Sari la conținut

bateria


Postări Recomandate

Daca ai erori degeaba le resetezi ca vor aparea din nou. Daca s-a remediat cauza oricum se sterg singure dupa un timp.

NU SE INTAMPLA NIMIC daca dai jos bateria de pe o motocicleta cu injectie. Doar ca se reseteaza ceasul din bord. Nu trebuie niciun cod.

Injectia e o evolutie pentru motoare, motiv pentru care toti producatorii au trecut la injectie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 54
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

dar yo intreb ce presiune trebuie sa am acum cand e frig ? din ce am auzit pe frig se mai scoate din presiune

 

Tu intrebi doar asa, ca sa treaca iarna, sau chiar nu simti cand pierzi aderenta? Nu de alta, da cred putem incepe un nou topic - "sa ne umflam gumele racing sau "casual", ca tot da imediat zapada?"

 

Tot off> cat de cald e la voi fratilor? ca prin partile noastre sforaie mobrele, prin garaje, de acu o luna. Mai citeam pe topicul cu Transalpu' paranormal ca-n timp ce mecanicu dadea-n gripa dupa cateva ture, clientul se incapatana sa plece cu mobra acas in FIEACARE SEARA. Mie chestia asta mi se pare mai paranormala ca problema lui mecanica.

 

Nu stiu ce sa mai zic. Daca nici citatul de la Yuasa nu v-a lamurit, poate va lamureste wikipedia.

 

Pana cititi din wiki, tot de la Yuasa:

 

 

yuasa_tech_man.pdf

 

In teorie suna incantator ca frigul nu dauneaza bateriilor, da in practica nu prea. O baterie nu e 100% incarcata doar daca nu te intorci de la o tura lunga inainte sa bagi mobra la iernat. Daca nu e bine incarcata, inseamna ca densitatea electrolitului e mai scazuta, iar bateria ingheata mai usor. Cele - 75 de grade Fahrenheit se ating lejer noaptea in ianuarie(prin unele parti, cel putin). Plus ca nu toate bateriile s la fel de sanatoase ca Yuasa. E bine de stiut insa ca, din prea multa grija, o baterie poa sa moara si de cald.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...