Sari la conținut

A Mai Fost Cineva La Lacul Sf. Ana?


CobraArt
 Share

Postări Recomandate

Sambata vrem sa mergem 3 CBR-uri pana la lacul Sf. Ana si am si eu cateva intrebari:

1.Drumul este bun?

2.Este aglomerat sambata?

3.Cati km sunt pana acolo?

4.Se poate ajunge cu moto pana la Lacul Sf. Ana?

Orice info. este binevenita :P Drumul pana la Brasov nu este o problema ca am mai fost,dar de la Brasov pana la Sf. Gheorghe si Sf. Ana nu am nici cea mai mica idee cum este :( Putem sa facem aceasta excursie intr-o singura zi?adica vit. de croaziera o sa fie undeva de la 80-130 km/h.Sunt locuri care chiar rocomandati sa vizitam in drum spre acolo ?

Imi cer scuze daca este prostesc topicul asta,dar nu vreau sa plecam cu "mana-n poponeata" :hug:

O zi buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumul e bun pina faci stinga spre sf. Gheorghe. Apoi scade in calitate fara sa devina chiar nasol. Si tot asa pina in Bixad. Dreapta pe la jumatatea comunei. De acolod drumul e destul de prost, cu noroi si frunze. Peisajul insa trebuie sa fie genial acum toamna.

Chiar pina la 100 m de lac se poate ajunge cu moto daca platesti sus pe deal o taxa (nu mai stiu cit e).

 

Sugerez intoarcerea prin Balvanyos si prinz la pensiunea "Cetate". Se maninca napraznic! Apoi la vale spre Tirgu Secuiesc, care e dragut.

Pe drumul de intoarcere spre Brasov aveti ocazia sa cumparati o piine din aia mare, rotunda si crocanta de vreo 3 kg. Merita luatra acasa - se vinde la casele de pe marginea soselei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumul este acceptabil in cea mai mare parte. Dar atentie in ultimii km de DN - sunt niste curbe pline de nisip si denivelari. Drumul care duce din sat pana la lac e alta mancare de peste :(, are zone bune dar am vazut araturi mai netede decat unele portiuni. A, si tot aici sunt foarte multe curbe in care nu vezi nimic dar tot se mai gaseste Gica Prostu sa le ia ca la raliu.

Se poate ajunge pana la lac pe motor, dar costa 10 RON de persoana, sau 5 ca sa intri in zona de parcare de sus (buza craterului aproximativ). Oricum, poteca prin padure e mult prea misto ca sa nu o iei pe acolo.

Nu stiu cat de aglomerat e acum, dar cand am fost eu prin august era foarte aglomerat in WE, si acolo si pe tot drumul.

 

Sugerez intoarcerea prin Balvanyos si prinz la pensiunea "Cetate". Se maninca napraznic!

 

:hug: iar daca vi se face foame sus si vedeti prostia aia de restaurant, faceti-va ca nu l-ati vazut, noua ne-a facut o impresie extrem de proasta, pe cand mancarea de la pensiune e super.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice info. este binevenita :crack:

 

Daca tot o sa ajungeti la lac, nu ratati vizitarea Tinovului Mohos, poate singura zona din tara ramasa aproape neatinsa, unde mai poti vedea plante carnivore(insectivore) in mediul lor, in timp ce mergi pe o platforma de lemn deasupra unei mlastini cu nisip miscator :hug: ...E spectaculos peisajul si, mai ales in perioada asta a anului, merita toti banii! :(

 

Si asta ca sa va documentati mai bine http://www.eco-turism.ro/arii.htm :P

 

Excursie frumoasa si asteptam pozele!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumul e decent pana in Bixad de unde e mai rau pe alocuri dar practicabil cu orice tip de moto la viteze decente,nu e noroi sau mai stiu e ce,ceva portiuni scurte cu gropi si unele cu piatra cubica,in rest asfalt.Daca n-ati mai fost merita tura.La lac se plateste ceva taxa dar fiind pe motoare poate scapati de ea.De la Brasov mai sunt cam 80-90 km pana acolo din care pe cel putin 60 se poate merge lejer cu 90-120 km/h.

Editat de S George
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din motive mecanice la motoreta mea trb. sa amanam aceasta excursie pana imi vin piesele comandata,oricum nu o sa inchid sezonu asta pana nu fac excursia la Sf. Ana!!!

Multumesc tuturor pt. sfaturile date :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai rezolvat cu piesele, neaparat sa treceti pe la Sfanta Ana. Drumul cam nasol din Brasov ... Si spre Sf. Gheorghe, Bixad ... si spre Tg. Secuiesc, Balvanyos. Insa peisajul :P :crack: :crack:

Daca nu ai fost, crede-ma, merita. Daca dai o bere :crack: aduni niste prieteni cu moto si venimi cu voi aici in jud Covasna.

Restaurantul Cetate in Balvanyos e OK, insa astepti min 1 ora pana esti servit :( ...

Cu orice alte informatii iti stau la dispozitie ... :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc :P Imi vine in 2 sapt. kit-ul de ambreaj de la Honda :( Nu ma incumet la un drum necunoscut avand in vedere ca imi patineaza ambreajul foarte rau si mai ales imi este sa nu ma lase pe acolo.

De facut excursia tot o fac anul asta :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...