Sari la conținut

Preschimbare acte vechi


mihaai
 Share

Postări Recomandate

Salutare la toata lumea , am cumparat un motor ...vechi,am la el contract de vinzare cumparare ,din cite am inteles propietarul in miscare , fiscalul ,am fost cu ele la un birou de vinzari auto si mi-au cerut talonul... care nu-l am . Ce este de facut ?

Rog sa posteze si cei care au trecut prin aceasta situatie ...Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un raspuns dat de cineva de la inmatriculari:

 

" Re: Inmatriculare motocicleta, problema art. 33

 

Mesajde COMISARUL » 22 Mar 2010, 14:33

NU contează dacă motocicleta respectivă este veche Âşi a fost radiată în anul 1960.

Probabil că evidențele manuale, de acum o jumătate de secol, nu mai există Âşi nici nu se cer pentru rezolvarea actuală a problemei înmatriculării.

În conformitate cu art.7 din Ordinul M.A.I. nr.1501/2006, înmatricularea permanentă se efectuează pe baza următoarelor documente:

a) cererea solicitantului;

B) fiÂşa de înmatriculare a vehiculului - model tipizat stabilit conform reglementărilor legale - completată cu datele proprietarului Âşi având viza organului fiscal competent al autorității administrației publice locale. În cazul înscrierii pe certificatul de înmatriculare Âşi a altei persoane, se va depune Âşi o a doua fiÂşă de înmatriculare completată cu datele acesteia. În cazul înmatriculării temporare pentru export, nu este necesară viza organului fiscal competent al autorității administrației publice locale. Viza organului fiscal competent al autorității administrației publice locale de pe fiÂşa de înmatriculare se poate înlocui prin prezentarea Certificatului de atestare fiscală ;

c) cartea de identitate a vehiculului, eliberara de R.A.R. , în original Âşi în copie xerox;

d) documentul care atestă dreptul de proprietate al solicitantului asupra autovehiculului sau remorcii, în original Âşi în copie xerox;

e) actul de identitate al solicitantului, în original Âşi în copie xerox. În situația persoanelor juridice se vor prezenta alături actul de identitate al delegatului Âşi copia documentului ce atestă dobândirea personalității juridice, denumirea Âşi sediul;

f) dovada efectuării inspecției tehnice periodice, aflată în termenul de valabilitate al acesteia, cu excepția autovehiculelor Âşi remorcilor noi;

g) copia documentului de asigurare obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse terților prin accident de circulație, aflată în termenul de valabilitate al acesteia;

h) dovada efectuării formalităților vamale de import definitiv sau temporar, în original sau copie legalizată a acesteia, doar pentru înmatricularea temporară, în cazul autovehiculelor Âşi remorcilor dobândite din străinătate (din afara comunității europene), în cazurile prevăzute de lege,;

i) dovada plății taxei de înmatriculare, stabilită potrivit legii;

j) dovada plății taxei de poluare pentru autoturisme Âşi autovehicule, stabilită potrivit legii;

k) dovada plății contravalorii certificatului de înmatriculare;

l) dovada plății contravalorii plăcuțelor cu numărul de înmatriculare;

m) certificatul de autenticitate al vehiculului eliberat de R.A.R;

PRIN URMARE, PRIMUL DRUM TREBUIE FĂCUT LA R.A.R. pentru a obține cartea de identitate a vehiculului, pe baza actului de proprietate.

Pentru a vă deplasa cu motocicleta la R.A.R., trebuie să o înmatriculați provizoriu.

Până la înmatriculare, serviciile publice comunitare regim permise de conducere Âşi înmatriculare a vehiculelor competente autorizează provizoriu circulația autovehiculelor Âşi a remorcilor neînmatriculate, pentru o perioadă ce nu va depăÂşi 30 de zile, dar nu mai mult de data la care expiră asigurarea obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de autovehicule.

 

Ca o părere personală, cred că este un lux prea mare să înmatriculați o motocicletă din 1960, câtă vreme există variante actuale, mult mai ieftine.

În plus, ați fi oprit, mai mereu, de către agenții de poliție rutieră sau echipajele mixte R.A.R, pentru diferite motive de ordin tehnic, emisii poluante, stare estetică, etc.

 

COMISARUL

 

Mesaje: 207

Membru din: 17 Feb 2010, 19:29 "

 

incheiat citatul

 

 

 

 

nu scrie nicaieri despre certificatul vechi

 

ai toate documentele mentionate acolo? daca da ar trebui sa nu fie nici o problema, te duci si ii dai cu articolul de lege in cap

Editat de aurelian_mz_rt125
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sint afon legat de legislatia in vigoare ,ma intereseaza sa pot mentine motorul in posibilitatea de al inmatricula in orice moment chiar dupa 2/3 ani ...

Deci prima data trebuie sa-l am pe rol la primarie ..sa platesc taxe la el apoi pot sa-l inmatriculez cind vreau ? Cam asta am inteles eu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator VULPOIU

Da.

Îl iei în evidență la Primărie, plătind impozit pe el.

Apoi îl duci în ceva la RAR să-i facă autentificarea seriilor Âşi să-i eleibereze noua carte de identitate.

ATÎT

 

apoi îl poți înmatricula cînd vrei, cînd o să trebuiască să-i plăteÂşti taxele de înmatriculare Âşi de certificat, îi faci un ITP provizoriu (aici e o discuție întreagă, trebuie să găseÂşti o stație care să facă Âşi la motociclete, momentan cam în toată țara asta se face doar la RAR; stația respectivă îți va da un talonaÂş cu datele Âşi ITP-ul... care se vor transcrie în noul certificat de înmatriculare cînd ți-l eliberează), etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sint afon legat de legislatia in vigoare ,ma intereseaza sa pot mentine motorul in posibilitatea de al inmatricula in orice moment chiar dupa 2/3 ani ...

Deci prima data trebuie sa-l am pe rol la primarie ..sa platesc taxe la el apoi pot sa-l inmatriculez cind vreau ? Cam asta am inteles eu...

Ai inteles foarte bine, cel mai important este sa il ai la fiscal pe numele tau, restul este o treaba de hartogarii care se poate face, la fisc ti-l inscrie chiar si cu talonul vechi nu neaparat cu carte atat sa pastrezi seriile din talon , aici depinde si de capacitatea de a convinge birocratia, de aici incolo motorul iti va fi intrat in proprietate, dreptul de a o pune in circulatie si actele aferente le poti rezolva cand ve dori tu, ne mai avand legatura cu vre-o terta persoana

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai devreme zicea ca tocmai aia ii lipseste certificatul vechi de inmatriculare

 

ori daca proprietarul e in viata si ai contract de vanzare cumparare cu el , trebuie sa mergeti impreuna la el la primarie sa iti dea certificatul de radiere fiscala, daca nu mai exista de mult timp in evidentele primariei atunci sa iti dea ceva la mana de acolo prin care sa poti demonstra la primarie la tine ca nu apare si in alta parte

 

 

sau

depinde cum sunt cei de la primarie sa te duci sa ii rogi sa ti-o treaca fiscal tie pe baza contractului de vanzare cumparare , mai greu , dar nu imposibil, lozul face diferenta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

 

i) dovada plății taxei de înmatriculare, stabilită potrivit legii;

j) dovada plății taxei de poluare pentru autoturisme Âşi autovehicule, stabilită potrivit legii;

 

 

 

Stie cineva cat sunt aceste taxe pentru un Ij 56 cu talon vechi la inmatriculare (dupa ce i s-a facut cartea si celelalte).

 

Din ce vad, cea de la punctul "j¨ este doar pentru masini, nu zice nimic de moto.

Editat de Razvan17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

c) cartea de identitate a vehiculului, eliberara de R.A.R. , în original Âşi în copie xerox;

d) documentul care atestă dreptul de proprietate al solicitantului asupra autovehiculului sau remorcii, în original Âşi în copie xerox;

 

Chiar așa scrie într-un document oficial?

În Prahova se acceptă și copii HP, Minolta, Epson, Konica sau Canon. :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...