Sari la conținut

Vreau sportiva! Rog pareri de la posesori


biancocelleste
 Share

Postări Recomandate

La anul vreau sa imi iau sportiva. Buget maxim 2250 de euro, unul mai real ar fi 2000 :)

An fabricatie: 2000~2002 Cilindreea: 600

 

Primele doua variante la care ma gandesc sunt Kawa Zx6r si Suzuki Gsx-r. De Kawa tot aud ba ca e stricacioasa, ba ca nu e fiabila ba ca nu stiu ce. Suzuki mi se pare o moto completa si imi place mult si designul.

 

Ar urma Cbr F4si de ce nu, R6.

 

Personal, inca de cand eram mic imi placeau Ninja ! Cu toate acestea, mai curand as opta pentru o Suzy ( de preferat 2002 )

Foarte multe remarci pozitive primesc CBR-urile insa mie nu prea imi place carcaterul comun al lor. Parca sunt prea multi, cel putin in Buc.

Iar R6, pare o provocare:) De aceea am pus o ultima. E frumoasa si puternica dar .... am cateva ezitari totusi :)

 

As dori sa aflu si parerea voastra :) Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 56
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Orice ai lua sa fi fost ingrijita si te mai duce cat nu ai sa poti tu.

 

Bine punctat GoodKat :) Am rezolvat problema cu uleiul :)

Hai da ti si tu o parere, dar sa nu zici SV :))

 

Mai important e cum te simti pe ea si cat de bine intretinuta e. Mai departe e chestie de gusturi. Fiecare o sa isi laude marca.

 

Asa e, m-am gandit la treaba asta dar am omis sa va dau un detaliu.

Am 1,71 si la F4 mi se intampla sa nu ating complet asfaltul cu piciorul burnout.gifgo ahead...laugh :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca suzuki k1-k3 sunt destul de mari, si eu am 1.70 si ajung cu picioarele jos dar e destul de inalta. o sa iti fie greu la dat inapoi, chestii d-astea tehnice :scratch:

Editat de stRADu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@BQGDDAN -clar ca R6 e naravasa,mai mult ca sigur o sa isi dea el seama de asta.O sa o si foloseasca cat poate R6,avand in vedere ca a mai avut 1 motor cu care a mers,sa zic,o luna anul asta de cand si-a luat permisul.

 

@biancocelleste-mai ramai macar jumatate din sezonul viitor pe actuala motoreta sa o cunosti si sa mai inveti sa mergi.Din cate stiu eu,ai cazut si cu mobra actuala.La carenate o sa plangi rau cand le trosnesti.Asa ca gandeste bine inainte sa treci la pasul urmator si nu te mintii pe tine.

 

Sper ca nu iei in nume de rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@BQGDDAN -clar ca R6 e naravasa,mai mult ca sigur o sa isi dea el seama de asta.O sa o si foloseasca cat poate R6,avand in vedere ca a mai avut 1 motor cu care a mers,sa zic,o luna anul asta de cand si-a luat permisul.

 

@biancocelleste-mai ramai macar jumatate din sezonul viitor pe actuala motoreta sa o cunosti si sa mai inveti sa mergi.Din cate stiu eu,ai cazut si cu mobra actuala.La carenate o sa plangi rau cand le trosnesti.Asa ca gandeste bine inainte sa treci la pasul urmator si nu te mintii pe tine.

 

Sper ca nu iei in nume de rau.

 

Nicidecum, stiu si eu asta. Cazatura aia asta e asa a fost sa fie, mi a franat doamna in fata, n am fost o secunda atent si aia a fost.

Nu stiu daca imediat cum incepe sezonul, dar la anul vreau sa fac trecerea pe sportiva. Am vaz ca tu ai ninja, ce iti place la ea ? sau ce nu iti place la ea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R6 .. are o personalitate ... Iti spune ea ce vrea ... cand vrea bujii .. cand nu ii place stilul tau de a o calari ...

 

 

Eu vorbesc cu ea la propriu.

 

Ce-mi plac astia care isi descriu motocicletele ca fiind niste pradatori. Numai ei au fost capabili sa le struneasca, ceilalti trebuie sa schimbe cel putin patru modele inainte de a se atinge de asa ceva.

 

Si cum vorbesti cu ea la propriu? Ea ce iti zice? Cum iti zice ca vrea bujii, le scuipa ea pe cele vechi si tu le iei repede de pe jos, le stergi de praf si ii ceri iertare in genunchi si cu o lacrima pe obraz?

Editat de g3n
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am modelul 2005-2006,asa ca nu te incadrezi in buget.

Daca vrei zx-6r,incearca mai nou de 2003.Mi se par mai reusite.Au si injectie.

Cat despre cazut,se intampla cu orice motoreta la inceput.De asta zic ca e mai bine sa te dai cu aia pe care o ai acuma.O sportiva are frane mai bune,asa ca o sa iti fie mai usor sa blochezi fata.Plus ca o sa ajungi usor la viteze cam mari de la care trebuie sa pui frana.Una e ca ai blocat frana la 20 la ora si alta e de la 60.(stiu ca si motoreta lui ajunge la 60,cine intelege ce am vrut sa spun bine,cine nu,treaba lui)

Nu sunt motociclete economice(de la consum pana la consumabile,toate sunt mai scumpe).

 

Acuma stiu ca arata bine,dar trebuie sa gandim si obiectiv.

 

Daca ti s-a pus pata,asta e,o sa iti iei. :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea e ca R6 s-o las fix ultima varianta. F4 e mai docila, apoi urmeaza ninja si gixeru. dar asta nu o poti face tu diferenta. apoi cum am zis R6. motoare brutale, instabile si explozii de putere. asta nu tio zic eu, ci e ceva ce am auzit de la cunoscatori care au mers si au avut R6. totusi uitate si la un V2 sau V4, vei intelege abia dupa ce te dai, credema. si is mai docile si iarta dar nu puturoase. dar asta depinde de motor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Cum spunea cineva mai devreme,cumperi ce iti place

Prima optiune a fost un F4i dar am luat un k3.Stiam ca zx6 au probleme mecanice(pana la modelul 2003),R6(99-02) sunt nervoase si au probleme de fiabilitate mai mari decat zx6

Asa ca am cautat honda si suzuki.K-ul e prima motoreta

Editat de little wayne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce iti place tie, daca gasesti in stare buna. Aia e cea mai potrivita ;) Dupa parerea mea, nu exista motociclete proaste si motociclete bune, dintre cele enumerate de tine. Conteaza cum au fost folosite in trecut, si cat de bine au fost intretinute.

Editat de bogdan_gba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur ca da, consumabilele vor fi schimbate, pneuri, kit de lant, ulei, filtre, la banii aia o sa fie tipla, nu vei mai avea nevoie sa bagi nimic in ea. Probabil vei face un topic dupa in care sa arunci cu noroi in cei care vand pneuri SH ca sunt proste si tari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce-mi plac astia care isi descriu motocicletele ca fiind niste pradatori. Numai ei au fost capabili sa le struneasca, ceilalti trebuie sa schimbe cel putin patru modele inainte de a se atinge de asa ceva.

 

Si cum vorbesti cu ea la propriu? Ea ce iti zice? Cum iti zice ca vrea bujii, le scuipa ea pe cele vechi si tu le iei repede de pe jos, le stergi de praf si ii ceri iertare in genunchi si cu o lacrima pe obraz?

Nu ma dau "pradator".

 

Eu din contra .. ii recomand omului sa isi cumpere R6.

 

Cumpara R6 si nu vei regreta .

 

Cat de vorbitul cu mobra ... daca e in camera cu mine ... sau la un film la tv ... cu cine vrei sa vorbesc ?

 

Diseara ma uit cu ea la Immortals. O sa iti spun mai tarziu ce parere si-a facut de film.

 

Nu iti recomand R6 din anii aia 98-02. Multe au defecte pe care nu le vezi la inceput....

 

Iti spun din propria experienta...

 

 

Nu defecte minore...

Ai nimerit tu o mobra ... mai "neingrijita".

 

Dar modelul tau de R6 ... e ffoarte fain.

 

Daca ai avut tu ghinion .. nu generaliza.

 

@BQGDDAN -clar ca R6 e naravasa,mai mult ca sigur o sa isi dea el seama de asta.O sa o si foloseasca cat poate R6,avand in vedere ca a mai avut 1 motor cu care a mers,sa zic,o luna anul asta de cand si-a luat permisul.

 

 

??? Ce vrei sa scoti in evidenta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.... Cazatura aia asta e asa a fost sa fie, mi a franat doamna in fata, n am fost o secunda atent si aia a fost.

 

Nu e o atitudine prea sanatoasa pentru traficul romanesc. "Aia a fost..." ala nu merge de multe ori, cel mai bine e sa limitezi numarul evenimentelor de genul asta, chiar sa-ti propui sa-l reduci la zero.

On topic, ti s-a mai spus, mai tine motoreta care o ai ca mai ai multe de invatat de la ea.

Daca nu si nu, atunci ia-ti motoreta cea mai buna tehnic, cea mai noua, cea mai intretinuta. Eu zic sa mergi pe F4i.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma dau "pradator".

 

Eu din contra .. ii recomand omului sa isi cumpere R6.

 

Cumpara R6 si nu vei regreta .

 

Cat de vorbitul cu mobra ... daca e in camera cu mine ... sau la un film la tv ... cu cine vrei sa vorbesc ?

 

Diseara ma uit cu ea la Immortals. O sa iti spun mai tarziu ce parere si-a facut de film.

 

 

Ai nimerit tu o mobra ... mai "neingrijita".

 

Dar modelul tau de R6 ... e ffoarte fain.

 

Daca ai avut tu ghinion .. nu generaliza.

 

 

??? Ce vrei sa scoti in evidenta ?

 

 

Daca tu numesti ghinion ca eu si inca 2 prieteni am avut aceeasi problema ok....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...