Sari la conținut

Invitatie La Concurs Enduro Cluj-Napoca


Postări Recomandate

Va anuntam ca organizam un concurs enduro la Cluj-Napoca. Concursul este organizat de Clubul Transilvania Bikers. Ne-am straduit sa facem un traseu care sa placa tuturor. Concursul este structurat pe categorii (incepatori si avansati), avand un grad de dificultate care sa satisfaca atat incepatorii cat si pe cei mai avansati. Evenimentul se va desfasura in data de 11.11.06. in padurea Faget, premiile vor fi in valoare de 2500 ron. Se va organiza si un trseu pentru ATV impartit pe doua clase, respectiv sub 300 cc si peste 300 cc. Informatii si detalii la nr. tel. 0745-128385 Dan Morar sau 0744-795085 Rusu Radu Vom reveni cu regulamentul particular al concursului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la ATV-uri se accepta si cu senile? :cheers:

Da, poti sa vi cu senile. Scopul e sa placa la toata lumea.

 

 

vreau detalii.

mersi

Curand vom posta cererea de inscriere si regulamentul particular al cursei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

traseele sunt pentru 4x4 sau pot veni si atv de viteza? :cheers:

Traseul este facut pentru orice tip de ATV. Am organizat in august ceva asemanator si a castigat Ban Mihai de la Bistrita care concura pe un ATV Honda de 400 cu tractiune spate. Sunt cateva locuri mai dificile dar vor fi arbitrii care sa reduca riscul accidentarii concurentilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traseul este facut pentru orice tip de ATV. Am organizat in august ceva asemanator si a castigat Ban Mihai de la Bistrita care concura pe un ATV Honda de 400 cu tractiune spate. Sunt cateva locuri mai dificile dar vor fi arbitrii care sa reduca riscul accidentarii concurentilor.

 

 

poate vin si eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..o sa se mai tina concursul, dupa vremea care se anunta?..asteptam..daca se tine ceva informatii in plus nu ne strica..numai bine..

Am fost la traseu si sambata si duminica. Sambata a fost mai rece dar duminica a fost super. Daca am inceput sa facem acest concurs il facem! Te asteptam la cursa.

Speram sa fie si timpul cu noi!

Editat de MOD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CUPA TRANSILVANIA BIKERS CLUJ-NAPOCA

REGULAMENTUL PARTICULAR

11 NOIEMBRIE 2006

 

ORGANIZATOR: CLUBUL TRANSILVANIA BIKERS

LOCALIZARE: CLUJ – NAPOCA, PADUREA FAGET,

 

A. INSCRIERE CONCURENTI

Inscrierile se fac sambata intre orele 8:00 – 10:00 la locul de start. La inscriere, concurentii trebuie sa prezinte:

• Formular de inscriere( poate fi obtinut la secretariatul competitiei )

• Declaratie pe proprie raspundere ( poate fi obtinuta la secretariatul competitiei )

• Declaratie notariala de acord a ambilor parinti (in cazul minorilor)

 

B. CATEGORII DE CLASIFICARE:

 

Categoria A ( profi )-motociclete in doi sau patru timpi, indiferent de cilindree

Categoria B ( hoby )-motociclete in doi sau patru timpi, indiferent de cilindree

Categoria atv peste 300 cmc in doi sau patru timpi,

Categoria atv sub 300 cmc in doi sau patru timpi,

 

C. VERIFICARE TEHNICA SI NUMERE DE CONCURS

 

Verificarea tehnica va avea loc sambata, 11 noiembrie 2006 intre orele 8:00 – 10:30.

La verificarea tehnica concurentii vor prezenta casca de protectie si numerele de concurs.

Motocicletele care nu au fost supuse verificarii tehnice pâna la data de 11 noiembrie 2006, orele 10:30, nu vor putea participa la concurs.

 

D. TAXE DE PARTICIPARE

Taxa de participare este de 60 ron

 

E. ORDINEA DE START

12:00 categoria A+B

15:00 categoria ATV

Ordinea de start poate suferi modificari in functie de numarul de concurenti inscrisi. In cazul unor eventuale modificari, organizatorul va instiinta concurentii de noua ordine de start cu 1 ora inaintea startului.

 

F. TRASEUL

1.Traseul are o lungime de aprox. 20 km fiind tip enduro.

2.Traseul va fi parcurs timp de 1 ora de cat. B si ATV si 2 ore cat A

3.Traseul poate fi parcurs de concurenti cu cel mult 24 de ore inainte de start, numai PE JOS SAU PE BICICLETA.

 

G. MASURI DE SIGURANTA:

1. Siguranta este un element principal in cadrul unei curse. Toti participantii la competitie sunt obligati sa ia toate masurile de siguranta care sa previna accidentarea proprie, a celorlalti participanti sau a spectatorilor.

2. La apropierea de un concurent mai lent, faceti-va cunoscuta prezenta inaintea depasirii acestuia.

3. In cazul in care observati un concurent accidentat, ajutati-l daca puteti, in caz contrar anuntati cel mai apropiat oficial al cursei.

4. In cazul unei defectiuni tehnice, ori al opririi neasteptate al motorului, scoateti de indata motocicleta in afara traseului, pentru a evita coliziunea cu alti concurenti.

5. NU MERGETI NICIODATA IN SENS OPUS PE TRASEU !!!

6. In cazul in care ati iesit de pe traseu, inaintea efectuarii manevrei de intoarcere este necesar sa va asigurati ca nu exista pericolul unui acrosaj cu un alt concurent.

7. Concurentul va trebui sa piloteze motocicleta in asa fel incat sa nu puna in pericol siguranta celorlalti concurenti, oficialilor sau spectatorilor.

8. In acele locuri in care clasele sunt separate, in zona in care traseele se reintalnesc, concurentul mai lent (din clasa inferioara) va acorda prioritate de trecere concurentilor mai rapizi (din clasa superioara).

 

I. STARTUL:

1. Startul se va da in ordinea claselor care participa la concurs. In cazul unui numar suficient de participanti, organizatorul poate hotari separarea claselor A si B

 

J. CRONOMETRAREA, SOSIREA

1. Durata cursei este 1 ora cat B+ATV si 2 ore cat A

2. Sosirea se face prin fluturarea unui steag in patratele alb-negru si se arata prima data cistigatorului in clasamentul general al clasei respective.

3. In functie de traseu se pot instala puncte de control intermediar, cu sau fara oprirea concurentilor in aceste puncte. In cazul controalelor cu oprire, inaintea intrarii in punctul de control se instituie o zona marcata in care depasirea este interzisa, si o zona de “NO SPIN” la iesire.

4. Pe intreaga lungime a traseului poate fi amplasat acel numar de arbitrii pe care organizatorul il crede de cuviinta, cu sau fara insemne specifice, care vor monitoriza trecerile concurentilor.

5. Stabilirea clasamentului final se face in functie de timpul scurs pina la sosire.

 

K. ORARUL DE DESFASURARE

 

Sambata, 11 noiembrie

- 8.00-10.00 Inscrieri

- 8.00-10.30 Revizie Tehnica

- 10.30-11:00 Briefing

- 11.15–11.30 Incalzire

- 11.50-12:00 Formare grila de start moto

- 12:00-14:00 Cursa moto

- 14:45-14:55 Formare grila de start ATV

- 15:00-16:00 CURSA ATV

- 16:30-17:00 Festivitate de premiere

 

ORGANIZATOR

Clubul TRANSILVANIA BIKERS CLUJ NAPOCA

Persoane de contact: 0745128385 (Dan Morar) 0744795085 Rusu Radu

Editat de MOD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci ENDUROCROSS nu ENDURO !!!

 

Numerele se asigura de organizator ?

Da, vom asigura numerele de cuncurs si vom incerca sa pastram numerele concurentilor din campionatul de endurocross.Asta daca concurentii care vor sa-si pastreze numerele se vor inscrie prin fax la numarul de telefon 0264596792 (in atentia lui Dan Morar )

 

 

 

 

 

Formular_inscriere__final.doc

 

 

Am atasat si formularul de inscriere

 

DECLARATIE.doc

 

Impreuna cu formularul de inscriere va rugam sa trimiteti si declaratia alaturata

 

Deci ENDUROCROSS nu ENDURO !!!

 

Numerele se asigura de organizator ?

Este un traseu mai mult enduro

Editat de MOD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Este un traseu mai mult enduro

 

Chiar daca e un traseu numai cimp, tot "cross-country" sau cum i se zice la noi "enduro-cross" se cheama ca e, acest tip de cursa !!! ( nu e obligatoriu sa aiba portiune de circuit de motocross)

 

Enduro e cu totul altceva.

 

Am si eu citeva intrebari avind in vedere cele mai de sus........:

- cine a facut traseul ? (ma refer la experienta de concurs)

- de ce nu apare categoria C ?

- ATV au traseu separat ? daca nu pe care din trasee e bagat?

- cursa e oficiala? (are girul federatiei)

- aveti aprobarile necesare? ( ma refer in special la Romsilva)

- veti avea asistenta medicala pe traseu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca e un traseu numai cimp, tot "cross-country" sau cum i se zice la noi "enduro-cross" se cheama ca e, acest tip de cursa !!! ( nu e obligatoriu sa aiba portiune de circuit de motocross)

 

Enduro e cu totul altceva.

 

Am si eu citeva intrebari avind in vedere cele mai de sus........:

- cine a facut traseul ? (ma refer la experienta de concurs)

- de ce nu apare categoria C ?

- ATV au traseu separat ? daca nu pe care din trasee e bagat?

- cursa e oficiala? (are girul federatiei)

- aveti aprobarile necesare? ( ma refer in special la Romsilva)

- veti avea asistenta medicala pe traseu?

Salut. Nu ma pot lauda cu o experienta vasta, dar pot spune ca am punctat la Zarnesti, la etapa de endurocross de anul acesta.

De fapt nu apare categoria profesionisti (scuze pentru confuzia creata), categoria B este categoria hobby.

ATV-urile vor avea traseu separat, in nici un caz nu vor fi pe traseu in acelasi timp cu motocicletele.

Cursa nu este etapa de campionat national. este o cupa privata.

Asistenta medicala va fi asigurata de catre o salvare cu cadrele medicale aferente si cativa salvamontisti.

Editat de MOD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde se tine?

locatia exacta.....

De pe Calea Turzii spre Salicea. Inainte de intrarea in Salicea pe stinga, la intersectia cu drumul de Micesti. Daca vi dupa ora 10 sigur vei vedea lume stransa acolo, Va asteptam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Nu ma pot lauda cu o experienta vasta, dar pot spune ca am punctat la Zarnesti, la etapa de endurocross de anul acesta.

De fapt nu apare categoria profesionisti (scuze pentru confuzia creata), categoria B este categoria hobby.

ATV-urile vor avea traseu separat, in nici un caz nu vor fi pe traseu in acelasi timp cu motocicletele.

Cursa nu este etapa de campionat national. este o cupa privata.

Asistenta medicala va fi asigurata de catre o salvare cu cadrele medicale aferente si cativa salvamontisti.

Am primit aprobarile si de la Romsilva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si-au anuntat participarea mai multi concurenti de la profesionisti. Va fi o cursa foarte tare. Traseul este modificat. L-am facut pentru trei clase, este foarte fain si tehnic. Va asteptam la cursa! AU MAI RAMAS 36 DE ORE PANA LA START !

Editat de MOD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O poza cu traseul?(harta)

Asa cum au obisnuit si ceilalti organizatori. Se poate?

Ma voi stradui. Sper ca va placut chiar daca nu v-ati incalzit pe traseu.

 

a fost bine.

multumim.

 

pe cand urmatoarea?

LA ANUL CARE VINE!! Sper ca voi reusi sa pun poze cat mai repede

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...