Sari la conținut

Motociclisti in ELVETIA


nike
 Share

Postări Recomandate

Nu ai cum sa nu mergi pe autostrazi. Sunt foarte putine "DN-uri" la ei si sunt cam izolate ,pe distante scurte,unde nu esti obligat sa platesti toll-ul...asa ca nu are rost. Intr-un final tot pe autostrazi ajungi , vrei - nu - vrei .

Plateste 35iepuroi si mergi linistita

 

 

 

 

 

 

intra aici.....www.ezv.admin.ch/zollinfo_privat......si aflii toate detaliile

Editat de mihaistancu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci e bine :D

Ceva cazare prin zonele Brig, Zernez, Locarno, Bellinzona, stiti, acceptabile ca pret?

 

Mihai, nu o iau pe autostrazi nici batuta :)))

Nu avem motoare de autostrazi si le uram cu totii. Oricum, noi mergem pentru drumuri, nu pentru destinatii. Vrem sa vedem tara, oamenii, asezarile, nu o bucata de asfalt relativ dreapta.

 

Traseul prin Elvetia ar fi asta: http://goo.gl/maps/OQktQ deci fara autostrazi :D

Editat de Beatrice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca aveti timp, pe linga Furka pass, puteti face si Grimsel + Susten. O bucla, sa spun asa. In mod sigur nu veti regreta, dar, luati-va o zi intreaga, sa savurati pe indelete plimbarea :) Doar la campinguri poti vorbi de preturi decente. Pensiunile se invart pe la CHF 70 - 80 pe noapte in cel mai fericit caz. Drum bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai cum sa nu mergi pe autostrazi. Sunt foarte putine "DN-uri" la ei si sunt cam izolate ,pe distante scurte,unde nu esti obligat sa platesti toll-ul...asa ca nu are rost. Intr-un final tot pe autostrazi ajungi , vrei - nu - vrei .

 

Am treaversat de cateva ori Elvetia fara sa ating autostrada si e rezonabil. Normal, daca te grabesti rau merita cei 35€ dar inteleg ca nu este cazul lor.

» Post actualizat in 10 Jul 2014 14:06

Nu avem motoare de autostrazi si le uram cu totii.

 

In Elvetia nu se pune problema de "motoare de autostrazi" ca viteza maxima e 120km/h. :D

 

Atentie mare la restrictiile de viteza, pe langa amenzile foarte mari, daca este valabil ce am citit in urma cu un an, se ajunge usor si la pranaie. De exemplu la zonele cu restrictie 30km/h in localitati, daca sareai de 50km/h parnaie, daca sari de 80 in localitate sau 130 afara (unde e numai 80 legal!) parnaie. Repet, era un proiect de lege, nu stiu daca este valabil.

» Post actualizat in 10 Jul 2014 14:11

Daca aveti timp, pe linga Furka pass, puteti face si Grimsel + Susten.

 

Sus pe Grimselpass se urca pe strada panoramica Oberaar, parca este gratuita si cred ca merita. Eu am ratat-o ca eram pe graba. Am impresia ca la fiecare 30min poti urca si la alte fiecare 30min poti sa cobori.

» Post actualizat in 10 Jul 2014 14:19

Traseul prin Elvetia ar fi asta: http://goo.gl/maps/OQktQ deci fara autostrazi

 

Vad ca traseul trece pe drumul 19 si pe la Flims. N-as trece prin Flims, vezi pe harta putin mai jos ruta Ilanz-Versam-Bonaduz, este foarte spectaculoasa, i se mai spune si "Grand Canyon-ul elvetian".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca aveti timp, pe linga Furka pass, puteti face si Grimsel + Susten. O bucla, sa spun asa. In mod sigur nu veti regreta, dar, luati-va o zi intreaga, sa savurati pe indelete plimbarea Doar la campinguri poti vorbi de preturi decente. Pensiunile se invart pe la CHF 70 - 80 pe noapte in cel mai fericit caz. Drum bun.

Da, cam asa am vazut si eu cu pensiunile.

S-a notat si Grimsel, daca o sa avem timp o sa facem bucla asta. Merci! :D

 

Am treaversat de cateva ori Elvetia fara sa ating autostrada si e rezonabil. Normal, daca te grabesti rau merita cei 35€ dar inteleg ca nu este cazul lor.

» Post actualizat in 10 Jul 2014 14:06

 

In Elvetia nu se pune problema de "motoare de autostrazi" ca viteza maxima e 120km/h. :D

 

Atentie mare la restrictiile de viteza, pe langa amenzile foarte mari, daca este valabil ce am citit in urma cu un an, se ajunge usor si la pranaie. De exemplu la zonele cu restrictie 30km/h in localitati, daca sareai de 50km/h parnaie, daca sari de 80 in localitate sau 130 afara (unde e numai 80 legal!) parnaie. Repet, era un proiect de lege, nu stiu daca este valabil.

» Post actualizat in 10 Jul 2014 14:11

 

Sus pe Grimselpass se urca pe strada panoramica Oberaar, parca este gratuita si cred ca merita. Eu am ratat-o ca eram pe graba. Am impresia ca la fiecare 30min poti urca si la alte fiecare 30min poti sa cobori.

» Post actualizat in 10 Jul 2014 14:19

 

Vad ca traseul trece pe drumul 19 si pe la Flims. N-as trece prin Flims, vezi pe harta putin mai jos ruta Ilanz-Versam-Bonaduz, este foarte spectaculoasa, i se mai spune si "Grand Canyon-ul elvetian".

Merci mult de info! Am notat si Versam.

 

Referitor la viteze, tocmai am citit ca pentru motorete este undeva la 80, asa e???

 

Fac topic separat pentru ponturi referitoare la excursie, ca nu vreau sa mai poluez pe aici. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, cam asa am vazut si eu cu pensiunile.

S-a notat si Grimsel, daca o sa avem timp o sa facem bucla asta. Merci! :D

 

Merci mult de info! Am notat si Versam.

 

Referitor la viteze, tocmai am citit ca pentru motorete este undeva la 80, asa e???

 

Fac topic separat pentru ponturi referitoare la excursie, ca nu vreau sa mai poluez pe aici. :)

 

Pai daca depasesti cu peste 50 e cu confiscarea motoretei + ajungi la tribunal si apoi decide judecatorul.

Pana in 25+ e amenda, peste e complicat

 

Dar e bine sa respecti ;)

Apoi prioritate de dreapta. E plin aici de asa ceva.

Lane splitting e "tolerat" dar depinde . Poti sa te arzi poti sa nu.

 

In legatura cu 80 pentru motore nu stiu pe passuri. Dar pe drumurile nationale/autostrazi nu se specifica nimic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa recunosc ca sunt putin uimit de ceea citesc ceteodata...

In primul rand, nu am vazut undeva ca legea sa difere intre auto si moto asa ca daca este prin lege 80km/h, se aplica si la auto si la moto.

In al doilea rand, nu stiu sa existe alta viteza legala "pe pasuri". Daca este in afara e 80 (cum este cazul Elvetiei) iar daca drumul trece si prin vreo localitate, firesc acolo limita este 50.

Editat de KHK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca aveti timp, pe linga Furka pass, puteti face si Grimsel + Susten. O bucla, sa spun asa. In mod sigur nu veti regreta, dar, luati-va o zi intreaga, sa savurati pe indelete plimbarea :) Doar la campinguri poti vorbi de preturi decente. Pensiunile se invart pe la CHF 70 - 80 pe noapte in cel mai fericit caz. Drum bun.

 

Sa nu ratati cele 3 pasuri de mai sus. Sunt dementiale. Eu am facut bucla de doua ori, si-as mai face-o de inca 10.

Editat de Pacasac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca treceati prin Einsiedeln va dadeam adresa unei pensiuni de nota 10+ ca sa nu mai zic de ce peisaj e aici

Nu, e prea departe... :)

 

Pai daca depasesti cu peste 50 e cu confiscarea motoretei + ajungi la tribunal si apoi decide judecatorul.

Pana in 25+ e amenda, peste e complicat

 

Dar e bine sa respecti

Apoi prioritate de dreapta. E plin aici de asa ceva.

Lane splitting e "tolerat" dar depinde . Poti sa te arzi poti sa nu.

 

In legatura cu 80 pentru motore nu stiu pe passuri. Dar pe drumurile nationale/autostrazi nu se specifica nimic

Viteza se calculeaza pe autovehicul, doar ca am citit acum ceva (un articol din 2003 ce-i drept), ca ar fi pus astia restrictii de 80 pentru motorete.

Singura diferenta pe care o face orice tara este la plata taxelor :D

 

Eu stau in Singen ,Germania .

Distanta 57 km de Zurich,daca mai este valabila invitatia de intalnire

Sigur, ne putem vedem la un cico.

Traseul si punctele de oprire sunt aici, in topicul dedicat: /index.php?%2Ftopic%2F715364-eurotrip-2014%2F&do=findComment&comment=3792694

 

Sa nu ratati cele 3 pasuri de mai sus. Sunt dementiale. Eu am facut bucla de doua ori, si-as mai face-o de inca 10.

Nu le-am ratat! :D Merci de sugestie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, e prea departe... :)

 

 

Viteza se calculeaza pe autovehicul, doar ca am citit acum ceva (un articol din 2003 ce-i drept), ca ar fi pus astia restrictii de 80 pentru motorete.

Singura diferenta pe care o face orice tara este la plata taxelor :D

 

 

Sigur, ne putem vedem la un cico.

Traseul si punctele de oprire sunt aici, in topicul dedicat: /index.php?/topic/715364-eurotrip-2014/&do=findComment&comment=3792694

departe pe naiba...40 de km amarati ...

 

 

Nu le-am ratat! :D Merci de sugestie.

departe pe naiba Editat de tiranspider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...