Sari la conținut

Zgomot CBR F4i


Postări Recomandate

Salut, sunt nou pe aici .Am achizitionat de curand o Honda f4i si am observat ca pe la 3000-5000 de turatii de aude un zornait (ca un ventilator care freaca de grilajul de protectie) Cand apas ambreiajul nu se mai aude. . Fostul proprietar a zis ca nu e problema, ca pot merge linistit cu ea. Ce ar putea fi ? Uleiul de ambreiaj din cat in cat se schimba ?

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti sigur ca nu e o vibratie de la un plastic care nu e bine prins?

La mine la fix 5000 de ture se auzea un zornait de plastic vibrand dar dupa ce i-am strans toate suruburile de la carene. A disparut.

Editat de Jinx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

up-date . am gresit in primul post numatrul de turatii.rectificare: 2500-3000 .

+

 

se aude si pe neutral intre 2500-3000 rot/min . la mai putin de 2500 si la mai mult de 3000 nu se aude.

+

in viteza 1 ,in mers (~10km/h) fara sa accelerez, se observa mici oscilatii (gen "merge in suturi" , slab dar se simte)

Editat de ax3008
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, sunt nou pe aici .Am achizitionat de curand o Honda f4i si am observat ca pe la 3000-5000 de turatii de aude un zornait (ca un ventilator care freaca de grilajul de protectie) Cand apas ambreiajul nu se mai aude. . Fostul proprietar a zis ca nu e problema, ca pot merge linistit cu ea. Ce ar putea fi ? Uleiul de ambreiaj din cat in cat se schimba ?

Multumesc

 

uleiul de ambreiaj este acelasi cu cel din motor si se schimba la 5000-6000 km (aprox 3.2 litri).

 

zornaitul intre 3000-6000 rpm este cauzat de obicei de intinzatorul lantului de la distributie (intinzatorul are defect de fabricatie care se remediaza inlocuindu-l).

 

daca zornaitul dispare cand apesi ambreiajul este altceva, probabil un rulment de la ambreiaj... du-o la un mecanic bun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti sigur ca nu e o vibratie de la un plastic care nu e bine prins?

La mine la fix 5000 de ture se auzea un zornait de plastic vibrand dar dupa ce i-am strans toate suruburile de la carene. A disparut.

 

CBRul meu zornaie intre 5000-6000 rpm in orice treapta de viteza. am strans intinzatorul de la distributie si nu s-a mai auzit nimic...cam 2-300km:) apoi a reaparut. e o problema comuna la F'uri zornaitul distributiei, am gasit o multime de site-uri si in afara, aceeasi problema. insa la a mea nu variaza cu ambreiajul...personal recomand TNG, daca vrei sa o verifice cineva care se pricepe :) succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...