud, infrigurat si cu 4 straturi de haine pe mine(o spun din experienta)

 

Alex

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu te cred ca esti zeu si u nu gresesti, dar in caz ca ai ramane fara permis sunt sigur ca te-ai bucura de o asa alternativa

 

 

Chiar sunt un zeu. Am 23 de ani de categ. B (probabil mai multi ani decat ai tu de viata), aprox. 1 milion de km la volan si 0 suspendari.

Promit ca la prima suspendare, depun permisul si trec la bicicleta.

 

Invatati sa conduceti astfel incat sa nu ramaneti fara permis, in cazul in care ati reusit sa il luati cu chiu cu vai.

 

Sanatate maxima!

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar sunt un zeu. Am 23 de ani de categ. B (probabil mai multi ani decat ai tu de viata), aprox. 1 milion de km la volan si 0 suspendari.

Promit ca la prima suspendare, depun permisul si trec la bicicleta.

 

Invatati sa conduceti astfel incat sa nu ramaneti fara permis, in cazul in care ati reusit sa il luati cu chiu cu vai.

 

Sanatate maxima!

 

Multi inainte, atat ani cat si km, dar asta nu inseamna ca nu ti se poate intampla, asta nu inseamna ca nu o sa te aflii vreodata in ipostaza de a nu mai avea permis si totusi sa depinzi de masina!

 

O zi buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea vad eu "ghinionul" in suspendarea permisului. Eu stiam ca se suspenda pentru abateri mai grave de la codul rutier sau mai rau, accidente cu victime. Ghinion e cand mergi pe strada si se c***a un porumbel in capul tau, nu cand calci pe unu cu masina pe trecere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea vad eu "ghinionul" in suspendarea permisului. Eu stiam ca se suspenda pentru abateri mai grave de la codul rutier sau mai rau, accidente cu victime. Ghinion e cand mergi pe strada si se c***a un porumbel in capul tau, nu cand calci pe unu cu masina pe trecere!

Ghinionul poate fi interpretat: (ai comiso si te-a prins)(daca nu le comiti inseamna ca acest topic nu este interesant pentru tine)

Te-a prins cu 125km/h pe DN1

Ai depasit pe trecerea de pietoni

Ai avut un accident(fara victime) din vina ta

Nu ai avut actele la masina in regula si masina nu era ok.

Ai acumulat 15puncte

ETC.

 

 

deci voi pt 90 de zile cereti 990 de euro....pai daca fac un calcul, iau taxiul, fratele meu, si mai dau si la un amarat sa manance. cati kilometri fac cu taxiul de patrujdemilioane? si nu maipun nici motorina. ai impresia ca suntem in Dubai, de ceri banii astia/?

4000/90 = 45Ron/zi

Cu 45Ron/zi nu cred ca te plimbi cat ti-ai dori cu un taxi vis-a-vis de masa amaratului nu comentez. Consumul este de 3%

In 45Ron/zi, primesti o masina in stare buna, masina de schimb in caz ca este nevoie, casco, asigurare, asistenta rutiera.

Daca tot ti se pare scump inseamna ca nu iti permiti, si aici intram in alta discutie ...

 

Alex

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Iti recomand sa inchiriezi un Logan cand ai permisul suspendat, sau iti recomand un Logan cu consum de 3%.

Sau te invit sa mergi cu taxi-ul cu 11euro/zi(in cazul inchirierii pe 90zile), 15euro/zi(pentru 30 zile)

 

 

Mai astept si alte reply-uri, sper sa fie mai pertinente sau macar gandite. :bigstar:

Taticule, vezi cu catalogarile astea de impertinenta ca nu dau bine.

Si hai sa iti povestesc de pertenenta si de gandire.

 

1. Am comparat cu loganul si cu alde fiesta pentru ca sunt masini "normale", care costa full, si au o intretinere mai scumpa decat la un microcar. Nu ca poti sa le inchiriezi cand ai permisul suspendat

 

2. 15euro/zi inseamna 65 roni, la tarif de 1.39lei/km si 13,9lei/h_stationare inseamna 35 de kilometri si plus o ora si ceva de stationare, 1.5 euro de pe motorina consumata cu microcarul poti considera bacsisul la taximetrist.

Eu pentru drumul la munca si inapoi fac 16 km/zi, deci mi-ar mai ramane 19 km sa ma plimb, plus ca la taxi poti sa bei, ca ai sofer, poti sa cari mai mult.

 

3. consumul la logan 1.5 dCi este 6-6.5 litri in oras (am doi prieteni care mi-au confirmat asta), microcarul are 3-3.5, deci diferenta este de 3 litri/100km. In ipoteza de 50 km/zi => diferenta de 1,5 litri = 8 roni <2 euro

 

Eu am apreciat ideea de afacere doar ca mi s-a parut scump, adica eu de banii astia as prefera sa merg cu taxiul, ca sunt altii care o sa inchirieze, bravo lor, si iti doresc cat mai multi clienti. Eu mi-am expus parerea pe un forum public, nu ca sa imi spui tu cat de impertinent si negandit sunt. Asta este piata si daca vrei un feed-back obiectiv trebuie sa accepti toate punctele de vedere (tocmai ca sa iti imbunatatesti strategia de marketing pe viitor).

 

Spor pe viitor, si mai usor cu calificativele.

Editat de mettal86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Eu o sa pot intotdeauna aprecia caldura si protectia la intemperii pe o iarna geroasa sau o toamna/primavara mai violenta.

Dar acum fiecare cu orgoliul lui. Eu prefer sa ma dau jos uscat si imbracat decent, decat ud, infrigurat si cu 4 straturi de haine pe mine(o spun din experienta)

 

Alex

Asa sa faci...ca deaia ai o motoreta de moft :makeout:

P.S.

 

Nu ai scapat de ea inca??? :crack:

 

Stima,

 

Liviu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum pana mea sa propovaduiesti / sprijini circulatia pe drumurile publice fara permis ?!

 

in general mi se pare o absurditate ca la noi in tara poti sa iesi pe un drum public cu o bicicleta / scuter fara sa ai nici cea mai mica idee despre reguli de ciculatie si alte atare. dar sa ii dai pe mana unui inapt o cutie de juma de tona si sa ii zici "lasa, tati, ca e mica si nu prinde pest 50 la ora..." :finger:

 

mic exercitiu de fizica si imaginatie. se da un atare personaj inapt, dotat cu mini-taraboantza motorizata, care se pierde in pedale, covrigi, butoane si butonase. se da o statie de autobuz ticasita cu oameni. niste banci prin statia de autobuz, ca asa e scenariul. a se aproxima cati din cei aflati in statie ies sifonati din intalnirea cu "ghinionistul care are carnetul suspendat".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@pingyXP te rog lamureste-ma cu

 

1. Unde se fac cursurile pt legislatie si cat costa ? In ce costa obtinerea atestatului ? examen la politie ?

2. daca am b ul, fac si cursurile si iau atestatu`. Sa zicem ca depasesc viteza si mi suspenda permisul pentru masina. E valabil atestatul pentru condus moped luat anterior datei suspendarii permisului ?

3. cat ma costa inchirierea unei cutiute :) pentru un weekend.. de sambata dimineata pana duminica seara ? si cat este garantia ? Se plateste in lei sau euro ?

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@pingyXP te rog lamureste-ma cu

 

1. Unde se fac cursurile pt legislatie si cat costa ? In ce costa obtinerea atestatului ? examen la politie ?

2. daca am b ul, fac si cursurile si iau atestatu`. Sa zicem ca depasesc viteza si mi suspenda permisul pentru masina. E valabil atestatul pentru condus moped luat anterior datei suspendarii permisului ?

3. cat ma costa inchirierea unei cutiute :) pentru un weekend.. de sambata dimineata pana duminica seara ? si cat este garantia ? Se plateste in lei sau euro ?

Scuze de interpelare..

Legea nu iti permite sa "obtii atestat" valabil pentru moped in situatia in care esti deja detinator de orice alta categorie, vehiculele din categoria LE vor putea fi conduse de oricine detine alta categorie auto fara a mai fi nevoie sa treaca prin "chinurile scolarizarii" intr-ale legislatiei.

Tot legislatia actuala nu iti mai permite sa detii doua permise de conducere identice sau de categorii diferite(te-ai incadra la fals si uz de fals)

Dar, ca sa citez un clasic in viata, "traim in Romania ..."tara tuturor posibilitatilor mai ales in eludarea legii , a omeniei si a bunului simt.

Personal nu vad un motiv pentru care ai mai avea nevoie sa absolvi un curs de legislatie, acelasi pe care l-ai absolvit deja(sau nu) la obtinerea categoriei pe care spui ca o detii, este fix teoria in baza careia se obtine spre exemplu categoria A, sau B, numai ca nu vei fi supus examinarii de catre politie ca in cazurile mai sus mentionate, examenul pentru obtinerea atestatului fiind sustinut in cadrul scolii de soferi care a si predat materia.

 

Stima,

 

 

Liviu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@unchiu ms de completari. Am intrebat de atestat pt ca am un prieten care i-au retinut permisu` de conducere (are doar cat B) pentru depasirea vitezei legale cu peste 50kmh. Cand i-au luat permisu l-au intrebat daca detine si atestat ? Nu stiu ce a facut atunci, dar nu si-a dat seama sa intrebe despre ce atestat e vorba... Intreband asta ma gandeam ca orice persoana da spaga (la scolile de soferi), ia un atestat pt modep si l tine in buzunar ca 'rezerva'. Crezi ca sunt undeva in baza comuna cu politia aceste atestate inregistrate ? Sa zicem ca are o greseala si dragii nostri politisti ii suspenda permisu. Avand atestatu in buzunar se duce frumos in garaj si pleaca cu cutiuta fara nicio problema. Il opreste cineva arata o foie si pleca mai departe. In situatia asta sper doar ca si aceste atestate sunt date pe merit si sunt in evidenta si politiei rutiere...

Editat de cosmin tudor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...