Sari la conținut

campionatul national de hard enduro din romania 2012


Postări Recomandate

Pai la noi s-au ocupat de timpi, adica au calculat clasamentul, au dat startul, ne-au semnalat diverse probleme din traseu, au mediat discutiile dintre sportivi si organizatori, am primit ceva sprijin catre autoritati etc... adunate toate astea conteaza in economia cursei. plus ca da bine la CV ;)

 

problema discutata aici este crearea unui regulament pentru o disciplina noua : HARDENDURO. Aceasta disciplina NU EXISTA ca si ramura activa a FRM deci nu exista nici regulament... pentru a ne face o idee despre regulamente si alte rezolvari de probleme putem consulta http://www.fim-live.com/en/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am inteles ca la motocros le calculaza timpi le da startul,acolo au de lucru de ce nu fac si la enduro lucrurile astea pentru ca si de la noi incaseaza aceeasi bani.

Iar mai hard de cit este acum enduro nu putem face caci nu vom mai avea participanti,si asa sint multi care se pling caci unele competiti sint prea grele si a doua zi nu mai fac fata.

Iar regulile interioare ale cluburilor de acelasi profil ar trebui sa fie toate la fel . legeai lege pentru toti :whip:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Am inteles ca la motocros le calculaza timpi le da startul,acolo au de lucru de ce nu fac si la enduro lucrurile astea pentru ca si de la noi incaseaza aceeasi bani.

Iar mai hard de cit este acum enduro nu putem face caci nu vom mai avea participanti,si asa sint multi care se pling caci unele competiti sint prea grele si a doua zi nu mai fac fata.

Iar regulile interioare ale cluburilor de acelasi profil ar trebui sa fie toate la fel . legeai lege pentru toti :whip:

 

sa nu comfundam enduro cu hardenduro... din cate imi amintesc la prima etapa de la zarnesti oficialii frm erau in grila de start, erau la inscrieri,erau la intrarea/iesirea din parcul rece, erau la inspectia tehnica si pana si in CP-uri i-am gasit si sincer nu faceu doar act de prezenta...

 

sa nu credeti ca tin partea cuiva dar cand se face treaba nu pot sa nu recunosc asta ...

 

 

 

LE:

haidati bre ca se facu 2012 si nu mai zice nimeni nimic, facem vreo branza sau frecam duda???

 

 

ps: nu mai am rabdare, NA!

Editat de stulewa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rabdare domnilor,mailurile sunt incinse de atata scris si abonamentele depasite la telefoane..

nici o problema in cateva saptamani va iesi regulamentul pe piata..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dc nu se fac cursele HARDENDURO private fara FRM?? oricum se platesc taxe care deranjaza pe multi si FRM nu face mare lucru in schimb la bani care ii incaseza.

stiu stiu..dar intreaba-i pe ei de ce nu se implica..sincer ca organizator m-am saturat sa fiu discreditat de ei..daca nu faci cu frm incep amenintarile..etc etc..nu vreau sa dezvolt..ideea este ca in situatia in care vrei sa faci curse trebuie sa le dai bani si te lasa in pace..le dam si gata..sa nu credeti ca doar sportivii platesc taxe..eu am afiliat acum clubul la FRM si de deschidere am platit 350 euro..taxe de afiliere,rezervari etc..urmeaza bani ptr fiecare sportiv inscris,casa,masa pentru federali si asa mai departe..cred ca federatia ne costa pe noi anual spre 1000 de euro..dar,asta e situatia..daca toti merg cu FRM, o sa mergem si noi si va convine sau nu va trebui sa mergeti alaturi de noi..sau neparticiparea la curse atrage dupa sine disparitia curselor si a campionatului de hard enduro fiindca nimeni nu vrea sa investeasca bani si bineinteles sa ii piarda doar asa de dragul de a fi injurat de cine stie ce beginner pe forum tare in gura si slab la pilotat ca a fost traseul greu la hobby.

 

si o informatie de interes general LUNI PUBLICAM REGULILE CAMPIONATULUI DE HARD ENDURO DIN ROMANIA..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FARA F R M ESTI ILEGAL.EU AM UN SRL SI DAU INPOZITE LA STAT DAR NU MA AJUTA CU NIMIC?!E ACELASI LUCRU!TE AI PRINS?FRM TE OBLIGA SI LA O SALVARE LA UN MINIM DE SIGURANTA NU ORICE ENDURIST POATE FACE O CURSA ,TREBUIE SA OFERE SIGURANTA PILOTILOR ,ASTA ESTE PE PRIM PLAN ,NU CURSA!

Editat de teodaniel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vorbeam de siguranta cursei vorbeam de INUTILITATEA F R M.De ex se organizeaga curse de montan bike unde se strang 500-600 persoane fara F R C dar cu ambulante medic salvamont etc. Astea nus ilegale

 

nu vorbeam de siguranta cursei vorbeam de INUTILITATEA F R M.De ex se organizeaga curse de montan bike unde se strang 500-600 persoane fara F R C dar cu ambulante medic salvamont etc. Astea nus ilegale

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce crezi ca FRM-ul este inutil, ai organizat curse sau vorbesti din auzite? da-ne cateva argumente te rog! :friends:

jumbalica ..in ultimii 3 ani am fost la cateva prietenesti si inclusiv la a noastra desfasurate sub egida lor..sincer frm nu a miscat un pai..ne-a luat taxe peste taxe(taxa de rezervare cursa,de inscriere in federatie,de cotizatie,procent din taxa platita de concurenti,

asigurare cursa platita tot la ei,asigurare sportivi idem..,..au trimis un reprezentant (sau 2)carora le-am platit cazare,masa,ne-au incasat banutii si cam atat..sincer chiar nu stiu de ce dau banii astia dar daca asa trebuie,asta este.. chiar asa sunt curios,pentru cei care stiu SPUNETI-MI SI MIE DE SUTELE DE EURO PE CARE LE SCOT PERSONAL DIN BUZUNAR SA SCRIE PE MINE AFILIAT FRM,CE MAMA NAIBII MI SE OFERA..pana acum nu am vazut nimic,sau nu stiu eu ce sa urmaresc..mi se pare logic si normal,daca platesc ceva sa mi se ofere ceva in schimb..pana acum mi s-a oferit chitante..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg ideea voastra, si sa nu imi sariti in cap ca iau apararea unei parti sau a alteia, dar vin sa va intreb. De ce nu punem pe hartie asteptarile pe care le avem din partea frm ului, strangem o gasca si ne ducem peste ei sa ne asezam la masa si sa povestim. S-a facut treaba asta vreodata?

Si ca sa fim corecti si obiectivi trebuie sa va spun la ce ne-a ajutat pe noi frm. Anul trecut am fost sunat de reprezentanti ai federatiilor nationale din Suedia si Italia sa se intereseze de cursa noastra. Faptul ca cursa era organizata sub egida frm si aparea in calendarul frm a fost un plus pentru noi. Nu voi sti niciodata daca sportivii respetivi ar fi venit sa se dea la cursa noastra si daca nu era organizata cu frm. Pe de alta parte cand mergeam prin tot felul de primarii uitate de lume sau la tot felul de autoritati locale pentru a anunta ca vom avea o cursa in desfasurare pe raza lor, faptul ca pomeneam de frm ne dadea un plus de credibilitate.

In rest sunt de acord cu voi. Ar putea sa faca muuuuuuult mai multe in ajutorul nostru, am putea sa colaboram in adevaratul sens al cuvantului. Dar le-am cerut oare asta vreodata?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multi dintre concurenti se inscriu in cursa fara sa citeasca regulamentul... asa e si cu unii organizatori, nu vor cu FRM din diverse motive dar nici pe hartie nu ne-am pus revendicarile. vorba aia: copilul care nu plange nu primeste milka :))

 

alinierea la standardele FRM ne ofera un plus de siguranta: ai o asigurare de cursa ca sa nu platesti gardul lui nea Gheorghe ca a intrat petrica racing si l-a daramat. mai mult, in urma incidentului petrica racing si-a rupt mana si vrea sa i se plateasca spitalizarea, are asigurare de sportiv, se rezolva.

sunt obligati organizatorii sa aiba salvare la cursa. oricat de bine intentionati si pregatiti dpdv medical ar fi persoane din organizare nu pot inlocui un echipaj SMURD.

 

FRM se poate implica in obtinerea de autorizatii si da credibilitate evenimentului pe plan international, nu poate sa imi spuna cineva ca nu isi doreste ca evenimentul sa nu expandeze si in afare tarii.

 

@ stefi: ai cerut sa ti se asigure arbitraj, cronometrare sau alte treburi specifice si nu ti s-au acordat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

@ stefi: ai cerut sa ti se asigure arbitraj, cronometrare sau alte treburi specifice si nu ti s-au acordat?

sincer nu am cerut,fiindca garantat inseamna bani in plus ptr mine de scos din buzunar,cu cazare,masa si probabil costuri suplimentare..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stulewa daca cumva nu stiai nu ai nevoie de nivi o federatie sa iti vina ambulanta cu medic si nici ca sa faci asigurari sportive (daca vei merge la UPU primesti toate info cat e tarifu pt. medic si ambulanta pe ora. Asigurase sportiva se poate face la mai multe firme de asigurari).Nu vreau sa fiu rau dar mi se pare ca faci parte oarecum din FRM prea ti cu ei :( (nu vreau sa creez neplaceri la nimeni doar ca asta vad eu)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca m-ai fi cunoscut mai bine ai fi stiut ca am fost unul din initiatorii discutiilor impotriva frm de acum cativa ani... ne-am adunat atunci cu totii la Rasnov si pret de cateva ore bune am discutat si am ajuns la concluzia ca trebuie sa intram sub frm. s-a discutat atunci si eventualitatea infintarii unei noi federatii etc, etc...practic, am incercat noi sa reinventam apa calda si partial am reusit: in anul urmator a aparul licenta unica tot teren. au mai trecut doi ani si discutam aici despre un campionat nou, o ramura noua a sportului cu motor pe care federatia doreste sa o sustina din ce am auzit.

 

da, fac parte din frm, sunt sportiv legitimat intr-un club moto afiliat federatiei. federatia ma reprezinta in discutiile cu celelalte federatii sportive... ma rog, asa ar trebui...

 

 

cam ce crezi ca o sa zica procuratura in cazul unui deces intamplat in timpul cursei ce nu se afla sub egida federatiei ???

 

@stefi: astept cu interes sa postezi ce am vb la telefon :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai nene cred k ati innebunit detot.

mare plictiseala iarna a?

 

am tot citit de scrirtzi voi aici si nu inteleg ceva:

 

ce este "hard enduro"?

de ce nu este ramura in nici o federatzie din nici o tara?

cum se va face diferentza dintre o cursa si alata din punct de vedere al traseului enduro/hard enduro?

ce piloti de hard enduro avem noi in romania k sa facem un campionat?

ce participari internatzionale avem noi in romania?

ce rezultate?

hard enuro inseamna tehnic? periculos? sau absurd?

atzi vazut anul trecut la buzau traselle de campionat mondial? ce atzi remarcat acolo?

catzi dintre cei care au organizat curse sub egida frm au avut traseele macar 70% in regula, omologate frm?

uite noi anul asta o sa numim "hard enduro cross" asa k suna bine dar traeul nu va fi mai greu decat anul trecut dar vad k la noi prinde ff mul grandomania cand nici macar nu suntem in stare sa avem vreo recunostinta inernationala, si nu imi saritzi in cap acum de mani ervin radutza si jumba, ei sunt prea putzini din catzi pilotzi sunt la cluburi.

la redbull, cursa in ramania hard enduro sau cum vrezti voi sa o denumitzi,

catzi romani sunt la start?

catzi ies pe podium?

unde sunt ei?

de ce nu sunt aici pe forum sa ceara campionat de hardenduro?

de ce nu ne demonstram k putem face o cursa tehnica dar in acelasi tipm usoara?

 

eu zic sa fim realisti sa ne uitam la publicul enduro, sa intzelegem cat putem, si sa evoluam impreuna.

 

in fine..... astept sa imi saritzi in cap. va astept in august la hardendurocross :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce nu ne demonstram k putem face o cursa tehnica dar in acelasi tipm usoara?

 

cum vine asta Macacule ??!! :lol: Ia detaliaza-mi putin cum ar fi un traseu de-asta?

Ai venit cu procesorul incins de la briza oceanului indian!

 

Nu conteaza cum ii zice. Atatat timp cat enduristii vin la cursele astea, inseamna ca sunt foarte bune asa cum sunt. Si la toate cursele de anul trecut au fost peste 100 rideri la start (la Deva cred ca au fost 160; pana acum deja au platit 32 pentru anul asta cu mai mult de 3 luni inainte de start http://www.motoclubhaita.ro/db/index.php/history/)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da la redbull ii alta treaba macacu costa 1500 Euro daca mi plateste cineva ma duc si cred ca ar fi multi altii care nu suntem la capatul clasamentului dar pana la urma banuti conteaza!!!!!!!!!!!

 

Cursele de hardenduro nus chiar asa de hard . traseu ii un mai greu per ansamblu pentru ca intalnesti zone noi si treci o singura data si ai ceva penti mai greu de urcat care nu ies din prima in mare parte a curselor pe cand la o cursa din campionat de enduro treci de 3 sau chiar 4 ori si nu poti sa bagi un traseu cu dificultate mai mare ptr ca toti raman la prima panta .... cam asta zic eu ca ii parerea mea si pot sa zic ca am acumulat ceva experienta dar mai am.

 

Iar Raduta merge la motocros nu vine el la enduro sau hard enduro eu zic ca ar trebui vb ci Mani , Erwin si cei care sunt in top in Romania .

 

Sau puteti veni la Baia Mare la hard enduro s avedeti cu ce se mananca :cheers: :rolleyes: :banana:

 

da la redbull ii alta treaba macacu costa 1500 Euro daca mi plateste cineva ma duc si cred ca ar fi multi altii care nu suntem la capatul clasamentului dar pana la urma banuti conteaza!!!!!!!!!!!

 

Cursele de hardenduro nus chiar asa de hard . traseu ii un mai greu per ansamblu pentru ca intalnesti zone noi si treci o singura data si ai ceva penti mai greu de urcat care nu ies din prima in mare parte a curselor pe cand la o cursa din campionat de enduro treci de 3 sau chiar 4 ori si nu poti sa bagi un traseu cu dificultate mai mare ptr ca toti raman la prima panta .... cam asta zic eu ca ii parerea mea si pot sa zic ca am acumulat ceva experienta dar mai am.

 

Iar Raduta merge la motocros nu vine el la enduro sau hard enduro eu zic ca ar trebui vb ci Mani , Erwin si cei care sunt in top in Romania .

 

Sau puteti veni la Baia Mare la hard enduro s avedeti cu ce se mananca :cheers: :

Apropo la cursa la Baia Mare cam putini ati venit sau Baia Mare ii amplasata prea sus din punct de vedere geografic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum vine asta Macacule ??!! :lol: Ia detaliaza-mi putin cum ar fi un traseu de-asta?

Ai venit cu procesorul incins de la briza oceanului indian!

 

Nu conteaza cum ii zice. Atatat timp cat enduristii vin la cursele astea, inseamna ca sunt foarte bune asa cum sunt. Si la toate cursele de anul trecut au fost peste 100 rideri la start (la Deva cred ca au fost 160; pana acum deja au platit 32 pentru anul asta cu mai mult de 3 luni inainte de start http://www.motoclubhaita.ro/db/index.php/history/)

 

 

 

 

vezi traseu campionat mondial.. dupa parerea mea un traseu trebuie sa il parcurga in totalitate, 90% din pilotzii care iau startul si sa castige cel mai rapid. nu vb de totzi incepatorii.

oricum ce standarde potzi sa imipui la un campionat de hard enduro. cine poate spune k asta e traseu de hard sau nu? asta k sa potzi face ramura sportiva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Macaculeeee..initial m-am speriat cand am vazut cat de agresiv esti,noroc ca ne cunoastem de o viata si mi-am revenit.. :friends:

Dracul nu este asa de negru..am pus urmatoarea problema:daca tot ne dam si ne ardem pe la prietenesti hai sa facem un clasament general.Daca ramura enduro are reguli clare,iar cele 5 cluburi au cursele cu foarte mici diferente pe aceeasi structura,dar diferita de campionatul national de enduro,daca tot platim si toti se dau cu licente FRM,tragem la sfarsit o linie si vedem ce iese.Asa s-a nascut campionatul de hard-enduro,pe acelasi principiu pe care am facut primul enduro-maniaco-depresiv :"daca merge si vine lumea,mergem mai departe,daca nu,nu".Ideea cu numele a venit de la combinarea disciplinei in sine cu gradul de dificultate mai crescut fata de anii trecuti.Daca ii ziceam campionat de soft enduro cred ca ne trezeam cu

cu bmw-urile de 650,tenere-uri,etc etc la linia de start si ne injura lumea daca le dadeam 2 coborari "a la Pictoru" .

 

DESEARA CAND AJUNG ACASA ARUNC REGULAMENTUL PE FORUM,IN PRINCIPIU ESTE GATA...

 

 

 

DESEARA CAND AJUNG ACASA ARUNC REGULAMENTUL PE FORUM,IN PRINCIPIU ESTE GATA...

gata ..la departamentul curse,cupe,campionate 2012-gasiti regulamentul..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi traseu campionat mondial.. dupa parerea mea un traseu trebuie sa il parcurga in totalitate, 90% din pilotzii care iau startul si sa castige cel mai rapid. nu vb de totzi incepatorii.

oricum ce standarde potzi sa impui la un campionat de hard enduro. cine poate spune k asta e traseu de hard sau nu? asta k sa potzi face ramura sportiva

 

Bre Macac

Traseul de mondial e perfect pentru enduro clasic - pe traseul ala oamenii trebuiau sa se deplaseze intre probele cronometrate intr-un timp stabilit. Daca pe un traseu din ala, rapid, ii pui pe enduristii romani sa mearga cat pot de repede o sa-si rupa capul juma'te.

Din punctul meu de vedere, un traseu tehnic inseamna un traseu in care daca nu pui roata unde trebuie si cu viteza care trebuie impingi sau o dai jos si mai incerci o data. Fara forestier, cu multa poteca, in care castiga cei care trec din prima si repede peste tot, nu cei care merg cu 80km/h printre copaci.

 

Pe incepatori ii sfatuiesc (din nou) sa se dea si la etapele de Campionat National de Enduro. Traseul de C e gandit pentru incepatori, toata lumea poate sa treaca si diferenta o fac cei mai rapizi.

 

Si nu e o noua ramura sportiva - e tot enduro :moto:

Hai la DEVA sa vezi despre ce e vorba!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Cand incepe nebuneala mai?

Aia reala nu asta pe butoane...

Lasati FRM ul in pace ca oricum nu exista solutii ptr ceva mai bun dar in schimb ca si organizator poti crea conditii mai bune si mai safe.

 

Daca nu era FRM eu nu-mi plateam asigurari de curse si dupa ce te rupi nu mai ai de unde sa-ti iei spagutzele la Doctori etc... I love FRM-Romania. Face treaba multa pe care descreeratii n-ar face-o niciodata.

 

Unde-i prima cursa si cand ca tare-mi fierb talpile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...