Sari la conținut

Recomandare Enduro


Andr3y
 Share

Postări Recomandate

Salut. In curand vreau sa imi cumpar enduro, dar cu atatea modele pe piata la ora actuala, nu ma pot hotara care e alegerea potrivita. Nu conteaza cilindreea; ma intereseaza sa nu fie mai vechi de '98 si mai scump de 1500 euro (daca se poate asa ceva). Il voi folosi pentru hobby (urc un damb, urc un deal, etc.) , in week-enduri, cand am timp. Vreau sa fie destul de rezistent, sa nu trebuiasca sa ii schimb pistonu' dupa fiecare iesire (exagerare), ca nu prea are balta peste.

Sper ca aceste criterii pot fi indeplinite.

Am uitat sa mentionez: Am 1.80m inaltime si ~60 Kg.

 

Am nevoie doar de sfaturi/recomandari de motociclete, nu de oferte. Multumesc.

 

p.s.: Stiu ca sunt N topicuri pe tema asta, dar nici unul nu m-a ajutat.

Editat de Andr3y
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. In curand vreau sa imi cumpar enduro, dar cu atatea modele pe piata la ora actuala, nu ma pot hotara care e alegerea potrivita. Nu conteaza cilindreea; ma intereseaza sa nu fie mai vechi de '98 si mai scump de 1500 euro (daca se poate asa ceva). Il voi folosi pentru hobby (urc un damb, urc un deal, etc.) , in week-enduri, cand am timp. Vreau sa fie destul de rezistent, sa nu trebuiasca sa ii schimb pistonu' dupa fiecare iesire (exagerare), ca nu prea are balta peste.

Sper ca aceste criterii pot fi indeplinite.

Am uitat sa mentionez: Am 1.80m inaltime si ~60 Kg.

 

Am nevoie doar de sfaturi/recomandari de motociclete, nu de oferte. Multumesc.

 

p.s.: Stiu ca sunt N topicuri pe tema asta, dar nici unul nu m-a ajutat.

 

chiar asa? nici unul nu te-a ajutat? murangura e motociclism asta.ro? pai pune mana de cauta ca te iau imediat zeii de urechi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar asa? nici unul nu te-a ajutat? murangura e motociclism asta.ro? pai pune mana de cauta ca te iau imediat zeii de urechi!

Exact asa, nici unul nu m-a ajutat. Nu iti face griji, ca si eu caut, dar chiar nu reusesc sa imi dau seama care ar fi potrivit(a). :cheers:

 

Salut!

Ia un SUZUKI DRZ400.... :friends:

 

DR Z400 - Notat.

Mai astept si alte sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ktm exc 200/250/300

yamaha wr250f

honda crf250x

 

oricum pana nu te urci tu pe una din ele sa o incerci toate sfaturile is egale cu zero..fiecare simte motorul in felul lui.asa ca cel mai bine te duci cu banii si probezi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut. In curand vreau sa imi cumpar enduro, dar cu atatea modele pe piata la ora actuala, nu ma pot hotara care e alegerea potrivita. Nu conteaza cilindreea; ma intereseaza sa nu fie mai vechi de '98 si mai scump de 1500 euro (daca se poate asa ceva). Il voi folosi pentru hobby (urc un damb, urc un deal, etc.) , in week-enduri, cand am timp. Vreau sa fie destul de rezistent, sa nu trebuiasca sa ii schimb pistonu' dupa fiecare iesire (exagerare), ca nu prea are balta peste.

Sper ca aceste criterii pot fi indeplinite.

Am uitat sa mentionez: Am 1.80m inaltime si ~60 Kg.

 

 

Asa cum s-a mai afirmat, un DRZ 400 indeplineste cu brio conditiile enuntate. Si o spun nu pentru ca as avea eu si ca ma gandesc s-o vand, ci pentru ca si eu tot pentru ce-ai spus tu am luat-o. Initial am incercat sa fac si coclaur cu Transalpa, dar e mult prea "balauroasa" pe coclauri. La capitolul pret cred ca va mai trebui sa lucrezi putin (10-20%) daca o vrei si inmatriculata.

In rest motor simplu, cu intretinere usoara, racire pe apa, daca dai de un model E vei avea putere arhisuficienta si ceva kilograme (vreo 11-12) mai putine decat la celelalte modele (S/SM). Avantajul cu inmatricularea este ca nu trebuie s-o carabanesti cu platforma/remorca pana la locul de distractie.

 

Dar, pana nu vezi si calaresti cateva din mobrele care te intereseaza, vorbele de aici nu te vor ajuta foarte mult! Poate doar te vor orienta oarecum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gandestete ca la enduro va trebui sa ridici mobra de pe jos de nenumarate ori.

La inaltimea/greutatea ta m-as orienta catre ceva cat mai usor; acesta fiind un criteriul principal de la care sa pleci.

Ma gandesc la un cross in 4T pt. tine de ex. YZ250F, usor si rezistent an fabric. (!sa fie real!) 2003-2005 la bugetul tau de 1500.

 

Si un KTM EXC 200 ar fi ok, dar nu prea te incadrezi cu banii si e un pic cam nervoasa daca esti incepator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

p.s.: Stiu ca sunt N topicuri pe tema asta, dar nici unul nu m-a ajutat.

nici unul nu te-a ajutat ptr ca niciunul nu a spus ce ai vrea tu sa auzi.

nici unul nu a spus ca exista o mobra buna la toate si care sa si coste cat vrei tu.

din nefericire ptr tine si pt alti enduro e: fie un sport/ hobby fie o plimbare/ hobby. Alegerea pe care o vei face iti va influenta cariera urmatoare; adica : daca iti iei un drz toata lumea care va face enduro te va evita ( daca nu esti un talent inascut/ viitor campion) iesirile tale se vor lasa cu motor fiert si impins la deal de toata gasca si dupa 2 iesiri iti vor spune sa-ti iei ceva decent daca vrei sa iesi cu ei; sau iesi cu o gasca de drz-isti , oameni puternici care stiu sa impinga si sa traga incercand sa evite necunoscutul ce poate devenii imposibil

daca il iei ptr plimbare te vei da pe drumuri forestiere si cam atat. pana la drumurile forestiere vei trepida pe asfalt iar macadamul nu-l vei gasi prea excitant.

Oriunde te-ai duce sa-ti iasa din cap sa mergi singur ptr ca poti pati ceva si sa nu stie nimeni de tine.

 

 

ceea ce am scris este experienta unor cunoscuti

deci sfatul meu un ktm in 4 timpi (daca e in mintile lui te va duce 1 an 2 fara piese) si de acolo iti dai seama de ce vrei sa faci.

DRZ-ul este ptr cei care cred ca pot impaca si capra si varza ptr ca apoi sa incerce sa scape de el motiv ptr care vei obs ca ele sunt ca leapsa.

Posesori de DRZ sa nu fie jigniti dar realitatea e ca in tara noastra e f greu sa gasesti in mod constant o gasca ptr turele lor( cu exceptia unor zone bine definite pe harta).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) dr-z e cea mai buna alegere la ce vrei tu sa faci, iar odata cu experienta o sa vezi ca se poate face foarte multe cu el chiar mult mai multe decat zice lumea.vezi ca e un topic pe undeva, intitulat de genul "din ciclul iesirilor cu 600"

oricum e greu de crezut ca nu te-ai lamurit despre fiecare model in parte citind topicurile dedicate.

ar mai fi o varianta (personal asta o sa cumpar in viitorul apropiat): christini 450 awd ds dar motorul motoretei e facut pan china deci trebuie prevazuta si cumpararea unui motor complet honda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru ce vrea tipul e bun si un african twin :P daca e echipat cum trebe ,(easy enduro )la enduro cu acte in regula e alta poveste si cum zice si un coleg de drum mai sus trebuie sa fi un nou campion sa te descurci cu drz-ul pe coclauri dar eu cred ca e la fel cu ori ce motor de enduro mai putin cu cele de 125 alea au si vand dar sunt si usoare ca draci il iei in spate si fuci cu ele :P poate sa mearga cu el pana la dealuri fata de ktm, sau albine de 2 timpi care il omori aiurea pana la un deal ceva depinde si unde sta baietul :D

 

< vad ca ai un Honda CR 125 ? sau ai scris doar asa la profil ?

Editat de Aragon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze ca am abandonat acest topic, dar nu prea am mai folosit pc-ul in ultima vreme. Va multumesc tuturor pentru sfaturi.

Da, am CR 125; asta a fost alegerea intr-un final. Bugetul a fost limitat, si tinand cont ca imi trebuia echipament din cap pana-n picioare, asta a fost cea mai buna alegere. Cand am deschis topicul, chiar credeam ca o sa fac ce am zis, dar dupa ce mi-am luat CR-ul si l-am "endurificat" putin, m-am apucat sa fac Hard Enduro cu un grup de prieteni (foarte experimentati), toti cu motoare 2T,cea mai mare c.c. fiind 250cmc. Sunt foarte multumit: motor puternic, usor, si deocamdata... destul de rezistent. Cu drumul pana la "libertate" nu e problema, stau foarte aproape de locurile pe unde obisnuim sa mergem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Salut! As vrea sa primesc cateva recomandari, va rog, pentru a cumpara/inchiria o motocicleta enduro foarte usoara (criteriul esential), fiabila (am 1.59m/48kg) si referinte catre niste grupuri, scoli enduro/centre de inchiriere cu indrumatori, carora sa ma adresez ca incepator fara permis cat A. Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...