Sari la conținut

Transformare radicala Ij planeta 5


Maniax
 Share

Postări Recomandate

Vizitator stress_L&P

are perfecta dreptate mihai.puteai sa distrugi alceva pt a ti rezolva necesitetiile dar nu o motocicleta

 

 

planeta este motocicleta? nu a excelat decat la prosti... in rest orice bicilindric rusesc a "rulat" oricand...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai frate ..........ia du-te tu mai bine pe tractoforum.ro/com/org (unde vrei tu) si intreaba cum sa faci moto-cosi/culto...nu-stiu-ce din motor de motocicleta. Asta e un forum pentru motociclisti nu pentru agricultori PUNCT

 

Nu inteleg de ce acest topic nu a fost inchis inca de la primul post. Ce rost isi are aici ? Rog sa-si puna intrebarea asta toti cei care au postat pe acest topic care, dupa cate vad, e foarte interesant pentru cativa coforumisti ( DE CE ? ). Peste 10 ani cand veti cauta "mobre" o sa va intrebati ce neghiob a putut sa faca asa ceva unui motor proiectat in 1938.

 

planeta este motocicleta? nu a excelat decat la prosti... in rest orice bicilindric rusesc a "rulat" oricand...

 

Dupa cum am scris si mai sus....motorul de Planeta e proiectat in 1938 si nu de rus ci de neamt, motor care si-a demonstrat fiabilitatea de-a lungul multor decenii si care a excelat in multe privinte in fata altor motoare de la vremea lui (sa va mai spun ca a participat si la un "razbel" ?). Putina istorie nu strica nimanui. Deci ... ? Planeta e motocicleta ?

Editat de Lolo_ID
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

Dupa cum am scris si mai sus....motorul de Planeta e proiectat in 1938 si nu de rus ci de neamt, motor care si-a demonstrat fiabilitatea de-a lungul multor decenii si care a excelat in multe privinte in fata altor motoare de la vremea lui (sa va mai spun ca a participat si la un "razbel" ?). Putina istorie nu strica nimanui. Deci ... ? Planeta e motocicleta ?

 

 

dkw. stiu. izh 49 a fost copiat dupa el. stiu si asta. a excelat chiar si atunci? nu, nu a excelat! cai nu, cuplu nu, fiabilitate mai pe langa, altfel era preferat in fata bmw-ului si a zundapp-ului. a facut "munca" de mesagerie. ai idee cat de multi mesageri au murit din cauza troacei? numai ca s-a stricat pe drum, nu ca au fost impuscati din mers?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care este telefonul detinatorului acestui ATV sau cum poate fi contactat?

 

post-15361-0-56565500-1320471819_thumb.jpg

Marian, comuna Nana, Jud Calarasi, tel 0769800047.

Editat de Burg_man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fă-ţi-l prietene motocultor..nu uita să-i spui lui Pedro la ce remat îl arunci. Motocultor în minţile lui, adus din Italia--comuna Şelaru, judeţul Dâmboviţa, întrebi de Nicu Ţiganu. Omul vrea 1500 ron fix. Succes mâine la achiziţionare.

 

Iar pentru restul drăguţilor care susţin ideea fără să fi văzut în viaţa lor "munca" altor minitehnicus care şi-au bătut joc de motociclete mult mai valoroase, le dedic emoticonul ăla roşu din dreapta. Vi-l alegeţi, e liberă alegere.

 

 

 

Ăsta-i rezultatul muncii altui "meseriaş" care a vrut să-şi facă motocultor dintr-un M.

 

100_5609.jpg

 

Mda.... am doar o tara de traversat sa ajung la cineva care nici nu stiu daca mai are chestia aia de vanzare. Pretul motocultorului nu este doar 1500 cum zici tu, se mai pune si transportul, care nu e din partea firmei (ma gandesc ca ai vazut ca sunt din sv).

 

Pe de alta parte,daca e sa mearga baiatul la remat dupa ce il dau eu sa il ia, poate sa vina direct la mine. Mi-ar face placere sa dau moto asa cum este la un pret decent zic eu (500 ron, cum a fost si in anunt). Daca e sa o duc la remat o desfac in subansamble pe criteriul materialelor (al, fe) pt a maximiza profitul, si va fi f greu de gasit toate piesele (aici la remat fiecare merge in alta gramada).

 

Later edit: Aia cu apetisant.ro e afacerea ta? Ies ceva bani? :)

 

Bai frate ..........ia du-te tu mai bine pe tractoforum.ro/com/org (unde vrei tu) si intreaba cum sa faci moto-cosi/culto...nu-stiu-ce din motor de motocicleta. Asta e un forum pentru motociclisti nu pentru agricultori PUNCT

 

Nu inteleg de ce acest topic nu a fost inchis inca de la primul post. Ce rost isi are aici ? Rog sa-si puna intrebarea asta toti cei care au postat pe acest topic care, dupa cate vad, e foarte interesant pentru cativa coforumisti ( DE CE ? ). Peste 10 ani cand veti cauta "mobre" o sa va intrebati ce neghiob a putut sa faca asa ceva unui motor proiectat in 1938.

 

 

 

Tinand cont ca pe forumul asta am vazut discutii chiar destul de stufoase despre tancuri, scule, tricicluri, ATV(care nu-i asa NU sunt motociclete), etc., nu mai vorbesc de masini ma gandeam ca poate o sa primesc ceva idei la problemele prezentate in primul post. Dupa 4 pagini nu este nici un rasp la obiect, doar ceva generalitati si multe chestii contra, pt care multumesc autorilor, deoarece asa am aflat de ex ca si altii fac motocultoare din motoare, ca sunt motocultoare import italia cu 1500 ron (din nefericire pe undeva unde transportul ma ajunge cam vreo 1000ron).

 

Peste 10 ani sunt relativ sigur ca cine o sa vrea o moto proiectata in 1938(oarecum) si executata prin 1991, modificata f mult de nu se mai poate inmatricula, vor putea apela cu incredere la fabrica din Izmash care mai mult ca sigur o vor produce si atunci sau la tine de ex care sunt sigur ca vei detine o comoara motociclistica.

 

Totusi sunt curios de ce la postul colegiului Vulpoiu(imediat dupa al meu) nu ai facut aceleasi comentarii? Faci discriminari? Pt. ca la drept vb topicul meu are ceva legatura cu motociclismul, fiind bazat pe o motocicleta. @Vulpoiu - no offense man, chiar e interesant ce ai postat acolo.

Editat de Maniax
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stress L&P - :cooldown: raspuns gresit. Degeaba vorbesc eu de istorie..... Dupa DKW a fost facut IJ 350, dupa IJ 350 a fost facut IJ 49.

 

Maniax - tu esti initiatorul topicului, tu ai zgandarit r---tul.... De ce ar trebui sa ma iau de altcineva ?

Editat de Lolo_ID
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Săriți că-i bate pe-amândoi!

 

:kali:

 

:shootingsmilie:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

ignora-l lolo,e doar un frustrat cu plua mica. vrea sa para impresionant pe orice topic unde isi face aparitia.

bina ca trompeta aia a lui de suzuki rf ii motor,e japoneze frate,alea e tari.

 

ia zi dom' profesor,nu vrei ceva piese de rf? .mi-au ramas din dezmembri,ti le dau moka numai sa ma scap de ele

 

vezi-ti de jafonezele tale,si lasa-ne'n durerea noastra

 

bah frate,da' nu-l vede nici un moderator pe asta,in plm?

 

@ maniax,nu la tine ma refer,ci la al'lalt

 

pai sunt! :D ai piese de rf? da-le-ncoa, le primesc cu drag! :hug:

 

nu ma vede bre, sunt un fel de sare si piper al minunatului forum! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mihai_prd, daca stii tu un motocultor la 1500 de ron maine il cumpar (dar motocultor, nu mosapa). Eu ce am vazut decent pleaca de pe la vreo 3000 ron min. Cand zic motocultor ma refer la un motor cu 2 roti tractoare dupa care sa poti pune remorcuta, plug etc; nu freze cum e in proiectul cu Tula de mai sus.

Totusi nu inteleg de ce o cataloghezi neaparat ca fiind prostie, deoarece decat sa o dau la fier vechi asa cum e acum eu cred ca mai degraba incerc sa o transform in ceva util.

Un lucru e sigur oricum: in viitorul f apropiat ijul ori ajunge la remat ori incerc sa fac motocultor din el pt ca prea sta de mult timp in garaj si neputand fi inmatriculat nu vad ce as putea face cu el.

Mai bn pune poze cu fierul, poate se gaseste vreun doritor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stress L&P - :cooldown: raspuns gresit. Degeaba vorbesc eu de istorie..... Dupa DKW a fost facut IJ 350, dupa IJ 350 a fost facut IJ 49.

 

Maniax - tu esti initiatorul topicului, tu ai zgandarit r---tul.... De ce ar trebui sa ma iau de altcineva ?

 

 

Pai tu te plangeai ca topicul nu are legatura cu motociclismul, si eu am dat exemple de alte topicuri care nu au treaba cu motociclismul unde nu ai comentat nimic. Se pare ca ocolesti raspunsul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai tu te plangeai ca topicul nu are legatura cu motociclismul, si eu am dat exemple de alte topicuri care nu au treaba cu motociclismul unde nu ai comentat nimic. Se pare ca ocolesti raspunsul.

si uite cum se cearta motociclistii nostrii degeaba...CIRC FARA BANI FRATILOR...intrarea libera...intra cine vrea iese cine poate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si uite cum se cearta motociclistii nostrii degeaba...CIRC FARA BANI FRATILOR...intrarea libera...intra cine vrea iese cine poate

 

 

Da, e ciudat ca in 4 pagini nimieni nu a raspuns macar tangential la ce am in trebat initial.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai ca te ajut eu.stiu pe cineva care are un motor honda 5.5 cai de 160 cc dat jos tot de pe un motocultor.ar fi cel mai potrivit pentru un motocultor.

am si eu unul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai tu te plangeai ca topicul nu are legatura cu motociclismul, si eu am dat exemple de alte topicuri care nu au treaba cu motociclismul unde nu ai comentat nimic. Se pare ca ocolesti raspunsul.

 

Nu ocolesc nici un raspuns.

Topicul in care se scrie de tancuri se intituleaza "Vechituri - de orice fel" (probabil nu prea te intereseaza sa citesti titlurile topicurilor ce le urmaresti). Topicul despre scule "Trusa de scule / Accesorii - Aviz reconditionistilor" se refera strict la cheile si gadget-urile din trusele de scule ale motocicletelor si la diferite accesorii folosite de oameni pe vremurile cand motocicletele clasice erau "la moda".

 

Da, e ciudat ca in 4 pagini nimieni nu a raspuns macar tangential la ce am in trebat initial.

 

Tu , vad ca, inca nutresti sperante pentru ceva raspunsuri. Cum crezi ca vei gasi aici rezultat la problema/ideea/enigma ta cand pe coltul asta de discutii sunt numai oameni care si-au inceput viata motociclistica pe astfel de "babe" si/sau care inca mai detin asa ceva ? Iti propun sa cauti raspunsuri nerautacioase si la obiect pe alte forumuri sau la vreun 'nea Spirica atotcunoscator in moto(are)cultoare/cositoare/sape s.am.d.

Editat de Lolo_ID
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...